Wnioski opozycji odrzucone. Ustawa o zgromadzeniach idzie do komisji

PO o ustawie o zgromadzeniach publicznych
PO o ustawie o zgromadzeniach publicznych
tvn24
PO o projekcie ustawytvn24

Sejm nie poparł wniosku PO i Nowoczesnej o odrzucenie projektu noweli Prawa o zgromadzeniach autorstwa PiS i skierował go do prac w komisji. Przewiduje on m.in. możliwość otrzymania na trzy lata zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń w tym samym miejscu.

Za wnioskiem o odrzucenie było 183 posłów, przeciw - 240, a 10 wstrzymało się o głosu. Sejm skierował projekt do komisji administracji i spraw wewnętrznych. Komisja ma przedstawić sprawozdanie w terminie umożliwiającym rozpatrzenie go na bieżącym posiedzeniu Sejmu.

PO: projekt niezgodny z konstytucją

Poseł PO Andrzej Halicki ocenił w środę na konferencji prasowej w Sejmie, że projekt nowelizacji Prawa o zgromadzeniach, to "zamach na demokrację i na podstawowe wartości obywatelskie". Jak podkreślił, proponowane zapisy są niezgodne z konstytucją, która gwarantuje wolność zgromadzeń oraz z Europejską Konwencją Prawa Człowieka. Rzecznik PO Jan Grabiec ocenił, że projekt PiS "drastycznie" ogranicza prawa obywateli do zgromadzeń i "restrykcyjnie" ogranicza swobodę wypowiedzi obywateli. Jak podkreślił, prawo do wolności zgromadzeń jest jednym z podstawowych, konstytucyjnych praw obywatelskich. - Jeśli ustawa wejdzie w życie, to władza uzyska nowe instrumenty represji wobec obywateli - przekonywał Grabiec. Halicki zauważył, że przedstawiciele PiS w poprzedniej kadencji wypowiadali się za możliwością spontanicznego wyrażania swoich poglądów na zgromadzeniach. - Dzisiaj PiS wykasowało spontaniczne zgromadzenia, a decyzje (o przeprowadzeniu zgromadzenia) podejmować będzie nie organ, samorządu, tylko rząd, bo wojewoda jest przedstawicielem rządu w terenie - podkreślił. - To skandal, który ma miejsce w Polsce, w kraju, który należy do Rady Europy - ocenił Halicki. Jak zauważył, za nierespektowanie standardów Białoruś została wykluczona z Rady Europy. - Czy rzeczywiście tą drogą chcemy podążać w Polsce wolnej i demokratycznej? - pytał. Jak przekonywał, demokratyczna władza nie powinna obawiać się głosu wolnych obywateli.

Debata nad projektem

Pierwsze czytanie projektu odbyło się w nocy z wtorku na środę.

Jak mówił w czasie debaty przedstawiciel wnioskodawców poseł Arkadiusz Czartoryski (PiS) projekt ma na celu poszerzenie swobód obywatelskich. - Wychodzimy z założenia, że każda grupa społeczna, każda partia lub inna organizacja ma prawo do swobodnego manifestowania swoich przekonań w przestrzeni publicznej - powiedział. Poseł dodał, że jeśli dana manifestacja jest zarejestrowana legalnie, ma prawo się odbyć i nie może być "blokowana, niszczona, rozpędzana na zasadzie kontrmanifestacji drugiej grupy społecznej". Zaznaczył, że chodzi o to, aby każda grupa społeczna miała prawo do manifestowania swoich przekonań, co - jak przekonywał - gwarantuje omawiany projekt.

Opozycja przeciw projektowi ws. zgromadzeń. PiS: zwiększamy swobody
Opozycja przeciw projektowi ws. zgromadzeń. PiS: zwiększamy swobodytvn24

Opozycja: odrzucić wniosek

PO i Nowoczesna zgłosiły wnioski o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Posłanka PO Dorota Rutkowska oceniła, że jest on niezgodny z konstytucją i zasadami przyzwoitej legislacji. - Nie mamy złudzeń, że mimo to zechcecie go przeforsować, bo dla was konstytucja, Trybunał Konstytucyjny, niezawisłe sądy praktycznie już nie istnieją. My o prawa człowieka będziemy walczyć dalej - powiedziała Rutkowska zwracając się do posłów PiS. Jak podkreśliła, konstytucja zapewnia każdemu wolność organizowania pokojowych zgromadzeń. - Posłowie PiS chcą ograniczyć tę naszą wolność. Projekt daje pierwszeństwo przy organizowaniu zgromadzeń władzy publicznej, kościołom i związkom wyznaniowym - powiedziała posłanka PO.

Projekt skrytykowała także posłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna), według której propozycje PiS oznaczają "ograniczenie zgromadzeń dla przeciwników miesięcznic smoleńskich". - Najlepiej byłoby, jak byście od razu przegłosowali zakazy jakichkolwiek manifestacji antyrządowych i antyprezydenckich - oświadczyła posłanka Nowoczesnej. - Drodzy państwo z PiS: jeśli Polak będzie chciał wyjść na ulice, to wyjdzie - powiedziała Scheuring-Wielgus.

- Mnie się wydaje, że dzisiaj Stanisławem Bareją jest Jarosław Kaczyński - mówiła posłanka Nowoczesnej. - Tylko to nie jest ten zabawny i śmieszny film "Miś", tylko żałosny film "Piś", niestety - dodała. Zbigniew Sosnowski (PSL) zapowiadał, że ludowcy będą głosować za odrzuceniem projektu. Jego zdaniem obowiązujące prawo o zgromadzeniach wychodzi naprzeciw ochronie ładu i porządku publicznego oraz oczekiwaniom społecznym. - Dlatego dzisiaj nie wolno nam pozwolić na różnicowanie grup obywateli, niezależnie od tego, jakie temu przyświecają racje - powiedział Sosnowski.

Kukiz'15 nie poprze zmian

Klub Kukiz'15 również zapowiadał, że nie poprze projektu. Jak uzasadniał poseł Jerzy Jachnik - jest on źle przygotowany. - My tej ustawy nie poprzemy, bo ona ma wadliwą legislację, jak większość ustaw w tym Sejmie. To jest kolejna ustawa, która jest legislacyjnie źle przygotowana - powiedział Jachnik. Odnosząc się do tych zarzutów Czartoryski zapewnił, że projektowane zmiany nie ograniczają i nie zakazują jakichkolwiek manifestacji i kontrmanifestacji. - Nieprawdą jest, że dotyczy to tylko miesięcznic czy rocznic. Prawo dotyczy wszystkich ugrupowań i sił politycznych - dodał.

Zmiany w ustawie o zgromadzeniach

Jak wynika z uzasadnienia do projektu, aby jakieś zgromadzenie mogło zostać uznane za cykliczne, będzie musiało spełnić jeden z dwóch warunków: być organizowane przez ten sam podmiot, w tym samym miejscu lub na tej samej trasie, co najmniej cztery razy w roku według opracowanego terminarza lub być organizowane co najmniej raz w roku w dniach świąt państwowych i narodowych, pod warunkiem, że odbywały się w ciągu ostatnich trzech lat (chociażby nie w formie zgromadzeń) i miały na celu "w szczególności uczczenie doniosłych i istotnych dla historii Rzeczypospolitej Polskiej wydarzeń". We wniosku organizator będzie musiał uzasadnić cel zwoływania cyklicznych zgromadzeń. Decyzję w sprawie zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń wojewoda ma podejmować nie później niż na 5 dni przed planowanym terminem pierwszego z cyklów zgromadzenia. Przy podejmowaniu decyzji w szczególności ma brać pod uwagę "okoliczność wcześniejszego organizowania zgromadzeń" oraz "przyczynę i cel cyklicznego organizowania zgromadzeń". Wojewoda, po wydaniu zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń, ma informować o tym gminę, na której terenie będzie się odbywało zgromadzenie cykliczne. Wojewoda ma wydawać decyzję o cofnięciu zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń na wniosek organizatora lub jeżeli co najmniej dwukrotnie, w terminach określonych w terminarzu, zgromadzenia nie zostaną zorganizowane. W projekcie zaproponowano, że "jeżeli wniesiono zawiadomienia o zamiarze zorganizowania dwóch lub większej liczby zgromadzeń, które mają zostać zorganizowane chociażby częściowo w tym samym czasie i miejscu, w szczególności w odległości mniejszej niż 100 m pomiędzy zgromadzeniami, i nie jest możliwe ich odbycie w taki sposób, aby ich przebieg nie zagrażał życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach, o pierwszeństwie wyboru miejsca i czasu zgromadzenia decyduje kolejność wniesienia zawiadomień" - wskazano.

Autor: kło,js\mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Stan premiera Słowacji Roberta Fico, który został postrzelony w środę przez zamachowca, jest wciąż bardzo poważny, ale lekarzom udało się go w nocy ustabilizować - poinformował w czwartek rano słowacki wicepremier Robert Kalinak. O godzinie 11 państwowa rada bezpieczeństwa Słowacji i rząd zbiorą się na posiedzeniu.

Nowe informacje o stanie zdrowia premiera Słowacji

Nowe informacje o stanie zdrowia premiera Słowacji

Źródło:
dennik.sk, PAP

Reakcja ochroniarzy premiera była bardzo powolna - ocenił słowacki dziennikarz Peter Dzurilla, odnosząc się do środowego zamachu na premiera Roberta Ficę. - To jest na nagraniach, że napastnik krzyknął do premiera: "Hej, Robo!", żeby zwrócić jego uwagę. Już w tej chwili ochroniarze powinni być ostrożni i lepiej zadziałać - komentował.

"Krzyknął: 'Hej, Robo!'. Już w tej chwili ochroniarze powinni lepiej zadziałać"

"Krzyknął: 'Hej, Robo!'. Już w tej chwili ochroniarze powinni lepiej zadziałać"

Źródło:
TVN24

Rosyjski prezydent Władimir Putin rozpoczął w czwartek dwudniową wizytę państwową w Chinach na zaproszenie prezydenta Xi Jinpinga. Putin został przyjęty w Pekinie z pełnymi honorami wojskowymi. Chiński przywódca podkreślił, że oba państwa to "dobrzy sąsiedzi, przyjaciele i partnerzy", którzy zacieśniają dwustronne relacje. "Stosunki te nie są wymierzone przeciw nikomu" - dodał Putin.

Putin przyjęty z honorami w Pekinie. "Pokaz jedności sojuszników"

Putin przyjęty z honorami w Pekinie. "Pokaz jedności sojuszników"

Źródło:
PAP, Reuters

To są kluczowi świadkowie - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" przewodniczący komisji śledczej do spraw wyborów kopertowych Dariusz Joński, odnosząc się do prac komisji i planów przesłuchania byłego premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Joński: Według świadków decyzje podejmował Kaczyński. Dlatego zaprosiliśmy go na koniec

Joński: Według świadków decyzje podejmował Kaczyński. Dlatego zaprosiliśmy go na koniec

Źródło:
TVN24, PAP

Grupa odzieżowa Esprit ogłosiła w środę, że złożyła wniosek o upadłość swoich europejskich przedsiębiorstw. Ma być to próba restrukturyzacji działalności po tym, jak firmę mocno dotknęły rosnące koszty. Sieć posiada swoje sklepy także w Polsce.

Znana sieć odzieżowa składa wniosek o upadłość

Znana sieć odzieżowa składa wniosek o upadłość

Źródło:
AFP, Reuters

Polska coraz mocniej zastanawia się, czy ingerencja w dynamicznie rozwijający się rynek mieszkaniowy, jest rzeczywiście dobrym pomysłem - zauważa Bloomberg, odnosząc się do przyszłości programu Mieszkanie na start.

Pogróżki, protesty i duże kontrowersje. "Politycy zaprosili kupujących do gry w ruletkę"

Pogróżki, protesty i duże kontrowersje. "Politycy zaprosili kupujących do gry w ruletkę"

Źródło:
Bloomberg

Prokuratura w podwarszawskim Legionowie analizuje zachowanie policjanta, który w czasie patrolu w ramach - jak to ujął - "straży sąsiedzkiej" miał zaatakować innego kierowcę. Z nagrania z kamery w samochodzie poszkodowanego wynika, że wcześniej zajechał mu drogę, zatrzymał się na przejściu i podszedł do zatrzymanego pojazdu.

Policjant po służbie zajechał drogę kierowcy, miał go uderzać w głowę. Nagranie

Policjant po służbie zajechał drogę kierowcy, miał go uderzać w głowę. Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzej mężczyźni odpowiedzą za oszustwo, a jeden z nich również za paserstwo. Mieszkańcy Małopolski są podejrzani o to, że oszukiwali sprzedawców obuwia, generując fałszywe etykiety. Sprzedawcy wysyłali towar przekonani, że odbiór odbędzie się za pobraniem – tak jednak nie było.

Podrobione etykiety do paczkomatów, oszukani sprzedawcy

Podrobione etykiety do paczkomatów, oszukani sprzedawcy

Źródło:
PAP

Krzysztof Przepiórka, były dowódca grupy szturmowej GROM, powiedział, że ochrona premiera Słowacji Roberto Fico, który został ranny w zamachu, "popełniła błędy". Jest oczywiste, że w sytuacji, jaką mamy w Europie, w Ukrainie, wszystkie służby zajmujące się bezpieczeństwem powinny działać na najwyższych obrotach, a tutaj nie starczyło im koncentracji - ocenił były szef BOR Mirosław Gawor.

Zamach na Roberta Fico. Eksperci o ochronie premiera: popełniła błędy

Zamach na Roberta Fico. Eksperci o ochronie premiera: popełniła błędy

Źródło:
PAP

Reporterzy TVN24 pojechali na Słowację, by przekazywać najświeższe informacje dotyczące ataku na premiera Roberta Ficę. Małgorzata Marczok jest w miejscowości Handlova, gdzie doszło do zamachu, a Konrad Borusewicz w Bańskiej Bystrzycy, gdzie w szpitalu leczony jest premier.

Przed szpitalem i na miejscu zamachu. Reporterzy TVN24 relacjonują sytuację na Słowacji

Przed szpitalem i na miejscu zamachu. Reporterzy TVN24 relacjonują sytuację na Słowacji

Źródło:
TVN24

Debata polityczna na Słowacji od lat jest napięta i agresywna, nawet jak na niezbyt wyśrubowane standardy Europy Środkowej - stwierdził dr Krzysztof Dębiec z Ośrodka Studiów Wschodnich. Słowacja jest podzielona i głęboko spolaryzowana - tak eksperci zapraszani do słowackich mediów komentują środowy zamach na premiera Roberta Ficę.

Napięta atmosfera, głębokie podziały. Eksperci o sytuacji politycznej na Słowacji

Napięta atmosfera, głębokie podziały. Eksperci o sytuacji politycznej na Słowacji

Źródło:
PAP

Były premier Mateusz Morawiecki stanie dziś przed komisją śledczą do spraw wyborów kopertowych. Ma zostać przesłuchany w związku z decyzjami z 2020 roku. Przesłuchanie ma rozpocząć się o godzinie 14.

Mateusz Morawiecki stanie przed komisją do spraw wyborów kopertowych

Mateusz Morawiecki stanie przed komisją do spraw wyborów kopertowych

Źródło:
PAP

Donald Trump zgodził się na debatę z Joe Bidenem. Przyjął złożoną w środę przez prezydenta USA propozycję. Debaty miałyby się odbyć pod koniec czerwca i we wrześniu. Wybory prezydenckie w USA zaplanowano na 5 listopada.

Donald Trump zgodził się na debatę z Joe Bidenem

Donald Trump zgodził się na debatę z Joe Bidenem

Źródło:
PAP

Wydatki Rosji na obronę i bezpieczeństwo mogą osiągnąć w tym roku 8,7 procent produktu krajowego brutto lub więcej - zapowiedział Władimir Putin. Agencja Reutera donosi, że rosyjski przywódca miał stwierdzić, że "pieniądze powinny być wykorzystywane ostrożnie i skutecznie".

Władimir Putin ogłosił, ile wyniosą wydatki Rosji na wojsko

Władimir Putin ogłosił, ile wyniosą wydatki Rosji na wojsko

Źródło:
PAP

Funkcjonariusze zatrzymali sprawcę zamachu na premiera Słowacji Roberta Ficę. Słowackie media ustaliły, że sprawcą ataku może być 71-letni Juraj C. - pisarz i poeta, członek Stowarzyszenia Pisarzy Słowackich. - Nie mam pojęcia, co ojciec miał na myśli, co zaplanował i dlaczego tak się stało - powiedział syn sprawcy, z którym skontaktował się słowacki portal Aktuality.

Premier Słowacji postrzelony. Media: sprawcą jest 71-letni pisarz

Premier Słowacji postrzelony. Media: sprawcą jest 71-letni pisarz

Źródło:
Plus 7 Dni, Topky, Aktuality, PAP

Media społecznościowe obiegło nagranie, na którym widać moment ataku na premiera Słowacji Roberta Ficę. W materiale słychać strzały, które padły, gdy polityk zbliżał się do barierek przy których stali ludzie.

Moment ataku na Roberta Ficę. Nagranie

Moment ataku na Roberta Ficę. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Dzisiejszej nocy będziemy mieli szanse zobaczyć kolejne interesujące zjawisko. W związku z planowanym startem rosyjskiej rakiety kosmicznej Sojuz 2, na niebie nad Polską może pojawić się bladoniebieska chmura. Sprawdź, gdzie szanse na jej obserwacje będą największe.

Czy zobaczymy dziś "ducha" na niebie? Jest na to duża szansa

Czy zobaczymy dziś "ducha" na niebie? Jest na to duża szansa

Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach"

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pożaru autobusów w Bytomiu. Spłonęło 10, a osiem zostało uszkodzonych. - W dwóch miejscach ujawniono ciecz łatwopalną, która zajęła się ogniem i doszło do zapłonu autobusów - przekazali śledczy. Zabezpieczyli nagrania z monitoringu.

Pożar autobusów w Bytomiu. Biegły: zostały podpalone

Pożar autobusów w Bytomiu. Biegły: zostały podpalone

Źródło:
PAP

Pod Wyszkowem kierowca opla stracił panowanie nad pojazdem, zjechał z drogi krajowej numer 62 i uderzył w drzewo. Autem podróżowały dwie osoby. Kierowca został ranny, a pasażer nie przeżył wypadku.

Tragiczny wypadek pod Wyszkowem. Auto na drzewie, jedna osoba zginęła

Tragiczny wypadek pod Wyszkowem. Auto na drzewie, jedna osoba zginęła

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sejm uchwalił w środę ustawę o bonie energetycznym w wersji rządowej. Maksymalna wysokość bonu wyniesie od 300 do 600 złotych lub 600-1200 złotych przy ogrzewaniu przy użyciu prądu. Cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w drugiej połowie 2024 roku wyniesie 500 złotych za MWh.

Bon energetyczny i mrożenie cen energii. Sejm zdecydował

Bon energetyczny i mrożenie cen energii. Sejm zdecydował

Źródło:
PAP

Truskawek deserowych w tym roku nie zabraknie - ocenił prezes Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki Janusz Andziak. Na warszawskich bazarach kilogram owoców kosztuje 12-15 złotych, a ceny spadają. Eksperci spodziewają się trzech "wysypów" owoców.

Trzy "wysypy" owoców. Po ile truskawki?

Trzy "wysypy" owoców. Po ile truskawki?

Źródło:
PAP

Projekt ustawy zakazującej sprzedaży aromatyzowanych papierosów do podgrzewaczy został w środę skierowany do konsultacji społecznych. Jak wyjaśnia resort zdrowia, dostępne obecnie na rynku "nowatorskie wyroby tytoniowe" wymagają dokładniejszego przebadania. Zmiany mają na celu wdrożenie unijnej dyrektywy.

Ministerstwo Zdrowia szykuje zakaz

Ministerstwo Zdrowia szykuje zakaz

Źródło:
PAP

813 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Opóźnienia dostaw uzbrojenia pogarszają sytuację na froncie. Prawa wojny są okrutne, lecz jasne - oświadczył szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. Co wydarzyło się w Ukrainie w ostatnich godzinach.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

25-letnia kobieta usłyszała zarzut posiadania znacznej ilości środków odurzających i substancji psychotropowych. Policjanci znaleźli je w aucie, podczas rutynowej kontroli.

Policjanci zatrzymali kierującą do kontroli. "Od razu wyczuli silną woń marihuany"

Policjanci zatrzymali kierującą do kontroli. "Od razu wyczuli silną woń marihuany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę Sąd Najwyższy po raz kolejny orzekał w sprawie transplantacji nerki pobranej od bezdomnego psa. Została ona następnie przeszczepiona rasowemu psu. Tym razem chodziło o odpowiedzialność zawodową weterynarza. Sprawę zawieszono jednak do czasu rozstrzygnięcia karnego. Ponowny proces w I instancji ma ruszyć już w maju.

Lekarz przeszczepił nerkę bezdomnego psa zwierzęciu rasowemu. Sprawa w Sądzie Najwyższym

Lekarz przeszczepił nerkę bezdomnego psa zwierzęciu rasowemu. Sprawa w Sądzie Najwyższym

Źródło:
PAP

Bioetanol AEG po niemal 80 latach kończy działalność - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl prezes spółki Krzysztof Grabowski. Jak wyjaśnił, przyczyniły się do tego cenowe zawirowania na rynku oraz ogromna kara nałożona przez kontrolowaną przez państwo spółkę.

Producent alkoholu kończy działalność po niemal 80 latach. "Złożyłem wniosek o upadłość"

Producent alkoholu kończy działalność po niemal 80 latach. "Złożyłem wniosek o upadłość"

Źródło:
tvn24.pl

Rada Języka Polskiego ogłasza zmiany zasad ortografii. Nazwy mieszkańców miast i wsi będziemy zapisywać wielką literą, podobnie wyrazy takie jak "aleja" czy "bulwar". "To chyba największa reforma ortografii w czasach powojennych. Trzeba się będzie uczyć wielu rzeczy od nowa" - skomentował Instytut Języka Polskiego UW w mediach społecznościowych.

RJP ogłasza duże zmiany w ortografii. "Trzeba się będzie uczyć wielu rzeczy od nowa"

RJP ogłasza duże zmiany w ortografii. "Trzeba się będzie uczyć wielu rzeczy od nowa"

Źródło:
tvn24.pl

Trwa akcja poszukiwania kleszczy z rodzaju Hyalomma na terenie Polski. Te małe pajęczaki trafiają do centralnej Europy wraz z migrującymi ptakami. - Czy będą transmitować patogeny, które krążą w naszym środowisku, czy przyniosą nowe patogeny? Tu jest wiele otwartych pytań, wymaga to dalszych badań i obserwacji - powiedziała profesor Joanna Zajkowska.

Biega szybko, jest groźny dla ludzi. Znalazłeś go?

Biega szybko, jest groźny dla ludzi. Znalazłeś go?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Nowak-Chmura M. (2013), Cuber P. (2016)

U profesora Richarda Scolyera, specjalisty w dziedzinie leczenia czerniaka, zdiagnozowano "najgorszy z najgorszych" rodzajów raka mózgu. Współpracująca z nim Georgina Long, wykorzystując wyniki ich wspólnych badań nad immunoterapią, opracowała plan leczenia. - To było ryzykowne, bo profesor Scoyler był królikiem doświadczalnym - mówi onkolożka. We wtorek, rok po ropoczęciu leczenia, badanie rezonansem magnetycznym nie wykazało wznowy raka. Jak podkreśla Scolyer w rozmowie z mediami, jego walka jeszcze się nie zakończyła, ale "nie mógłby być szczęśliwszy". Onkolog Robert Stupp wskazał jednak, że wciąż jest za wcześnie, aby stwierdzić, czy leczenie działa.

Onkolog zachorował na raka mózgu. Podjął leczenie pionierską metodą, są wstępne rezultaty

Onkolog zachorował na raka mózgu. Podjął leczenie pionierską metodą, są wstępne rezultaty

Źródło:
BBC, ABC News

"Dziękujemy panie premierze Donaldzie Tusku za najdroższy prąd w Europie!" - piszą internauci w mediach społecznościowych. Reagują w ten sposób na opublikowaną mapę z hurtowymi cenami prądu. Widać na niej, że Polska ma najwyższą cenę energii elektrycznej. Wyjaśniamy, dlaczego nie należy wykorzystywać tej mapy w przekazach o cenach prądu i na czym polega manipulacja z nią związana.

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Źródło:
Konkret24
1,7 miliona złotych za analizę komentarzy o NBP w sieci. Ujawniamy zapisy umowy

1,7 miliona złotych za analizę komentarzy o NBP w sieci. Ujawniamy zapisy umowy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Już 11 czerwca platforma streamingowa Max zadebiutuje w Polsce. Czym będzie się różnić od HBO Max, które zastąpi? Jakie pakiety będą dostępne w jej ramach? Jakie tytuły zostaną dodane do jej biblioteki? Wyjaśniamy.  

Max nadchodzi. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowej platformie  

Max nadchodzi. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowej platformie  

Źródło:
TVN24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl

"Do ostatniej kropli" Ewy Ewart został doceniony podczas amerykańskiego festiwalu Hot Springs International Women's Film Festival. Dokument zdobył statuetkę w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny. Można go obejrzeć w serwisie TVN24 GO.  

Ewa Ewart z nagrodą na amerykańskim festiwalu

Ewa Ewart z nagrodą na amerykańskim festiwalu

Źródło:
TVN24.pl