tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Dwa weta prezydenta

"Wróg jest na zewnątrz, my jesteśmy razem"

zobacz więcej wideo »
"Wróg jest na zewnątrz, my jesteśmy razem"
Foto: Radek Pietruszka / PAP | Video: tvn24 Przedstawiciele opozycyjnych klubów spotkali się w poniedziałek w Sejmie

- Jesteśmy wspólnie zdeterminowani do tego, by obronić demokratyczną Polskę i na końcu odsunąć Prawo i Sprawiedliwość od władzy - mówił po spotkaniu przedstawicieli klubów i kół opozycyjnych Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej. Dodał przy tym, że wierzy, iż kolejnym krokiem będzie wspólny front wyborczy po to, żeby "rozliczyć PiS z tego, co robi dzisiaj z polską demokracją".

W poniedziałek w Sejmie odbyło się spotkanie klubów i kół opozycyjnych, zorganizowane przez Nowoczesną w związku z wpłynięciem do Sejmu projektu ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.

Nowoczesna reprezentowały szefowa klubu Katarzyna Lubnauer oraz posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz, z PO pojawił się Andrzej Halicki i Zbigniew Konwiński, z PSL Marek Sawicki, z Unii Europejskich Demokratów Jacek Protasiewicz.

- W tej chwili sytuacja jest wyjątkowa, można powiedzieć dramatyczna - mówiła po trwającym niecałą godzinę spotkaniu Katarzyna Lubnauer.

- Chyba nigdy nie mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której w tak oczywisty sposób Prawo i Sprawiedliwość nie tylko łamie konstytucję, ale w ogóle czyni zamach na coś, co moglibyśmy nazwać demokratycznym porządkiem prawnym w Polsce - stwierdziła.

Podkreśliła, w takiej sytuacji potrzebne są "nadzwyczajne działania". Właśnie dlatego - jak tłumaczyła - opozycja będzie koordynować swoje działania, współpracować i próbować zatrzymania "wszystkimi metodami" zmiany, które chce wprowadzić PiS. Dodała, że opozycja stara się również wspierać wszelkie działania, które mają na celu "uświadomienie społeczeństwu, co się tutaj dzieje w Sejmie i jakie to jest zagrożenie dla każdego przeciętnego Polaka".

"My jesteśmy razem"

Andrzej Halicki wyjaśnił, że koordynacja działań i powołanie wspólnego zespołu, który będzie wytyczał, w jaki sposób kluby opozycyjne "reagować będą na łamanie prawa" "jest dobrym sygnałem i kolejnym krokiem do tego, żeby cała opozycja w jednolity sposób zatrzymała ten walec antydemokratyczny".

- Wróg jest na zewnątrz, my jesteśmy razem. My jesteśmy wspólnie w tej chwili zdeterminowani do tego, by obronić demokratyczną Polskę i na końcu odsunąć PiS od władzy - podkreślił.

Dodał przy tym, że wierzy, iż kolejnym krokiem będzie wspólny front wyborczy po to, żeby "rozliczyć PiS z tego, co robi dzisiaj z polską demokracją".

Oglądaj
"Wróg jest na zewnątrz, my jesteśmy razem"
Wideo: tvn24 "Wróg jest na zewnątrz, my jesteśmy razem"

Wspólny apel do prezydenta

Marek Sawicki powiedział, że kluby będą wspólnie apelowały do prezydenta Andrzeja Dudy, by zawetował przyjęte przez parlament ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych.

- Podpis pana prezydenta pod tamtymi ustawami będzie dużym impulsem dla PiS do tego, by zniszczyć Sąd Najwyższy - powiedział.

- Nie możemy na to pozwolić - podkreślił poseł ludowców.

Jakie kroki?

Dopytywana o to, jakie działania podejmuje wspólnie opozycja, Lubnauer wymieniała trzy kroki: zorganizowane w Sejmie spotkanie w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym, apel do prezydenta o niepodpisywanie już przyjętych przez parlament ustaw dotyczących sądownictwa i prośba do instytucji międzynarodowych o wysłanie przedstawicieli, którzy "mogliby obserwować, co się dzieje obecnie w polskim Sejmem".

- Będziemy się wspierać, bo uważamy, że tu i teraz nie uprawiamy polityki, zajmujemy się jedną ważną sprawą - tłumaczyła. - Tą ważną sprawą jest zatrzymanie ataku na Sąd Najwyższy. Uważamy, że musimy współpracować z różnymi środowiskami. Wszystkie ręce na pokład, jest czas współdziałania - podkreśliła.

Lubnauer wyjaśniła, że opozycja nie chce informować o wszystkich swoich krokach, bo "pewne działania są tym skuteczniejsze, im bardziej zaskoczą Prawo i Sprawiedliwość".

Po rozmowie wszyscy przedstawiciele klubów opozycyjnych udali się na zorganizowane przez PO w Sejmie spotkanie na temat ustawy o Sądzie Najwyższym. Biorą w nim udział sędziowie i prawnicy.

W niedzielę w wielu miejscach kraju odbyły się demonstracje przeciwko wprowadzanym przez Prawo i Sprawiedliwość zmianom w sądownictwie. Już tylko na podpis prezydenta czekają nowelizacje ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych. W zeszłym tygodniu do Sejmu wpłynął natomiast projekt ustawy o Sądzie Najwyższym.

Oglądaj
Co zawiera projekt ustawy o Sądzie Najwyższym?
Wideo: tvn24 Co zawiera projekt ustawy o Sądzie Najwyższym?

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dwa weta prezydenta

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Lapigrosz9012

Spotkanie przy kawie

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    3
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Angry bull
   Angry bull

   Tylko ciasteczek brak:)

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      3
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     Łukaszenka o rosyjskich żołnierzach: nawet gdyby zostali, to co by to zmieniło?

     Nikomu nie zagrażaliśmy i nie zagrażamy, chcemy bezpieczeństwa dla Białorusi – powiedział białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka na poligonie pod Borysowem, gdzie obserwował ostatnie epizody rosyjsko-białoruskich manewrów Zapad'17. Poinformował, że trwające od 14 września ćwiczenia na Białorusi zostały zakończone. zobacz więcej »

     Rodzice wcześniaka zażądają pół miliona złotych

     Rodzice, którzy zabrali niemowlę ze szpitala w Białogardzie, złożyli do prokuratury zawiadomienie dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstwa przez lekarzy - poinformował pełnomocnik rodziny Arkadiusz Tetela. Jak dodał, rodzina będzie żądać zadośćuczynienia. 500 tysięcy złotych. zobacz więcej »

     INFORMACJE BIZNESOWE »

     mBank ostrzega przed e-mailami. "Nie otwierajcie tego pliku"

     mBank ostrzega przed e-mailami. "Nie otwierajcie tego pliku"

     Przed fałszywymi e-mailami, w których przestępcy podszywają się pod bank, ostrzega swoich klientów mBank. Wiadomość zawiera załącznik w formacie PDF, a jego otwarcie może spowodować infekcję komputera oraz zaszyfrowanie danych znajdujących się na dysku. czytaj dalej »

     INFORMACJE SPORTOWE »

     Poszukiwania ofiar trzęsienia ziemi w Meksyku (Jose Mendez/EPA/PAP) czytaj dalej »