Pierwszy ateistyczny pomnik. Naprzeciwko tablic z Dekalogiem

Projekt pomnika, który stanie na FlorydzieAmerican Atheists

Po ponad roku walki i wielu kontrowersjach, w Stanach Zjednoczonych grupa o nazwie Amerykańscy Ateiści prezentuje pierwszy w USA oficjalny pomnik ateizmu.

Pomnik stanął na placu Bradford County naprzeciwko sądu w mieście Strake na Florydzie, w pobliżu Jacksonville. Monument ma pięć stóp długości, a jednym z jego elementów jest granitowa ławka połączona z filarem. Całość została wykonana i grawerowana przez miejscowych kamieniarzy z wykorzystaniem granitu wydobytego w Gruzji.

Cytaty Ojców Założycieli na pomniku

Na pomniku widnieją cytaty z Ojców Założycieli Stanów Zjednoczonych, którzy podpisali Deklarację Niepodległości. Byli wśród nich Thomas Jefferson, Benjamin Franklin, George Washington, Alexander Hamilton, James Madison, Samuel Adams, John Adams i Thomas Paine.

Jest też cytat założycielki organizacji Amerykańskich Ateistów Madalyn Murray O’Hair: "Ateista uważa, że powinno wybudować się szpital zamiast kościoła. Ateista uważa, że należy działać, a nie się modlić. Ateista dąży do angażowania się w życie, a nie uciekania do śmierci. Ateista chce wyleczenia chorób, przegnania ubóstwa i wyeliminowania wojen".

Schemat pomnika z inicjatywy Amerykańskich AteistówAmerican Atheists

Walka z chrześcijanami o miejsce

Co do zasady ateiści nie stawiają swoich pomników. Ale tym razem było inaczej. W marcu 4 tys. członków grupy postanowiło wybudować własny monument po tym, jak przegrali proces z lokalnymi chrześcijanami, którzy na tym samym placu postanowili ustawić dwie kamienne tablice z wytłoczonymi przykazaniami Dekalogu. Ateiści chcieli zakazać stawiania tablic, ale sąd nie przychylił się do ich wniosku.

W rezultacie ustawione zostaną obydwie rzeźby w odległości zaledwie kilku metrów od siebie. - Nie chcieliśmy ustawiać tego pomnika - mówi dla magazynu "Time" przewodniczący Amerykańskich Ateistów David Silverman. - Ale jeśli chrześcijanie mogą mieć swoje religijne sentencje w miejscach publicznych, to my też będziemy w ten sam sposób upubliczniać nasze poglądy, czy to się komuś podoba czy nie - wyjaśnił.

Osoby odpowiedzialne za postawienie tablic z dziesięcioma przykazaniami twierdzą, że nie czują nienawiści w stosunku do ateistów i ich pomnika. - Na odsłonięcie rzeźby przyniesiemy butelki z chłodną wodą dla wszystkich, będziemy mili i gościnni, i pokażemy, że nie jesteśmy na nikogo źli - powiedział Ken Weaver, jeden z przywódców Bractwa Męczenników.

Aktywni Ateiści

Pomimo wrzawy wokół ateistycznego pomnika, to jeden z najmniej prowokacyjnych gestów ze strony grupy. W przeszłości działacze Ateistów podczas Dnia Niepodległości wystawiali transparenty z napisem "God-less America" (tłum. "Ameryka bez Boga"), które stanowią grę słów od "God bless America" - "Boże błogosław Amerykę".

Wykupili też reklamy zamieszczane na autobusach miejskich, które głosiły "Bóg jest niepotrzebny", a na szopce betlejemskiej w Santa Monica w Kalifornii przykleili napis "Religie są do siebie podobne - są stworzone na podstawie baśni i mitologi" autorstwa Thomasa Jeffersona.

Barry Kosmin, dyrektor Instytutu Badań nad Sekularyzacją Społeczeństwa i Kultury w Trinity College zauważył, że "cytaty Ojców Założycieli nie są cytatami ateistycznymi, a separatystycznymi, ponieważ nie kwalifikują się oni jako ateiści, tak jak ich dziś przyporządkowujemy".

12 proc. Amerykanów deklaruje, że nie identyfikuje się z żadną religią - wynika z sondażu Centrum Badawczego Pew z 2012 roku.

Autor: zś/tr / Źródło: Time

Źródło zdjęcia głównego: American Atheists