Petru: niech pani Szydło następnym razem przyśle kogoś do dialogu

Petru: niech pani Szydło następnym razem przyśle kogoś do dialogu
Petru: niech pani Szydło następnym razem przyśle kogoś do dialogu
TVN 24
Opozycja podsumowała spotkanie ws. sporu wokół Trybunału KonstytucyjnegoTVN 24

- Cieszy chęć prowadzenia rozmów - mówiła po spotkaniu opozycji ws. rozwiązania sporu wokół TK Kamila Gasiuk-Pihowicz. - Jesteśmy w stanie wypracować wspólną, dobrą ustawę na przyszłość - dodał Ryszard Petru. Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna zapowiedział natomiast powołanie specjalnego zespołu.

Jak powiedziała, po spotkaniu opozycji ws. rozwiązania sporu wokół TK, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Nowoczesną "niepokoi, że szansa na porozumienie nie została poważnie potraktowana przez PiS i przedstawiciel PiS miał ograniczone kompetencje". - Rozmowa się odbyła, dotyczyła kwestii fundamentalnych, czyli publikacji wyroku TK, przyjęcia ślubowania od sędziów - dodała. - Jest duża przestrzeń do rozmowy na przyszłość - stwierdziła.

"Wiele zapisów spójnych"

Gasiuk-Pihowicz stwierdziła, że wiele zapisów w projektach ustawy klubów opozycyjnych jest spójnych. - Cieszy chęć prowadzenia rozmów na przyszłość - powiedziała.

Zdaniem lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru czynnikiem "bardzo utrudniającym poszukiwanie wspólnego, ostatecznego kompromisu" podczas wtorkowego spotkania było wysłanie przez PiS na spotkanie obserwatora. Jak powiedział Petru, przedstawiciel z PiS słuchał i miał wszystko przekazać partii, prawdopodobnie Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Wszystkie kluby opozycyjne miały mieć takie samo zdanie dotyczące tego, że wyrok TK musi zostać opublikowany. - Jesteśmy w stanie wypracować wspólną, dobrą ustawę na przyszłość, ale nie wiemy, czy będzie w tym uczestniczyć PiS, bo obserwator z PiS nic nie powiedział na ten temat - dodał.

Poseł Maciej Małecki, który był obserwatorem PiS na to spotkanie, miał zabrać głos kilka razy i mówić głownie o tym, że przedstawiciele opozycji powinni byli pojawić się na spotkaniu u marszałka Kuchcińskiego w zeszłym tygodniu. Petru zaapelował do premier Szydło, aby następnym razem wysłała "kogoś do dialogu, a nie do obserwowania".

Zdaniem wiceszefowej Nowoczesnej Katarzyny Lubnauer wtorkowa rozmowa była dobra i "bardzo merytoryczna". - Myślę, że ta rozmowa była dobra i do tej pory jej brakowało. Pierwszy raz rozmawialiśmy szczerze o tym, jak uważamy, że ten konflikt powinien być rozwiązany - oceniła. - Widać było wspólne przekonanie, że TK musi funkcjonować sprawnie, gdyż jest to potrzebne Polsce. Wspólne jest przekonanie, że powinny zostać opublikowane wyroki Trybunału. Aczkolwiek tu jest sprzeczność, czy jest to najważniejszy warunek czy mniej ważny. Dla nas jest to jeden z najważniejszych warunków, ponieważ mamy już osiem wyroków Trybunału Konstytucyjnego, które powinny być opublikowane - podkreśliła. Posłanka Nowoczesnej dodała, że wspólnym komunikatem po spotkaniu jest wola ponownego spotkania do połowy czerwca. - To spotkanie miałoby być jednak w innym układzie - poseł plus konstytucjonalista, aby móc wypracować na przyszłość sposób rozwiązania tego sporu na drodze prawnej - powiedziała.

Nowoczesna po spotkaniu ws. TK
Nowoczesna po spotkaniu ws. TKTVN 24

Powołanie specjalnej grupy

- Cieszymy się, że był przedstawiciel partii rządzącej - powiedział przewodniczący PO, Grzegorz Schetyna. - Powołujemy grupę specjalną - parlamentarzysta, specjalista od spraw prawa konstytucyjnego plus ekspert. Do 15 czerwca pierwsze spotkanie i ustalenie następnych kroków. Będziemy chcieli, żeby przedstawiciele wszystkich klubów mogli brać udział w pracach tego zespołu.

- Lepiej umówić się na spokojniejsze, przemyślane kroki, niż przestać rozmawiać - tłumaczył Schetyna. Dodał, że wydrukowanie wyroku TK oraz przyjęcie ślubowania od trzech sędziów to niezbędne kroki do przejścia do rozmowy o kompromisie.

- Dopóki nie będzie publikacji wyroku i zaprzysiężenia trzech dobrze wybranych sędziów, mówienie o kompromisie jest nadużyciem tego słowa przez panią premier - dodał szef klubu PO, Sławomir Neumann.- Nie ma kompromisu w łamaniu konstytucji, nie ma kompromisu w łamaniu prawa - stwierdził. - Nie ma wrogów po stronie opozycyjnej, ustaliliśmy, że trzeba się skupić na tym, co wspólne - dodał Schetyna. Odnosząc się do wtorkowego spotkania Szydło z Timmermansem, Schetyna ocenił, że nie przyniosło ono przełomu. - Nic nie wynika z tego spotkania, z tych informacji, które otrzymujemy. Jedynym przełomem, który można zauważyć, jest to, że flaga Unii Europejskiej wróciła do KPRM - mówił szef PO. Zaznaczył, że powrót flagi to ważny symbol. - Prosiliśmy o to od miesięcy, od pół roku, od tej decyzji pani premier Szydło, która flagę europejską z KPRM wyprowadziła - powiedział Schetyna.

- Było kilka razy podnoszone, że była szansa na rozmowę z prezesem Kaczyńskim tydzień temu - stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL. - Nie można się zasklepić tylko i wyłącznie przy swoich projektach, my jesteśmy otwarci - dodał.

PO po spotkaniu ws. TK
PO po spotkaniu ws. TKTVN 24
PSL po spotkaniu ws. TK
PSL po spotkaniu ws. TKTVN 24

Tyszka: Nie posunęliśmy się do przodu

- Wyszliśmy ze spotkania, które miało nas posunąć do przodu w kwestii rozwiązania pół roku trwającego konfliktu wokół TK. Niestety mamy wrażenie, że niektórzy uczestnicy spotkania nie rozumieją znaczenia słowa kompromis, tego, że polega on na tym, że trzeba się troszeczkę cofnąć ze swoich stanowisk - mówię tu o Nowoczesnej i PO, choć w mniejszym stopniu. Nie wiem, może jeszcze nie przyszły wytyczne z Brukseli - powiedział poseł Kukiz'15 Stanisław Tyszka dziennikarzom w Sejmie. Chwalił PSL, które - jego zdaniem - "wydaje się najbardziej otwarte na dyskusję". Zdaniem Tyszki jedynym sposobem na rozwiązanie konfliktu jest przyjęcie przez Sejm zmian w konstytucji, zaproponowanych przez Kukiz'15 w grudniu. - Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie wysłać sygnał, że możemy porozumieć się ponad podziałami, jednocześnie ustalając sposób działania TK długofalowo - ocenił. Dodał, że byłoby to "całościowe" rozwiązanie sprawy Trybunału. Przypomniał, że Kukiz'15 chce, by sędziów TK wybierał Sejm większością 2/3 głosów. - Tu była zgoda, ale nie na poziomie zmian w konstytucji - poinformował. Sprecyzował, że były różnice, czy to rozwiązanie powinno być wprowadzone przez zmianę konstytucji, czy ustawy o TK. Powiedział, że "ukłonem wobec PO" mogłoby być zwiększenie liczby sędziów z 15 do 18. W tej sprawie - mówił Tyszka - nie było "jednoznacznej deklaracji" ze strony innych uczestników spotkania. Tyszka był pytany o to, jak ocenia postępy ws. sytuacji wokół TK. - Ze względu na to, że ta opozycja histeryczna nie bardzo rozumie znaczenie słowa kompromis, nie bardzo posunęliśmy się do przodu, dlatego, że oni cały czas stawiają zaporowe warunki, podczas gdy my mówimy, że należy podejść do tego problemu w sposób całościowy" - powiedział. Dopytywany o to, co było warunkiem zaporowym, Tyszka stwierdził, że chodziło o ogłoszenie wyroku TK z 9 marca. - Nie można stawiać warunków, które zamykają rozmowę - ocenił. Tyszka zaznaczył też, że nie jest prawdą, jakoby cała opozycja wyraziła apel o zaprzysiężenie trzech sędziów TK wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu. - W obecnej chwili prezydent nie ma takiej możliwości, w Trybunale może być tylko 15 sędziów - powiedział. Co innego - zaznaczył - gdyby zwiększyć w konstytucji ich liczbę do 18. Według Tyszki ewentualne kolejne spotkania należy poświęcić omówieniu planowanych zmian w konstytucji. Ich wprowadzenie - zaznaczył - byłoby "silnym sygnałem do opinii publicznej i rynków".

Kukiz'15 po spotkaniu ws. TK
Kukiz'15 po spotkaniu ws. TKTVN 24

Spotkanie opozycji

Po godzinie 14 rozpoczęło się spotkanie opozycji, na którym przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, PSL i Kukiz'15 rozmawiali o tym, jak zażegnać spór o TK. W roli obserwatora wziął w nim udział poseł PiS Maciej Małecki. Spotkanie zakończyło się przed godziną 16.

Przedstawiciele opozycji podkreślali przed spotkaniem, że ważne jest jak najszybsze rozwiązanie problemu. Mówili również, że potrzebna jest do tego dobra wola, oraz konieczność pójścia na pewne ustępstwa przez rząd. Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że do osiągnięcia kompromisu konieczne jest spełnienie trzech warunków. Są to: publikacja wyroku, rozwiązanie kwestii personalnych oraz przyszłość Trybunału. - To wszystko powinno się zawierać w jednej ustawie - podkreślił szef ludowców.

- Klucz (do rozwiązania sporu - red.) zawsze będzie tu, w polskim parlamencie - powiedział Grzegorz Schetyna (PO). - Jeśli nie będzie ze strony PiS, prezesa Kaczyńskiego, premier Szydło, prezydenta Dudy woli do tego, żeby ten problem rozwiązać, to on będzie eskalował ze szkodą dla Polski, ze szkodą dla obrazu Polski w świecie - ocenił. - Świat patrzy na Polskę przez pryzmat TK i problemów, które są z nim związane - dodał.

- Dzisiaj szukamy rozwiązania w ramach parlamentu. Zobaczymy, na czym polega rola obserwatora ze strony PiS, bo nie widziałem takiej formuły jeszcze. Dosyć ciekawa - powiedział Ryszard Petru (Nowoczesna). - Będę chciał go spytać, czy będzie mógł mówić cokolwiek dzisiaj, czy będzie mógł zabierać głos, czy ma jakiekolwiek kompetencje co do tego, jaki ma mandat negocjacyjny. Zobaczymy za chwilę - zastanawiał się przed spotkaniem lider Nowoczesnej.

Spór o Trybunał Konstytucyjny

W poniedziałek Komisja Europejska miała przedstawić swoją ocenę na temat Polski w kontekście sporu o Trybunał Konstytucyjny. Ostatecznie jednak do tego nie doszło. Jak powiedział rzecznik KE Margaritis Schinas, "cały czas trwają konstruktywne rozmowy z polskimi władzami".

Obecne zastrzeżenia KE dotyczą: mianowania sędziów Trybunału Konstytucyjnego i wykonywania wyroków TK w tej sprawie z 3 i 9 grudnia 2015 r.; nowelizacji ustawy o TK z 22 grudnia 2015 r., w tym poszanowania wyroku z 9 marca br. w sprawie konstytucyjności tej ustawy oraz innych wyroków, wydanych po tym dniu; skuteczności procesu stwierdzania zgodności z konstytucją nowych aktów prawnych przyjętych i wprowadzonych w życie w 2016 r., w tym nowej ustawy medialnej.

Autor: mart/kk / Źródło: TVN 24, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Jest postępowanie kontrolne w sprawie generała Gromadzińskiego, będzie proces wyjaśnienia, po tym etapie będzie ostateczna decyzja - mówił w TVN24 minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Stwierdził, że "jeżeli się wchodzi na taką ścieżkę, to jest to zawsze sprawa poważna", ale "to nie jest oskarżenie wobec kogokolwiek".

Kosiniak-Kamysz o Gromadzińskim: jeżeli się wchodzi na taką ścieżkę, to jest to zawsze sprawa poważna

Kosiniak-Kamysz o Gromadzińskim: jeżeli się wchodzi na taką ścieżkę, to jest to zawsze sprawa poważna

Źródło:
TVN24

W czwartek rano ksiądz Michał O., prezes kościelnej Fundacji Profeto, został doprowadzony na posiedzenie aresztowe przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa.

Ksiądz Michał O. został doprowadzony na posiedzenie aresztowe

Ksiądz Michał O. został doprowadzony na posiedzenie aresztowe

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) pracuje nad centralną bazą danych o rynku mieszkań, która zawierać będzie między innymi realne, transakcyjne ceny nieruchomości. Projekt ma być uruchamiany etapami.

To może być rewolucja na rynku nieruchomości. "Pomysł powrócił"

To może być rewolucja na rynku nieruchomości. "Pomysł powrócił"

Źródło:
PAP

Wielkanoc już niedługo. W związku z tym warto z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować zakupy przed świętami. Oto szczegóły dotyczące otwarcia sklepów w najbliższych dniach.

Zmiany w dużych sieciach handlowych

Zmiany w dużych sieciach handlowych

Źródło:
tvn24.pl

W Baltimore w Stanach Zjednoczonych po uderzeniu kontenerowca zawalił się most. CNN zwraca uwagę, że to już trzecia podobna sytuacja od początku roku. Wcześniej statki towarowe uderzyły w mosty w Chinach i w Argentynie.

Trzy mosty w trzy miesiące. Ten w Baltimore nie był pierwszy

Trzy mosty w trzy miesiące. Ten w Baltimore nie był pierwszy

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Próbujący wyjechać z Filipin migranci płacą podejrzanym agentom tysiące dolarów, by dostać się do Polski. Mierzą się później z surowym prawem migracyjnym - informuje w środę telewizja Al-Dżazira.

Media: Filipińczycy płacą tysiące dolarów podejrzanym agentom, by dostać się do Polski

Media: Filipińczycy płacą tysiące dolarów podejrzanym agentom, by dostać się do Polski

Źródło:
PAP

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z obawy o ewentualny konflikt wokół Tajwanu, japoński rząd ma mieć plan przystosowania kilkunastu obiektów do potrzeb militarnych - twierdzi agencja Kyodo, powołująca się na anonimowe źródło rządowe. Według niej chodzi o pięć lotnisk i jedenaście portów. Prace nad projektem miałyby ruszyć już w kwietniu.

Pasy dla myśliwców, doki dla niszczycieli. Japonia ma planować zmiany infrastruktury na wypadek wojny

Pasy dla myśliwców, doki dla niszczycieli. Japonia ma planować zmiany infrastruktury na wypadek wojny

Źródło:
PAP

Jeżeli będziemy słabi, to Rosja nas zaatakuje - powiedział w "Faktach po Faktach" dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz. Przyznał, że byłby daleki od opinii, że "zaatakuje nas czołgami", natomiast "ekonomicznie, cybernetycznie, kognitywnie" - w jego ocenie - to "dzieje się codziennie". Mówił też o rosyjskiej rakiecie, która weszła w polską przestrzeń powietrzną w ostatnich dniach. Zapewnił, że w takich sytuacjach nie ma "wątpliwości, czy zestrzelić", bo jest do tego przygotowany. - Mam w głowie pytanie, co się stanie po zestrzeleniu. Mówię tu nie tylko o tej domenie wojskowej - zaznaczył.

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

Źródło:
TVN24

764 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. Nowa rosyjska Flotylla Rzeczna "Dniepr" ma przejąć od Floty Czarnomorskiej patrolowanie ujścia Dniepru, ale będzie tak samo jak ona podatna na ataki ukraińskich dronów nawodnych - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Były wiceminister sprawiedliwości Michał Woś zeznawał przed sejmową komisją śledczą do spraw Pegasusa. Agenci ABW ujawnili w domu Zbigniewa Ziobry oryginał teczki nadzoru akt postępowania przygotowawczego. Z kolei Prokuratura Krajowa kieruje wniosek o areszt wobec prezesa Fundacji Profeto. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć 28 marca.

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek, 28 marca

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek, 28 marca

Źródło:
PAP, TVN24

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

IMGW wydał prognozę zagrożeń na najbliższe dni. Wynika z niej, że w części kraju powieje silny wiatr. Sprawdź, gdzie aura może być na tyle groźna, że IMGW wyda alerty.

Niebezpiecznie silny wiatr. Gdzie powieje najmocniej

Niebezpiecznie silny wiatr. Gdzie powieje najmocniej

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W niemal co piątej gminie w Polsce zamiast wyborów będzie plebiscyt. Jeszcze nigdy w Polsce w wyborach samorządowych nie było tak wiele miejscowości, w których startuje tylko jedna osoba, na jedno stanowisko w lokalnych władzach. Mieszkańcy nie będą więc wybierać kandydatów, tylko zagłosują za lub przeciw temu jedynemu. Co więcej, w niektórych gminach wyborcy nie dostaną nawet karty do głosowania na radnych. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Plebiscyty w ponad 400 gminach w Polsce. Wyborcy zaznaczą, czy popierają kandydata, czy nie

Plebiscyty w ponad 400 gminach w Polsce. Wyborcy zaznaczą, czy popierają kandydata, czy nie

Źródło:
TVN24

Kodeks karny mówi, że kto ukrywa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać, ponosi odpowiedzialność karną - wskazywała w "Tak jest" prokurator Ewa Wrzosek, odnosząc się do dokumentów znalezionych podczas przeszukania w domu Zbigniewa Ziobry. W tych okolicznościach - stwierdziła - "jest uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa". - Nie możemy dzisiaj powiedzieć, że ponieważ jest to osoba z pierwszych stron gazet, to zapomnimy o tym - ocenił profesor prawa Maciej Kisilowski. Podsumowując "dorobek" Ziobry jako ministra i prokuratora wskazywał, że "mówimy naprawdę o ciężkiej odpowiedzialności" za to, jak polityk starał się kształtować państwo.

Dokumenty znalezione u Zbigniewa Ziobry. "Taka teczka nie może znajdować się w prywatnym domu"

Dokumenty znalezione u Zbigniewa Ziobry. "Taka teczka nie może znajdować się w prywatnym domu"

Źródło:
TVN24

Roman Giertych przekazał, że wspólnie z mecenasem Jackiem Dubois reprezentuje "jednego z podejrzanych" w sprawie dotyczącej Funduszu Sprawiedliwości. Poinformował o tym po publikacji Onetu w tej sprawie. Portal twierdzi, że to "główny świadek prokuratury". Zaangażowanie w sprawę Giertycha, który jest także posłem Koalicji Obywatelskiej, komentował w "Kropce nad i" szef KPRM Jan Grabiec.

Reprezentują "jednego z podejrzanych" w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Wpisy Giertycha i Dubois

Reprezentują "jednego z podejrzanych" w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Wpisy Giertycha i Dubois

Źródło:
TVN24, Onet, tvn24.pl

Wzrost gospodarczy w Polsce w 2024 roku wyniesie 2,8 procent, a więc będzie niższy niż wynikało z wcześniejszych prognoz – poinformowało S&P Global. Powodem obniżki prognozy jest słaby wzrost w Europie Zachodniej - wyjaśniono.

Amerykański gigant zmienia prognozy dla polskiej gospodarki

Amerykański gigant zmienia prognozy dla polskiej gospodarki

Źródło:
PAP

Politycy z sześciu krajów: Polski, Niemiec, Węgier, Francji, Belgii i Holandii byli tymi, na których miała wpływać siatka kontaktów stworzona przez Rosjan. Cel był prosty: wpłynięcie na wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Rosyjska siatka miała wpływać na polityków w Polsce i innych krajach. Czesi ją zdemaskowali

Rosyjska siatka miała wpływać na polityków w Polsce i innych krajach. Czesi ją zdemaskowali

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza PZU zdecydowała, że Artur Olech będzie nowym prezesem spółki. Warunkiem jest uzyskanie zgody Komisji Nadzoru Finansowego. Do czasu uzyskania zgody KNF Olech ma być p.o. prezesa.

To ma być nowy prezes polskiego giganta. Jest decyzja

To ma być nowy prezes polskiego giganta. Jest decyzja

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski został odwołany przez premiera - poinformował w środę wieczorem szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. - Najkrócej można powiedzieć o braku zaufania - przekazał.

"Brak zaufania". Premier Donald Tusk odwołał prezesa rządowej agencji

"Brak zaufania". Premier Donald Tusk odwołał prezesa rządowej agencji

Źródło:
PAP

Na 38-letniego pracownika Zamku Książ w Wałbrzychu (woj. dolnośląskie) runęły zmagazynowane tam stoły. Mężczyzna nie przeżył. - Badamy okoliczności tragedii - przekazuje komisarz Marcin Świeży z wałbrzyskiej komendy powiatowej.

Tragiczny wypadek w Zamku Książ. Nie żyje 38-letni mężczyzna

Tragiczny wypadek w Zamku Książ. Nie żyje 38-letni mężczyzna

Źródło:
tvn24.pl

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności śmierci 17-latki, która została śmiertelnie potrącona przez przejeżdżający tramwaj. Do tragedii doszło w środę około godziny 16. - Wstępne ustalenia oraz zeznania świadków wskazują, że dziewczyna miała zielone światło - mówi młodszy aspirant Rafał Jarząb z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Nastolatka na pasy "weszła na zielonym świetle", zginęła potrącona przez tramwaj

Nastolatka na pasy "weszła na zielonym świetle", zginęła potrącona przez tramwaj

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

To jest ten jeden dzień, to jest ta chwila, a później my przez 365 dni pracujemy na to, aby o tej chwili mówić - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes WOŚP Jerzy Owsiak, mówiąc o finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Źródło:
TVN24

Premier nie miał wiedzy na temat działania służb, prokuratura działała w warunkach zaskoczenia - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, odnosząc się do działań służb związanych z aferą Funduszu Sprawiedliwości. Dodał, że "nie ulega wątpliwości, że sprawiedliwość powinna działać i dotykać każdego".

Grabiec: to nie jest tylko marnowanie pieniędzy publicznych, to jest po prostu kradzież

Grabiec: to nie jest tylko marnowanie pieniędzy publicznych, to jest po prostu kradzież

Źródło:
TVN24

W roku najczęstszego użycia Pegasusa, czyli w roku 2021, to było około 200 zgód nałożonych na inwigilację 100 osób - powiedział w środę były wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, zeznając przed sejmową komisją śledczą do spraw Pegasusa. Jak dodał, użycie oprogramowania "12 razy dotyczyło ścigania zabójstw". Środowe posiedzenie komisji kończyło się bez żadnego z posłów PiS-u. Dwóch z nich zostało wykluczonych, a dwaj pozostali sami opuścili obrady.

Woś przed komisją do spraw Pegasusa: w rekordowym 2021 roku inwigilowano około 100 osób

Woś przed komisją do spraw Pegasusa: w rekordowym 2021 roku inwigilowano około 100 osób

Źródło:
PAP, TVN24

Michał Woś kłamie i oszukuje opinię publiczną - powiedział w programie "Tak jest" w TVN24 , senator, były prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. Obaj politycy byli w środę przesłuchiwani przez sejmową komisję śledczą do spraw Pegasusa. Woś zarzucił między innymi Kwiatkowskiemu, że ten rozpowszechnia "mit", że CBA może być finansowane "wyłącznie" ze środków budżetu państwa. Kwiatkowski dodał, że w związku z tym liczy na skonfrontowanie się z Wosiem przed komisją.

Kwiatkowski odpowiada Wosiowi. "Muszę dzisiaj powiedzieć mocno"

Kwiatkowski odpowiada Wosiowi. "Muszę dzisiaj powiedzieć mocno"

Źródło:
TVN24

W domu Zbigniewa Ziobry ujawniliśmy oryginał teczki nadzoru akt postępowania przygotowawczego, będziemy analizowali, jak się tam znalazł i czy się tam powinien znaleźć - poinformował rzecznik Prokuratury Krajowej prokurator Przemysław Nowak. Dodał, że chodzi o sprawę śmierci ojca Ziobry.

Prokuratura o dokumentach, które znalazła w domu Ziobry

Prokuratura o dokumentach, które znalazła w domu Ziobry

Źródło:
TVN24, PAP

Do ośrodka ratującego dzikie zwierzęta w Knutsford w Wielkiej Brytanii zgłosiła się w ubiegłym tygodniu kobieta zaniepokojona stanem jeża, którego poprzedniego wieczora znalazła na poboczu drogi. Jak wyjaśniła, zwierzę przez całą noc nie tylko nie tknęło karmy, jaką mu podała, ale też nie ruszyło się nawet o milimetr. Jeż okazał się pomponem od czapki.  

Całą noc opiekowała się znalezionym jeżem. Okazało się, że to pompon  

Całą noc opiekowała się znalezionym jeżem. Okazało się, że to pompon  

Źródło:
Independent, BBC, TVN24.pl

Kraina Wygasłych Wulkanów trafiła w środę na listę Światowych Geoparków UNESCO. Położony w Sudetach geopark to już trzecie wyróżnione w ten sposób miejsce na terenie naszego kraju. - Potwierdza to, że Polska może poszczycić się dziedzictwem geologicznym o międzynarodowym znaczeniu - powiedziała dr Katarzyna Szadkowska, kierowniczka Pracowni Geologii Złożowej i Środowiskowej w Oddziale Dolnośląskim PIG-PIB we Wrocławiu.

Geopark z Polski trafił na listę UNESCO

Geopark z Polski trafił na listę UNESCO

Źródło:
PAP

Siedem osób usłyszało zarzuty, a wobec trzech będzie wniosek o areszt - to dotychczasowy efekt działań służb w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratura nie wyklucza wniosków o uchylenie immunitetów posłom. Przybliżamy sylwetki najważniejszych osób związanych z aferą i wyjaśniamy, za co były odpowiedzialne w Funduszu Sprawiedliwości lub jak z niego korzystały.

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Najważniejsze osoby - kto jest kim?

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Najważniejsze osoby - kto jest kim?

Źródło:
Konkret24

Siedmiu osobom zamieszanym w aferę wokół Funduszu Sprawiedliwości prokuratura postawiła zarzuty, a wobec trzech będzie wnioskowała o areszt tymczasowy. W sprawę są zamieszani ważni politycy, którzy do niedawna nadzorowali fundusz, a który rozdawał wielomilionowe dotacje.

Pięć rzeczy, które trzeba wiedzieć o Funduszu Sprawiedliwości

Pięć rzeczy, które trzeba wiedzieć o Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
Konkret24

Trwa śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w związku z wydatkowaniem środków z Funduszu Sprawiedliwości. Doszło do przeszukań i pierwszych zatrzymań. Afery wokół FS wielokrotnie były tematem materiałów na portalu tvn24.pl i w magazynie reporterskim "Czarno na białym" w TVN24. Na bieżąco piszemy też o postępach w śledztwie.

Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości, główni bohaterowie, przeszukania i zatrzymania. Najważniejsze materiały 

Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości, główni bohaterowie, przeszukania i zatrzymania. Najważniejsze materiały 

Źródło:
tvn24

Kto mógł liczyć na publiczne pieniądze zarządzane przez ministerstwo Ziobry? Warto przypomnieć, jak sto milionów złotych poszło do fundacji księdza egzorcysty, a 14 milionów złotych do Tadeusza Rydzyka. I jak politycy Suwerennej Polski drwili wtedy z pytań dziennikarzy wolnych mediów.

Gdzie płynęły miliony z Funduszu Sprawiedliwości? Wielu beneficjentów może zaskakiwać

Gdzie płynęły miliony z Funduszu Sprawiedliwości? Wielu beneficjentów może zaskakiwać

Źródło:
Fakty TVN

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała w czasie 32. Finału 281 879 118,07 złotych - ogłosił w środę prezes Fundacji Jurek Owsiak. To kolejny rekord w historii WOŚP. Środki zbierano na rzecz "płuc po pandemii".  

Jerzy Owsiak podsumował 32. Finał WOŚP. Ile zebrała Orkiestra? 

Jerzy Owsiak podsumował 32. Finał WOŚP. Ile zebrała Orkiestra? 

Źródło:
TVN24
Wielki Projekt, wielka kasa. Jak rządowy instytut rozdawał dotacje? Ujawniamy raport NIK

Wielki Projekt, wielka kasa. Jak rządowy instytut rozdawał dotacje? Ujawniamy raport NIK

Źródło:
tvn24.pl
Premium

To zagadnienie nabiera pierwszorzędnego znaczenia. Przekonują mnie o tym moje ostatnie pogawędki z taksówkarzami. Twierdzą oni, że w polityce jedni warci są drugich, wszyscy kłamią i tylko łatwowierni dają się na to nabrać, ale oni do takich frajerów nie należą.

"A prawdomówni przegrywają..."

"A prawdomówni przegrywają..."

Źródło:
tvn24.pl

W pierwszej turze wyborów samorządowych większość głosujących otrzyma w lokalu wyborczym cztery karty do głosowania, część wyborców dostanie jednak tylko trzy karty. Tłumaczymy, od czego to zależy, jak one wyglądają i jak poprawnie oddać głos.

Ile dostaniemy kart do głosowania w wyborach samorządowych? Podpowiadamy, na co uważać

Ile dostaniemy kart do głosowania w wyborach samorządowych? Podpowiadamy, na co uważać

Źródło:
tvn24.pl