tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Pentagon: Syria nadal ma broń chemiczną

Minister obrony USA James Mattis powiedział podczas oficjalnej wizyty w Izraelu, że bez wątpienia syryjski reżim zachował broń chemiczną. Szef Pentagonu ostrzegł też przed ponownym jej użyciem.

- Użycie broni chemicznej jest pogwałceniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i trzeba się tym zająć na drodze dyplomatycznej - zaznaczył Mattis. Dodał, że reżim syryjski "będzie słuchać złych rad, jeśli spróbuje ponownie użyć tej broni". - Bardzo wyraźnie pokazaliśmy to naszym atakiem rakietowym - podkreślił.

Atak USA na syryjską bazę

W reakcji na atak chemiczny, w którym w Chan Szajchun zginęło 90 ludzi, w tym 30 dzieci, Stany Zjednoczone przeprowadziły w nocy z 6 na 7 kwietnia uderzenie rakietowe na syryjską bazę lotniczą Szajrat w prowincji Hims. Według Pentagonu uszkodzono tam lub zniszczono około 20 proc. syryjskich lotniczych sił operacyjnych. Według informacji ujawnionych przez USA, to z Szajrat miały wystartować samoloty, które zaatakowały Chan Szajchun w prowincji Idlib.

Reżim w Damaszku nazwał przypisanie mu ataku chemicznego na Chan Szajchun "historią w stu procentach zmyśloną". Rosja, czyli główny sojusznik prezydenta Asada, zapewniała, że do śmierci ofiar doszło w wyniku ataku rządowych sił lotniczych na wytwórnię produkująca dla rebeliantów broń chemiczną.

Zmiana kierunku amerykańskiej polityki

Na wspólnej konferencji prasowej izraelski minister obrony Awigdor Lieberman odmówił wchodzenia w szczegóły na temat syryjskiej broni chemicznej. - Mamy 100-procentową informację, że reżim Asada użył broni chemicznej przeciwko rebeliantom - ujawnił.

W środę starszy rangą przedstawiciel izraelskiego wojska powiedział dziennikarzom, że reżimowe siły prezydenta Baszara el-Asada nadal mają "kilka ton broni chemicznej".

Przed spotkaniem w Jerozolimie z Mattisem premier Benjamin Netanjahu oświadczył, że zmiana administracji w Waszyngtonie dodała otuchy Izraelowi. - Wyczuwamy wielką zmianę kierunku amerykańskiej polityki - powiedział Netanjahu, odnosząc się do amerykańskiego ataku w Syrii jako przykładu "prostolinijnego działania" nowej administracji amerykańskiej.

1300 ton broni chemicznej

W ramach porozumienia z 2013 roku Syria zgodziła się zniszczyć swoje zasoby broni chemicznej. Przed rozbrojeniem rząd Asada wyjawił, że posiada około 1300 ton broni chemicznej, w tym sarinu, czynnika VX (najniebezpieczniejszy z gazów bojowych, paralityczno-drgawkowy) i gazu musztardowego. Zasoby te miały być pod międzynarodową kontrolą zabrane w 2014 roku z Syrii i zniszczone. Jednak, jak pisze agencja AP, wkrótce pojawiły się wątpliwości, czy Syria zgłosiła wszystkie zapasy takiej broni i czy wszystkie jej fabryki zostały zniszczone.

W sierpniu 2013 roku w dwóch rejonach koło Damaszku siły wierne Asadowi miały użyć sarinu, zabijając od 281 do 1729 ludzi w ataku chemicznym. We wrześniu Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie przyjęła rezolucję nakazującą syryjskiemu reżimowi zniszczenie broni chemicznej.

Według Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w Chan Szajchun użyto sarinu lub innej podobnej substancji toksycznej.

Syria. Atak USA na bazę sił Asada »

Oglądaj
Syria. Atak USA na bazę sił Asada
  • Putin o "nowych prowokacjach" z udziałem substancji chemicznych Putin o "nowych prowokacjach" z udziałem substancji chemicznych
  • Test rakiety BGM-109 TomahawkTest rakiety BGM-109 Tomahawk
  • Pentagon: siły rosyjskie były uprzedzone. Rosja zażąda zwołania Rady BezpieczeństwaPentagon: siły rosyjskie były uprzedzone. Rosja zażąda...
  • Korespondent TVN24: decyzję Trumpa poparła część wpływowych republikanówKorespondent TVN24: decyzję Trumpa poparła część wpływowych...
Wideo: TVN24 BiS Putin o "nowych prowokacjach" z udziałem substancji chemicznych

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Wojna domowa w Syrii

Atak USA na bazę sił Asada

Atak chemiczny w Chan Szajchun

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje

INFORMACJE SPORTOWE »

Bitwa wodna w Lozannie w Szwajcarii (Fot. VALENTIN FLAURAUD/PAP/EPA) czytaj dalej »