tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Chcą zalegalizować związek. Skarżą Polskę do Trybunału w Strasburgu

Chcą zalegalizować związek. Skarżą Polskę do Trybunału w Strasburgu
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Skargi par homoseksualnych z Polski

W kraju wyczerpali już wszystkie możliwości, teraz o pomoc proszą Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Trafiły tam właśnie cztery skargi par homoseksualnych z Polski, które chcą zalegalizować swój związek. Niebawem dołączy piąta. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Walka Grzegorza Lepianki i Krzysztofa Łosia o możliwość sformalizowania ich związku trwa już półtora roku. Teraz wkracza na nową, precedensową ścieżkę.

Polska "łamie prawo"

Złożyli oni skargę na Polskę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Na taki krok zdecydowały się również trzy inne pary z Koalicji na Rzecz Związków Partnerskich.

- Naszym zdaniem ta ścieżka jest dobra, ponieważ pokaże, że łamane jest prawo człowieka w Polsce, czyli prawo do poszanowania życia rodzinnego  - mówi Krzysztof Łoś.

- Par heteroseksualnych nikt nie egzaminuje z tego, czy zasługują na papierek, związek i tak dalej, bo przyjmuje się, że to jest ich decyzja, ich miłość. Nam się zazwyczaj zadaje pytania: a czemu wam się w ogóle należy - zauważa Krzysztof Lepianka.

Wszystkie pary najpierw musiały przejść całą ścieżkę prawną dostępną w kraju, od Urzędu Stanu Cywilnego przez Sąd Rejonowy po Okręgowy, a nawet Trybunał Konstytucyjny.

- W związku z tym, że polski system prawny przewiduje formalnie możliwość wniesienia jeszcze skargi konstytucyjnej, nasi prawnicy i prawniczki również skorzystali z tej możliwości i wnieśli skargi do Trybunału Konstytucyjnego - mówi Paweł Knut z Kampanii Przeciw Homofobii.

Ich rozstrzygnięcie nie jest jednak konieczne by sprawa trafiła do Strasburga, dlatego cztery polskie skargi już w Trybunale leżą. Niebawem trafi tam piąta.

- Podnieśliśmy zarzuty związane z naruszeniem prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego oraz zakazu dyskryminacji - tłumaczy adwokat Małgorzata Mączka-Pacholak z kancelarii Pietrzak, Sidor &Wspólnicy.

Sprawa włoska

To artykuły 8 i 14 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka podpisanej przez Polskę w 1991 roku. Na te same artykuły półtora roku temu powołały się trzy włoskie pary. Trybunał przyznał im rację.

- Trybunał wskazał bardzo wyraźnie, że brak wprowadzenia do przepisów prawa krajowego możliwości sformalizowania związku miedzy osobami tej samej płci - czy to w postaci związku małżeńskiego czy partnerskiego - stanowi naruszenie konwencji - mówi Paweł Knut z Kampanii Przeciw Homofobii.

Sprawa Oliari i inni przeciwko państwu włoskiemu zaowocowała zmianą prawa. W zeszłym roku ten kraj dał parom jednopłciowym prawo zawierania związków partnerskich.

Zdaniem Krzysztofa Łosia podobny wyrok w polskiej sprawie będzie ważnym argumentem na rzecz wprowadzenia ustawowej regulacji.

Do tego jeszcze daleka droga. Sprawa przed Trybunałem może toczyć się kilka lat, a ewentualne orzeczenie teoretycznie nie może zmusić kraju do zmiany prawa. Trybunał może jednak karać na przykład finansowo za brak zmian. - Obowiązkiem państw członkowskich Rady Europy jest wykonywanie wyroków Trybunału w Strasburgu - zaznacza Małgorzata Mączka-Pacholak z kancelarii Pietrzak, Sidor &Wspólnicy.

Różne rodzaje związków jednopłciowych uznaje już ponad połowa europejskich państw. W kilku kolejnych trwa debata na ten temat.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Dowiedz się więcej...

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje

Leżała 200 metrów od szczytu Śnieżki, znaleźli ją turyści. Kobiety nie udało się uratować

Leżała 200 metrów od szczytu Śnieżki, znaleźli ją turyści. Kobiety nie udało się uratować

Nie żyje turystka, którą w pobliżu szczytu Śnieżki, nieprzytomną, znaleźli turyści. Była to obywatelka Czech. Na miejscu pojawili się ratownicy karkonoskiego GOPR i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Informację o zdarzeniu i nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Papież Franciszek: chrześcijanin nie jest sprinterem

Papież Franciszek: chrześcijanin nie jest sprinterem

Papież Franciszek powiedział w sobotę podczas mszy w Genui, że chrześcijanin nie jest "sprinterem", który "pędzi jak szalony", by być przed wszystkimi. - Jest pielgrzymem, misjonarzem, maratończykiem nadziei - dodał w homilii. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Jemeńczyk sięga po egzemplarz Koranu w meczecie w Sanie w pierwszy dzień Ramadanu. (Yahya Arhab/PAP/EPA) czytaj dalej »