tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Papież Franciszek

Papież Franciszek przeprosił za grzechy Kościoła w Rwandzie

Papież Franciszek przeprosił za grzechy Kościoła w Rwandzie
Foto: Tony Gentile / PAP/EPA | Video: Reuters Archive Papież Franciszek spotkał się z prezydentem Rwandy Paulem Kagame

Papież Franciszek podczas poniedziałkowego spotkania w Watykanie z prezydentem Rwandy Paulem Kagame prosił o wybaczenie za grzechy ludzi Kościoła w czasie ludobójstwa Tutsi w tym kraju w 1994 roku. Tym samym papież nawiązał do gestu Jana Pawła II z 2000 roku.

Po audiencji dla prezydenta Rwandy watykańskie biuro prasowe ogłosiło w komunikacie, że tematem rozmowy był proces pojednania i utrwalania pokoju dla dobra całego narodu.

Błaganie o przebaczenie

"W tym kontekście papież wyraził w imieniu swoim, Stolicy Apostolskiej i Kościoła głęboki ból z powodu ludobójstwa Tutsi oraz solidarność z ofiarami i tymi, którzy dalej cierpią w rezultacie konsekwencji tych tragicznych wydarzeń. Zgodnie z gestem wykonanym przez świętego Jana Pawła II w czasie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 ponowił błaganie o Boże przebaczenie za grzechy i uchybienia Kościoła i jego członków, w tym księży, zakonników i zakonnic, którzy ulegli nienawiści i przemocy, zdradzając swoją ewangeliczną misję" - głosi oświadczenie Watykanu.

Podkreślono w nim: "Papież wyraził również pragnienie, by to pokorne przyznanie się do słabości w tych okolicznościach, które niestety oszpeciły oblicze Kościoła, przyczyniło się, zwłaszcza w świetle niedawnego Roku Świętego Miłosierdzia i komunikatu opublikowanego przez Episkopat Rwandy z okazji jego zakończenia, do 'oczyszczenia pamięci', a także promowania z nadzieją i odnowioną ufnością przyszłości w duchu pokoju".

W oświadczeniu jest też mowa o potrzebie podejmowania działań na rzecz umieszczania w centrum godności ludzkiej i dobra wspólnego.

Ponadto Watykan poinformował, że prezydent Rwandy rozmawiał z papieżem i jego najbliższymi współpracownikami o sytuacji na terenach dotkniętych konfliktami i katastrofami naturalnymi.

"Szczególne zaniepokojenie wyrażono z powodu wielkiej liczby uchodźców i migrantów potrzebujących pomocy i wsparcia ze strony wspólnoty międzynarodowej i regionalnych struktur" - ogłosiła Stolica Apostolska po około półgodzinnej audiencji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Papież Franciszek

Z powodu ciszy referendalnej forum zostało wyłączone

Pozostałe informacje

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Zmienili datę, unikną niezręczności. Sekretarz stanu USA przyjedzie na naradę NATO

Zmienili datę, unikną niezręczności. Sekretarz stanu USA przyjedzie na naradę NATO

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson będzie 31 marca w kwaterze głównej NATO w Brukseli - poinformował w piątek rzecznik Departamentu Stanu. W tym tygodniu wybuchła polemika wokół zapowiedzianej nieobecności Tillersona na radzie ministerialnej NATO, przewidzianej początkowo na pierwszy tydzień kwietnia. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Donald Trump za kierownicą osiemnastokołowca na spotkaniu z kierowcami ciężarówek. (PAP/EPA/JIM LO SCALZO) czytaj dalej »