"Ostateczne ostrzeżenie" Komisji Europejskiej: Polska ma wstrzymać wyrąb puszczy

[object Object]
Zdaniem KE, Polska łamie prawo, prowadząc wyręb w Puszczy Białowieskiejtvn24
wideo 2/23

Komisja Europejska ponownie wezwała Polskę do wstrzymania zaplanowanego na szeroką skalę wyrębu w Puszczy Białowieskiej. Zagroziła skierowaniem sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.

"Komisja Europejska wzywa Polskę do wstrzymania zaplanowanego na szeroką skalę wyrębu w Puszczy Białowieskiej, ostatnim w Europie kompleksie pierwotnej puszczy i obszarze ochrony przyrody objętym siecią Natura 2000" - napisała w komunikacie KE.

Komisja przypomina, że 25 marca 2016 roku polskie władze zadecydowały o zmianie planu gospodarki leśnej dla Nadleśnictwa Białowieża.

"Decyzja ta umożliwia trzykrotne zwiększenie pozyskiwania drewna oraz wprowadzenie aktywnych środków zagospodarowania lasów na obszarach, które były dotychczas wyłączone spod wszelkiej interwencji" - zauważa KE.

Pisze, że polskie władze wyrąb puszczy tłumaczą walką z plagą kornika drukarza, jednak - jak pisze KE - "z dostępnych dowodów wynika, że środki te nie są zgodne z celami ochrony przedmiotowego obszaru i wykraczają poza to, co jest niezbędne do bezpiecznego użytkowania puszczy".

Komisja pisze, że wyrąb niekorzystnie wpłynie na zachowanie siedlisk i gatunków obszarów Natura 2000 oraz spowoduje nieodwracalne straty w zakresie różnorodności biologicznej.

Jeden miesiąc zamiast dwóch

Komisja Europejska przypomina, że w czerwcu 2016 roku zażądała od Polski "usunięcia uchybienia" oraz przestrzegania na tych obszarach prawa w zakresie konserwacji i ochrony.

"Ponieważ wyrąb w puszczy jest już obecnie prowadzony i obejmuje usuwanie stuletnich i starszych drzew oraz działania w siedliskach, które powinny być ściśle chronione zgodnie z planem zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000, Komisja przekazuje obecnie ostateczne ostrzeżenie" - pisze KE.

I apeluje: "Z uwagi na zagrożenie spowodowania poważnych i nieodwracalnych szkód na przedmiotowym obszarze Komisja wzywa pilnie władze polskie do udzielenia odpowiedzi w terminie jednego miesiąca zamiast zwyczajowych dwóch miesięcy. Jeżeli Polska nie podejmie działań w określonym terminie, sprawa może zostać skierowana do Trybunału Sprawiedliwości UE".

Wycinka w Puszczy Białowieskiej ruszyła w 2016 roku
Wycinka w Puszczy Białowieskiej ruszyła w 2016 rokutvn24

Autor: pk//rzw/jb / Źródło: tvn24.pl