Postępy Korei Północnej szybsze niż myślano. ONZ reaguje spóźnione


Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła w piątek wieczorem serię prób rakietowych Korei Północnej - podaje w sobotę agencja Reutera. Oświadczenie dotyczy najnowszego, przeprowadzonego w środę testu oraz trzech pozostałych prób dokonanych przez Pjongjang od 9 lipca.

Członkowie Rady Bezpieczeństwa potępili wystrzelenie przez Koreę Północną pocisków balistycznych, które nazwali "poważnym naruszeniem" rezolucji zabraniających Pjongjangowi testów z rakietami balistycznymi.

"Takie działanie przyczynia się do rozwoju systemów przenoszenia broni nuklearnej przez Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną oraz wzmaga napięcia" - brzmi oświadczenie.

Spóźnione oświadczenie

Reuters zauważa, że po próbie rakietowej Pjongjangu z 3 sierpnia członkowie RB nie wydali wcześniej oświadczenia, ponieważ nie byli w stanie uzgodnić jednej wersji dokumentu. Chiny - które są przeciwne rozmieszczeniu na Półwyspie Koreańskim amerykańskiego systemu antyrakietowego THAAD - nalegały, by w oświadczeniu umieścić fragment o sprzeciwie wobec tego kroku. Agencja Reutera podkreśla, że w ostatecznym tekście nie ma takiej wzmianki.

Według władz Korei Południowej i USA THAAD zacznie działać przed końcem 2017 roku. Sojusznicy podkreślają, że będzie się koncentrował wyłącznie na zagrożeniach jądrowych i rakietowych ze strony Korei Północnej oraz nie będzie wymierzony w inne kraje. Z kolei zdaniem Chin krok ten doprowadzi do wzrostu napięć w regionie, ponieważ amerykański system pojawi się blisko chińskich granic.

Przeleciał 500 kilometrów

Najnowszą rakietę Pjongjang wystrzelił w środę rano czasu lokalnego z okrętu w pobliżu portu Sinpo na wschodnim wybrzeżu kraju, gdzie - jak pokazują zdjęcia satelitarne - znajduje się północnokoreańska baza łodzi podwodnych.

Dowództwo Sił Strategicznych USA (USSTRATCOM) poinformowało, że pocisk balistyczny, prawdopodobnie KN-11, przeleciał około 500 kilometrów i wpadł do Morza Japońskiego. USSTRATCOM zapewniło, że pocisk nie stanowił zagrożenia dla Ameryki Północnej. Według amerykańskiej armii był to najdłuższy jak do tej pory lot północnokoreańskiego pocisku wystrzelonego z pokładu okrętu podwodnego.

Zaskakujące postępy Północy

Amerykańscy eksperci, monitorujący północnokoreański program rakietowy na portalu 38 North ocenili, że próba ta dowodzi szybszych niż przypuszczano postępów w pracy nad tego typu pociskami. Jak jednak podkreślili, mimo to wstępna gotowość bojowa pocisków balistycznych odpalanych z okrętów podwodnych Korei Płn. nie będzie możliwa wcześniej niż pod koniec 2018 roku.

Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która wyniosła na orbitę okołoziemską satelitę.

Autor: mm/ja / Źródło: PAP, 38 North