O 6-latkach w Sejmie: W szkołach brakuje stołówek, dzieci są głodne, toalety to pomnik zapaści

Elbanowski: Gdzie jest premier?
Elbanowski: Gdzie jest premier?
tvn24
Posłowie rozstrzygną, czy dojdzie do referndum ws. sześciolatków tvn24

W Sejmie rozpoczęła się debata nad wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. sześciolatków. - Gdzie jest premier, posłowie, marszałek? - pytał Tomasz Elbanowski, prezes stowarzyszenia "Rzecznik Praw Rodzica" i inicjator akcji "Ratuj Maluchy!" - Rozglądając się na sali możemy zobaczyć, dla kogo ważny jest głos miliona obywateli, a dla kogo nie - dodał.

16:00

Debata dobiegła końca.

15:58

Posłowie zabierają głos w trybie sprostowania.

15:56

Tomasz Elbanowski zakończył przemówienie.

15:52

Elbanowski pyta polityków, dlaczego boją się obywateli i nie chcą im dać zdecydować w tak ważnej sprawie. - Dlaczego nie chcą państwo dać wolnego wyboru rodzicom - mówi. Apeluje o zniesienie partyjnej dyscypliny we wszystkich klubach na głosowanie ws. referendum.

15:26

- Język, którego używa pani minister jest językiem statystyk - ocenia. Zachęca Szumilas do odwiedzenia szkół w Polsce.

15:22

- Trzeba dużo złej woli, żeby nas rodziców posądzić o to, że chcemy dla naszych dzieci rewolucji. Chcemy spokoju - przekonuje Elbanowski.

15:20

- Dziecko nie zna partii, zna mamę i tatę - mówi Elbanowski. Zapewnia, że inicjatorów referendum nie interesuje polityka.

15:19

Krystyna Szumilas zakończyła przemówienie. Na mównicę wchodzi ponownie Tomasz Elbanowski ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, które zainicjowało akcję referendalną.

15:16

15:11

Dla mnie najważniejsze jet chronienie tych, którzy są najsłabsi. To jest odpowiedzialność przed wyborcami, ja tej odpowiedzialności się nie boję - podkreśliła minister.

15:10

Przyjęcie wniosku referendalnego spowoduje niepokój w polskiej szkole - oceniła minister Szumilas.

15:08

Minister edukacji zapewnia, że klasy z 6-latkami nie będą przepełnione. Takie argumenty pojawiały się w ustach przeciwników reformy.

15:05

Głosowanie nad wnioskiem o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum odbędzie się za dwa tygodnie, na następnym posiedzeniu Sejmu.

15:00

Krystyna Szumilas odnosi się do niektórych pytań posłów.

14:53

Minister wylicza, ile pieniędzy popłynęło do samorządów od 2009 roku na przystosowanie placówek do obniżenia wieku szkolnego.

14:50

Szumilas odniosła się do raportu NIK na temat przygotowania szkół. Zapewniła, że istniejące jeszcze niedociągnięcia zostaną naprawione.

14:47

Krystyna Szumilas apeluje, aby dyskusja o przyszłości dzieci była oparta na faktach, a nie emocjach. Prosi o wskazania konkretnych szkół, które nie są przygotowane na przyjęcie 6-latków. - Skupmy naszą energię na tym, żeby zostały przygotowane - mówi pani minister.

14:44

Posłowie skończyli przemawiać, wszyscy chętni zabrali głos. Na mównicy ponownie minister Szumilas.

13:50

Debata na wnioskiem cały czas trwa. Przemawia Stanisław Wziątek z SLD.

13:44

Podczas debaty zarysowały się podziały ws. referendum. PiS zapowiedział, że poprze wniosek. PSL wstrzymuje się z jednoznaczną deklaracją, zamierzając najbliższe dwa tygodnie przeznaczyć na konsultacje społeczne i samorządowe ws. wniosku. Trzech posłów PSL, w tym Eugeniusz Kłopotek, zobowiązało się na piśmie, że poprze dalsze prace nad wnioskiem o referendum ws. sześciolatków. PO popiera plany rządu. Twój Ruch, jak mówił Piotr Bauć cały czas popierał objęcie sześciolatków edukacją szkolną., jednak dla tej partii kluczową i rozstrzygającą kwestią powinno być przygotowanie szkół i nauczycieli. SLD uważa, że sześciolatki są gotowe do nauki, ale ma wątpliwości, czy gotowe są szkoły. - Niech odbędzie się ogólnopolska debata ws. edukacji, niech to referendum się odbędzie, bo chodzi o przyszłość Polski - mówił Artur Ostrowski z SLD. Solidarna Polska podkreśla, że referendum jest potrzebne.

11:40

- Niebezpieczne eksperymenty na naszych dzieciach, które są przeprowadzane bez znieczulenia - zarzuciła rządowi Donalda Tuska, posłanka SP Marzena Wróbel, odnosząc się do reformy edukacji.

11:38

Marzena Wróbel z SP ostro skrytykowała nowy program nauczania towarzyszący reformie edukacji. Określiła go jako dramatyczny. - Zniszczono podstawę programową w klasach 1-3. (...) Podstawa programowa nie daje niektórym dzieciom najmniejszych szans - przekonywała, dodając, że zniszczono też podstawę programową w szkołach ponadpodstawowych.

Wróbel do Szumilas: zniszyczyła pani znakomitą podstawę programową
Wróbel do Szumilas: zniszyczyła pani znakomitą podstawę programowątvn24
11:33

Marzena Wróbel z SP stwierdziła, że referendum jest potrzebne, bo obecnie rodzice wyręczają resort edukacji. - Dziecko, by się rozwijało, musi mieć poczucie bezpieczeństwa, a nie ma go w polskiej szkole - przekonywała. Zarzuciła minister edukacji propagandę, i to że nie odniosła się do argumentów stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców. - Pani minister nie czyta raportów niezależnych, a tylko przygotowane przez podwładnych. Proszę to zmienić - stwierdziła Wróbel.

11:29

- Niech odbędzie się ogólnopolska debata ws. edukacji, niech to referendum się odbędzie, bo chodzi o przyszłość Polski - zakończył swoje wystąpienie Artur Ostrowski z SLD.

11:18

Głos w debacie zabrał Artur Ostrowski z SLD. - Sześciolatek jest gotowy do nauki w szkole, pytanie, czy gotowe są polskie szkoły - mówił, dodając, że nie są.

- Zachowanie rządu daje nam podstawy do tego, że szkoły nie są gotowe - powiedział.

Zarzucił rządowi, że w edukacji panuje chaos, który zaczął się już - za rządu Jerzego Buzka - zwalniani się nauczyciele, szkoły są likwidowane.

W imieniu SLD głos zabrał Artur Ostrowski
W imieniu SLD głos zabrał Artur Ostrowskitvn24
11:17

TVN24: Trzech posłów PSL, w tym Eugeniusz Kłopotek, zobowiązało się na piśmie, że poprze dalsze prace nad wnioskiem o referendum ws. sześciolatków.

Elbanowska dziękuje Kłopotkowi: Jest pan bohaterem
Elbanowska dziękuje Kłopotkowi: Jest pan bohateremtvn24
11:10

Zbigniew Włodkowski z PSL stwierdził, że szkoły to nie obozy karne, dzieci chcą iść do szkoły, a boją się rodzice straszeni w ramach akcji "Ratujmy Maluchy!" - Za chwilę będziemy mieli fobie szkolne wywołane przez dorosłych - powiedział.

11:05

Zbigniew Włodkowski z PSL stwierdził, że wniosek o referendum ws. sześciolatków, pod którym podpisało się prawie milion osób zobowiązuje posłów do refleksji nad stanem edukacji. - Trzeba jednak oddzielić polityczny populizm od rzeczywistych argumentów Polaków - powiedział polityk Stronnictwa. Włodkowski zwrócił uwagę, że wniosek o referendum obejmuje pytanie nie tylko o obowiązek szkolny sześciolatków, ale całą reformę edukacji. - Pytanie, czy osoby podpisujące się pod wnioskiem, wiedziały co podpisują - stwierdził.

Włodkowski: oddzielić populizm od rzeczywistych argumentów
Włodkowski: oddzielić populizm od rzeczywistych argumentówtvn24
10:56

- Spór toczy się o to, czy system zapewniający sprawną szkołę jest dobrze przygotowany - stwierdził Piotr Bauć, Twój Ruch.

Poinformował, że jego partia jest za tym, aby sześciolatki były objęte obowiązkiem szkolnym. - Pytanie, jak to sprawie przeprowadzić - mówił Bauć.

Chwalił też gimnazja. - Z badań wynika, że w małych miejscowościach gimnazja stały się bardzo pozytywnym elementem.

Jednocześnie zapewnił, że Twój Ruch szanuje instytucję referendum. - Dyskusja o systemie szkolonym powinna się toczyć. (...) Obywatele mają prawo zapytać innych czy podobnie myślą - dodał.

Bauć: Dyskusja o systemie szkolonym powinna się toczyć
Bauć: Dyskusja o systemie szkolonym powinna się toczyćtvn24
10:54

- Odrzucenie wniosku o referendum będzie dowodem na arogancję rządu Donalda Tuska i koalicji PO-PSL - stwierdził Sławomir Kłosowski z PiS, dodając, że PO "będzie jak PZPR, że wszystko wie lepiej od obywateli".

Kłosowski: Platforma niczym PZPR
Kłosowski: Platforma niczym PZPRtvn24
10:43

Głos w debacie zabrał Sławomir Kłosowski z PiS. Zarzucił minister edukacji Krystynie Szumilas, że nie zna realiów edukacyjnych w Polsce. A wystąpienie Urszuli Augustyn z PO nazwał aroganckim w stosunku do miliona osób, które podpisały się pod wnioskiem o referendum ws. sześciolatków.

Kłosowski: pani minister żyje we własnym świecie
Kłosowski: pani minister żyje we własnym świecietvn24
10:33

Urszula Augustyn z PO, która zabrała głos w debacie zwróciła na początku do Tomasza Elbanowskiego, prezesa stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzica.

- Pana przemówienia wysłuchałam z prawdziwym przerażeniem. Udało się panu naprawdę wystraszyć tym, co pan naopowiada - stwierdziła.

I szybko dodała: - Chcę w imieniu polskich nauczycieli zaprotestować przeciwko tym, jak pan ich przedstawił, jako osoby niekompetentne, potworów.

Odnosząc się do akcji referendalnej stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzica, Augustyn stwierdziła, że dzieci nie trzeba ratować przed szkołą, trzeba im pomagać i wspierać.

- Przed czym mamy ratować dzieci? Przed rozwojem - pytała.

Augustyn do Elbanowskiego: Udało się panu naprawdę wystraszyć tym, co pan naopowiada
Augustyn do Elbanowskiego: Udało się panu naprawdę wystraszyć tym, co pan naopowiadatvn24
10:30

- Dziś najważniejsze jest to , abyśmy szkołom i przedszkolom w spokoju dali przygotować się do obniżenia wieku szkolnego - stwierdziła na koniec swojego wystąpienia minister edukacji Krystyna Szumilas.

10:20

- Dajmy szansę naszym dzieciom na rozwój, nie powinniśmy ich ratować przed edukacją - zaapelowała minister edukacji Krystyna Szumilas.

Posłowie PO klaskali, opozycja na słowa minister zareagowała buczeniem.

Minister edukacji przypomniała, że 75 proc. małych Europejczyków idzie do szkoły, albo rozpoczyna kolejny rok nauki w wieku 6 lat.

- Dlaczego nasze dzieci, polskie dzieci, nie mogą z tego przywileju i z tej dobrej praktyki skorzystać? - pytała Szumilas.

- Wszystkie badania pokazują, że dziecko wcześniej rozpocznie edukację, tym większe szanse na to, aby osiągnęło sukces w szkole i w dorosłym życiu - przekonywała minister.

10:15

- Ponad połowa dzieci z 2007 r., to dzieci, które nie miały szans na przedszkole. Dziś jest inaczej - mówiła minister edukacji Krystyna Szumilas.

Zaznaczyła, że pytanie z wniosku o referendum dotyczące zniesienia obowiązku przedszkolnego pięciolatków oznacza, że część dzieci, która dziś korzysta z przedszkoli, nie będzie do nich chodzić.

10:05

Głos w debacie zabrała minister edukacji Krystyna Szumilas. - Polakom należy się informacja, jakie są skutki zmian w systemie edukacji - mówiła.

- Warto też sobie uświadomić, z jakiego pułapu startowaliśmy i co osiągnęliśmy - dodawała.

I zwróciła się do posłów: - Ściągnijcie okulary polityczne i obiektywnie spójrzcie na to, co zdarzyło się w systemie edukacji.

Szumilas stwierdziła też, że Polska jest pokazywana jako kraj sukcesu edukacji w Europie, m.in. ze względu na edukację gimnazjalistów.

- Czy powrót do 8-klasowej szkoły pozwoli osiągnąć takie wyniki, jak obecnie - pytała minister.

Polakom należy się informacja, jakie są skutki zmian w systemie edukacji
Polakom należy się informacja, jakie są skutki zmian w systemie edukacjitvn24
10:00

Tomasz Elbanowski, prezes stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzica i inicjator akcji "Ratuj Maluchy!" przypomniał, że wniosek o referendum obejmuje też m.in. pytanie o stopniowy powrót do systemu: 8 lat szkoły podstawowej plus 4 lata szkoły średniej.

- Nie da się dziś obronić gimnazjów. Trzeba postawić pytanie o ich likwidację, nie ma żadnego powodu, aby obywatele nie mogli się wypowiedzieć w referendum - przekonywał.

09:55

Tomasz Elbanowski ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców skrytykował towarzyszący reformie nowy program nauczania, którego wprowadzenie do polskich szkół wywołało - jak mówił - ogromne kontrowersje.

- Podstawa programowa jest fatalna. To opinia nie tylko nas, rodziców, ale przede wszystkim ekspertów, którzy znają tę podstawę programową, a także poprzednią, do której chcielibyśmy wrócić, co jest postulatem z naszego wniosku o referendum - stwierdził.

Jak ocenił, nowy program nauczania powoduje, że dzieci w pierwszej klasie muszą się uczyć rzeczy, które przerastają ich możliwości.

Przypomniał też, że obecne spory dotyczące polskiej edukacji dotyczą jakości edukacji w szkołach ponadgimnazjalnych.

- Licea przestają być ogólnokształcące. Najgłośniejszy problem dotyczył ograniczenia kursu historii i dlatego ten problem też został ujęty w naszym wniosku o referendum. Ale dotyczy to również innych przedmiotów. Nasze dzieci będą analfabetami, bo nie mają już możliwości mieć normalnego kursu fizyki, geografii, biologii - powiedział Elbanowski.

09:48

- Jeśli referendum ws. sześciolatków się nie odbędzie, opór społeczny będzie narastał, a podpisów (pod wnioskiem o referendum - red.)będzie jeszcze więcej - ostrzegł z sejmowej mównicy Tomasz Elbanowski, prezes stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzica i inicjator akcji "Ratuj Maluchy!.

09:35

- Klasy w szkołach są przepełnione. Są ogromne zaniedbania w zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa w drodze do szkoły. W gminach, gdzie nie ma chodników i autobusów szkolnych. Dzieci idą poboczem, mijane przez ciężarówki - wyliczał Tomasz Elbanowski, prezes stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzica i inicjator akcji "Ratuj Maluchy!.

Mówił, że szkoły albo nie dowożą dzieci z powodu oszczędności, albo są wożone z kim popadnie. Jako przykład podał szkołę na Podlasiu, gdzie samorządowcy zadecydowali, że uczniowie będą dojeżdżać do szkoły razem z więźniami.

Elbanowski stwierdził też, że problemem jest liczba podręczników, jakie muszą nosić do szkoły dzieci. - Noszą plecaki jak mali niewolnicy - przekonywał Elbanowski.

Jak mówił, nie ma nikogo, poza rządem, kto chciałby wysłać sześciolatki do szkół.

09:27

- W polskich szkołach nie ma wydzielonego miejsca dla młodszych dzieci, są te same ciągi komunikacyjne dla młodszych i starszych uczniów - wyliczał Tomasz Elbanowski, prezes stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzica i inicjator akcji "Ratuj Maluchy!, argumentując nieprzygotowanie placówek do obniżenia wieku szkolnego.

- Brakuje stołówek, dzieci są głodne. To wstyd również dla państwa - zwrócił się do posłów, Elbanowski.

Na sali sejmowej słychać pomruk niezadowolenia, wicemarszałek Eugeniusz Grzeszczak poprosił posłów o ciszę.

Elbanowski, niezrażony, dalej wytykał braki w polskich szkołach. - Toalety to pomnik zapaści infrastrukturalnej w szkołach. Dzieci nie mają dostępu do papieru toaletowego, muszą go fundować rodzice - stwierdził.

Jego zdaniem, już brak świetlic w szkołach to wystarczający powód, aby przełożyć reformę edukacyjną.

09:18

Tomasz Elbanowski, prezes stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzica i inicjator akcji "Ratuj Maluchy!" przekonywał podczas sejmowej debaty, że szkoły nie są przygotowane do obniżenia wieku szkolnego, ponieważ brakuje chociażby opiekunów, którzy zajmą się dziećmi np. na placu zabaw.

- Dzieci nie bawią się na placach zabaw przy szkołach, bo nie ma kto z nimi tam wychodzić - stwierdził, zaznaczając, że dzieje się tak, mimo, że place zabaw rzeczywiście powstały, tak jak zapowiadało MEN.

- Bzdury opowiadasz człowieku - zareagowali posłowie.

W reakcji na to, Elbanowski przypomniał, że kiedyś dzieci musiały odbyć obowiązkową diagnozę w poradni psychologiczno-pedagogicznej ws. tego, czy wykazują gotowość szkolną, także emocjonalną do tego, żeby siedzieć przez 45 minut, słuchać, nie zabierać głosu bez podnoszenia ręki.

Tymczasem - jak zaznaczył - patrząc na niektórych posłów, ma wrażenie, że "gotowość szkolna, to coś, czego niektórzy nie mogą osiągnąć do końca życia".

"Gotowość szkolna to coś, czego niektórzy nie mogą osiągnąć przez całe życie"
"Gotowość szkolna to coś, czego niektórzy nie mogą osiągnąć przez całe życie"tvn24
09:14

- Czujemy się jako rodzice oszukiwani. Reforma jest robiona bez głowy. Minister edukacji żyje w świecie fikcji i nie wie z jakimi problemami borykają się szkoły rejonowe, gdzie brakuje np. szatni - mówił Tomasz Elbanowski, prezes stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzica i inicjator akcji "Ratuj Maluchy!.

09:02

Tomasz Elbanowski, prezes stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzica i inicjator akcji "Ratuj Maluchy!" pytał na początku debaty, gdzie jest premier Donald Tusk, posłowie i marszałek Sejmu, których nie ma na sali obrad.

- Rozglądając się po sali możemy zobaczyć dla kogo ważny jest głos miliona obywateli, a dla kogo nie - stwierdził.

Wytknął Kopacz, że nadwyrężyła zaufanie inicjatorów referendum. - Dlaczego ta debata została pozbawiona możliwości głosowania, nie usłyszeliśmy przekonującego argumentu, posłowie zostali pozbawieni możliwości wyboru - powiedział.

09:00

Minister edukacji Krystyna Szumilas powiedziała na antenie TVN24, że samorządy przygotowują szkoły do tego, aby naukę rozpoczęły w nich sześciolatki. - W 2012 r. przekazaliśmy na ten cel 2 mld zł - przypomniała.

Zapewniła, że większość szkół jest przygotowana. A tam, gdzie są uchybienia dyrektorzy palcówek i samorządy mają obowiązek je usunąć.

- Nie zależy nam na wstrzymaniu reformy, tylko na tym, aby szkoły były przygotowane do obniżenia wieku szkolnego - powiedziała minister. - 1 września 2014 r. to ostateczny termin, to mobilizuje szkoły - dodała.

Podkreśliła, że bierze odpowiedzialność za przygotowanie szkół. - Uczynię wszystko, aby były gotowe, robię to dla dobra dzieci - powiedziała.

Szumilas: Większość szkół jest przygotowana
Szumilas: Większość szkół jest przygotowanatvn24
08:35

6-latki w szkołach? - To będzie katastrofa - powiedział w TVN24 Tomasz Elbanowski, jeden z inicjatorów akcji "Ratuj Maluchy!".

07:30

Poseł PSL Eugeniusz zapowiedział w "Jeden na jeden" w TVN24, że zagłosuje za referendum ws. sześciolatków. - Trzeba uszanować głos milionów obywateli - podkreślił. Jego zdaniem, PSL nie może ciągle żyrować pomysłów PO. - Niekiedy trzeba w sposób jednoznaczny postawić się koalicjantowi - ocenił poseł Stronnictwa.

Pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. obowiązku szkolnego dla sześciolatków, którym zajmuje się dziś Sejm, podpisało się niemal milion osób.

Organizatorzy akcji (stowarzyszenie "Rzecznik Praw Rodziców") chcą, by w referendum obywatele odpowiedzieli, czy są za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków, czy są za zniesieniem obowiązku przedszkolnego pięciolatków, czy są za przywróceniem w liceach ogólnokształcących pełnego kursu historii oraz innych przedmiotów, czy są za stopniowym powrotem do systemu: 8 lat szkoły podstawowej plus 4 lata szkoły średniej oraz czy są za ustawowym powstrzymaniem procesu likwidacji publicznych szkół i przedszkoli.

Obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich wprowadziła do polskiego systemu edukacji ustawa z 2009 r. Początkowo wszystkie sześciolatki miały pójść do pierwszej klasy od 1 września 2012 r., w latach 2009-2011 o podjęciu nauki mogli decydować rodzice.

Rząd, chcąc dać samorządom dodatkowy czas na przygotowanie szkół, przesunął ten termin o dwa lata - do 1 września 2014 r. Poparcie dla inicjatywy referendum zapowiedziała cała opozycja.

Autor: MAC / Źródło: tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

To jest absolutnie wspaniała wiadomość. To jest początek, ponieważ tych działań dotyczących zwiększenia obecności sojuszników w polskiej przestrzeni powietrznej, ale nie tylko polskiej, będzie więcej w nadchodzącym czasie - mówił w "Kropce nad i" szef BBN Jacek Siewiera, komentując zapowiedź brytyjskiego premiera o wysłaniu do Polski myśliwców Tajfun.

Brytyjskie Tajfuny nad Polską. Siewiera: to początek, tych działań będzie więcej w najbliższym czasie

Brytyjskie Tajfuny nad Polską. Siewiera: to początek, tych działań będzie więcej w najbliższym czasie

Źródło:
TVN24

Amerykański Senat obraduje nad pakietem pomocowym dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu. Senatorowie zagłosowali za ograniczeniem debaty nad pakietem, co oznacza, że jego uchwalenie nastąpi najpóźniej w środę, choć końcowe głosowanie możliwe jest jeszcze we wtorek w nocy. - Musimy powstrzymać Władimira Putina natychmiast - podkreśliła w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną senator Jeanne Shaheen.

Kluczowy krok w kierunku przyjęcia pakietu dla Ukrainy

Kluczowy krok w kierunku przyjęcia pakietu dla Ukrainy

Źródło:
PAP

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Myśliwce Tajfun będą patrolować polską przestrzeń powietrzną - przekazał we wtorek brytyjski premier Rishi Sunak w Warszawie.

Sunak: myśliwce Tajfun będą patrolować polskie niebo

Sunak: myśliwce Tajfun będą patrolować polskie niebo

Źródło:
TVN24, PAP

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił zażalenie prokuratury na brak zastosowania aresztu dla biznesmena Leszka Czarneckiego - poinformował w mediach społecznościowych jego pełnomocnik, mecenas Roman Giertych. Chodzi o sprawę dotyczącą GetBacku. Drugi z pełnomocników Czarneckiego, mecenas Jacek Dubois, w rozmowie z tvn24.pl przekazał, że wtorkowa decyzja sądu nie podlega już dalszym zaskarżeniom i że w tej sprawie nie ma podstaw do zatrzymania biznesmena.

Sąd zdecydował w sprawie aresztu dla Leszka Czarneckiego

Sąd zdecydował w sprawie aresztu dla Leszka Czarneckiego

Źródło:
tvn24.pl

Po wypadku, w którym zginęły dwie kobiety, łódzki adwokat Paweł Kozanecki mówił, że to była "konfrontacja bezpiecznego samochodu z trumną na kółkach". Jak wynika z treści ekspertyzy ujawnionej przez Sąd Rejonowy w Olsztynie, to prawnik w ostatniej chwili zajechał ofiarom wypadku drogę i nie dał im szans na uniknięcie tragedii. Co jeszcze znalazło się w kluczowym dla sprawy dokumencie i dlaczego ustalenia eksperta są oceniane przez obronę za "nierzetelne"?

Na reakcję nie było nawet sekundy. Sąd ujawnił opinię w sprawie "trumien na kółkach" 

Na reakcję nie było nawet sekundy. Sąd ujawnił opinię w sprawie "trumien na kółkach" 

Źródło:
tvn24.pl

Pył znad Sahary napłynął nad południową Grecję. Sprawił, że we wtorek niebo "zapłonęło" nad Koryntem. Na Krecie termometry pokazały miejscami ponad 30 stopni Celsjusza.

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Źródło:
ENEX, apnews.com

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Państwowy Instytut Geologiczny podał w poniedziałek informację, że wpływ człowieka na klimat jest "przeszacowany", a w następnym stuleciu planeta zacznie się ochładzać. Po krytyce instytucja przeprosiła za podanie "sprzecznych z ustaleniami nauki" informacji, będących "spekulacją naukową autora tekstu". - Przez ten tekst podważanie wyników badań o zmianach klimatu pogłębi się - grzmi popularyzator nauki Tomasz Rożek.

Państwowy instytut podważył wpływ człowieka na globalne ocieplenie. Teraz przeprasza

Państwowy instytut podważył wpływ człowieka na globalne ocieplenie. Teraz przeprasza

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Tylko w dziewięciu spośród 100 największych polskich miast wybory na prezydenta lub burmistrza wygrał kandydat związany z PiS. Największym takim ośrodkiem jest Jastrzębie-Zdrój, numer 43 na liście. W połowie największych ośrodków będzie rządzić samorządowiec związany w jakiś sposób z Koalicją Obywatelską.

100 największych miast po wyborach. Widać porażkę jednej partii

100 największych miast po wyborach. Widać porażkę jednej partii

Źródło:
tvn24.pl

Tesla planuje zwolnić około 400 osób zatrudnionych w gigafabryce w Gruenheide w okolicach Berlina. To około 3 procent wszystkich pracowników tego zakładu. Tesla, której prezesem jest miliarder Elon Musk, ma nadzieję, że cięcia zostaną zrealizowane w ramach programu dobrowolnych odejść.

Gigant ogłasza zwolnienia w fabryce pod Berlinem. "Bardzo żałuję"

Gigant ogłasza zwolnienia w fabryce pod Berlinem. "Bardzo żałuję"

Źródło:
Reuters

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Na Kontakt 24 dostaliśmy film, na którym widać samochód osobowy jadący pod prąd zakopianką. Jak przekazuje autor filmu, do zdarzenia doszło w miejscowości Chabówka na dwujezdniowym odcinku trasy.

Pod prąd na zakopiance. "Inne auta musiały uciekać". Nagranie

Pod prąd na zakopiance. "Inne auta musiały uciekać". Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Do 77-latka najpierw zadzwonił "lekarz". Powiedział, że jego syn trafił do szpitala z wirusem COVID-19 i trzeba mu podać bardzo kosztowny lek. Wysłał do mężczyzny "notariuszkę". Już miała w ręce reklamówkę z 70 tysiącami złotych, ale 77-latek poprosił ją o wylegitymowanie się. Doszło do szarpaniny, kobieta uciekła bez pieniędzy. Złapały ją kamery monitoringu w innym mieście. Policja publikuje nagranie.

Udaje notariuszkę i odbiera pieniądze seniorów. Nagrały ją kamery

Udaje notariuszkę i odbiera pieniądze seniorów. Nagrały ją kamery

Źródło:
tvn24.pl

Które z tych państw ma od 1941 r. marynarkę handlową: Watykan, Liechtenstein, Szwajcaria czy Andora? Na to pytanie za 125 tysięcy złotych w programie "Milionerzy" odpowiadał pan Krzysztof Marczak z Dąbrowy Górniczej.

Pytanie o marynarkę handlową w "Milionerach". Było warte 125 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Od piątku w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie będzie można oglądać "Wiejskie chaty pośród drzew". Pod tą nazwa kryje się jedyny obraz Vincenta van Gogha znajdujący się w polskich zasobach. Jego autentyczność potwierdzili m.in. eksperci Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Źródło:
PAP

Mariusz Kamiński zeznawał we wtorek przed komisją śledczą do sprawy wyborów kopertowych. Początek przesłuchania miał burzliwy przebieg. Po jednym z pytań ze strony przewodniczącego wstał i opuścił salę. Po kilku minutach wrócił. W swoich zeznaniach Kamiński odpowiadał między innymi na pytania o jego decyzje związane z przygotowaniem wyborów i o niepodpisanie umowy z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych.

Dlaczego nie podpisał umowy na przygotowanie wyborów? Kamiński: wystawiłem coś, co można określić jako promesę

Dlaczego nie podpisał umowy na przygotowanie wyborów? Kamiński: wystawiłem coś, co można określić jako promesę

Źródło:
TVN24

38-letnia kierująca fordem zderzyła się z jeepem. Zginęła razem z 11-letnią córką, a dwójka jej młodszych dzieci trafiła do szpitala. Dlaczego zjechała na przeciwny pas ruchu? - W trakcie oględzin policjanci zauważyli na jezdni ślady substancji ropopochodnej na długości kilkudziesięciu metrów, tam, gdzie doszło do zderzenia - mówi policjant. Szukają sprawcy zanieczyszczenia drogi.

Na jezdni była plama. Zginęły matka i córka

Na jezdni była plama. Zginęły matka i córka

Źródło:
tvn24.pl

Od jakiego wieku zaczyna się starość? Z opublikowanego w poniedziałek badania wynika, że odpowiedź na to pytanie znacząco się zmieniła. - Siedemdziesiąt to nowe sześćdziesiąt - skomentował John Rowe, profesor polityki zdrowotnej i starzenia się na Uniwersytecie Columbia.

Kiedy zaczyna się starość? Nowe "obiecujące" wyniki badań

Kiedy zaczyna się starość? Nowe "obiecujące" wyniki badań

Źródło:
NBC News

Władze Mediolanu, chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom lokalnych mieszkańców, którzy są zmęczeni nocnym życiem miasta, zaproponowały przepisy przewidujące między innymi zakaz sprzedaży lodów po północy. Ich zdaniem doprowadzi to do ograniczenia hałasu. Pomysł budzi kontrowersje.

Chcą zakazu sprzedaży lodów w określonych godzinach. "Czy urzędnicy zdają sobie sprawę, co robią?"

Chcą zakazu sprzedaży lodów w określonych godzinach. "Czy urzędnicy zdają sobie sprawę, co robią?"

Źródło:
Guardian, tvn24.pl

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

W poniedziałek, 15 kwietnia, w Australii doszło do ataku nożownika w jednym z chrześcijańskich kościołów. Policja określiła to zdarzenie jako "akt terroru". Msza była transmitowana przez internet i nagrania ukazujące drastyczne zajście zostały opublikowane na portalu X (dawniej Twitter), należącym do Elona Muska. Gdy władze wezwały go do usunięcia filmów, Musk odmówił, co skrytykował premier Australii.

"Arogancki miliarder". Premier Australii o Elonie Musku

"Arogancki miliarder". Premier Australii o Elonie Musku

Źródło:
BBC

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Kapitan Polskich Linii Lotniczych LOT oświadczył się stewardesie pracującej na pokładzie tej samej maszyny. Przewoźnik opublikował w mediach społecznościowych nagranie niecodziennych zaręczyn.

Nagranie z pokładu samolotu LOT do Krakowa. Kapitanowi wyraźnie łamie się głos

Nagranie z pokładu samolotu LOT do Krakowa. Kapitanowi wyraźnie łamie się głos

Źródło:
PLL LOT

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond we Francji oferują na sprzedaż dom za jedno euro. Szczęśliwy nabywca musi jednak spełnić dwa warunki, przede wszystkim zamieszkać w nim na co najmniej dziesięć lat. Właśnie ruszył nabór wniosków.

Dostaniesz ten dom za grosze, jeśli spełnisz dwa warunki. Można już składać wnioski

Dostaniesz ten dom za grosze, jeśli spełnisz dwa warunki. Można już składać wnioski

Źródło:
PAP, Ouest France

17-latek zuważył na chodniku w Lesznie (Wielkopolska) stojącego w samej piżamie i kapciach starszego mężczyznę. Oddał mu swoje buty i kurtkę i zaprowadził go do komisariatu policji. Okazało się, że senior był ofiarą domowej przemocy - został pobity przez syna i wyrzucony z domu.

Na ulicy zauważył starszego mężczyznę w samej piżamie. Nastolatek oddał mu swoje buty i kurtkę

Na ulicy zauważył starszego mężczyznę w samej piżamie. Nastolatek oddał mu swoje buty i kurtkę

Źródło:
tvn24.pl
Inne służby płaciły CBA za używanie Pegasusa. System blokował podsłuchy rosyjskich telefonów

Inne służby płaciły CBA za używanie Pegasusa. System blokował podsłuchy rosyjskich telefonów

Źródło:
tvn24.pl
Premium

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot padły dwie główne wygrane, każda w wysokości 60 milionów euro. Zwycięskie kupony wysłano w Niemczech i Słowenii. W Polsce padły dwie wygrane drugiego stopnia - po blisko 15,4 miliona złotych każda.

Wielka kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysokie wygrane w Polsce

Wielka kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysokie wygrane w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Były prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Maciej Biernat zeznawał przed komisją do spraw wyborów kopertowych. Powiedział, że nie wypiera się maila wysłanego do byłego wiceszefa Ministerstwa Aktywów Państwowych z projektem karty do głosowania. Widniała tam nieprawidłowa data wyborów prezydenckich - 17 maja 2020 roku. - Jaka była data, tego nie potrafię sobie przypomnieć i powiedzieć, dlaczego była ta. Ja nie ustalałem tej daty - stwierdził Biernat.

Były prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych przed komisją do spraw wyborów kopertowych

Były prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych przed komisją do spraw wyborów kopertowych

Źródło:
PAP

Podczas pięciogodzinnego przesłuchania byłego posła i byłego szefa MSWiA padło kilka dat. Mariusz Kamiński zeznał, że w lipcu 2022 roku dostał pierwsze sygnały o "korupcyjnych propozycjach dotarcia do MSZ". Trzy miesiące później na TikToku zamieszanego w aferę wizową wiceministra Piotra Wawrzyka pojawiło się nagranie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Wawrzyk zdymisjonowany został ponad rok po sygnałach, które miał otrzymać Kamiński. Zatrzymano go natomiast w styczniu tego roku, czyli już po zmianie władzy.

Od pierwszych sygnałów do zatrzymania Wawrzyka. Kalendarium

Od pierwszych sygnałów do zatrzymania Wawrzyka. Kalendarium

Źródło:
"Fakty" TVN

Kto pojawi się na listach kandydatów posłów do Parlamentu Europejskiego? Wśród prawdopodobnych kandydatów z ramienia PiS są byli posłowie Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, a także były szef TVP Jacek Kurski i były prezes Orlenu Daniel Obajtek. W tej sprawie wypowiedział się poseł PiS Paweł Szrot. - Wąsik i Kamiński są bardzo doświadczonymi osobami z wielkimi zasługami dla polskiej praworządności - mówił Szrot. O swoich planach mówią też politycy Lewicy, Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej.

Prace nad listami do europarlamentu. Szrot: Kamiński i Wąsik z wielkimi zasługami

Prace nad listami do europarlamentu. Szrot: Kamiński i Wąsik z wielkimi zasługami

Źródło:
TVN24, PAP

Małgorzata Sadurska straciła kolejne stanowisko - pisze portal Onet. Tym razem umowę o pracę z byłą członkinią zarządu PZU zerwał Miejski Urząd Pracy w Lublinie, gdzie obejmowała stanowisko kierowniczki działu prawnego. W praktyce jednak od ponad 20 lat nie pracowała tam, bo przebywała na bezpłatnym urlopie.

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Źródło:
Onet

Dwie z czterech sióstr, które przyszły na świat w lutym w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, zostały właśnie wypisane do domu. Za tydzień do Anieli i Agnieszki dołączą Hanna i Klementyna.

Aniela i Agnieszka są już w domu z rodzicami, niebawem dołączą do nich Hanna i Klementyna

Aniela i Agnieszka są już w domu z rodzicami, niebawem dołączą do nich Hanna i Klementyna

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - przekazał we wtorek przewodniczący rady Liwiusz Laska.

Coraz bliżej powrotu dawnego prezesa ZUS na stanowisko

Coraz bliżej powrotu dawnego prezesa ZUS na stanowisko

Źródło:
PAP

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o stworzenie ram prawnych dla działalności kantorów internetowych. W odpowiedzi Ministerstwo Finansów zapowiada przekazanie do Sejmu projektu w tej sprawie w czwartym kwartale tego roku.

"Problem pozostaje nierozwiązany od ponad dekady". Jest odpowiedź ministerstwa

"Problem pozostaje nierozwiązany od ponad dekady". Jest odpowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Dziewięć złotych i pięć srebrnych nagród trafiło do dziennikarzy oraz tytułów TVN Warner Bros. Discovery na World Media Festivals w Hamburgu. Wśród laureatów znalazły się między innymi reportaże dziennikarzy "Czarno na białym" i "Superwizjera" TVN.

TVN Warner Bros. Discovery z 14 nagrodami na World Media Festivals 2024

TVN Warner Bros. Discovery z 14 nagrodami na World Media Festivals 2024

Źródło:
tvn24.pl