tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Politycy przekuwają historię na broń"

"Politycy przekuwają historię na broń"
Foto: FELIPE TRUEBA/PAP/EPA Prezydent Niemiec z wizytą w Estonii

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier zapewnił w środę, że Niemcy nie pogodzą się z aneksją ukraińskiego Krymu przez Rosję. Słowa te padły w przemówieniu, które Steinmeier wygłosił w Tallinie z okazji 78. rocznicy paktu Ribbentrop-Mołotow.

Frank-Walter Steinmeier zwrócił uwagę na zdarzające się coraz częściej przypadki, gdy "politycy przekuwają historię na broń". - Widzimy, że szczególnie kierownictwo rosyjskie świadomie buduje obraz swego kraju w kontraście, a nawet wrogości do Zachodu - powiedział niemiecki prezydent. Zaznaczył, że Zachód nie dąży do zaostrzenia relacji z Rosją i nie pragnie "konfrontacji pamięci".

"Niemcy nie pogodzą się z hybrydową wojną"

- Niemal 10 lat temu zainicjowałem projekt, w którym estońscy, łotewscy, litewscy, niemieccy, polscy i rosyjscy historycy wspólnie badali skutki paktu Hitlera ze Stalinem. Ten projekt po paru latach utknął w miejscu – powiedział prezydent. - Zamiast (współpracy - red.) jesteśmy coraz częściej świadkami tego, że politycy przekuwają historię na broń. Niestety dostrzegamy takie próby także w Unii Europejskiej - dodał.

- Nie chcemy ani konfrontacji politycznej, ani też konfrontacji na polu pamięci politycznej – powiedział Steinmeier. Podkreślił, że "od upadku, jakim był pakt Hitlera ze Stalinem, poprzez oswobodzenie się, aż po osiągniętą wspólnotę w Unii Europejskiej, ta narracja jest naszą narracją, ale nie jest ona skierowana przeciwko komukolwiek".

Prezydent stwierdził też, że Niemcy nie pogodzą się z hybrydową wojną prowadzoną przez Rosję oraz sprzeczną z prawem międzynarodowym aneksją ukraińskiego Krymu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

INFORMACJE BIZNESOWE »

Mamy boom mieszkaniowy. Takiej sytuacji w Polsce jeszcze nie było

Mamy boom mieszkaniowy. Takiej sytuacji w Polsce jeszcze nie było

Mieszkanie plus i nagrzany rynek mieszkaniowy nie studzą entuzjazmu deweloperów. Pierwszy raz w historii polskiego rynku rozpoczęli oni budowę ponad stu tysięcy mieszkań - informuje Home Broker. Zanotowano również rekord w kategorii liczby mieszkań oddanych do użytkowania. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Wielki sondaż wśród młodych Niemców: AfD 
z małym poparciem, Merkel 
z największym

Wielki sondaż wśród młodych Niemców: AfD
z małym poparciem, Merkel
z największym

Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) cieszy się największym poparciem wśród młodzieży niemieckiej - głoszą opublikowane we wtorek oficjalne wyniki sondażowych wyborów "U18" (czyli wśród osób poniżej 18 roku życia). zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Rybacy podczas połowu w bajkowej scenerii, Yehliu Geopark, Tajwan. Fot: Ritchie B. Tongo/PAP/EPA czytaj dalej »