tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Zawsze byłem promotorem rozmów z opozycją"

"Zawsze byłem promotorem rozmów z opozycją"
Foto: EPA/MIGUEL GUTIERREZ/PAP | Video: Reuters Maduro deklaruje chęć dialogu

Prezydent Nicolas Maduro zadeklarował we wtorek podczas posiedzenia rządu transmitowanego przez telewizję gotowość do rozmów z opozycją. W Caracas z misją mediacyjną przebywa były premier Hiszpanii Jose Luis Zapatero i prezydent Dominikany Danilo Medina.

Zapatero i Medina zaprosili rząd i opozycję do uczestnictwa w rozmowach okrągłego stołu, które miałyby położyć kres obecnemu kryzysowi politycznemu, wywołanemu rozwiązaniem parlamentu i przeprowadzeniem w lipcu przez Zjednoczoną Partię Socjalistyczną Wenezueli (PSUV) nieuznanych przez społeczność międzynarodową wyborów do Zgromadzenia Konstytucyjnego.

- Zapatero i prezydent Medina doskonale wiedzą, że zawsze byłem promotorem rozmów z opozycją, z chęcią zapoczątkuję więc kolejny, nowy dzień dialogu - oświadczył Maduro.

Rozmowy miałyby się zacząć w przyszłym tygodniu. Zarówno rząd, jak i opozycja miały wstępnie zgłosić gotowość wysłania na nie swych przedstawicieli - pisze agencja Associated Press. Opozycja zjednoczona w Koalicji na rzecz Jedności Demokratycznej (MUD) nie potwierdziła jednak ostatecznie, że "dialog rzeczywiście ma miejsce" - relacjonuje AP.

Chaos po wenezuelsku

Wenezuela pogrążona jest od czterech lat w kryzysie gospodarczym, zmaga się z recesją i trzycyfrową inflacją oraz niedoborami żywności i leków. Opozycja oskarża prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro o doprowadzenie kraju do ruiny gospodarczej. Zewnętrzny dług publiczny Wenezueli wynosi - w ocenie IIF - około 150 mld dol.

Od kwietnia w Wenezueli trwają akcje protestacyjne wobec prób narzucenia społeczeństwu autorytarnych rządów PSUV i samego Maduro. Zginęło ponad 120 osób.

Departament Skarbu USA poinformował pod koniec lipca, że nakłada sankcje na Wenezuelę. Prezydent USA Donald Trump podpisał zaś rozporządzenie zakazujące Amerykanom inwestowania w nowe papiery dłużne wyemitowane przez rząd w Caracas.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Protesty w Wenezueli

Wenezuela protestuje

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

"Brutalnie pobili, przyłożyli nóż do gardła". Dwaj są w areszcie, trzeciego szukają

26-letni mieszkaniec Miechowa (Małopolska) odwiedzał swojego znajomego, kiedy do mieszkania wtargnęło trzech mężczyzn. Napastnicy, jak podaje policja, brutalnie pobili 26-latka i grozili mu śmiercią. zobacz więcej »

INFORMACJE BIZNESOWE »

Do emerytury pracujemy intensywnie, ale krótko. Polacy w ogonie

Do emerytury pracujemy intensywnie, ale krótko. Polacy w ogonie

Choć Polacy pracują intensywnie, to ich kariery zawodowe są znacznie krótsze niż w większości państw Unii Europejskiej. Jak obliczył Eurostat w 2016 roku Polak mógł się spodziewać, że jego kariera zawodowa będzie trwała prawie 33 lata, co plasuje nas dopiero w trzeciej dziesiątce krajów należących do Wspólnoty. Jednym z powodów jest wcześniejszy wiek emerytalny kobiet. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Kobiety w Arabii Saudyjskiej po raz pierwszy wpuszczone na stadion narodowy

Kobiety w Arabii Saudyjskiej po raz pierwszy wpuszczone na stadion narodowy

Kobiety w Arabii Saudyjskiej w sobotę po raz pierwszy w historii królestwa weszły na stadion narodowy w Rijadzie, gdzie mogły uczestniczyć w uroczystościach związanych z obchodami 87. rocznicy założenia państwa. Panująca dynastia ma zamiar promować "elementy narodowej tożsamości bez komponentu religijnego", co budzi kontrowersje w państwie. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Indyjski sprzedawca w Amritsarze zachęca przechodniów do zakupu aparatu do puszczania baniek. Fot: Raminder Pal Singh Dostawca/PAP/EPA czytaj dalej »