Co obiecali ministrowie? Najważniejsze punkty sejmowych przemówień

[object Object]
Ministrowie rządu Donalda Tuska mówili w Sejmie o swoich planach tvn24
wideo 2/29

Polepszy się sytuacja pacjentów, polskie drogi staną się bezpieczniejsze, studenci będą mogli szybciej znaleźć pracę, a gospodarka będzie rosła - m.in. takie wnioski płyną z sejmowych przemówień ministrów rządu Donalda Tuska, którzy w środę w Sejmie zaprezentowali plany swoich resortów.

W środę ministrowie rządu Donalda Tuska przedstawili w Sejmie plany swoich resortów na najbliższe kilkanaście miesięcy, czyli do końca kadencji parlamentarnej.

Poszczególni szefowie resortów zabierali głos po tym, jak wystąpił premier.

CO OBIECAŁ PREMIER DONALD TUSK

Janusz Piechociński - Ministerstwo Gospodarki

Podtrzymanie ożywienia gospodarczego i pozyskiwanie nowych rynków zbytu, a także utrzymanie pozycji Polski jako najatrakcyjniejszego miejsca do inwestycji w Europie - to strategiczne zadnia resortu gospodarki, o których mówił Janusz Piechociński.

Wicepremier zaznaczył, że mocno stawia na arbitraż i mediacje. Centra Arbitrażu i Mediacji (CAiM) mają odciążyć sądy i skrócić czas rozwiązywania sporów między przedsiębiorcami (w poniedziałek w Poznaniu podpisano dokument powołujący pierwsze centrum).

Minister zaznaczył, że rząd "nadal będzie dbał, aby skierować popyt polskiej energetyki na polski węgiel". Jednocześnie wyraził nadzieję, że uda się rozwiązać problem szarej strefy w handlu węglem.

JANUSZ PIECHOCIŃSKI - MINISTERSTWO GOSPODARKI

Bartosz Arłukowicz - Ministerstwo Zdrowia

Onkologia bez limitów, utworzenie Instytutu Geriatrii, zmniejszenie kolejek do lekarzy, ustawa dot. in vitro i informatyzacja - to, jak poinformował w Sejmie minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, priorytety podległego mu resortu na najbliższe miesiące.

Od pierwszego stycznia 2015 r. zaczną wchodzić w życie przepisy dotyczące leczenia onkologicznego. Zgodnie z propozycjami resortu diagnostyka onkologiczna ma być w 2015 r. wykonana przez świadczeniodawcę w terminie nie dłuższym niż 9 tygodni, a docelowo 7 tygodni od 2017 r. Chory, który będzie miał Kartę Pacjenta Onkologicznego i rozpoznanie choroby, powinien rozpocząć terapię w ciągu dwóch tygodni od chwili, gdy trafi na listę oczekujących na dane świadczenie. Kolejnym zadaniem Ministerstwa Zdrowia - jak poinformował Arłukowicz - będzie utworzenie Instytut Geriatrii w Polsce. Jak wyjaśnił, będzie to centrum opieki medycznej nad osobami starszymi.

Marek Biernacki - Ministerstwo Sprawiedliwości

Usprawnienie funkcjonowania sądów, ustawa o ochronie świadka, Prawo Restrukturyzacyjne - to najważniejsze plany resortu sprawiedliwości, o których mówił w środę minister Marek Biernacki.

Zapowiedział, że jeszcze na obecnym posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o ochronie dla pokrzywdzonego i świadka, parlamentarzyści zajmą się także projektem nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego ws. usprawnienia funkcjonowanie sądów.

Z kolei w czwartek na Komitet Stały Rady Ministrów trafi Prawo Restrukturyzacyjne. Biernacki poinformował, że w niedługim czasie do Sejmu trafi też zmiana kodeksu prawa handlowego. Jeszcze w tym roku posłowie mają otrzymać projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, której celem jest usprawnienie funkcjonowania sądów.

Plany ministerstwa sprawiedliwości
Plany ministerstwa sprawiedliwościtvn24

Radosław Sikorski - Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Szef MSZ Radosław Sikorski zapowiedział, że resort będzie wspierał poszukiwania nowych rynków zbytu dla polskich towarów. Ponieważ, jak tłumaczył, wobec zaostrzającej się sytuacji na Wschodzie firmy nie powinny uzależniać się nadmiernie od jednego rynku.

Sikorski zwrócił uwagę na wzrost polskiego eksportu do państw afrykańskich, azjatyckich i Ameryki Łacińskiej. Szef MSZ mówił także o zbliżającym się szczycie NATO w Walii. Sikorski podkreślił, że kolejne rządy "zabiegały o urealnienie gwarancji traktatowych, poprze stworzenie fizycznych możliwości w naszym regionie, wypełnienie gwarancji zdolnościami wojskowymi".

- Nie wszystkie nasze postulaty, a nawet marzenia być może będą spełnione. Na szczycie w Newport spodziewam się, po raz pierwszy po 15 latach od naszego członkostwa, dużej, sojuszniczej inicjatywy, dla upewnienia naszego regionu, że gwarancje mogą być fizycznie wykonane - mówił szef MSZ.

Sikorski o głównych celach polskiej dyplomacji
Sikorski o głównych celach polskiej dyplomacjitvn24

Joanna Kluzik-Rostkowska - Ministerstwo Edukacji

Przygotowanie podręczników dla klasy II i III szkoły podstawowej, wzmocnienie szkolnictwa zawodowego i nauczania matematyki, podniesienie poziomu bezpieczeństwa w szkołach - to priorytety MEN przedstawione przez minister Joannę Kluzik-Rostkowską.

Zaznaczyła, że przygotowanie podręczników dla uczniów niższych klas szkoły podstawowej to "element większej całości, fundamentalna zmiana na rynku podręczników, która budziła bardzo wiele namiętności w ciągu ostatnich miesięcy.

Szefowa resortu edukacji podała także, że zbliżający się rok szkolny 2014/2015 będzie dedykowany szkolnictwu zawodowemu. Podkreśliła, że tam, gdzie szkolnictwo zawodowe jest trochę zaniedbane musi zostać odbudowane, musi być bardzo solidna oferta dla tych, którzy chcą uczyć się w szkolnictwie zawodowym, musi być też korelacja i współpraca szkolnictwa zawodowego z lokalnym rynkiem pracy.

Joanna Kluzik-Rostkowska przedstawia plany MEN
Joanna Kluzik-Rostkowska przedstawia plany MENtvn24

Lena Kolarska-Bobińska - Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Wspieranie udziału nauki w rozwoju gospodarczym, podnoszenie jakości badań i ułatwienie studentom startu na rynku pracy to priorytety Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jak zapewniła Lena Kolarska-Bobińska, resort dołoży starań, aby nauka była motorem innowacji i rozwoju gospodarczego. W tym celu ma m.in. wspomóc finansowo naukowców, uczelnie i wynalazców, którzy będą starali się wprowadzić swoje innowacyjne pomysły na rynek. W listopadzie ma zostać podpisany bardzo duży projekt współpracy innowacyjnej ze Stanami Zjednoczonymi. Kolejnym celem resortu, o którym mówiła minister, jest to, aby studia na uczelniach dawały lepsze przygotowanie do pracy. W tym celu np. wprowadzono możliwość tzw. kształcenia dualnego, czyli połączenia studiów teoretycznych z praktyczną nauką zawodu. Kolarska-Bobińska mówiła też o podwyżkach dla pracowników naukowych, których trzecia tura będzie realizowana w przyszłym roku.

Kolarska-Bobińska o priorytetach ministerstwa nauki
Kolarska-Bobińska o priorytetach ministerstwa naukitvn24

Mateusz Szczurek - Ministerstwo Finansów

W 2015 roku deficyt finansów publicznych liczony według europejskich standardów nie przekroczy 3 proc. PKB - zapowiedział w środę w Sejmie minister finansów Mateusz Szczurek.

Minister poinformował również, że rodziny wielodzietne szybciej otrzymają zwrot w ramach ulgi na dzieci, na pieniądze będą czekać nie dłużej niż miesiąc. Dodał, że w 2015 r. powstaną podwaliny pod nową Ordynację podatkową.

Szczurek zapowiedział też instytucję asystenta w urzędzie skarbowym dla osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą. Asystent ten będzie mógł być skierowany - zamiast kontroli - także do podatników już prowadzących firmę.

MATEUSZ SZCZUREK - MINISTERSTWO FINANSÓW

Bartłomiej Sienkiewicz - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

Największym priorytetem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych jest obecnie zabezpieczenie granic Polski - powiedział w środę w Sejmie szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Jak dodał, konieczność zabezpieczenia polskich granic wynika m.in. z trudnej sytuacji na Ukrainie. Dlatego wdrożony został m.in. program technicznego wsparcia ochrony granicy. Chodzi, jak tłumaczył Sienkiewicz, o zakupy sprzętu, a także budowę wież z głowicami optoelektronicznymi pozwalającymi na monitorowanie granicy, strzeżenie, wczesne ostrzeganie. Planowany jest też zakup lekkich samolotów, śmigłowca wielozadaniowego i dronów. Sienkiewicz zaznaczył, że działania te wydają się być absolutnie niezbędne, biorąc pod uwagę fakt, że to, co dzieje się przy granicy polskiej, jest najpoważniejszym kryzysem od 25 lat. Kolejnym priorytetem resortu jest poprawa bezpieczeństwa na drogach. Zaś trzecim kluczowym elementem dla MSW jest kwestia rejestrów państwowych. M.in. wszystkie akty stanu cywilnego będą dostępne w wersji elektronicznej. Dodatkowo będzie możliwość zamawiania dowodów osobistych online.

BARTŁOMIEJ SIENKIEWICZ - MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH

Sienkiewicz: priorytetem MSW zabezpieczenie granic
Sienkiewicz: priorytetem MSW zabezpieczenie granictvn24

Władysław Kosiniak-Kamysz - Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Kosiniak: priorytetem ministerstwa pracy przedstawienie sposobu waloryzacji rent i emerytur
Kosiniak: priorytetem ministerstwa pracy przedstawienie sposobu waloryzacji rent i emeryturtvn24

Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że w tym tygodniu zostanie skierowany do konsultacji społecznych projekt ustawy w sprawie nowego sposobu waloryzacji rent i emerytur. Podkreślił, że chodzi o to, by Sejm jak najszybciej mógł się nim zająć i zmienić warunki waloryzacji już od przyszłego roku.

Roczny koszt waloryzacji na nowych zasadach szacowany jest na 3 mld 600 mln zł.

Minister zapowiedział, że w najbliższym czasie trafi do konsultacji społecznych stosowna ustawa o Karcie Dużej Rodziny, która m.in. wprowadzi ustawowe zniżki na przejazdy PKP - 37 proc. zniżki na bilet jednorazowy oraz 49 proc. zniżki na bilety miesięczne, a także ulgi na wyrobienie paszportu - 75 proc. dla dzieci, 50 proc. dla rodziców.

Małgorzata Omilanowska - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Lepszy i pełniejszy dostęp do kultury, kontynuowanie inwestycji w zakresie ochrony zabytków, dziedzictwa kulturowego i edukacji - to priorytety MKiDN na najbliższe miesiące przedstawione przez szefową resortu Małgorzatę Omilanowską

Poinformowała, że w ramach współpracy z Ministerstwem Sportu i samorządami resort chce wdrożyć sieciowy program wspierania muzeów i miejsc historycznych. Ministerstwo chce też wesprzeć programy cyfryzacyjne, które "decydują o tym, że dostęp do kultury jest tańszy". Główną instytucją odpowiedzialną za ten program jest i będzie Narodowy Instytut Audiowizualny. Zaznaczyła także, że nadwyżka, która ma pojawić się w budżecie ministerstwa, przeznaczona zostanie na wdrożenie projektów obniżenia kosztów dostępu do kultury - do muzeów, teatrów, muzyki.

Inwestycje, pełniejszy dostęp do kultury. Szefowa MKiDN o priorytetach resortu
Inwestycje, pełniejszy dostęp do kultury. Szefowa MKiDN o priorytetach resortutvn24

Rafał Trzaskowski - Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

Szef ministerstwa administracji o planach resortu
Szef ministerstwa administracji o planach resortutvn24

Możliwość załatwienia jak największej liczby spraw za pośrednictwem internetu, podnoszenie kompetencji cyfrowych, a także rozwój infrastruktury szerokopasmowego internetu - zapowiedział w Sejmie minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski.

Jak mówił, dzięki współpracy MAC z innymi ministerstwami drogą elektroniczną będzie można m.in. uzyskać zaświadczenia o służbie wojskowej i niekaralności. Za pośrednictwem internetu będzie można uzyskać też dostęp do informacji dotyczących wyborów, czy podstawowych usług zdrowotnych.

Przypomniał, że MAC rozwija stronę danepubliczne.gov.pl, na której dostępne będą wszystkie dane opracowane za pieniądze publiczne.

Zapowiedział także, że MAC wprowadzi system powiadamiania obywateli o zagrożeniach w sytuacjach kryzysowych za pośrednictwem telewizji i aplikacji na urządzenia mobilne.

Władysław Karpiński - Ministerstwo Skarbu

Szef resortu Skarbu Państwa zapowiedział w Sejmie, że spółki Skarbu Państwa do 2016 r. zainwestują w poszukiwania surowców ze źródeł niekonwencjonalnych nie mniej niż 5 mld zł, zaś ministerstwo przygotowuje ustawę, która ułatwi te poszukiwania.

Nowe przepisy mają uprościć procedury administracyjne związane z poszukiwaniem, rozpoznawaniem, wydobywaniem i przesyłaniem węglowodorów.

Zmiany zmierzać będą do przyspieszenia procedury związanej z uzyskaniem decyzji, opinii i pozwoleń, poprzez skrócenie ustawowych terminów rozpatrzenia spraw przez organy administracji, wskazanie jednego organu administracji - wojewody, jako głównego decydenta, nadanie rygoru natychmiastowej wykonalności decyzjom administracyjnym, zastąpienie uzgodnień, pozwoleń, opinii, zgód oraz stanowisk właściwych organów wymaganych w procedurach poprzez niewiążące opinie (wraz z wprowadzeniem domniemania opinii pozytywnej), czy skrócenie terminów w procedurach odwoławczych.

WŁODZIMIERZ KARPIŃSKI - MINISTERSTWO SKARBU

Marek Sawicki - Ministerstwo Rolnictwa

Najważniejsze wyzwania dla polskiego rolnictwa to afrykański pomór świń (ASF) oraz rosyjskie embargo na polskie produkty - mówił minister rolnictwa Marek Sawicki w środę w Sejmie.

Zapowiedział starania na rzecz poprawy unijnej propozycji dot. rekompensat dla rolników.

Minister poinformował również, że do końca tego roku zamierza przeprowadzić przez Sejm pięć istotnych ustaw. Wymienił ustawę o utworzeniu funduszu ubezpieczenia od ryzyka rynkowego, która będzie skonstruowana na wzór ustawy o funduszach promocji. Chodzi o sposób ściągania składek, zbierania środków od rolników. Jak zaznaczył, skorzystać z funduszu będą mogli ci rolnicy, którzy zawrą wieloletnie umowy z przetwórcami. Dodał, że funduszem będą zarządzać rolnicy i przetwórcy. Według ministra taki fundusz będzie mógł być uruchomiony np. w sytuacji embarga, ASF czy upadku firmy przetwórczej - czyli, gdy rolnicy dostarczyli płody, a nie otrzymali za nie zapłaty. Zdaniem ministra fundusz ten będzie mógł pełnić rolę swoistego gwaranta. Sawicki wskazał też na ustawę dot. sprzedaży bezpośredniej, która jest już procedowana w Sejmie.

MAREK SAWICKI - MINISTERSTWO ROLNICTWA

Sawicki o rosyjskim embargu
Sawicki o rosyjskim embargutvn24

Ministerstwo Środowiska

Wsparcie gmin, na terenie których są parki krajobrazowe, dokończenie inwestycji związanych ze środowiskiem czy uruchomienie 25 tras biegowych w Lasach Państwowych - to niektóre plany resortu środowiska na najbliższe miesiące, zaprezentowane w środę w Sejmie.

Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski zapowiedział uruchomienie dodatkowych instrumentów wsparcia m.in. dla gmin, na terenie których leżą parki narodowe. Ma powstać specjalny fundusz, który będzie zasilał te gminy w dodatkowe środki.

W ramach wsparcia samorządów MŚ chce, by powstała infrastruktura turystyczna i rekreacyjna np. na terenie Lasów Państwowych.

Gawłowski zapowiedział, że w najbliższych 2-3 tygodniach na Radę Ministrów zostanie skierowany projekt założeń do nowego Prawa wodnego.

Przewiduje on, że dwie największe polskie rzeki: Wisła i Odra zyskają własnych gospodarzy - zarządy dorzeczy. Teraz różne instytucje administracji odpowiadają za różne fragmenty rzeki. Np. za nurt Wisły odpowiada Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW), natomiast np. za wały wiślane już odpowiada albo marszałek województwa, czyli de facto dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, albo prezydent miasta, przez którego teren przepływa dana rzeka. Wiceminister podkreślił, że MŚ chce też zwiększyć nakłady na ochronę przeciwpowodziową. Zapowiedział też zakończenie w ciągu roku największych inwestycji, za które odpowiada resort. Wśród nich wymienił zakończenie trwającej od kilkudziesięciu lat budowy zbiornika wodnego Świnna Poręba.

Ministerstwo Obrony Narodowej

Modernizacja sił zbrojnych i wzmocnienie zdolności obronnych Polski - to jeden z głównych priorytetów MON.

Jak mówił wiceminister obrony Czesław Mroczek, modernizacja techniczna i zmiany w systemie szkolenia to kolejny etap profesjonalizacji sił zbrojnych.

Zapowiedział rozstrzygnięcie w 2015 r. "kluczowych postępowań" - dotyczących systemu obrony powietrznej obejmującego zdolności przeciwrakietowe, zakupu 70 śmigłowców wielozadaniowych oraz "całego segmentu systemów bezzałogowych".

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju

Najbliższy rok będzie kluczowy, jeśli chodzi o inwestycje kolejowe i drogowe - mówił w środę w Sejmie wiceszef resortu infrastruktury i rozwoju Adam Zdziebło. Miasta dostaną ponad 25 mld zł na rewitalizację z UE.

Wiceminister przypomniał, że trwa realizacja wielu ważnych odcinków ekspresówek, m.in. S3 łączącą Wrocław z Zieloną Górą, S5 Wrocław-Poznań-Bydgoszcz, S7 Gdańsk-Olsztyn-Warszawa-Kraków, S8 Białystok-Warszawa-Łódź-Wrocław czy S17 Warszawa-Lublin. Do końca tego roku ma być oddanych 255 kilometrów dróg. W międzyczasie nastąpi stopniowe wdrożenie jednolitego i przyjaznego dla kierowców systemu, który będzie docelowo obowiązywał na autostradach. Wyeliminuje to konieczność zatrzymywania się w celu opłacenia przejazdu. Wiceminister dodał, że trwa też modernizacja ważnych szlaków kolejowych.

Autor: MAC/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: M. Śmiarowski/KPRM

Pozostałe wiadomości

Amerykański Departament Stanu zna sprawę polskiego sędziego, który uciekł na Białoruś - mówi w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną Mark Toner z Departamentu Stanu USA. Toner dodaje, że Stany Zjednoczone są świadome wyzwań wschodniej flanki NATO, które stwarza agresywna postawa Rosji i wojna w Ukrainie oraz robią wszystko, by wspierać w nich Polskę i innych sojuszników. Był też pytany o sprawę polskiego sędziego Tomasza Szmydta, który uciekł na Białoruś. Przekazał, że Departament Stanu zdaje sobie sprawę z tego, co się wydarzyło. - Ale jest to wewnętrzna kwestia rządu polskiego - dodał.

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątkowy wieczór nad Polską pojawiła się zorza polarna. Zachwyciła swoim kolorem i wyjątkowością. Na Kontakt24 spływają od internautów zdjęcia, na których udało się uchwycić ten widok.

Zorza nad Polską. Niezwykłe widoki na niebie

Zorza nad Polską. Niezwykłe widoki na niebie

Źródło:
Kontakt24, TVN24

Około 100 osób zostało rannych w wyniku zderzenia się pociągów na wiadukcie w Buenos Aires – podała stacja TN. Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych, ale kilkadziesiąt osób trafiło do szpitali. - Słyszeliśmy huk zderzających się wagonów - relacjonowała jedna z uczestniczek wypadku. Dodała, że "wiele osób leżało na podłodze" i widziała "ciężko rannych".

Zderzenie pociągów na wiadukcie, dziesiątki rannych

Zderzenie pociągów na wiadukcie, dziesiątki rannych

Źródło:
PAP, Reuters, TN

Rosyjska ofensywa pod Charkowem prawdopodobnie będzie zwiększać intensywność - powiedział w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak stwierdził, należy zakładać, że Rosjanie mogą szykować się do bezpośredniego ataku na miasto.

USA nie wykluczają ataku na Charków. Rosja chce stworzyć "płytką strefę buforową"

USA nie wykluczają ataku na Charków. Rosja chce stworzyć "płytką strefę buforową"

Źródło:
PAP

Na Słońcu doszło do kilku silnych rozbłysków, w wyniku czego w kierunku Ziemi podążają duże ilości plazmy. Oznacza to, że najbliższej nocy na niebie może pojawić się zorza polarna. "Mogą to być najlepsze warunki do obserwacji zorzy polarnej nad Polską od kilku-kilkunastu lat" - napisał Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

Burza geomagnetyczna. "Przed nami noc, na którą współczesny świat prawdopodobnie nie był gotowy"

Burza geomagnetyczna. "Przed nami noc, na którą współczesny świat prawdopodobnie nie był gotowy"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach,

Chwile grozy na basenie w Tczewie. Gdyby nie 10-letni Tymon, nie wiadomo, czy nie skończyłoby się tragicznie. Koleżanka Tymona nagle zniknęła pod wodą. Chłopiec wołał ratowników na pomoc, ale w końcu sam wyciągnął dziewczynkę na powierzchnię. Wszystko widać na filmie z monitoringu. Widać też, gdzie byli wtedy ratownicy. 

Ratownicy nie reagowali, gdy dziewczyna zniknęła pod wodą. Uratował ją 10-letni Tymon

Ratownicy nie reagowali, gdy dziewczyna zniknęła pod wodą. Uratował ją 10-letni Tymon

Źródło:
Fakty TVN

Mamy do czynienia albo z napastliwym i obrzydliwym kłamstwem politycznym, do czego formacja pani Szydło i ona sama już nas trochę przyzwyczaiła, albo mamy do czynienia z jakąś niesłychaną historią - powiedział Bartłomiej Sienkiewicz, komentując wypowiedź Beaty Szydło dotyczącą sprawy Tomasza Szmydta, w "Faktach po Faktach". Jak mówił, "pora na komisję, która zbada, w jaki sposób rosyjskie wpływy w państwie polskim się rozszerzyły za czasów PiS, ponieważ wniosek z tego jest oczywisty - ktoś czegoś nie dopilnował". - Czy to była głupota i ochrona swoich, czy to była zła wola? To kluczowe pytanie w tej chwili dla wewnętrznej polityki Polski - stwierdził.

Sienkiewicz o słowach Szydło: to obrzydliwe kłamstwo polityczne albo niesłychana historia

Sienkiewicz o słowach Szydło: to obrzydliwe kłamstwo polityczne albo niesłychana historia

Źródło:
TVN24

Jeżeli chodzi nam o łapanie agentów, czy tropienie kogoś, kto rzeczywiście pracował dla jakiegoś obcego wywiadu, to od tego mamy służby, a nie komisje - mówił w "#BezKitu" marszałek Sejmu Szymon Hołownia, komentując pomysł powołania komisji do badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce.

Hołownia: jeżeli chodzi nam o łapanie agentów, to od tego mamy służby, a nie komisje

Hołownia: jeżeli chodzi nam o łapanie agentów, to od tego mamy służby, a nie komisje

Źródło:
TVN24

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Blisko rozbicia kumulacji było w Polsce, gdzie pojawiła się wygrana drugiego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 10 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 10 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Może być tak, że nie będzie kredytu zero procent, a zostanie zastąpiony on innym rozwiązaniem - stwierdził w piątek w radiowym wywiadzie wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej, w czwartek pismo w sprawie programu Mieszkanie na start skierował do resortu rozwoju zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich.

Głośny projekt pod znakiem zapytania. "Może być tak, że go nie będzie"

Głośny projekt pod znakiem zapytania. "Może być tak, że go nie będzie"

Źródło:
tvn24.pl

Pożar wybuchł na terenie składowiska odpadów w Siemianowicach Śląskich. Gęsty czarny dym widoczny był nawet kilkadziesiąt kilometrów dalej. Sprawdź, jaki jest prawdopodobny scenariusz rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń związanych z pożarem.

Trasa chmury zanieczyszczeń z Siemianowic. IMGW o prawdopodobnym scenariuszu

Trasa chmury zanieczyszczeń z Siemianowic. IMGW o prawdopodobnym scenariuszu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, TVN24

Ogromny pożar w Siemianowicach Śląskich. Ogień pojawił się na terenie składowiska odpadów. Kłęby czarnego dymu widać było z kilku kilometrów. Podczas gaszenia pożaru składowiska poszkodowanych zostało dwóch strażaków. Pożar jest opanowany. Trwa dogaszenie. Trudno na razie przewidzieć, kiedy się zakończy.

Dwóch strażaków poszkodowanych, trwa dogaszenie pożaru. Alert RCB obowiązuje

Dwóch strażaków poszkodowanych, trwa dogaszenie pożaru. Alert RCB obowiązuje

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

W Siemianowicach Śląskich, na terenie składowiska odpadów, wybuchł pożar. Burmistrz Czeladzi przekazał, że woda w rzece Brynicy jest zanieczyszczona chemikaliami. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24. 

Brynicą spływa woda zanieczyszczona chemikaliami. To pokłosie pożaru w Siemianowicach Śląskich

Brynicą spływa woda zanieczyszczona chemikaliami. To pokłosie pożaru w Siemianowicach Śląskich

Źródło:
Kontakt 24, TVN24, Wprost, Gazeta Wyborcza

To jest nie tylko naplucie w twarz sędziom zaangażowanym w obronę praworządności. To jest przede wszystkim pokazanie gestu Lichockiej obywatelom, którzy przez osiem lat stali pod sądami - powiedział sędzia Igor Tuleta, komentując poprawki wprowadzone przez Senat do nowelizacji ustawy o KRS.

Senat wprowadził zmiany w noweli ustawy o KRS. Tuleya: to pokazanie gestu Lichockiej obywatelom

Senat wprowadził zmiany w noweli ustawy o KRS. Tuleya: to pokazanie gestu Lichockiej obywatelom

Źródło:
Trójka Polskie Radio

"Precz z Zielonym Ładem" - krzyczeli rolnicy w Warszawie, ale na szubienicy powiesili nie Zielony Ład, tylko kukłę Donalda Tuska. Może zapomnieli, że to unijny komisarz z Prawa i Sprawiedliwości do Zielonego Ładu namawiał i podkreślał, że to program rolny PiS-u? Na miesiąc przed wyborami do Parlamentu Europejskiego na ulicach Warszawy można było usłyszeć, że Unia to "eurokołchoz".

Kukła Donalda Tuska na szubienicy podczas protestu w Warszawie. Demonstranci mówili o "eurokołchozie"

Kukła Donalda Tuska na szubienicy podczas protestu w Warszawie. Demonstranci mówili o "eurokołchozie"

Źródło:
Fakty TVN

Prokuratura Okręgowa w Płocku, która w marcu 2022 r. przedstawiła Radosławowi K. zarzuty zabójstwa trzech chłopców w wieku 8, 12 i 17 lat (Piotra, Adriana i Oskara), skierowała do sądu wniosek o umorzenie śledztwa i umieszczenie mężczyzny w zakładzie psychiatrycznym. Biegli uznali, że K. jest niepoczytalny.

Podejrzany o zabicie trzech chłopców nie stanie przed sądem

Podejrzany o zabicie trzech chłopców nie stanie przed sądem

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

- Sąd ma świadomość, że tak naprawdę największą karą dla oskarżonego będzie dalsze życie ze świadomością, że do śmierci jego syna doszło tylko i wyłącznie z jego winy. Ta nieformalna kara, w przeciwieństwie do tej oficjalnej kary pozbawienia wolności, nie ulegnie zatarciu - tak wyrok dla 32-latka, który po pijanemu spowodował wypadek, w którym zginął czteroletni Miłosz, uzasadniał sędzia Łukasz Kaczmarzewski.

Ojciec był pijany, Miłosz nie żyje. Wyrok sądu i "największa kara, która nigdy nie zostanie zatarta"

Ojciec był pijany, Miłosz nie żyje. Wyrok sądu i "największa kara, która nigdy nie zostanie zatarta"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciała prawdopodobnie dwóch dziewczynek w wieku trzech i pięciu lat znaleźli w piątek policjanci na prywatnej posesji w gminie Szczucin w powiecie dąbrowskim (Małopolska). Na miejscu pracuje prokurator. W sprawie zatrzymano 40-letnią matkę dzieci.

Ciała "prawdopodobnie dwóch małych dziewczynek" w pogorzelisku. Matka zatrzymana

Ciała "prawdopodobnie dwóch małych dziewczynek" w pogorzelisku. Matka zatrzymana

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Liczba ofiar śmiertelnych po wypadku autobusu, który spadł do rzeki w centrum Petersburga wzrosła do siedmiu - poinformował w piątek wieczorem Komitet Śledczy Rosji. Ratownicy wyciągnęli z zatopionego pojazdu dziewięć osób. Tuż po wypadku dwie z nich były w stanie ciężkim, cztery w stanie śmierci klinicznej. Kierowca autobusu został zatrzymany. Jak podały media, miał usiąść za kierownicą po 20-godzinnej zmianie, po kilku godzinach odpoczynku.

Autobus wpadł do rzeki. W centrum miasta

Autobus wpadł do rzeki. W centrum miasta

Źródło:
Meduza, tvn24.pl

W Bułgarii został ogłoszony stan epidemii z powodu krztuśca. Ministerstwo zdrowia w Sofii poinformowało, że w kraju odnotowano już 843 zachorowania. 80 procent przypadków choroby dotyczy dzieci do pierwszego roku życia.

Stan epidemii w Bułgarii. Najczęściej chorują dzieci do pierwszego roku życia

Stan epidemii w Bułgarii. Najczęściej chorują dzieci do pierwszego roku życia

Źródło:
PAP

Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej poinformowała o zatrzymaniu przez białoruskie władze dwóch zakonników. Ojcowie Andrzej Juchniewicz i Paweł Lemech posługują w sanktuarium w Szumilinie koło Witebska.

"Dywersyjna działalność na szkodę białoruskiego państwa". Zakonnicy zatrzymani

"Dywersyjna działalność na szkodę białoruskiego państwa". Zakonnicy zatrzymani

Źródło:
PAP, Radio Swoboda, Katolik.life

Kijów spodziewa się, że pierwsze myśliwce F-16 zostaną dostarczone na Ukrainę w czerwcu i lipcu - donosi w piątek Reuters, powołując się na wysokiej rangi źródło w ukraińskim wojsku. Nie podano jednak, kto ma dostarczyć odrzutowce.

Ukraina czeka na myśliwce F-16. Reuters: jest data pierwszej dostawy

Ukraina czeka na myśliwce F-16. Reuters: jest data pierwszej dostawy

Źródło:
Reuters, PAP

Jaka pogoda będzie w wakacje? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną długoterminową prognozę na lato 2024. Trzy miesiące mogą okazać się cieplejsze niż zazwyczaj - wynika ze wstępnych przewidywań.

Pogoda na wakacje. IMGW pokazał prognozę

Pogoda na wakacje. IMGW pokazał prognozę

Źródło:
IMGW

Kacza rodzina udała się na spacer przez centrum Warszawy. Stadko złożone z matki i dwunastu małych kaczuszek zdecydowało się na przekroczenie jednej z najszerszych i najbardziej ruchliwych ulic stolicy.

Kacza rodzina na spacerze w centrum. Wstrzymali dla nich ruch, nikt nie protestował

Kacza rodzina na spacerze w centrum. Wstrzymali dla nich ruch, nikt nie protestował

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogli wskazać Zdjęcie XX-lecia. Koniec głosowania to dokładnie 10 maja o godzinie 23.59. Wyboru można było dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybierali Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo. Ostatni dzień głosowania

Internauci wybierali Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo. Ostatni dzień głosowania

Źródło:
TVN24

TVN24 znalazła się na czele rankingu najbardziej opiniotwórczych stacji telewizyjnych dekady - wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów (IMM). Stacja była cytowana 181,8 tysiąca razy w latach 2014-2023.

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną dekady

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną dekady

Źródło:
tvn24.pl

Palestyna coraz bliżej członkostwa w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zgromadzenie Ogólne uchwaliło w piątek rezolucję popierającą przyznanie Palestynie statusu stałego członka. Wśród 143 państw głosujących za rezolucją była Polska. Przyznanie statusu stałego członka musi zatwierdzić jeszcze Rada Bezpieczeństwa.

Polska poparła przyznanie Palestynie statusu stałego członka ONZ

Polska poparła przyznanie Palestynie statusu stałego członka ONZ

Źródło:
PAP

Już 11 czerwca platforma streamingowa Max zadebiutuje w Polsce. Czym będzie się różnić od HBO Max, które zastąpi? Jakie pakiety będą dostępne w jej ramach? Jakie tytuły zostaną dodane do jej biblioteki? Wyjaśniamy.  

Max nadchodzi. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowej platformie  

Max nadchodzi. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowej platformie  

Źródło:
TVN24.pl