Na Krymie znikają Tatarzy. Dżemilew: Rosjanie wywieźli mojego syna

Mustafa Dżemilew ma zakaz wjazdu do RosjiWikipedia | VOA

Lider Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że jego aresztowany w maju syn stał się politycznym zakładnikiem Kremla. Dżemilew poinformował, że władze przetransportowały więźnia z półwyspu na terytorium Rosji. W ostatnich tygodniach znacząco wzrosła presja wywierana na Tatarów przez rosyjskie władze Krymu.

Hasir Dżemilew trafił do więzienia pod zarzutem morderstwa i nielegalnego posiadania broni. Władze twierdzą, że zastrzelił kolegę. Sprawa sięga jeszcze czasów ukraińskiej władzy na Krymie, ale śledztwo w tej sprawie zostało wznowione po aneksji półwyspu przez Rosję.

Legendarny przywódca Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew powiedział w poniedziałkowym wywiadzie telewizyjnym, że jego syn jest zakładnikiem Kremla, a przetrzymywanie Hasira w więzieniu jest formą wywierania presji.

Mustafa Dżemilew w maju został pozbawiony przez rosyjskie władze prawa do wjazdu na Krym. Wcześniej głośno sprzeciwiał się aneksji półwyspu przez Rosję.

Rosyjskie władze Krymu zaostrzyły w ostatnim czasie działania wymierzone przeciwko Tatarom krymskim. Dokonały wielu zatrzymań wśród lokalnych działaczy i przeszukań w lokalach należących do mniejszości.

Rewizje i porwania

Pod koniec września do siedziby Medżlisu, czyli samorządu Tatarów krymskich, weszli zamaskowani funkcjonariusze, którzy przeszukali budynek. Władze Krymu poinformowały, że Medżlis nie ma podstaw prawnych do dalszej działalności.

27 września nieznani mężczyźni w wojskowych mundurach zmusili dwóch Tatarów, aby wsiedli do samochodu niedaleko miasteczka Biłohorsk. Po porwanych ślad zaginął. Dopiero po demonstracji Tatarów sprawą zajął się rosyjski Komitet Śledczy.

Rosja zaanektowała w marcu należący do Ukrainy Półwysep Krymski w wyniku referendum uznanego za nielegalne przez Kijów i wspólnotę międzynarodową. 300-tysięczna muzułmańska społeczność tatarska była przeciwna referendum. Tatarów deportowano z Krymu w 1944 roku w związku z oskarżeniami o kolaborację z III Rzeszą. Na półwysep pozwolono im wrócić dopiero w połowie lat 80. W efekcie duża część społeczności tatarskiej jest negatywnie nastawiona do władz w Moskwie.

Autor: kg//gak / Źródło: rferl.org, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | VOA

Raporty: