tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Kryzys na Ukrainie

Moskwa gra paszportami, delegacja na Krymie. "Putin będzie tam coś robił"

zobacz więcej wideo »
Moskwa gra paszportami, delegacja na Krymie. "Putin będzie tam coś robił"
Foto: Petar Milosevic / Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Video: rada.tv Krym miękkim podbrzuszem Ukrainy?

Jeśli parlament krymskiej autonomii lub jej mieszkańcy wyrażą życzenie przyłączenia się do Federacji Rosyjskiej, Rosja gotowa jest szybko rozpatrzyć taki wniosek - oświadczył Leonid Słuckij, szef delegacji rosyjskiej Dumy, która przyleciała na Krym. Ukraińskie media alarmują, że Rosja zaczyna masowe wydawanie swoich paszportów na półwyspie. Były prezydent Gruzji ostrzega przed powtórką z Kaukazu.

Do Symferopola na Krymie przybyli deputowani rosyjskiej Dumy. Na czele delegacji stoi Leonid Słuckij, szef komisji parlamentarnej ds. WNP. "Witali ich deputowani krymskiej Rady Najwyższej Aksenow i Cekow" - pisze lokalny niezależny dziennikarz Ołeh Kriuczkow.

W poniedziałek wieczorem w Sewastopolu na sesji nadzwyczajnej rady miejskiej deputowani powołali organ wykonawczy i jego szefem wyznaczyli biznesmena z rosyjskim obywatelstwem Aleksiejem Czałyjem.

Akcja paszportowa?

Z informacji napływających z Krymu wynika, że Rosja zaczyna wydawanie paszportów według uproszczonej procedury - donosi "Ukrainska Prawda". Zaś "Dzerkało Tyżnia" cytuje Słuckiego: - Jeśli parlament krymskiej autonomii lub jej mieszkańcy wyrażą życzenie przyłączenia się do Federacji Rosyjskiej, Rosja gotowa jest rozpatrzyć taki wniosek. Będziemy badać taką sytuację i badać ją na pewno wystarczająco szybko.

Zła wiadomość jest taka, że na pewno Putin będzie tam coś robił. Dobra wiadomość jest taka, że już wiecie, że coś będzie tam robił. Bo on już wszystko to robił wcześniej w Południowej Osetii i Abchazji. Wydaje paszporty, będzie chciał robić prowokacje, będzie chciał wykorzystać swoją flotę po to, żeby zablokować przesmyk łączący Krym z resztą Ukrainy i ustanowić tam rosyjski korytarz.

Micheil Saakaszwili

Większość deputowanych rosyjskich goszczących właśnie na Krymie to członkowie LDPR. Szef tej partii Władimir Żyrinowski wezwał do wydawania rosyjskich paszportów wszystkim mieszkańcom Ukrainy, którzy wyrażą takie życzenie.

Ukraińskie media przypominają, że podobnie było na początku poprzedniej dekady, gdy Rosja masowo wydawała swoje paszporty mieszkańcom separatystycznych regionów Abchazji i Osetii Południowej. Gdy zaostrzył się konflikt Moskwy z Gruzją, rosyjskie obywatelstwo ludności obu regionów było jednym z głównych pretekstów inwazji rosyjskich wojsk na terytorium Gruzji.

Saakaszwili ostrzega

Dlatego były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili radzi nowym władzom ukraińskim zwrócić większą uwagę na Krym.

- Zła wiadomość jest taka, że na pewno Putin będzie tam coś robił. Dobra wiadomość jest taka, że już wiecie, że coś będzie tam robił. Bo on już wszystko to robił wcześniej w Południowej Osetii i Abchazji. Wydaje paszporty, będzie chciał robić prowokacje, będzie chciał wykorzystać swoją flotę po to, żeby zablokować przesmyk łączący Krym z resztą Ukrainy i ustanowić tam rosyjski korytarz - mówi Saakaszwili w nagraniu zamieszczonym w internecie.

Według byłego prezydenta Gruzji strategicznym celem Putina jest budowa równoleżnikowego pasa terytoriów podporządkowanych Kremlowi: od Osetii Południowej i Abchazji na Kaukazie, przez Krym i Odessę, po Naddniestrze.

Oglądaj
Krym miękkim podbrzuszem Ukrainy?
Wideo: tvn24 Krym miękkim podbrzuszem Ukrainy?

Kryzys na Ukrainie

Trwa cisza wyborcza. Forum jest wyłączone.

Pozostałe informacje

Szef MSZ Austrii do przywódców Unii: otwórzcie oczy na panujący w Europie bałagan

Ci, którzy uważają, że wystarczy poczekać, aby problem migracji sam się rozwiązał, mylą się - stwierdził Sebastian Kurz. Wyraził nadzieję, że przywódcy europejscy "obudzą się". zobacz więcej »

Zakładali miny, wozili piasek i plotkowali
o "złotym pociągu"

- Nie wierzę, że tam jest "złoty pociąg", ale ludzie plotkowali o tym już pod koniec wojny - mówi pan Edward Zbierański, który w tym czasie mieszkał w pobliżu miejsca, gdzie ma być ukryty przez Niemców skład. Mimo swojego sceptycyzmu, mieszkaniec Dolnego Śląska przyznaje, że u schyłku II wojny światowej Niemcy zakładali w pobliżu miny, a w kierunku 65. kilometra jeździły ciężarówki wypełnione piaskiem. zobacz więcej »

INFORMACJE BIZNESOWE »

800 kilometrów na jednym litrze. Jest nowy rekord

800 kilometrów na jednym litrze. Jest nowy rekord

Bolid studentów Politechniki Łódzkiej z drużyny Iron Warriors przejechał 830 kilometrów na zaledwie jednym litrze paliwa. To nowy rekord Polski. Jak wyjaśnia jeden z twórców bolidu, do osiągnięcia takiego wyniku potrzebna jest odpowiednia aerodynamika, taktyka oraz sposób sterowania silnikiem przez kierowcę. zobacz więcej »

WIADOMOŚCI SPORTOWE »

Uczennice jednej ze szkół w Bhopal (Indie), słuchają audycji radiowej z okazji Dnia Nauczyciela. (EPA/SANJEEV GUPTA) czytaj dalej »