Młodsze dzieci w szkole to standard w Unii. Polska chce iść tą drogą. Czy pójdzie?

Jak wygląda edukacja w Europie?
Jak wygląda edukacja w Europie?
tvn24
Wiek rozpoczęcia obowiązkowej edukacji szkolnej w UEtvn24

Podczas gdy w Polsce wciąż trwa debata nad tym, czy obniżyć wiek rozpoczęcia nauki, w krajach Unii do szkół idą dzieci nawet cztero- czy pięcioletnie. Dzisiaj Sejm będzie głosował nad wnioskiem o referendum ws. obowiązku szkolnego dla sześciolatków.

Sejm przyjmuje obywatelski wniosek bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Zakładając 100 proc. frekwencję (460 posłów) w głosowaniu nad wnioskiem ws. referendum, jego zwolennicy musieliby zebrać 231 głosów. Kluby PO i PSL mają łącznie 232 posłów, a opozycja, wliczając posłów niezrzeszonych, 228. W piątkowym głosowaniu dużą rolę odegra frekwencja na sali sejmowej.

Reforma

Według nowej reformy edukacyjnej, w 2014 roku do pierwszych klas obowiązkowo pomaszerują sześciolatki urodzone w pierwszej połowie 2008 roku, a od 2015 już wszystkie.

Dwa tygodnie temu w Sejmie odbyła się ponad 7-godzinna debata nad wnioskiem o ogólnokrajowe referendum, pod którym podpisało się niemal milion osób. Organizator akcji - fundacja "Rzecznik Praw Rodziców" - chce, by w referendum obywatele odpowiedzieli m.in. czy są za zniesieniem obowiązku szkolnego dla sześciolatków i obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków.

System edukacji w PolsceMEN

Reforma podzieliła rodziców, polityków i ekspertów. - Ministerstwo nie kocha naszych dzieci. My ilustrujemy obraz polskiej szkoły, którą trzeba doprowadzić do porządku. Najpierw standardy, a potem reforma - uważa Karolina Elbanowska, prezes fundacji Rzecznik Praw Rodziców, organizator akcji "Ratuj Maluchy".

- Szkoła nigdy wcześniej nie była tak przygotowana na uczniów, jak jest teraz - odpowiada Elbanowskiej Michalina Butkiewicz, przewodnicza Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów, edukatorka i pedagog z 30-letnim doświadczeniem. - Od 2009 roku całe siły oświatowe zostały skierowane na przeprowadzenie reformy. Przekazano ogromne środki na przygotowanie szkół, doposażenie sal, przeszkolenie nauczycieli i ekspertów-doradców, uruchomienie programów pomocniczych.

Unia Europejska: obniżajcie wiek

Także Unia Europejska zachęca rodziców do jak najwcześniejszego posyłania dzieci do przedszkola i szkoły. W 2011 roku Komisja Europejska stworzyła dokument "Wczesna edukacja i opieka nad dzieckiem: zagwarantujmy wszystkim dzieciom w UE dobry start w przyszłość". Autorzy zaznaczają, że "wczesna edukacja i opieka nad dzieckiem jest fundamentem umożliwiającym pomyślny przebieg uczenia się przez całe życie, integracji społecznej i rozwoju osobistego, a na dalszym etapie – czynnikiem zwiększającym szanse na zatrudnienie".

Wiek rozpoczynania obowiązkowej nauki w EuropieEurydice

Najwcześniej w Europie edukację rozpoczynają mieszkańcy Irlandii Północnej (Wielka Brytania), bo już w wieku 4 lat idą do szkoły. O obniżeniu wieku szkolnego z 5 do 4 lat zdecydowano już w 1989 r., tłumacząc to korzyściami, jakie odnoszą dzieci w wyniku wcześniejszego obowiązku szkolnego. 4-latki uczą się przez zabawę czytać, poznają proste działania matematyczne, poznają znaczenia słów z książeczek, recytują wierszyki . Dla 4-latków organizowane są nawet minikonkursy recytatorskie.

Państwa reformują edukację

Irlandia Północna mogłaby być dla wielu krajów przykładem, bo od wielu lat Unia Europejska nakłania: posyłajcie dzieci do szkół jak najwcześniej. - W Unii Europejskiej istnieje tendencja do obniżania wieku obowiązku szkolnego. Kilka krajów się na to zdecydowało i ostatnia klasa przedszkolna została pierwszą klasą szkoły podstawowej - wyjaśnia w rozmowie z tvn24.pl Magdalena Górowska-Fells, p.o. koordynatora Eurydice w Polsce, europejskiej sieci informacji edukacyjnych działającej przy Komisji Europejskiej. - Można powiedzieć, że Polska poszła tą samą drogą.

Od roku szkolnego 1997/1998 oprócz Polski pięć państw UE obniżyło wiek rozpoczynania obowiązkowej edukacji. W Rumunii do szkół idą dzieci sześcioletnie, a nie jak wcześniej siedmiolatki, w Słowenii natomiast ostatnią klasę przedszkola przeniesiono do szkół. W Grecji, na Cyprze i Łotwie edukacja podstawowa nie uległa zmianie, ale obniżono początek obowiązkowej edukacji przedszkolnej kolejno o rok, rok i 4 miesiące i dwa lata.

Z kolei Litwini przy reformowaniu edukacji popełnili falstart. W roku szkolnym 1997/1998 obowiązkową edukację zaczynały 7-latki. Od 1999 roku zaczęto stopniowo wprowadzać do szkół dzieci sześcioletnie. Jednak od roku szkolnego 2003/2004 przywrócono obowiązek nauki od 7. roku życia lub wcześniej w wieku 6 lat pod warunkiem, że dziecko jest na to gotowe.

Dużą reformę szykują już Węgrzy. Obowiązkowo do szkoły idą teraz dzieci 6-letnie (po roku obowiązkowej "zerówki"). Od 2014 roku obowiązkową edukacją przedszkolną mają zostać objęte już dzieci 3-letnie.

Na Malcie, w Holandii i Wielkiej Brytanii (oprócz Irlandii Północnej) obowiązkiem szkolnym objęte są dzieci pięcioletnie. W przypadku tych dwóch ostatnich państw edukację przedszkolną zaczynają już dzieci znacznie młodsze.

Wiek rozpoczynania obowiązkowej edukacji szkolnej w UEtvn24.pl

Standard - 6 lat

Standardem w UE jest posyłanie do szkół sześciolatków. Dzieci w tym wieku rozpoczynają edukację w 19 państwach z unijnej 28. Sześciolatki idą do szkół w Hiszpanii, Portugalii, Liechtensteinie, Francji, Włoszech, Belgii, Luksemburgu, Irlandii, Niemczech, Czechach, Węgrzech, Austrii, Chorwacji, Słowenii, Rumunii, Grecji, na Słowacji, Cyprze i Malcie.

W wieku siedmiu lat do podstawówek maszerują z kolei mieszkańcy Szwecji, Finlandii, Estonii, Bułgarii i Litwy.

Biała plama na unijnej mapie

Unia Europejska idzie jeszcze dalej i w plan działania wpisała posłanie do przedszkola jak największej liczby znacznie młodszych dzieci. Strategia "Europa 2020" zakłada, że co najmniej 95 proc. małych Europejczyków w wieku 4 lat powinno uczestniczyć w edukacji przedszkolnej. Tutaj mamy ogromne zaległości i zamykamy unijny ranking, bo do przedszkoli uczęszcza mniej niż 65 proc. 4-latków.

Eurostat w opracowaniu danych edukacyjnych pisze, że w 2011 roku "było w UE 14 regionów z 65-proc. lub mniejszym udziałem 4-latków w edukacji przedszkolnej", z czego aż 11 należało do Polski. Niechlubny rekord pobiło też woj. warmińsko-mazurskie, w którym zaledwie co drugi 4-latek chodził do przedszkola. Było to najgorszy wynik w całej Unii Europejskiej w 2011 roku.

Dla kontrastu w Europie Zachodniej niemal wszystkie 4-latki uczęszczają do przedszkoli. Chodzi do nich ponad 95-proc. małych Belgów, Duńczyków, Niemców, Irlandczyków, Hiszpanów, Francuzów, Włochów, Luksemburczyków, Holendrów, Brytyjczyków, a także Islandczyków i Norwegów. W UE jest także 55 regionów z ponad 99-proc. uczestnictwem 4-latków, głównie we Francji, Hiszpanii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Włoszech, Danii.

Udział 4-latków w edukacji w EuropieEurostat

Sześciolatki idą do szkół

W Polsce obowiązek szkolny dla sześciolatków wprowadziła ustawa z 2009 r. Według niej, wszystkie dzieci 6-letnie miały pójść do pierwszej klasy od 1 września 2012 roku. W latach 2010 i 2011 mogli o tym decydować rodzice. Po licznych protestach rząd przesunął ten termin o dwa lata, dając czas samorządom na przygotowanie szkół na przyjęcie sześciolatków.

Zgodnie z założeniami reformy, 1 września 2014 roku do szkoły pójdą wszystkie dzieci urodzone w 2007 roku oraz dzieci urodzone w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 r.

1 września 2015 roku realizację obowiązku szkolnego rozpoczną dzieci urodzone w 2009 roku oraz te urodzone w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2008 roku, które zgodnie z decyzją rodziców nie rozpoczęły spełniania obowiązku szkolnego w roku szkolnym 2014/2015.

Ustawa wprowadza możliwość rozpoczęcia szkoły przez dziecko 5-letnie już od 1 września 2014 roku. W tym przypadku decyzję o wcześniejszym przyjęciu dziecka do szkoły podejmuje dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.

11 października 2013 roku prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o systemie oświaty.

Autor: Patrycja Król/ ola / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24