Maersk Tigris już wolny. "Nie było kontekstu politycznego"

Maersk Tigris już wolny. Na nagraniu rekonstrukcja wydarzeń na Maersk TigrisDamietta Port Authority

Władze Iranu uwolniły kontenerowiec Maersk Tigris, pływający pod banderą Wysp Marshalla - poinformowała irańska agencja prasowa IRNA. Jak informował wcześniej Iran, warunkiem zwolnienia jednostki było zapłacenie przez właściciela statku, duńską firmę Maersk, irańskiemu kontrahentowi ok. 10 milionów dolarów. Miała to być rekompensata za spowodowane wcześniej straty.

Zwolnienie statku wraz z załogą potwierdził Teheran. - Statek znajduje się już poza irańskimi wodami terytorialnymi - powiedziała rzecznik MSZ Iranu, Marzieh Afkham.

Iran: powody nie były polityczne

Jak twierdził Teheran, zatrzymanie było zgodne z prawem, a jego podstawą miał być wyrok sądu z 16 marca 2015 roku, który zapadł w rezultacie pozwania firmy Maersk przez irańską prywatną spółkę Pars Talaee Oil Production Company. Duńska firma została na jego mocy skazana na pokrycie strat w wysokości ok. 10 milionów dolarów spowodowanych u pozywającego.

Irańskie władze podkreślały, że za zatrzymaniem nie stały żadne względy polityczne lub bezpieczeństwa. Jedyną przyczyną miała być konieczność spłacenia przez Maersk swoich długów. Zaznaczono również, że do procesu sądowego i zatrzymania doszło z wyłącznej inicjatywy prywatnej irańskiej firmy.

Waszyngton zareagował na zatrzymanie

Statek Maersk Tigris, płynący pod banderą Wysp Marshalla, został zatrzymany wraz załogą 28 kwietnia przez irańską marynarkę w cieśninie Ormuz. Po wysłaniu przez niego sygnału SOS amerykańskie siły zbrojne w regionie wysłały niszczyciel USS Farragut i samoloty rozpoznawcze, aby monitorowały sytuację. Poinformowano również, że statkom pływającym pod amerykańską banderą będą towarzyszyć w cieśninie Ormuz okręty US Navy.

Cieśnina Ormuz, przez którą płynął statek, oddziela Zatokę Perską od Zatoki Omańskiej na Morzu Arabskim i jest niezwykle ważnym szlakiem żeglugowym dla przemysłu naftowego. Jest też niezwykle wąska - w najwęższym miejscy ma zaledwie 33 km szerokości (21 mil morskich, z czego tylko po dwie mile przeznaczone są na ruch w każdą stronę, plus dwumilowa strefa buforowa).

Cieśnina Ormuz ma strategiczne znaczenie

Autor: mm\mtom / Źródło: IRNA, Reuters, pmo.ir

Źródło zdjęcia głównego: Damietta Port Authority