tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Zamach w Berlinie

Polski kierowca spoczął w rodzinnej miejscowości

zobacz więcej wideo »
Polski kierowca spoczął w rodzinnej miejscowości
 • Polski kierowca spoczął w rodzinnej miejscowościPolski kierowca spoczął w rodzinnej miejscowości
 • 24.02.2017 | W zamachu w Berlinie stracił kuzyna, teraz może stracić firmę. "Chciałbym, by państwo niemieckie przejęło roszczenia"24.02.2017 | W zamachu w Berlinie stracił kuzyna, teraz może stracić firmę....
 • Berlin. Uczczono ofiary zamachu na jarmark bożonarodzeniowyBerlin. Uczczono ofiary zamachu na jarmark bożonarodzeniowy
 • Piękny gest internautów. Zebrali prawie milion dla kierowcy, który zginął w BerliniePiękny gest internautów. Zebrali prawie milion dla kierowcy, który zginął w Berlinie
 • Po zamachu w Berlinie. Prokuratura Krajowa chce zwrotu polskiej ciężarówkiPo zamachu w Berlinie. Prokuratura Krajowa chce zwrotu polskiej ciężarówki
 • Niemcy przekazali ciało polskiego kierowcyNiemcy przekazali ciało polskiego kierowcy
 • 23.12.2016 | Ścigany listem gończym zamachowiec z Berlina zastrzelony w trakcie rutynowej kontroli23.12.2016 | Ścigany listem gończym zamachowiec z Berlina zastrzelony w trakcie...
 • Właściciel firmy transportowej o polskim kierowcy ciężarówkiWłaściciel firmy transportowej o polskim kierowcy ciężarówki
 • "Europa musi jednoczyć się w walce z terroryzmem""Europa musi jednoczyć się w walce z terroryzmem"
 • Berlin: ciężarówka wjechała w tłum - nagranie świadka (drastyczne zdjęcia)Berlin: ciężarówka wjechała w tłum - nagranie świadka (drastyczne zdjęcia)
 • Świadek tragedii w Berlinie: ciężko znaleźć słowa na to, co się stałoŚwiadek tragedii w Berlinie: ciężko znaleźć słowa na to, co się stało
 • Właściciel firmy transportowej: ostatni kontakt z kierowcą miałem w południeWłaściciel firmy transportowej: ostatni kontakt z kierowcą miałem w południe
 • Berlin. Nagranie z miejsca tragediiBerlin. Nagranie z miejsca tragedii
Foto: PAP/Lech Muszyński | Video: tvn24 Łukasz Urban spocznie w rodzinnej miejscowości

Polski kierowca Łukasz Urban, który zginął w zamachu w Berlinie został pochowany w piątek po południu na Cmentarzu Komunalnym w Baniach (Zachodniopomorskie). W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda oraz szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa.

Zmarłego pożegnali rodzina, mieszkańcy Rożnowa, gdzie mieszkał Łukasz Urban, a także mieszkańcy powiatu gryfińskiego.

Udział w uroczystościach wzięli prezydent Andrzej Duda, wicemarszałek sejmu Joachim Brudziński, szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa, posłowie PiS, wojewoda zachodniopomorski oraz przedstawiciel Ambasady Republiki Federalnej Niemiec w Polsce.

W uroczystościach pogrzebowych brał udział także Dave Duncan, zawodowy kierowca z Wielkiej Brytanii, który zorganizował zbiórkę pieniędzy dla rodziny zamordowanego Polaka.

Oglądaj
Uroczystość pogrzebowa polskiego kierowcy
Wideo: tvn24 Uroczystość pogrzebowa polskiego kierowcy

"Tragedia w Berlinie wyjątkowo okrutna"

Szefowa kancelarii premiera Beata Kempa odczytała w kościele list Beaty Szydło. "Z wielkim bólem i żalem przyjęłam wiadomość o śmierci pana Łukasz Urbana. Polacy padali już ofiarami ataków terrorystycznych dokonywanych przez fundamentalistów islamskich, ale tragedia, do której doszło w Berlinie, jest wyjątkowa jeśli chodzi o bezwzględność i okrucieństwo sprawcy" - napisała Szydło w liście.

Premier podkreśliła, że Łukasz Urban zginął wykonując trudną, wymagającą wielu wyrzeczeń, pracę. "Dla wszystkich bliskich jego odejście stanowi ogromną stratę. Wyrażając żal z powodu tak wielkiej tragedii, w tych trudnych chwilach pragnę przekazać rodzinie i przyjaciołom Łukasza Urbana wyrazy głębokiego współczucia" - napisała Beata Szydło.

Prezydent Andrzej Duda, który uczestniczył w nabożeństwie, przekazał rodzinie zabitego Łukasza Urbana wyrazy współczucia i otuchy.

Oglądaj
Premier: tragedia w Berlinie wyjątkowo okrutna
Wideo: tvn24 Premier: tragedia w Berlinie wyjątkowo okrutna

"Pamięć o śp. Łukaszu winna stać się bodźcem do świadczenia dobra"

Homilię wygłosił bp Henryk Wejman. Mówił, że pamięć o śp. Łukaszu winna stać się bodźcem do świadczenia dobra innym. Podkreślił, że "służąc ludziom i broniąc ludzkiej godności śp. Łukasz Urban do końca był blisko Boga”.

- Świętej pamięci Łukasz, żyjąc tu na ziemi, tworzył siebie. A tworzył siebie służąc drugiemu człowiekowi. Tę służbę spełniał w rozmaitej formie, w danym sobie czasie, nade wszystko jako zawodowy kierowca. Swoją pracę wykonywał sumiennie i z takim nastawieniem, aby jej owoce zawsze radowały odbiorców. Jego pracowitość i usłużność budziły w ludziach zaufanie do niego i otwartość na drugiego człowieka - powiedział bp Wejman.

- Okazywanie tego dobra innym z naszej strony będzie najpełniejszą formą wdzięczności wobec niego, ale zarazem także w myśl słów wybitnego naszego pisarza Romana Brandstaettera, który mówił o sobie "tylko wtedy jestem, gdy jestem dobrym" będzie wyznacznikiem naszego działania i spełniania się w człowieczeństwie" - powiedział bp Wejman.

Zwracając się do Boga biskup prosił m.in. by rodzinie i najbliższym dał siłę do trwania przy nim. - Zaś krzywdzicieli pobudź do przemiany serca, aby nastał na tej ziemi upragniony pokój - powiedział.

Po mszy kondukt żałobny przeszedł na Cmentarz Komunalny, gdzie spoczął polski kierowca.

Decyzją wojewody zachodniopomorskiego koszty pogrzebu ma pokryć Skarb Państwa.

Oglądaj
Trumna z ciałem kierowcy przewieziona do kościoła w Baniach
Wideo: tvn24 Trumna z ciałem kierowcy przewieziona do kościoła w Baniach

W południe kierowcy ciężarówek oraz autobusów w Polsce zatrzymali się na parkingach i włączyli klaksony, by uczcić pamięć Łukasza Urbana.

Solidarność z rodziną zabitego Łukasza Urbana okazali również kierowcy ciężarówek, którzy ustawili się podczas pogrzebu przy rondzie w okolicy kościoła. Na udekorowanych kwiatami samochodach powiewały biało-czerwone flagi i czarne wstęgi. Kierowcy trąbili też na zakończenie uroczystości.

Kondolencje w imieniu kierowców złożył rodzinie przedstawiciel zachodniopomorskiego stowarzyszenia przewoźników drogowych Romuald Szmit. Jak mówił w emocjonalnym wystąpieniu, "ta tragedia nie musiała nastąpić".

O godz. 16 kierowcy ciężarówek oraz busów wzięli udział w orszaku żałobnym na drodze S3. Na pojazdach znalazły się biało-czerwone flagi oraz czarne wstążki. Organizacją ruchu w czasie ich przejazdu zajęła się szczecińska policja.

Oglądaj
Kierowcy uczcili pamięć kolegi. Orszak ciężarówek zmierza na grób Łukasza Urbana
Wideo: tvn24 Kierowcy uczcili pamięć kolegi. Orszak ciężarówek zmierza na grób Łukasza Urbana

Zamach w Berlinie

Do tragedii doszło 19 grudnia wieczorem. 40-tonowa ciężarówka na polskich numerach rejestracyjnych wjechała w tłum na jarmarku na Breitscheidplatz w Berlinie, zabijając 12 osób i raniąc blisko 50.

Prokuratura podejrzewa, że sprawcą był poszukiwany listem gończym w całej Europie Tunezyjczyk Anis Amri. Jedną z ofiar był polski kierowca ciężarówki, użytej do staranowania ludzi zgromadzonych na jarmarku. Kilka dni później Amri został zastrzelony przez policjantów pod Mediolanem.

Do zamachu przyznało się tzw. Państwo Islamskie, któremu Amri przysiągł wierność na nagraniu opublikowanym przez propagandową agencję dżihadystów Amak.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Zamach w Berlinie

Z powodu ciszy referendalnej forum zostało wyłączone

Pozostałe informacje

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Zmienili datę, unikną niezręczności. Sekretarz stanu USA przyjedzie na naradę NATO

Zmienili datę, unikną niezręczności. Sekretarz stanu USA przyjedzie na naradę NATO

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson będzie 31 marca w kwaterze głównej NATO w Brukseli - poinformował w piątek rzecznik Departamentu Stanu. W tym tygodniu wybuchła polemika wokół zapowiedzianej nieobecności Tillersona na radzie ministerialnej NATO, przewidzianej początkowo na pierwszy tydzień kwietnia. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Donald Trump za kierownicą osiemnastokołowca na spotkaniu z kierowcami ciężarówek. (PAP/EPA/JIM LO SCALZO) czytaj dalej »