Loża prasowa

Loża prasowa

Loża prasowa 2.06.2019

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz w "Loży prasowej" byli Michał Szułdrzyński ("Rzeczpospolita"), Piotr Stasiński ("Gazeta Wyborcza"), Daniel Passent ("Polityka") i Agaton Koziński ("Polska the Times"). W programie rozmawiano o wynikach wyborów europejskich i zwycięstwie PiS. Nie wiadomo, co dalej z Koalicją Europejską, bo PSL zapowiada tworzenie bloku o nazwie Koalicja Polska. Z kolei Prawo i Sprawiedliwość po wygranej w ostatnim głosowaniu planuje jak najszybsze przeprowadzenie wyborów do polskiego parlamentu. Po udanym starcie odchodzi część ministrów z obecnego rządu, ale jego rekonstrukcja może być nieco szersza i prawdopodobnie odejdzie kierująca resortem finansów Teresa Czerwińska. Z kolei nowi ministrowie mają być ogłoszeni 4 czerwca, co koliduje z obchodami 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów po okresie władzy komunistycznej. Opozycja twierdzi, że takie działanie PiS-u ma przykryć gdańskie obchody, na których przemawiać ma Donald Tusk.

Loża prasowa 19.05.2019

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz w Loży Prasowej byli: Paweł Musiałek z Klubu Jagiellońskiego, Michał Kolanko "Rzeczpospolita", Adam Szostkiewicz "Polityka" i Renata Grochal "Newsweek". Głównym tematem programu była zbliżająca się do finału kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego. Prawo i Sprawiedliwość na czele z Jarosławem Kaczyńskim organizowało kolejne konwencje i obiecało dodatek 500 zł dla pełnoletnich niepełnosprawnych. Z kolei na marszu zorganizowanym w Warszawie Koalicję Europejską wsparł Donald Tusk. W Loży Prasowej rozmawiano też o konsekwencjach dokumentu braci Sekielskich o molestowaniu nieletnich przez polskich duchownych. Prymas Polski, abp Wojciech Polak powiedział w Faktach po Faktach, że film "Tylko nie mów nikomu" nie był atakiem na Kościół i zapowiedział powstanie funduszu, z którego pieniądze będą przeznaczone na zadośćuczynienie dla ofiar. Z kolei część polityków Zjednoczonej Prawicy nie zamierza oglądać dokumentu braci Sekielskich, a mimo to krytykują film.

Loża prasowa 12.05.2019

W drugim majowym wydaniu "Loży prasowej" gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Dominika Wielowieyska ("Gazeta Wyborcza"), Mariusz Janicki ("Polityka"), Andrzej Stankiewicz (Onet) i Marcin Makowski ("Do rzeczy", WP). Program zdominowała dyskusja wokół problemu pedofilii w Kościele, który wrócił do debaty publicznej po głośnym filmie dokumentalnym "Tylko nie mów nikomu" autorstwa braci Tomasza i Marka Sekielskich. Dziennikarze rozmawiali też o reakcjach hierarchów kościelnych i polityków po emisji filmu oraz debatowali o wadze tego tematu we wchodzącej w decydującą fazę kampanii wyborczej.

Loża prasowa 05.05.2019

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz w Loży Prasowej byli: Piotr Trudnowski z Klubu Jagiellońskiego, Michał Kolanko "Rzeczpospolita", Paweł Wroński "Gazeta Wyborcza" i publicysta Tomasz Wołek. Program zaczął się od wypowiedzi Donalda Tuska z 3-ego maja na Uniwersytecie Warszawskim. Przewodniczący Rady Europejskiej i były premier mówił sporo o polskiej polityce, w tym tej prowadzonej przez Jarosława Kaczyńskiego, a także propozycji prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącej wpisania członkostwa w Unii Europejskiej do polskiej konstytucji. W Loży Prasowej komentowano też słowa prezesa PiS o "ofensywie lewactwa". Program zakończył się wspomnieniami o zmarłym w poprzednią niedzielę Karolu Modzelewskim.

Loża prasowa 28.04.2019

Gośćmi "Loży prasowej" byli Dominika Wielowieyska ("Gazeta Wyborcza"), Adam Szostkiewicz ("Polityka"), Jacek Nizinkiewicz ("Rzeczpospolita") i Agaton Koziński ("Polska the Times"). Pierwszym tematem było wycofanie z Muzeum Narodowym prac z Galerii Sztuki XX i XXI wieku. Kierownictwo muzeum uznało, że "tematyka z zakresu gender nie powinna być tam pokazywana". Później publicyści skomentowali wydarzenia w Pruchniku, gdzie zorganizowano tzw. sąd nad Judaszem, w trakcie którego dzieci okładały kijami kukłę Żyda. W Loży Prasowej rozmawiano też o zawieszonym strajku nauczycieli, klasyfikacji uczniów, a także o tzw. okrągłym stole na Stadionie Narodowym.

Loża prasowa 21.04.2019

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Łukasz Warzecha ("Do rzeczy"), Andrzej Stankiewicz (Onet.pl), Piotr Stasiński ("Gazeta Wyborcza"), Mariusz Janicki ("Polityka"). Na początku dziennikarze rozmawiali o wypowiedzi Mateusza Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych. Premier na Uniwersytecie Nowojorskim porównał sytuację w Polsce do sytuacji Francji rozliczającej się po II wojnie światowej z czasów kolaborującego z Niemcami rządu Vichy. Następnie publicyści skomentowali pomysł PiS na kolejną, ósmą już, nowelizacje ustawy o Sądzie Najwyższym. Kolejnym tematem była propozycja Jarosława Kaczyńskiego by wszystkie partie podpisały deklarację w sprawie euro. Goście dyskutowali także o trwającym strajku nauczycieli. Na koniec dziennikarze rozmawiali o sporze o logo Solidarności.

Loża prasowa 14.04.2019

Małgorzata Łaszcz gościła w "Loży prasowej" komentatorów: Ewę Ivanową z "Gazety Wyborczej", Marcina Makowskiego z "Do Rzeczy", Sławomira Sierakowskiego z "Krytyki Politycznej" i Jacka Nizinkiewicza z "Rzeczpospolitej". Program otworzył temat strajku nauczycieli i jego perspektyw, z uwzględnieniem egzaminów maturalnych. Publicyści odnieśli się także do włączenia do debaty wyborczej tematu wprowadzenia euro przez Jarosława Kaczyńskiego oraz kontrowersyjnych słów senatora Biereckiego z PiS: "oczyszczenia Polski z ludzi, którzy nie są godni należeć do naszej wspólnoty narodowej".

Loża prasowa 07.04.2019

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz w pierwszej kwietniowej Loży Prasowej byli: Agaton Koziński "Polska The Times", Agnieszka Burzyńska "Fakt" i Onet.pl, Seweryn Blumsztajn "Gazeta Wyborcza" i Jacek Żakowski "Polityka". Program zaczął się od tematu negocjacji nauczycieli z przedstawicielami rządu. Przed zapowiadanym strajkiem Jarosław Kaczyński zapowiedział dopłaty na zwierzęta hodowlane, co przewodniczący Sławomir Broniarz nazwał policzkiem dla edukacji. Wcześniej, inny polityk Zjednoczonej Prawicy, Adam Bielan powiedział, że zapowiadany strajk był konsultowany przez ZNP z politykami opozycji, czemu zaprzeczył przewodniczący związku. Publicyści rozmawiali też więcej o słowach Jarosława Kaczyńskiego na konwencji w Kadzidle. Prezes Prawa i Sprawiedliwości określił swoją partię jako prawdziwego przedstawiciela wsi. Kolejnym tematem było przegłosowanie przez Sejm, tzw. 13-ej emerytury. Premier Mateusz Morawiecki zarzucał opozycji, że ta zabierze to świadczenie. Opozycja odpowiedziała, że nie może go zabrać, bo przegłosowany dodatek jest jednorazowy. W Loży Prasowej zaproszeni dziennikarze komentowali też wszczęcie przez Komisję Europejską kolejnej procedury o naruszenie prawa przez Polskę. Z kolei w Sejmie wystąpił Prokurator Krajowy, Bogdan Święczkowski, który mówił o sprawie Srebrnej i zeznaniach austriackiego biznesmena, Geralda Birgfellnera. Później poseł opozycji, Cezary Tomczyk zarzucił mu, że ważne decyzje konsultuje na Nowogrodzkiej i pokazał zdjęcie prokuratora, który w lutym wychodził z siedziby PiS.

Loża prasowa 31.03.2019

W ostatniej w marcu "Loży Prasowej" gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli komentatorzy Dominika Wielowieyska ("Gazeta Wyborcza"), Adam Szostkiewicz ("Polityka"), Łukasz Warzecha ("Do Rzeczy") i Michał Kolanko ("Rzeczpospolita"). Pierwszym omawianym tematem był zapowiadany na 8 kwietnia strajk nauczycieli. W ogólnopolskim referendum blisko 80% nauczycieli opowiedziało się za akcją protestacyjną. Kolejną komentowaną sprawą było rozszerzenie tzw. "piątki Kaczyńskiego", do której prezes PiS na konwencji w Gdańsku dodał wolność i nazwał ją "piątką plus". Później zaproszeni dziennikarze ocenili decyzję wojewody pomorskiego, który przychylił się do wniosku Solidarności Stoczni Gdańskiej o uznanie kilku rocznicowych obchodów, w tym 4-go czerwca, za zgromadzenia cykliczne. Oznacza to, że w tym dniu Plac Solidarności będzie zajęty przez związek. Prezydent Gdańska uznała tę decyzję za polityczną. W programie komentowano też słowa Wojciecha Hermelińskiego, który w związku z ukończeniem 70 lat nie będzie już przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej. Sędzia Hermeliński powiedział, żeby "politycy nie zbliżali się do organów wyborczych" i odniósł się do zmian w PKW, które wejdą w życie po tegorocznych wyborach parlamentarnych. Na koniec "Loży Prasowej" rozmawiano o słowach abp. Grzegorza Rysia. Metropolita Łódzki przeprosił ofiary pedofilii i podał dane odnoszące się do przestępstw seksualnych w jego archidiecezji.

Loża prasowa 24.03.2019

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz w "Loży Prasowej" byli: publicystka Janina Jankowska, Andrzej Stankiewicz Onet.pl, Renata Grochal "Newsweek" i Maciej Stasiński "Gazeta Wyborcza". W programie rozmawiano o nabierającej rozpędu kampanii wyborczej do europarlamentu. Swoje konwencje mieli PiS, Koalicja Europejska, a także Wiosna. Kolejnym tematem był zapowiadany strajk nauczycieli, o którego odwołanie apeluje Minister Edukacji Narodowej, Anna Zalewska. ZNP zarzuca jej, że z nimi nie rozmawia i zajmuje się kampanią do wyborów europejskich. W programie rozmawiano też o zeznaniach Geralda Birgfellnera opublikowanych w "Gazecie Wyborczej" i zażaleniu na postępowanie prokuratury w tej sprawie złożonym przez adwokatów austriackiego biznesmena. Ostatnim tematem w Loży Prasowej było ogłoszenie terminu wyroku TSUE w sprawie pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego, który wypada na czas wyborów europejskich, czego politycy PiS nie uważają za przypadek. Uwagę zwrócił też wniosek przedstawiciela polskiej prokuratury, który chce wyłączenia z orzekania w tej sprawie prezesa TSUE. Zaskoczony tym był nawet przedstawiciel polskiego rządu.

Loża prasowa 17.03.2019

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Marcin Makowski ("Do Rzeczy", WP), Michał Szułdrzyński ("Rzeczpospolita"), Paweł Wroński ("Gazeta Wyborcza") i Mariusz Janicki ("Polityka"). Na początku rozmawiali o pobiciu dziennikarza "Gazety Wyborczej", do którego doszło w Wenezueli, gdzie Tomasz Surdel relacjonuje wydarzenia. Następnie publicyści skomentowali słowa prezesa Kaczyńskiego, który odnosząc się do wypowiedzi Pawła Rabieja, powiedział na konwencji PiS w Katowicach: "wara od naszych dzieci". Kolejnym tematem była konferencja Episkopatu. Biskupi przedstawili dane statystyczne dotyczące pedofilii w kościele. Następnie goście rozmawiali o kandydatach Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego oraz o tych, których na listach zabrakło.

Loża prasowa 10.03.2019

Gośćmi Andrzeja Morozowskiego byli: Dominika Wielowieyska ("Gazeta Wyborcza"), Paweł Musiałek (Klub Jagielloński), Andrzej Stankiewicz (Onet.pl) i Tomasz Wołek. Program rozpoczęła dyskusja o konwencji PiS-u i słowach Jarosława Kaczyńskiego dotyczących deklaracji LGBT. Publicyści rozmawiali także o usunięciu pomnika ks. Henryka Jankowskiego z Gdańska i o tablicy z tzw. "układem Kaczyńskiego", która już dwa razy znikała z korytarza sejmowego.

Loża prasowa 3.03.2019

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Agaton Koziński ("Polska The Times"), Michał Kolanko ("Rzeczpospolita"), Seweryn Blumsztajn ("Gazeta Wyborcza") i Sławomir Sierakowski ("Krytyka Polityczna", "Polityka"). Na początku publicyści rozmawiali o wywiadzie Jarosława Kaczyńskiego, który w Radiu RMF FM mówił m.in. o tym, że nie widzi sensu prowadzenia śledztwa ws. Srebrnej. Następnie dziennikarze skomentowali ujawnione przez NBP zarobki jego dyrektorów. Kolejnym tematem były obietnice PiS i zapewnienia polityków partii rządzącej o tym, że nie ma potrzeby nowelizacji budżetu, a pieniędzy wystarczy. Goście rozmawiali także o słowach prezydenta, który w trakcie uroczystości w Pałacu Prezydenckim, kiedy powoływał prezesów dwóch izb w Sądzie Najwyższym, ostro skrytykował urzędujących sędziów Sądu Najwyższego.