Łódź wydała 700 milionów złotych. Komunikacja zyska... pół sekundy

Inwestycja, która ruchu nie przyspieszyTVN24 Łódź

Łódzki magistrat wydał 700 milionów złotych na przebudowę trasy WZ, która przyspieszy przejazd komunikacją miejską o… 0,5 sekundy. By ratować twarz, urzędnicy wymyślili wiadukt za kolejnych 100 milionów, który też nie rozładowałby korków. Tym razem mieszkańcy powiedzieli "dość".

Trasa WZ to arteria łącząca wschód i zachód Łodzi. Przecina centrum miasta, w tym ulicę Piotrkowską. Są tu tramwaje, a do niedawna były też po trzy pasy ruchu w każdą stronę. Były, bo od dwóch lat ciągnie się przebudowa, która paraliżuje śródmieście. Gdy magistrat decydował się na tę gigantyczną inwestycję, mieszkańców przekonywano, że przyspieszy ona przejazd i usprawni ruch.

Przy okazji dyskusji o pomyśle budowy wiszącego mostu nad skrzyżowaniem marszałków okazało się, że warta 700 milionów złotych inwestycja skróci przejazd tylko o 5,5 sekundy. Podróż komunikacją miejską skróci się natomiast o… pół sekundy. Takie wyliczenia zawarli sami urzędnicy, we wniosku o unijne dofinansowanie (którego wartość to ponad 300 mln złotych).

"Znaczne przyspieszenie" w praktyce: kilka sekund różnicyTVN24 Łódź

Dokument powstał w grudniu 2013 roku, już po tym, jak rozpoczęły się prace. Jak to możliwe, że w samym centrum miasta powstaje tak kuriozalna inwestycja?

Wyrzucili projekt poprzedników

By to zrozumieć, trzeba cofnąć się do roku 2010. Wtedy - w wyniku referendum - z funkcją pożegnał się prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. To jego urzędnicy od 2008 roku przygotowywali modernizację trasy. Wtedy chodziło przede wszystkim o wymianę torowiska, które było tak zużyte, że nadawało się już tylko do wyłączenia z ruchu. Przy okazji chcieli jednak przebudować sześciopasmową drogę, która rozcinała miasto na pół. Inwestycja miała nie tylko usprawnić ruch tramwajów, ale też - dzięki ukryciu jezdni w tunelu - pozwolić na stworzenie atrakcyjnej przestrzeni publicznej nad arterią i w jej okolicy.

Porzucona koncepcja z 2008 rokuTargeo / tvn24

ZOBACZ PREZENTACJĘ PROJEKTU Z 2008 ROKU

Ekipa Hanny Zdanowskiej zmodyfikowała pomysł poprzedników. W 2012 roku przedstawiła pięć wariantów przebudowy. Podstawowy zakładał tylko remont torowiska, ale na etapie konsultacji społecznych urzędnicy przekonywali, że to rozwiązanie nie przyspieszy komunikacji miejskiej. Sami preferowali inną opcję - generalną przebudowę trasy. Tunel, który poprzednia ekipa rządząca chciała umieścić we wschodniej części miasta, został przesunięty do Piotrkowskiej – w samo serce miasta.

W tej wersji miało być nowocześnie i szybko. Jak czytamy w dokumentach przedstawianych mieszkańcom podczas konsultacji, komunikacja publiczna, podobnie jak indywidualna miała "znacząco przyspieszyć" dzięki budowie tuneli i korytarzy dla samochodów. Jedyną wadą miała być cena - ponad 600 mln złotych. W tej sprawie wypowiedziało się niemal tysiąc osób. W ankietach przesłanych do magistratu 65 procent poparło wydatek.

Realizowana koncepcja i proponowany wiadukt za dodatkowe 100 milionów złotychTargeo / tvn24

Najpierw umowa, potem opinia

Na początku marca 2013 roku miasto miało już podpisaną umowę na realizację przedsięwzięcia w formule "zaprojektuj i wybuduj" z Mostami Łódź. I dopiero wtedy Zarząd Dróg i Transportu poprosił o ocenę inwestycji miejską pracownię urbanistyczną.

Planiści ostro skrytykowali koncepcję. Stwierdzili, że realizacja sprawi, że miasto pozostanie "rozprute" na dwie części, a zaproponowane rozwiązania przyczynią się do powstawania korków w pobliżu nowej trasy. Przypominali też, że remont nijak ma się do koncepcyjnych projektów zgłaszanych podczas zorganizowanego przez miasto konkursu "Wielkomiejska Piotrkowska". Zwycięskie prace zakładały "zszywanie" miasta kosztem szerokości trasy WZ.

Uwagi te nie zostały wzięte pod uwagę. Dlaczego? Dyrektor ZDiT Grzegorz Nita tłumaczy dziś, że była to "musztarda po obiedzie". - Żeby je uwzględnić, trzeba by było jeszcze bardziej rozszerzyć inwestycję. Zagłębienie na samochody trzeba by było zamienić na tunel. A to zbyt drogie rozwiązanie - przekonuje.

Czy nie lepiej było zrezygnować z zagłębień i tuneli? Dyrektor ZDiT odpowiada, że dzięki nim w sercu miasta zmieści się przystanek przesiadkowy. Twierdzi też, że opinia miejskich urbanistów nie miała żadnego znaczenia, bo celem inwestycji… wcale nie było przyspieszenie ruchu. - Dzięki przebudowie będzie wygodniej dla pasażerów. Kiedy skończymy, będą mogli swobodnie przesiadać się w sercu miasta - tłumaczy dziś Nita.

Łódź tonie w korkach
Łódź tonie w korkachTVN24 Łódź

To stoi jednak w sprzeczności z publikacjami przygotowanymi przez ZDiT, np. z porównaniem wariantów, które wciąż można ściągnąć ze strony internetowej zarządu. Przy zaakceptowanym wariancie pierwszym czytamy, że inwestycja umożliwi "znaczne skrócenie czasu przejazdu ze wsch.-zach. z dodatkowym połączeniem Osiedli Olechów Janów" (pisownia oryginalna - red.)

ZOBACZ DOKUMENT

Dyrektor ZDiT mija się więc z prawdą dziś, gdy mówi że inwestycja nie miała skrócić podróży, tylko ułatwić przesiadki, albo mijał się z nią, gdy wybierano wariant przebudowy i używał innych argumentów. Tak czy owak urzędnicy wprowadzili mieszkańców w błąd, uzasadniając gigantyczny wydatek.

Budowa centralnego dworca przesiadkowego to jeden z głównych elementów modernizacji trasy W-ZArchitekt Jan Gałecki | Architekt Jan Gałecki

"To kaleka inwestycja"

Oprócz miejskiej pracowni urbanistycznej, coś do powiedzenia na temat tak dużej inwestycji powinien mieć architekt miasta. Rozmawialiśmy z Markiem Janiakiem, który pełni tę funkcję od września 2011 roku. - Mnie w sumie prawie nikt nie pytał o zdanie. Koncepcję przebudowy przygotowywali urzędnicy ZDiT - mówi dziś urzędnik.

Janiak uważa, że przeniesienie ruchu samochodów poniżej poziomu ulicy jest "dobrym rozwiązaniem". Zdecydowanie unika jednak chwalenia tego, jak ostatecznie wyglądać ma trasa WZ. - Ta inwestycja miałaby sens, jeżeli tunel przechodziłby pod krzyżówką marszałków (czyli tak, jak w koncepcji przygotowanej za czasów Kropiwnickiego - red.). W tym wydaniu jest to inwestycja… kaleka - kończy.

Efektem "okaleczenia" dokonanego przez ekipę Hanny Zdanowskiej jest ostatnia awantura o wiadukt właśnie nad skrzyżowaniem marszałków. Zmodernizowany odcinek trasy WZ będzie się kończył wcześniej, a tu - co podkreślali także miejscy urbaniści - będą tworzyć się korki. By ratować absurdalny projekt, łódzki magistrat chciał do 700 milionów dorzucić jeszcze 100 i skierować ruch na kolejną absurdalną inwestycję - estakadę w centrum miasta.

Kosztowna fanaberia, korków nie rozładuje

Tym razem mieszkańcy powiedzieli jednak "dość", a władze miasta wycofały się z tego pomysłu. Nie zmienia to jednak faktu, że 700 milionów wydane na przebudowę trasy WZ może się okazać pieniędzmi wyrzuconymi w błoto, a jedyny jej efekt będzie polegał na przesunięciu korków o kilkaset metrów.

Wyrzutnia rakiet na łódzkim skrzyżowaniu
Wyrzutnia rakiet na łódzkim skrzyżowaniuTVN24 Łódź

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: bż/r / Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź

Pozostałe wiadomości
Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Czerwcowe wybory do Parlamentu Europejskiego będą najtrudniejszymi wyborami dla premiera Węgier Viktora Orbana od ponownego przejęcia przez niego władzy w 2010 roku - ocenia politolog Daniel Rona z budapeszteńskiego think tanku 21 Research Center.

Politolog: Orban stoi przed najtrudniejszymi wyborami od czasu dojścia do władzy

Politolog: Orban stoi przed najtrudniejszymi wyborami od czasu dojścia do władzy

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Rozpoczęła się cisza wyborcza przed drugą turą wyborów samorządowych. W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na współpracownika Aleksieja Nawalnego. Z kolei pod Bagdadem doszło do potężnego wybuchu w wyniku "ataku z powietrza". Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 20 kwietnia.

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 20 kwietnia

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 20 kwietnia

Źródło:
PAP, TVN24

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Pogoda na dziś, czyli na sobotę 20.04. Dzień przyniesie pochmurną aurę i opady - od deszczu po deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Warunki biometeorologiczne okażą się niekorzystne. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 12 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota 20.04. Popada śnieg, powieje mocniejszy wiatr

Pogoda na dziś - sobota 20.04. Popada śnieg, powieje mocniejszy wiatr

Źródło:
tvnmeteo.pl

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24