tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Powalili konwojenta, pół miliona łupu w reklamówce. "Dostałem, film się urwał"

Powalili konwojenta, pół miliona łupu w reklamówce. "Dostałem, film się urwał"
Foto: TVN24 Łódź | Video: TVN24 Łódź Moment ataku na konwojenta nagrały kamery

- Dostałem w głowę, poczułem jakby urwał mi się film - mówi tvn24.pl Grzegorz, konwojent któremu złodzieje wyrwali reklamówkę pełną pieniędzy. Kantor, do którego dostarczał pieniądze, oszacował straty na prawie pół miliona złotych. Chociaż jest nagranie z monitoringu, a potencjalnych sprawców zatrzymano już kilka dni po napadzie i "podejrzane" pieniądze leżą w depozycie śledczych, to wcale nie jest przesądzone, że ktokolwiek odpowie za skok. - Sprawa jest wyjątkowo trudna - tłumaczą prokuratorzy.

- Takich kursów robiłem multum - mówi Grzegorz, pracownik kantoru w Rzgowie pod Łodzią. Jego praca jest prosta: ma przewozić pieniądze pomiędzy placówkami należącymi do jednego właściciela. Duże pieniądze - po kilkaset tysięcy złotych.

W kwietniu został zaatakowany. W czarnej reklamówce miał równowartość około pół miliona złotych w różnych walutach.

- Podjechałem pod drzwi. Złapałem za klamkę. Wtedy poczułem się tak, jakby urwał mi się film - opowiada.

Kamery nagrały moment ataku. Zamaskowany mężczyzna uderzył go w głowę. Na tyle mocno, że Grzegorz na chwilę stracił przytomność.

- Jak się ocknąłem, to zobaczyłem, że odjeżdżają. Ruszyłem za nimi, ale po chwili nie było już po nich śladu - tłumaczy.

"Obiecujące początki"

Właściciel kantoru o skoku dowiedział się od pracowników.

- Zadzwonili i powiedzieli: "szefie, napad". Byłem chory, ale szybko się zebrałem - mówi nam Grzegorz Owczarek", właściciel kantoru.

Policjanci zabezpieczyli monitoring, na którym widać atak. Kamera nagrała dwóch sprawców - jeden w czerwonej, drugi w niebieskiej kurtce. Byli zamaskowani.

- Tuż przed atakiem widać też samochód, którym złodzieje przyjechali - wyjaśnia Owczarek.

Już po czterech dniach w sprawie nastąpił przełom. Policja zatrzymała trzech mężczyzn. Mają od 28 do 34 lat, są związani ze środowiskiem pseudokibiców. W skoku miała im pomagać 38-letnia kobieta, od dwunastu lat pracująca w kantorze.

- Zadzwoniłem do niej, bo się spóźniała. Powiedziała, że nie przyjdzie do pracy, bo jest u niej policja – wspomina okradziony mężczyzna.

W domu kobiety znaleziono kilkaset tysięcy złotych w różnych walutach.

- Byłem zszokowany ustaleniami, ale jednocześnie dumny z organów ścigania. To były naprawdę obiecujące początki - komentuje Owczarek.

Podejrzani nie przyznają się do winy i nie chcą składać wyjaśnień. Wszystkim grozi do 12 lat więzienia.

Trudniej, niż się wydawało

Potem policjanci ustalili, że złodzieje pojawili się krytycznego dnia samochodem, który niedawno zmienił właściciela. "To oni" - powiedział poprzedni właściciel auta oglądając zdjęcia mężczyzn podejrzanych o dokonanie skoku. Wszystko układało się znakomicie. Do czasu.

Dziś prokuratorzy mówią, że śledztwo w tej sprawie jest bardzo trudne. Prowadzący śledztwo Łukasz Klimas wymienia problemy, które szybko zaczęły się piętrzyć:

- Monitoring jest słabej jakości, zabezpieczone pieniądze rzekomo miały zostać pożyczone od znajomego, a sama obecność samochodu pod kantorem nie oznacza, że przyjechali nim nowi właściciele pojazdu - tłumaczy.

Prokurator zlecił ekspertyzę daktyloskopijną banknotów, które znaleziono w domu pracownicy kantoru.

- Chcemy sprawdzić, czy można te pieniądze powiązać z rozbojem - wyjaśnia.

Śledczy dają sobie jeszcze miesiąc na podjęcie ostatecznej decyzji.

- Drogi są dwie. Albo wyślemy do sądu akt oskarżenia, albo trzeba będzie umorzyć śledztwo. Wciąż liczę, że uda się udowodnić sprawstwo podejrzewanych - dodaje nasz rozmówca.

Piotr Kona, łódzki karnista, nie jest zaskoczony wstrzemięźliwością śledczych.

- Jeżeli śledztwo oparte jest na poszlakach, to każda z nich musi tworzyć spójną i jedyną możliwą wersję. W innym przypadku zachodzi ryzyko pomyłki – wyjaśnia.

Poszkodowany Owczarek jest pełen obaw.

- Mój adwokat już usłyszał, że śledztwo zmierza do umorzenia. Trudno mi sobie wyobrazić taki scenariusz - kręci głową.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Dowiedz się więcej...

Z powodu ciszy referendalnej forum zostało wyłączone

Pozostałe informacje