tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Do prezydenta dotarły głosy emerytowanych generałów"

zobacz więcej wideo »
"Do prezydenta dotarły głosy emerytowanych generałów"
  • Prezydent wysłał list do Macierewicza. KomentarzePrezydent wysłał list do Macierewicza. Komentarze
  • O brak attache wojskowego w Waszyngtonie korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona pytał Witolda WaszczykowskiegoO brak attache wojskowego w Waszyngtonie korespondent "Faktów"...
  • MON: Odpowiedzieliśmy na pytania prezydenta DudyMON: Odpowiedzieliśmy na pytania prezydenta Dudy
Foto: Jerzy Dudek / Forum | Video: tvn24 Prezydent chce wyjaśnień, dlaczego MON zwleka z mianowaniem attache wojskowych

- Trochę mnie ten list zaskoczył, ale odbieram go pozytywnie - stwierdził generał Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, komentując informacje o wysłaniu przez Andrzeja Dudę listu do Antoniego Macierewicza. - Upomina się o sprawę ważną, oczywistą - mówi natomiast były szef MON, Tomasz Siemoniak.

Obaj komentowali ujawnioną przez reportera "Faktów" TVN Krzysztofa Skórzyńskiego informację, iż z Kancelarii Prezydenta został wysłany do MON list. Prezydent prosi w nim o wyjaśnienia, dlaczego ministerstwo długo zwleka z mianowaniem attache wojskowych w szeregu państw oraz jak postępują prace nad utworzeniem Dowództwa Wielonarodowej Dywizji w Elblągu.

Pierwszy taki ruch prezydenta

- To dobrze, że po raz pierwszy mamy do czynienia z tak poważnym wyłomem między zwierzchnikiem sił zbrojnych a ministrem obrony narodowej - mówił w poniedziałek późnym wieczorem Siemoniak. Jego zdaniem do uszu prezydenta "dotarły głosy emerytowanych generałów". - W końcu zacznie działać - dodał.

- Od jakiegoś czasu namawiam prezydenta do bardziej aktywnej roli jako zwierzchnika sił zbrojnych - stwierdził natomiast generał Koziej. Podkreślił przy tym, że ministerstwo powinno odpowiedzieć i to nie w sposób zdawkowy.

Pytanie do Waszczykowskiego

O brak attache wojskowego w Waszyngtonie korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona pytał szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego, który przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych.

- Jak się spotkamy w Warszawie, to będziemy rozmawiać o polityce polskiej, wewnętrznej, o listach, odpowiedziach, o wysyłaniu attachów, ambasadorów. Tutaj jestem zajęty realizacją polskiej dyplomacji, polskiej polityki bezpieczeństwa i te nasze wewnętrzne dyskusje na ten temat nie przeszkadzają mi w realizacji tej polityki - odpowiedział minister spraw zagranicznych.

Oglądaj
O brak attache wojskowego w Waszyngtonie korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona pytał Witolda Waszczykowskiego
Wideo: tvn24 O brak attache wojskowego w Waszyngtonie korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona pytał Witolda Waszczykowskiego

We wtorek do sprawy odniósł się także w "Jeden na jeden" wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Przekonywał, że nie ma wojny między prezydentem i szefem MON. - Często zarzuca się nam, że jesteśmy środowiskiem bardzo jednolitym, natomiast okazuje się, że u nas też potrafi toczyć się taka ciekawa dyskusja o sprawach państwowych - powiedział.

Kilka godzin po ujawnieniu sprawy przez reportera "Faktów" TVN MON wydało specjalny komunikat, że owszem, wysłało odpowiedzi do Pałacu Prezydenckiego. Nie podano jednak do wiadomości publicznej ich treści, ani jakichkolwiek innych informacji na ten temat.

Więcej o tym, co napisał prezydent

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje

INFORMACJE BIZNESOWE »

"Milowy krok" polskiej stoczni. Tradycyjny przemysł odchodzi do lamusa

"Milowy krok" polskiej stoczni. Tradycyjny przemysł odchodzi do lamusa

Położenie stępki pod budowę nowego promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej to milowy krok polskiego przemysłu morskiego – mówi dr inż. Andrzej Montwiłł z Akademii Morskiej w Szczecinie. Jego zdaniem odbudowuje się ona na gruzach tradycyjnego przemysłu stoczniowego. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Schwarzenegger z Macronem walczą o czyste środowisko

Schwarzenegger z Macronem walczą o czyste środowisko

Były gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger uczestniczył w Paryżu w konferencji zainicjowanej i otwartej przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona, której celem jest zaproponowanie międzynarodowego paktu gwarantującego prawo do życia w czystym i zdrowym środowisku. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Bitwa wodna w Lozannie w Szwajcarii (Fot. VALENTIN FLAURAUD/PAP/EPA) czytaj dalej »