tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Ławrow: usłyszeliśmy od naszych kolegów i przyjaciół wysoką ocenę rosyjskich wysiłków

Ławrow: usłyszeliśmy od naszych kolegów 
i przyjaciół wysoką ocenę rosyjskich wysiłków
Foto: EPA/NICOLAS ASFOURI/PAP | Video: Reuters Ławrow uczestniczy w stolicy Chin w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA)

Przebywający w Pekinie szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow oznajmił, że kolejne spotkanie w sprawie uregulowania konfliktu syryjskiego odbędzie się 10 lipca w Astanie. Weźmie w nim udział specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura.

Usłyszeliśmy dziś od naszych kolegów i przyjaciół wysoką ocenę wysiłków, jakie Rosja podejmuje wraz z Turcją i Iranem w ramach 'procesu astańskiego'

Siergiej Ławrow

Ławrow uczestniczy w stolicy Chin w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA). Kraje te zajmują razem 26 procent powierzchni lądów, a populacja stanowi 41 procent jej ludności. Ich gospodarki wytwarzają około jednej piątej światowego PKB.

- Usłyszeliśmy dziś od naszych kolegów i przyjaciół wysoką ocenę wysiłków, jakie Rosja podejmuje wraz z Turcją i Iranem w ramach "procesu astańskiego" - powiedział Ławrow.

Minister przypomniał, że na majowym spotkaniu w stolicy Kazachstanu uzgodniono utworzenie stref bezpieczeństwa w Syrii i w podpisanym wtedy memorandum znalazł się zapis, że Rosja, Turcja i Iran - państwa, które są gwarantem tego porozumienia - z zadowoleniem przyjmą włączenie się do tego procesu innych krajów.

Wcześniej ustalono, że na kolejnym spotkaniu w sprawie Syrii ma być zakończone wytyczanie parametrów dotyczących sytuacji w tych strefach. - Kiedy będą jasne konkrety, będziemy gotowi rozpatrzyć propozycje innych państw zainteresowanych wniesieniem wkładu w realizację tej inicjatywy - oświadczył Ławrow.

W sobotę biuro de Mistury poinformowało, że siódma runda syryjskich negocjacji rozpocznie się w 10 lipca w Genewie. Wcześniej w ubiegłym tygodniu de Mistura oświadczył, że rozmowy pokojowe będą uzależnione od postępu w wytyczaniu stref bezpieczeństwa w Syrii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Wojna domowa w Syrii

Rosyjskie naloty w Syrii

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje

INFORMACJE SPORTOWE »

Bitwa wodna w Lozannie w Szwajcarii (Fot. VALENTIN FLAURAUD/PAP/EPA) czytaj dalej »