Znakomitości ocenią polskie filmy. Festiwal budzi emocje, ale "Gdynia to przetrzyma"

Michał Oleszczyk o jurorach Konkursu Głównego FF w Gdyni
Michał Oleszczyk o jurorach Konkursu Głównego FF w Gdyni
tvn24
Filip Bajon na czele jury w Gdyni. W jego składzie również Leny Abrahamsontvn24

Filip Bajon - znany reżyser, scenarzysta i pisarz, będzie przewodniczył pracom jury Konkursu Głównego 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. W Konkursie Głównym znalazło się 16 filmów, z czego aż siedem to debiuty. Festiwal otworzy "Królewicz olch" Kuby Czekaja. Platynowe Złote Lwy przyznawane za dorobek życia odbierze Janusz Majewski. Impreza odbędzie się w dniach 19-24 września.

Na środowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor artystyczny festiwalu w Gdyni Michał Oleszczyk przekonywał, że tegoroczna impreza będzie wyjątkowym świętem polskiego kina.

- Nie mam żadnych wątpliwości, że tegoroczna szesnastka jest najsilniejszym wyborem konkursowym w ciągu ostatnich trzech lat, podczas których miałem przyjemność pracować nad festiwalem - ocenił.Wyjaśnił też, że po rocznej przerwie powrócono do międzynarodowego składu jury. A skład jest imponujący, bo zasiada w nim m.in. Lenny Abrahamson, twórca głośnego "Pokoju" (Oscar dla odtwórczyni głównej roli Brie Larson) oraz kompozytor Gary Yeshon.- Myślę, że ich opinie na temat tego, co w polskim kinie jest najciekawsze, mogą być bardzo inspirujące dla nas - podkreślił Michał Oleszczyk.

Przewodniczącym jury 41. Festiwalu w Gdyni będzie Filip Bajon - twórca tak cenionych i głośnych tytułów jak "Aria dla atlety", "Magnat", "Przedwiośnie" czy "Wahadełko". Ponadto w składzie znaleźli się: znakomita aktorka Kinga Preis, pisarz Łukasz Orbitowski, autorka zdjęć Magdalena Górka, montażysta Bartosz Karczyński i scenografka Ola Maślik.

Dyrektor festiwalu w Gdyni Leszek Kopeć i dyrektor artystyczny Michał OleszczykRafał Nowak

"Gdynia to przetrzyma"

Jak podkreślił Oleszczyk w rozmowie z PAP, tegoroczny festiwal wyróżnia też atmosfera politycznych sporów. - Przypomnę tylko, że to nie pierwszyzna dla Festiwalu w Gdyni. On się zrodził w ogniu politycznych sporów. Ważne jest tylko, żebyśmy w tych sporach rozmawiali w sposób cywilizowany i otwarty na argumenty drugiej strony. Gorące emocje mogą się jeszcze zintensyfikować, ale mam nadzieję, że po imprezie uznamy, że dobrze, że się spotkaliśmy - skomentował. - Gdynia to przetrzyma - zapewnił.

Wśród politycznych kontrowersji wokół festiwalu warto wspomnieć o nieobecności w konkursowej stawce filmu Jerzego Zalewskiego "Historia Roja". Decyzję organizatorów z oburzeniem przyjął minister kultury, wicepremier Piotr Gliński.

"To nie jest pozytywny sygnał dla polskiej kultury" - napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego w specjalnym oświadczeniu. Sugerował, że film nie przeszedł selekcji z powodów innych niż merytoryczna ocena artystyczna. Zarzuty odpierał Michał Oleszczyk. "Moje zasmucenie wywołał przede wszystkim fakt, że premier Gliński sugeruje w swoim komentarzu, jakoby film 'Historia Roja' nie przeszedł selekcji z powodów innych niż merytoryczna ocena artystyczna" - napisał. Podkreślił, że film był "przedmiotem merytorycznej dyskusji członków Komitetu, w wyniku której nie trafił do finałowej szesnastki filmów konkursowych".

Podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni odbędzie się natomiast specjalny, pozakonkursowy pokaz filmu "Smoleńsk" w reżyserii Antoniego Krauzego. Jak podkreślał Oleszczyk, tłumacząc tę decyzję, "nie ma w polskiej historii ostatniego półwiecza wydarzenia równie traumatycznego, jak katastrofa smoleńska". "Dlatego też uważam, że pierwszy film fabularny podejmujący się jej przedstawienia powinien zostać pokazany w ramach najważniejszego polskiego festiwalu" - podkreślił.

Klęska urodzaju i boom młodych

Przed laty festiwal był przeglądem wszystkich zrealizowanych w ciągu minionych 12 miesięcy produkcji. Sam fakt, że w tym roku do konkursu zgłoszono aż 45 tytułów najlepiej tłumaczy, dlaczego dziś nie jest to już możliwe. Komisja kwalifikacyjna wybrała tym razem 16 - jej zdaniem najlepszych - filmów; wśród nich są produkcje już nagrodzone na świecie jak "Zjednoczone Stany miłości" Tomasza Wasilewskiego (Srebrny Niedźwiedź w Berlinie za najlepszy scenariusz) czy "Ostatnia rodzina" debiutanta Jana P. Matuszyńskiego (nagroda za najlepszą rolę męska dla Andrzeja Seweryna na festiwalu w Locarno). Siedem debiutów to liczba rekordowa.

Część produkcji jest już znana publiczności, niektóre trafiły do kin wiele miesięcy temu (jak "Czerwony pająk" - debiut fabularny Marcina Koszałki czy "Zjednoczone stany miłości" Tomasza Wasilewskiego). Przeważają jednak wśród nowości, i to szalenie oczekiwane. Obok "Ostatniej rodziny" na pewno wypada do nich zaliczyć "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego oraz "Zaćmę" Ryszarda Bugajskiego - opowieść o Julii Brystygierowej - szefowej Departamentu V Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, znanej z sadystycznego katowania więźniów politycznych i z donosów do NKWD - i o nawróceniu się zbrodniarki.

Festiwal otworzy "Królewicz Olch" Kuby Czekaja, którego pierwszy pełnometrażowy film "Baby Bump" wygrał ubiegłoroczną sekcję "Inne spojrzenie", zdobył też wyróżnienie specjalne na Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Kadr z filmu Kuby Czekaja "Królewicz Olch"Festiwal Filmowy w Gdyni

Inne spojrzenie i Młode Kino

Wielkim zainteresowaniem na gdyńskim festiwalu cieszy się także konkurs "Inne spojrzenie", złożony z kilku najciekawszych (w tym roku czterech) filmów z pogranicza gatunków. Organizowany jest od trzech lat z inicjatywy Michała Oleszczyka i prezentuje zazwyczaj oryginalne, zwłaszcza pod względem formalnym, tytuły. Filmy w tej sekcji oceni jury, którego pracą kierować będzie Monika Strzępka - ceniona reżyserka teatralna, autorka scenicznych hitów, które zwykle stawały się ważnym głosem w społecznej dyskusji.

Nie zabraknie Konkursu Młodego Kina, w ramach którego pokazanych zostanie 13 tytułów z trzech polskich szkół filmowych. Tutaj pracami jury kierować będzie Agnieszka Smoczyńska, reżyserka "Córek dancingu", za które w ubiegłym roku zdobyła w Gdyni nagrodę za najlepszych debiut, ponadto Polskiego Orła za odkrycie roku, Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Sundance oraz mnóstwo innych na festiwalach całego świata.

Kadr z filmu Artura Urbańskiego "Kryształowa dziewczyna" prezentowanego w sekcji "Inne spojrzenie"Festiwal Filmowy w Gdyni

Jednym z największych wydarzeń festiwalu jest od lat ceremonia wręczenia Platynowych Lwów, czyli nagrody za osiągnięcia życia. W tym roku otrzyma ją Janusz Majewski, twórca takich filmów, jak m.in. "Lekcja martwego języka", "C.K. Dezerterzy", "Zaklęte rewiry" czy ubiegłorocznej produkcji "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" uhonorowanej Srebrnymi Lwami. Atrakcją będzie uroczysty pokaz odrestaurowanej kopii jednego z ważniejszych filmów laureata - "Zazdrość i medycyna" - który stanie się okazją do spotkania z artystą.

90-lecie Wajdy, Żuławski i Kieślowski

Jak zawsze poza konkursowymi sekcjami festiwal w Gdyni organizuje też wiele ciekawych imprez towarzyszących. Tym razem warta uwagi jest sekcja "Czysta klasyka – In Memoriam" w której zaprezentowane zostaną odnowione cyfrowe filmy zmarłego w lutym br. wybitnego filmowca Andrzeja Żuławskiego oraz Krzysztofa Kieślowskiego, którego 20. rocznica śmierci minęła w tym roku.

Jedną z najstarszych sekcji festiwalu są "Polonica" – przegląd najnowszych filmów zagranicznych lub koprodukcji międzynarodowych zrealizowanych ze znaczącym polskim udziałem artystycznym. W tej sekcji pokazane zostaną m.in.: "Niewinne" Anne Fontaine, "Kosmos" Andrzeja Żuławskiego i "Czerwony kapitan" Michała Kollara.

Wydarzeniem tegorocznej edycji festiwalu będą obchody 90. urodzin Andrzeja Wajdy. Z tej okazji widzowie na specjalnym zamkniętym pokazie obejrzą najnowszy film Mistrza "Powidoki". W programie Festiwalu znalazła się też m.in. projekcja zrekonstruowanych cyfrowo "Niewinnych czarodziejów", wystawa zdjęć "Andrzej Wajda 40/90" oraz projekcja dokumentu reżysera "Wróblewski według Wajdy".Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 19-25 września.

Bogusław Linda jak Władysław Strzemińskifot. Jarosław Sosiński/AKSON Studio

Lista filmów w konkursie głównym

"Czerwony pająk", reż. Marcin Koszałka"Fale", reż. Grzegorz Zariczny"Jestem mordercą", reż. Maciej Pieprzyca"Kamper", reż. Łukasz Grzegorzek"Królewicz Olch" - Kuba Czekaj"Las, 4 rano", reż. Jan Jakub Kolski"Na granicy", reż. Wojciech Kasperski"Ostatnia Rodzina", reż. Jan P. Matuszyński"Plac zabaw", reż. Bartosz M. Kowalski"Planeta singli", reż. Mitja Okorn"Sługi boże", reż. Mariusz Gawryś"Szczęście świata", reż. Michał Rosa"Wołyń", reż. Wojciech Smarzowski"Wszystkie nieprzespane noce", reż. Michał Marczak"Zaćma", reż. Ryszard Bugajski"Zjednoczone Stany Miłości", reż. Tomasz Wasilewski

Autor: kob/rzw / Źródło: tvn24.pl,PAP

Źródło zdjęcia głównego: Festiwal Filmowy w Gdyni

Pozostałe wiadomości

Amerykański Departament Stanu zna sprawę polskiego sędziego, który uciekł na Białoruś - mówi w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną Mark Toner z Departamentu Stanu USA. Toner dodaje, że Stany Zjednoczone są świadome wyzwań wschodniej flanki NATO, które stwarza agresywna postawa Rosji i wojna w Ukrainie oraz robią wszystko, by wspierać w nich Polskę i innych sojuszników. Był też pytany o sprawę polskiego sędziego Tomasza Szmydta, który uciekł na Białoruś. Przekazał, że Departament Stanu zdaje sobie sprawę z tego, co się wydarzyło. - Ale jest to wewnętrzna kwestia rządu polskiego - dodał.

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątkowy wieczór nad Polską pojawiła się zorza polarna. Zachwyciła swoim kolorem i wyjątkowością. Na Kontakt24 spływają od internautów zdjęcia, na których udało się uchwycić ten widok.

Zorza nad Polską. Niezwykłe widoki na niebie

Zorza nad Polską. Niezwykłe widoki na niebie

Źródło:
Kontakt24, TVN24

Około 100 osób zostało rannych w wyniku zderzenia się pociągów na wiadukcie w Buenos Aires – podała stacja TN. Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych, ale kilkadziesiąt osób trafiło do szpitali. - Słyszeliśmy huk zderzających się wagonów - relacjonowała jedna z uczestniczek wypadku. Dodała, że "wiele osób leżało na podłodze" i widziała "ciężko rannych".

Zderzenie pociągów na wiadukcie, dziesiątki rannych

Zderzenie pociągów na wiadukcie, dziesiątki rannych

Źródło:
PAP, Reuters, TN

Rosyjska ofensywa pod Charkowem prawdopodobnie będzie zwiększać intensywność - powiedział w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak stwierdził, należy zakładać, że Rosjanie mogą szykować się do bezpośredniego ataku na miasto.

USA nie wykluczają ataku na Charków. Rosja chce stworzyć "płytką strefę buforową"

USA nie wykluczają ataku na Charków. Rosja chce stworzyć "płytką strefę buforową"

Źródło:
PAP

Na Słońcu doszło do kilku silnych rozbłysków, w wyniku czego w kierunku Ziemi podążają duże ilości plazmy. Oznacza to, że najbliższej nocy na niebie może pojawić się zorza polarna. "Mogą to być najlepsze warunki do obserwacji zorzy polarnej nad Polską od kilku-kilkunastu lat" - napisał Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

Burza geomagnetyczna. "Przed nami noc, na którą współczesny świat prawdopodobnie nie był gotowy"

Burza geomagnetyczna. "Przed nami noc, na którą współczesny świat prawdopodobnie nie był gotowy"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach,

Chwile grozy na basenie w Tczewie. Gdyby nie 10-letni Tymon, nie wiadomo, czy nie skończyłoby się tragicznie. Koleżanka Tymona nagle zniknęła pod wodą. Chłopiec wołał ratowników na pomoc, ale w końcu sam wyciągnął dziewczynkę na powierzchnię. Wszystko widać na filmie z monitoringu. Widać też, gdzie byli wtedy ratownicy. 

Ratownicy nie reagowali, gdy dziewczyna zniknęła pod wodą. Uratował ją 10-letni Tymon

Ratownicy nie reagowali, gdy dziewczyna zniknęła pod wodą. Uratował ją 10-letni Tymon

Źródło:
Fakty TVN

Mamy do czynienia albo z napastliwym i obrzydliwym kłamstwem politycznym, do czego formacja pani Szydło i ona sama już nas trochę przyzwyczaiła, albo mamy do czynienia z jakąś niesłychaną historią - powiedział Bartłomiej Sienkiewicz, komentując wypowiedź Beaty Szydło dotyczącą sprawy Tomasza Szmydta, w "Faktach po Faktach". Jak mówił, "pora na komisję, która zbada, w jaki sposób rosyjskie wpływy w państwie polskim się rozszerzyły za czasów PiS, ponieważ wniosek z tego jest oczywisty - ktoś czegoś nie dopilnował". - Czy to była głupota i ochrona swoich, czy to była zła wola? To kluczowe pytanie w tej chwili dla wewnętrznej polityki Polski - stwierdził.

Sienkiewicz o słowach Szydło: to obrzydliwe kłamstwo polityczne albo niesłychana historia

Sienkiewicz o słowach Szydło: to obrzydliwe kłamstwo polityczne albo niesłychana historia

Źródło:
TVN24

Jeżeli chodzi nam o łapanie agentów, czy tropienie kogoś, kto rzeczywiście pracował dla jakiegoś obcego wywiadu, to od tego mamy służby, a nie komisje - mówił w "#BezKitu" marszałek Sejmu Szymon Hołownia, komentując pomysł powołania komisji do badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce.

Hołownia: jeżeli chodzi nam o łapanie agentów, to od tego mamy służby, a nie komisje

Hołownia: jeżeli chodzi nam o łapanie agentów, to od tego mamy służby, a nie komisje

Źródło:
TVN24

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Blisko rozbicia kumulacji było w Polsce, gdzie pojawiła się wygrana drugiego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 10 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 10 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Może być tak, że nie będzie kredytu zero procent, a zostanie zastąpiony on innym rozwiązaniem - stwierdził w piątek w radiowym wywiadzie wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej, w czwartek pismo w sprawie programu Mieszkanie na start skierował do resortu rozwoju zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich.

Głośny projekt pod znakiem zapytania. "Może być tak, że go nie będzie"

Głośny projekt pod znakiem zapytania. "Może być tak, że go nie będzie"

Źródło:
tvn24.pl

Pożar wybuchł na terenie składowiska odpadów w Siemianowicach Śląskich. Gęsty czarny dym widoczny był nawet kilkadziesiąt kilometrów dalej. Sprawdź, jaki jest prawdopodobny scenariusz rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń związanych z pożarem.

Trasa chmury zanieczyszczeń z Siemianowic. IMGW o prawdopodobnym scenariuszu

Trasa chmury zanieczyszczeń z Siemianowic. IMGW o prawdopodobnym scenariuszu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, TVN24

Ogromny pożar w Siemianowicach Śląskich. Ogień pojawił się na terenie składowiska odpadów. Kłęby czarnego dymu widać było z kilku kilometrów. Podczas gaszenia pożaru składowiska poszkodowanych zostało dwóch strażaków. Pożar jest opanowany. Trwa dogaszenie. Trudno na razie przewidzieć, kiedy się zakończy.

Dwóch strażaków poszkodowanych, trwa dogaszenie pożaru. Alert RCB obowiązuje

Dwóch strażaków poszkodowanych, trwa dogaszenie pożaru. Alert RCB obowiązuje

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

W Siemianowicach Śląskich, na terenie składowiska odpadów, wybuchł pożar. Burmistrz Czeladzi przekazał, że woda w rzece Brynicy jest zanieczyszczona chemikaliami. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24. 

Brynicą spływa woda zanieczyszczona chemikaliami. To pokłosie pożaru w Siemianowicach Śląskich

Brynicą spływa woda zanieczyszczona chemikaliami. To pokłosie pożaru w Siemianowicach Śląskich

Źródło:
Kontakt 24, TVN24, Wprost, Gazeta Wyborcza

To jest nie tylko naplucie w twarz sędziom zaangażowanym w obronę praworządności. To jest przede wszystkim pokazanie gestu Lichockiej obywatelom, którzy przez osiem lat stali pod sądami - powiedział sędzia Igor Tuleta, komentując poprawki wprowadzone przez Senat do nowelizacji ustawy o KRS.

Senat wprowadził zmiany w noweli ustawy o KRS. Tuleya: to pokazanie gestu Lichockiej obywatelom

Senat wprowadził zmiany w noweli ustawy o KRS. Tuleya: to pokazanie gestu Lichockiej obywatelom

Źródło:
Trójka Polskie Radio

"Precz z Zielonym Ładem" - krzyczeli rolnicy w Warszawie, ale na szubienicy powiesili nie Zielony Ład, tylko kukłę Donalda Tuska. Może zapomnieli, że to unijny komisarz z Prawa i Sprawiedliwości do Zielonego Ładu namawiał i podkreślał, że to program rolny PiS-u? Na miesiąc przed wyborami do Parlamentu Europejskiego na ulicach Warszawy można było usłyszeć, że Unia to "eurokołchoz".

Kukła Donalda Tuska na szubienicy podczas protestu w Warszawie. Demonstranci mówili o "eurokołchozie"

Kukła Donalda Tuska na szubienicy podczas protestu w Warszawie. Demonstranci mówili o "eurokołchozie"

Źródło:
Fakty TVN

Prokuratura Okręgowa w Płocku, która w marcu 2022 r. przedstawiła Radosławowi K. zarzuty zabójstwa trzech chłopców w wieku 8, 12 i 17 lat (Piotra, Adriana i Oskara), skierowała do sądu wniosek o umorzenie śledztwa i umieszczenie mężczyzny w zakładzie psychiatrycznym. Biegli uznali, że K. jest niepoczytalny.

Podejrzany o zabicie trzech chłopców nie stanie przed sądem

Podejrzany o zabicie trzech chłopców nie stanie przed sądem

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

- Sąd ma świadomość, że tak naprawdę największą karą dla oskarżonego będzie dalsze życie ze świadomością, że do śmierci jego syna doszło tylko i wyłącznie z jego winy. Ta nieformalna kara, w przeciwieństwie do tej oficjalnej kary pozbawienia wolności, nie ulegnie zatarciu - tak wyrok dla 32-latka, który po pijanemu spowodował wypadek, w którym zginął czteroletni Miłosz, uzasadniał sędzia Łukasz Kaczmarzewski.

Ojciec był pijany, Miłosz nie żyje. Wyrok sądu i "największa kara, która nigdy nie zostanie zatarta"

Ojciec był pijany, Miłosz nie żyje. Wyrok sądu i "największa kara, która nigdy nie zostanie zatarta"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciała prawdopodobnie dwóch dziewczynek w wieku trzech i pięciu lat znaleźli w piątek policjanci na prywatnej posesji w gminie Szczucin w powiecie dąbrowskim (Małopolska). Na miejscu pracuje prokurator. W sprawie zatrzymano 40-letnią matkę dzieci.

Ciała "prawdopodobnie dwóch małych dziewczynek" w pogorzelisku. Matka zatrzymana

Ciała "prawdopodobnie dwóch małych dziewczynek" w pogorzelisku. Matka zatrzymana

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Liczba ofiar śmiertelnych po wypadku autobusu, który spadł do rzeki w centrum Petersburga wzrosła do siedmiu - poinformował w piątek wieczorem Komitet Śledczy Rosji. Ratownicy wyciągnęli z zatopionego pojazdu dziewięć osób. Tuż po wypadku dwie z nich były w stanie ciężkim, cztery w stanie śmierci klinicznej. Kierowca autobusu został zatrzymany. Jak podały media, miał usiąść za kierownicą po 20-godzinnej zmianie, po kilku godzinach odpoczynku.

Autobus wpadł do rzeki. W centrum miasta

Autobus wpadł do rzeki. W centrum miasta

Źródło:
Meduza, tvn24.pl

W Bułgarii został ogłoszony stan epidemii z powodu krztuśca. Ministerstwo zdrowia w Sofii poinformowało, że w kraju odnotowano już 843 zachorowania. 80 procent przypadków choroby dotyczy dzieci do pierwszego roku życia.

Stan epidemii w Bułgarii. Najczęściej chorują dzieci do pierwszego roku życia

Stan epidemii w Bułgarii. Najczęściej chorują dzieci do pierwszego roku życia

Źródło:
PAP

Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej poinformowała o zatrzymaniu przez białoruskie władze dwóch zakonników. Ojcowie Andrzej Juchniewicz i Paweł Lemech posługują w sanktuarium w Szumilinie koło Witebska.

"Dywersyjna działalność na szkodę białoruskiego państwa". Zakonnicy zatrzymani

"Dywersyjna działalność na szkodę białoruskiego państwa". Zakonnicy zatrzymani

Źródło:
PAP, Radio Swoboda, Katolik.life

Kijów spodziewa się, że pierwsze myśliwce F-16 zostaną dostarczone na Ukrainę w czerwcu i lipcu - donosi w piątek Reuters, powołując się na wysokiej rangi źródło w ukraińskim wojsku. Nie podano jednak, kto ma dostarczyć odrzutowce.

Ukraina czeka na myśliwce F-16. Reuters: jest data pierwszej dostawy

Ukraina czeka na myśliwce F-16. Reuters: jest data pierwszej dostawy

Źródło:
Reuters, PAP

Jaka pogoda będzie w wakacje? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną długoterminową prognozę na lato 2024. Trzy miesiące mogą okazać się cieplejsze niż zazwyczaj - wynika ze wstępnych przewidywań.

Pogoda na wakacje. IMGW pokazał prognozę

Pogoda na wakacje. IMGW pokazał prognozę

Źródło:
IMGW

Kacza rodzina udała się na spacer przez centrum Warszawy. Stadko złożone z matki i dwunastu małych kaczuszek zdecydowało się na przekroczenie jednej z najszerszych i najbardziej ruchliwych ulic stolicy.

Kacza rodzina na spacerze w centrum. Wstrzymali dla nich ruch, nikt nie protestował

Kacza rodzina na spacerze w centrum. Wstrzymali dla nich ruch, nikt nie protestował

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogli wskazać Zdjęcie XX-lecia. Koniec głosowania to dokładnie 10 maja o godzinie 23.59. Wyboru można było dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybierali Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo. Ostatni dzień głosowania

Internauci wybierali Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo. Ostatni dzień głosowania

Źródło:
TVN24

TVN24 znalazła się na czele rankingu najbardziej opiniotwórczych stacji telewizyjnych dekady - wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów (IMM). Stacja była cytowana 181,8 tysiąca razy w latach 2014-2023.

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną dekady

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną dekady

Źródło:
tvn24.pl

Palestyna coraz bliżej członkostwa w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zgromadzenie Ogólne uchwaliło w piątek rezolucję popierającą przyznanie Palestynie statusu stałego członka. Wśród 143 państw głosujących za rezolucją była Polska. Przyznanie statusu stałego członka musi zatwierdzić jeszcze Rada Bezpieczeństwa.

Polska poparła przyznanie Palestynie statusu stałego członka ONZ

Polska poparła przyznanie Palestynie statusu stałego członka ONZ

Źródło:
PAP

Już 11 czerwca platforma streamingowa Max zadebiutuje w Polsce. Czym będzie się różnić od HBO Max, które zastąpi? Jakie pakiety będą dostępne w jej ramach? Jakie tytuły zostaną dodane do jej biblioteki? Wyjaśniamy.  

Max nadchodzi. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowej platformie  

Max nadchodzi. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowej platformie  

Źródło:
TVN24.pl