tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Tajemnica śmierci Marilyn Monroe. FBI: Nie mamy już akt

Tajemnica śmierci Marilyn Monroe. FBI: Nie mamy już akt
Foto: materiały prasowe Marilyn Monroe była symbolem 65. Festiwalu Filmowego w Cannes

Z okazji 50. rocznicy śmierci Marilyn Monroe, agencja AP próbowała uzyskać dostęp do pełnych akt na temat wydarzeń 5 sierpnia 1962 roku, gdy aktorka została znaleziona martwa w swoim domu w Los Angeles. FBI stwierdziło, że "nie ma już materiałów na temat śmierci gwiazdy". "Minęło pół wieku, a wciąż nie możemy poznać wszystkich szczegółów i dowiedzieć się dlaczego MM zmarła" - piszą amerykańskie media.

Marilyn Monroe, jak wiele gwiazd tamtej epoki, miała swoje akta gromadzone przez agentów federalnych. Wraz z popularnością aktorki, dyrektor FBI Edgar J. Hoover zaczął podejrzewać ją o powiązania z partią komunistyczną i żądał regularnych raportów m.in o małżeństwie z dramaturgiem Arthurem Millerem.

Źródło: 20th Century Fox Marilyn Monroe w swoim najsłynniejszym filmie "Mężczyźni wolą blondynki" w 1953 roku

Jak pisze "Daily Telegraph", dokumenty o Monroe przechowywano w FBI z dopiskiem "Foreign Counterintelligence" (Kontrwywiad). Ich najnowsza wersja zaczyna się na roku 1955 i skupia na podróżach aktorki oraz szukaniu oznak lewicowych poglądów i ewentualnych związków z komunizmem. A kończy się miesiąc przed jej śmiercią.

FBI nie ma akt, Archiwum Państwowe też nie

Amerykańscy dziennikarze chcieli dotrzeć do oryginalnych materiałów z najbardziej pełnymi informacjami, by z okazji 50. rocznicy śmierci Marilyn poznać nieznane dotąd fakty. Chodziło głównie o kilka dni przed śmiercią, a także o 5 sierpnia 1962 roku, gdy została znaleziona martwa w swoim domu w Los Angeles. Agencja AP po dziewięciu miesiącach składania wniosków i odwołań dostała od Federalnego Biura Śledczego odpowiedź, że "FBI nie ma już akt Monroe". Nie podało jednak, kiedy i gdzie zostały one przeniesione. Archiwum Państwowe - najczęstsze miejsce docelowe dla takich materiałów - zapewnia, że też ich nie ma.

"Minęło pół wieku, a wciąż nie możemy poznać wszystkich szczegółów i dowiedzieć się dlaczego gwiazda zmarła" - tak amerykańskie media zareagowały na wieść o brakujących aktach.

Gazety przypominają, że były dwa główne rządowe śledztwa na temat śmierci Monroe. Jedno zostało przeprowadzone tuż po znalezieniu ciała 36-letniej gwiazdy, a drugie prowadziła prokuratora okręgowa w Los Angeles w 1982 roku. Śledczy przeanalizował wówczas wszystkie dostępne raporty policji, a także materiały skompilowane przez FBI i zauważył, że "były mocno ocenzurowane".

Źródło: 20th Century Fox Marilyn Monroe w kultowej scenie z filmu "Słomiany wdowiec" z 1955 roku

Zaintrygowała go m.in. wzmianka Thomasa Noguchiego, który przeprowadził sekcję zwłok aktorki. "Na podstawie mojego własnego zaangażowania w sprawę, poczynając od sekcji zwłok, uznałbym za bardzo prawdopodobne samobójstwo. Ale uważam również, że aż do momentu całkowitego upublicznienia akt FBI oraz notatek z poufnych rozmów z przyjaciółmi aktorki spór wokół śmierci Marilyn Monroe będzie trwać" - napisał Noguchi, a koroner zacytował go w swoim raporcie.

Samobójstwo czy morderstwo?

5 sierpnia 1962 roku, o wpół do piątej nad ranem, doktor Ralph Greensone znalazł martwą Marilyn Monroe. Leżała nago na łóżku ze słuchawką telefoniczną w dłoni. Miała 36 lat.

Oficjalną przyczyną śmierci miało być przedawkowanie środków nasennych, ale do dziś niewyjaśnione są tajemnicze okoliczności samobójstwa.

Źródło: Taschen Album z okazji 50. rocznicy śmierci aktorki - "Marilyn & Me: A Memoir in Words & Photographs" zamykany jest w pudełku obszytym jedwabiem, a w środku ponad 100 portretów aktorki

Krążą teorie, że powodem mogły być kontakty aktorki z CIA, środowiskami komunistów, a nawet mafią. Najchętniej powtarzana jest hipoteza, że została zamordowana poprzez zaaplikowanie leków - ze względu na romans z prezydentem USA Johnem F. Kennedym, a także jego bratem Robertem. Miała mieć dostęp nie tylko do sypialni tych wpływowych mężczyzn, ale także do tajemnic państwowych i  z tego powodu stała się zagrożeniem dla wpływowych kręgów politycznych.

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
domis

to była kobieta !!! ach!!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   mund

   no, gdzie się podział mój komentarz? o co chodzi? Obraziłem kogo? Użyłem słowa wulgarnego>? Odszukać i opublikować, zgodnie z zas... obowiązkiem

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje