Polski pawilon jak szpiegowska centrala. W Wenecji dostał nagrodę

Polski pawilon na Venice Architecture Biennale 2012 na zewnątrz i w środkumaterały prasowe

Polski pawilon na Venice Architecture Biennale 2012 jest... pusty, wypełniony jedynie dźwiękami. Przypomina szpiegowską centralę naszpikowaną aparaturą podsłuchową - zbiera odgłosy słyszane w budynku, m.in. rozmowy gości, a nawet dźwięki wentylacji. "Ta przestrzeń pozwala słuchać, a nie tylko oglądać" - uznało jury najważniejszej imprezy architektonicznej na świecie i przyznało autorce specjalną nagrodę.

Autorka polskiego pawilonu w Wenecji, Katarzyna Krakowiak i jej kurator, Michał Liberamateriały prasowe

W Wenecji spodobała się sama idea projektu Katarzyny Krakowiak, artystki z Gdańska, który ma polegać na "podsłuchiwaniu" innych. Bo choć polski pawilon jest pusty, to poprzez wyrafinowaną aparaturę ma zbierać różnorodne dźwięki.

Autorka nazywa swoje dzieło "rzeźbą dźwiękową", na którą składają się odgłosy słyszane w budynku, m.in. rozmowy gości, nagłośnione drżenie murów i instalacji wentylacyjnych. Można usłyszeć też to, co dobiega od sąsiadów (pawilonów Egiptu, Serbii, Wenecji, Rumunii), bo to oni są podsłuchiwani przez nasz pawilon.

"Ta przestrzeń pozwala słuchać, a nie tylko oglądać" - uznało jury pod przewodnictwem dyrektora tegorocznego Venice Architecture Biennale, cenionego brytyjskiego architekta Davida Chipperfielda, i przyznało Polsce specjalne wyróżnienie - wraz z pawilonami z Rosji i Stanów Zjednoczonych.

U Rosjan ściany "czytają" tablety

Podobał sie zwłaszcza ten rosyjski. Każda z jego ścian jest pokryta kodami QR, które odwiedzający mogą odczytać przy pomocy tabletó - te są kolei na wyposażeniu pawilonu. W każdym "elektronicznym okienku" na murze i podłodze można odkryć pomysły na nowe miasto poświęcone nauce - Centrum nauki i technologi Skolkowo. Powstanie ono w 2017 roku w pobliżu Moskwy i ma połączyć w jedną całość 500 firm pracujących nad IT, badaniami biomedycznymi, badaniami nuklearnymi, energią i technologią kosmiczną.

W innej części rosyjskiego pawilonu goście mogą podziwiać archiwalne zdjęcia sekretnych miasteczek naukowych działających kiedyś w Związku Radzieckim.

"Nasz projekt to architektoniczna metafora kontaktów między ludźmi: i tych realnych, i tych wirtualnych. Jest też wizją miasta przyszłości" - tłumaczą kuratorzy Sergei Tchoban i Sergey Kuznetsov.

Jednak Rosjanie przegrali w Wenecji z pawilonem japońskim. Złotego Lwa, czyli główną nagrodę tej najważniejszej imprezy architektonicznej na świecie, zdobył Japończyk. Toyo Ito zaproponował dla nadmorskiej miejscowości Rikuzentakata alternatywną koncepcję domów zniszczonych w 2011 roku przez trzęsienie ziemi i tsunami.

"Nasz projekt "Home-for-All" pyta: co to jest architektura i co oznacza dla ludzi, gdy w obliczu katastrofy są zmuszeni, by zebrać się razem" - wyjaśnił Ito.

Główną nagrodę na Venice Architecture Biennale 2012 dostał japoński pawilon materiały prasowe

Polka zaprasza do słuchania architektury

Chipperfieldowi zależało na tym, by ekspozycje w Wenecji podjęły temat architektury "jako elementu życia społecznego i jej znaczenia dla przestrzeni publicznej", dlatego biennale odbywa się w tym roku pod hasłem "Common Ground". Nowatorski projekt Polki spodobał się, bo jest dowodem na to, że dźwięk nie kończy się na granicy ściany, ale przenosi to, co jest poza nią. I dzięki temu obecność człowieka w przestrzeni jest częścią "wspólnego gruntu".

Tytuł pracy Krakowiak - "Making The Walls Quake as if They Were Dilating with the Secret Knowledge of Great Powers" - został zaczerpnięty z powieści "Dombey i syn" Karola Dickensa i w przekładzie na polski brzmi: "Iżby ściany drżały, pęczniejąc skrywaną wiedzą o wielkiej mocy". Fragment ten mówi o przecięciu dzielnicy Camden Town w Londynie przez linię kolejową, co dla pisarza wyznacza początek "drżącej architektury".

A dla gdańskiej artystki stał się źródłem inspiracji. Tworząc swoją "dźwiękową rzeźbę" chciała zaprosić do słuchania architektury, pokazać jak dźwięki są "przerabiane" przez ściany. "Nie nowe modele architektoniczne, ale istniejący, już zaprojektowany budynek jest dla niej punktem wyjścia. Jego niedoskonałości i błędy akustyczne stają się przedmiotem pracy, która ma pokazać proces wytwarzania, przekształcania i przenoszenia dźwięku" - tłumaczy kurator realizacji, Michał Libera, który odebrał w Wenecji nagrodę razem z autorką (towarzyszyły jej też Małgorzata Omilanowska podsekretarz stanu w MKiDN oraz Hanna Wróblewska, dyrektor Zachęty).

Tylko w jednym miejscu panuje cisza

We współpracy ze specjalistą od akustyki Krakowiak stworzyła model, na podstawie którego przestrzeń pawilonu podzielona została na strefy w zależności od zagęszczenia odbić dźwięków. Poza tym, gdy w dachu odkryła 28 otworów wentylacyjnych, postanowiła ponownie otworzyć tę nieczynną wentylację i wpuścić do środka odgłosy z sąsiednich pawilonów. To "zainfekowanie wnętrza" było dla niej początkiem rzeźby i dowcipną puentą - bo większość budżetu na wenecką wystawę poszła na remont niedziałającej od lat wentylacji.

Całość dopełnia sieć czujników i kabli okalająca cały budynek. Tylko w jednym miejscu panuje cisza - w przedsionku, który został całkowicie wygłuszony i symbolizuje - jak tłumaczy kurator - przejście z zewnątrz do wewnątrz obiektu.

Dla autorki "rzeźba dźwiękowa" to nic nowego. Artystka od lat pracuje nad tym tematem, interesując się zjawiskiem dźwięku i słyszalności. I szuka dla niego przestrzeni, odkąd w 2006 roku ukończyła ASP w Poznaniu.

Kontrowersje wywołała już w marcu, gdy wygrała konkurs Ministerstwa Kultury i Zachęty na reprezentowanie Polski w Wenecji. Werdykt wzbudził ostry spór: bo artystka nie jest związana z architekturą, a kurator całości to uznany krytyk muzyczny. Poza tym, sceptycznie oceniono także samą ideę projektu. "Czy ludzie zgodzą się być podsłuchiwani? Czy też nie będą wiedzieli, że są podsłuchiwani?" - pytano.

Symulacja rozchodzenia się fal dźwiękowych w polskim pawiloniemateriały prasowe

Tymczasem autorka broniła się, że chciała jedynie udownić, że "każda część budynku produkuje lub przenosi dźwięki i że cisza w środku nie istnieje".

Polacy już raz z nagrodą Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji to najważniejsze wydarzenie architektoniczne na świecie, które odbywa się co dwa lata, od 1978 roku. Tegoroczna impreza to 13. edycja, odbywa się od 29 sierpnia do 25 listopada. Zaprezentuje się na niej 41 krajów.

Już raz Polacy dostali nagrodę na Venice Architecture Biennale. W 2008 roku ekspozycja w naszym pawilonie "Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings" autorstwa Nicolasa Grospierre'a i Kobasa Laksy otrzymała nagrodę Złotego Lwa dla najlepszej wystawy narodowej.

Autor: Agnieszka Kowalska//kdj / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: materały prasowe

Pozostałe wiadomości

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

Proboszcz parafii w Potoku Wielkim (woj. lubelskie) ks. Artur Dyjak miał przepraszać wiernych za zgorszenie, które - jak twierdził - wywołała posłanka KO Marta Wcisło przez swoją obecność tuż przy ołtarzu podczas mszy w kościele. Posłanka jest oburzona, że w świątyni użyty został język nienawiści.

Ksiądz w kazaniu miał mówić o posłance KO i "skandalu". Ta nazywa to językiem nienawiści

Ksiądz w kazaniu miał mówić o posłance KO i "skandalu". Ta nazywa to językiem nienawiści

Źródło:
tvn24.pl

W wyniku spożycia zatrutego piwa w kilku miejscowościach w południowej Zambii zmarło co najmniej 10 osób, a wiele trafiło do szpitala - poinformowała w piątek zambijska policja. Do produkcji piwa wykorzystano alkohol metylowy i pastę do butów.

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Viglita, stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. 

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

W piątek pasażerowie metra w Buenos Aires zapłacili za bilet o 360 procent więcej w porównaniu do stawki z dnia poprzedniego. Tak drastyczna podwyżka to efekt polityki zaciskania pasa, realizowanej przez prezydenta Javiera Mileia. Jak zapowiadają władze, w najbliższych miesiącach podnoszenie cen będzie kontynuowane.

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Źródło:
PAP

Myślę, że do Polski mogło przyjechać kilkadziesiąt tysięcy osób, które chciały teoretycznie studiować, ale chodziło tylko o to, żeby mieć wizę - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (Lewica). Jego zdaniem "wiele prywatnych uczelni powstawało tylko po to, żeby ten proceder prowadzić". Przekazał, że jest przygotowana w tym zakresie biała księga.

Wieczorek: to mógł być jeden z elementów afery wizowej

Wieczorek: to mógł być jeden z elementów afery wizowej

Źródło:
TVN24

Trzy osoby, w tym 14-latka, trafiły do szpitala po wypadku w Wierzawicach (Podkarpacie). Jak ustaliła policja, kierujący autem 38-latek podczas jazdy zajmował się psem, w wyniku czego zjechał z drogi i uderzył w betonowy przepust.

Kierował i zajmował się psem. Doszło do wypadku, małżeństwo z córką trafiło do szpitala

Kierował i zajmował się psem. Doszło do wypadku, małżeństwo z córką trafiło do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z radomskiej drogówki na sygnałach eskortowali do szpitala samochód z mężczyzną poparzonym po wybuchu butli gazowej. Dotarli na czas.

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Woli zatrzymali mężczyznę, który miał szantażować znanego influencera. Według ustaleń śledczych podejrzany zmuszał pokrzywdzonego do zapłaty pieniędzy pod groźbą "rozpowszechnienia filmu w Internecie, który miał go zniesławić".

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śląscy "łowcy głów" zatrzymali 30-latka, który był poszukiwany na podstawie listów gończych i Europejskich Nakazów Aresztowania. Za przestępstwa narkotykowe, rozboje oraz kradzieże z włamaniem. Najbliższe trzy lata i pięć miesięcy spędzi w więzieniu.

Szukali go czterema listami gończymi i trzema europejskimi nakazami aresztowania

Szukali go czterema listami gończymi i trzema europejskimi nakazami aresztowania

Źródło:
tvn24.pl

Kancelaria prezydent Zuzany Czaputovej rozesłała w piątek do przewodniczących parlamentarnych partii politycznych zaproszenie na zaplanowane na wtorek spotkanie z prezydentem-elektem Peterem Pellegrinim. Czaputova i Pellegrini chcą wspólnego oświadczenia o odrzuceniu nienawiści. Dwie partie koalicji nie potwierdziły udziału w tym spotkaniu.

Spotkanie prezydent Słowacji i prezydenta-elekta z liderami partii zagrożone. "A co ja mam wspólnego z Czaputovą?"

Spotkanie prezydent Słowacji i prezydenta-elekta z liderami partii zagrożone. "A co ja mam wspólnego z Czaputovą?"

Źródło:
PAP

W polskich lasach panują ekstremalnie niebezpieczne warunki pożarowe. W piątek strażacy walczyli z trzema rozległymi pożarami lasu i wieloma mniejszymi, a prognozy wskazują, że sobota również może być niebezpieczna. W części kraju nadal obowiązuje także alert RCB.

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Źródło:
IBL, IMGW, tvnmeteo.pl, PAP, KG PSP

W czwartek wieczorem siły izraelskie odzyskały ciała trojga zakładników ze Strefy Gazy - powiedział w piątek rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari. Według Izraela Hamas w Strefie Gazy nadal przetrzymuje około 100 żywych zakładników oraz ciała około 30 porwanych osób.

Izraelska armia odzyskała ciała trojga zakładników

Izraelska armia odzyskała ciała trojga zakładników

Źródło:
BBC, PAP

815 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Ukraińska armia wzmacnia obronę przygranicznych rejonów obwodu charkowskiego. Rosyjskie straty na tym kierunku w ciągu doby wyniosły 133 zabitych - informuje portal Interfax Ukraina, cytując piątkowy raport Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Co wydarzyło się w Ukrainie w ostatnich godzinach.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami. Gwałtowna aura spodziewana jest w większości województw, a miejscami porywy wiatru mogą sięgnąć 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być groźnie.

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie działalności Mikołaja Pawlaka nie zostało jeszcze złożone, natomiast różne rzeczy mogą się wydarzyć - przyznała Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, mówiąc o działalności swojego poprzednika. W "#BezKitu" przekazała też, że prawdziwe są informacje na temat zakupu bardzo drogich samochodów przez biuro RPD za czasów Pawlaka. Mówiła też o rzeczach koniecznych do zrobienia w zakresie walki z kryzysem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Źródło:
TVN24

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. Odnotowano cztery wygrane drugiego stopnia - w Niemczech i Danii. W Polsce padła wygrana trzeciego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

Niemal 10 milionów złotych - tyle wynosi suma roszczeń w sprawach przeciwko Telewizji Polskiej za materiały wyemitowane w latach 2016-2023 z powództwa osób i instytucji o naruszenie dóbr osobistych - poinformowano w komunikacie TVP.

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

Źródło:
PAP

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez przewodniczącą nowej Krajowej Rady Sądownictwa Dagmarę Pawełczyk-Woicką - dowiedziała się TVN24. Zawiadomienie w tej sprawie złożył gliwicki sędzia Paweł Strumiński.

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Źródło:
TVN24, OKO.press

Nastoletnia dziewczynka urodziła dziecko w czasie wycieczki szkolnej w południowej Polsce. Matka oraz noworodek zostali przewiezieni do szpitala. Dziewczynka ma mniej niż 15 lat. Ojcem również jest nastolatek.

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Źródło:
tvn24.pl

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl