"Piorunujący thriller" czy "pozerstwo"? Emocje po premierze "11 minut" Skolimowskiego w Wenecji

Zwiastun filmu "11 minut" Jerzego Skolimowskiego
Zwiastun filmu "11 minut" Jerzego Skolimowskiego
Skopia Film
Jerzy Skolimowski, Paulina Chapko i Wojciech Mecwaldowski na premierze "11 minut" w WenecjiSkopia Film

"Najlepszy apokaliptyczny finał filmowy od czasu 'Zabriskie Point' Antonioniego" - to jedna z ocen po premierze "11 minut" Jerzego Skolimowskiego na weneckim Lido. Nie wszyscy jednak chwalą. Według krytyka "Corriere della Sera" polski reżyser "powiększa listę rozczarowań" tegorocznego festiwalu. W opinii wielu krytyków film zasługuje jednak na znalezienie się wśród pretendentów do Złotych Lwów. Werdykt w sobotę.

Konferencja po filmie Jerzego Skolimowskiego "11 minut", którą można było śledzić w sieci, okazała się wielkim triumfem polskiego reżysera.

- To najlepszy apokaliptyczny finał filmowy od czasu "Zabriskie Point" Antonioniego - entuzjastycznie oceniał jeden z włoskich krytyków. Nawiązał do filmu włoskiego mistrza z 1970 r., opowiadającego historię studenta, który po zamieszkach, w czasie których zginął policjant, ucieka na pustkowie i tam spotyka wielką miłość. Jerzy Skolimowski odpowiedział na to z rozbrajającą szczerością: - Mnie się też tak wydaje.

Na trzy dni przed końcem włoskiej imprezy zdaniem sporej części widzów i krytyków polski filmowiec dołączył do grona faworytów 72. edycji festiwalu na Lido.

W entuzjastycznym tonie utrzymana jest większość włoskich recenzji. "Piorunujący thriller w rytmie rapu" - to jedno z podsumowań dzieła. Wyjątek stanowi jeden z czołowych włoskich dzienników, lewicowy "Corriere della Sera", który przekonuje, że "widzowi z trudem przychodzi zrozumienie sensu całości".

Objawienie i rozczarowanie

Także w przypadku innych obrazów bywa, że rozjeżdżają się bardzo oceny krytyków na tym festiwalu. Film przez niektórych uważany za objawienie - "Frankofonia" Aleksandra Sokurowa - dla innych jest rozczarowaniem.

Do listy faworytów dołączył za to dokument Laurie Anderson poświęcony jej mężowi, zmarłemu w 2013 roku legendarnemu wokaliście Lou Reedowi.

Do faworytów zaliczane są również izraelski "Rabin" oraz argentyński "El Clan", o którym szerzej pisaliśmy wczoraj.

Wojciech Mecwaldowski w filmie Jerzego Skolimowskiego "11 minut"Kino Świat

Życie to skarb

"11 minut", którego fabułę reżyser utrzymywał w tajemnicy do środowej premiery, jest dziełem katastroficznym, w którym w miarę rozwoju akcji narasta atmosfera lęku i zagrożenia. Mistrzowskie jej budowanie przez reżysera podkreślają nawet oponenci filmu z "Corriere della Sera". Fabuła przedstawia 11 minut z życia różnych postaci w równoległych wątkach dramaturgicznych. Przed upływem ostatniej sekundy jedenastej minuty ich los połączy wydarzenie, które definitywnie zaważy na ich życiu.

Jerzy Skolimowski, przedstawiając na konferencji prasowej przesłanie swego filmu, podkreślił: - Życie jest skarbem, ale my uświadamiamy to sobie wtedy, gdy je tracimy. Wykorzystujmy je jak najlepiej, póki żyjemy.

Kadr z filmu "11 minut"Skopia Film

Spośród wykonawców głównych ról w Wenecji są obecni Paulina Chapko, Wojciech Mecwaldowski, Agata Buzek, a poza tym Andrzej Chyra, Dawid Ogrodnik, Piotr Głowacki, Jan Nowicki.

Zachodni recenzenci zwracają uwagę na świetny montaż. "The Hollywood Reporter", choć recenzji wytyka Skolimowskiemu rzekome "pozerstwo, mimo sporej dawki adrenaliny", to chwali montażystkę. Dzięki Agnieszce Glińskiej - znanej choćby ze świetnej pracy nad „Polskim gównem", "Jeziorakiem" czy "Wszystko, co kocham" - reżyser zapanował "nad kontrolowanym chaosem" - czytamy w magazynie.

Na marginesie: trudno się spodziewać, by THR chwalił film, który jawnie wykpiwa kino hollywoodzkie, a jego reżyser mówi wprost: - Ten film to moja odpowiedź na Hollywood, na wszystko, co w kinie kojarzy się z szybkością i okrucieństwem.

Reżyser, poeta, malarz

Jerzy Skolimowski należy do najbardziej znanych na świecie polskich filmowców. Jest artystą wszechstronnie uzdolnionym: pisze poezje, maluje, w młodości wyczynowo uprawiał boks. Zanim zadebiutował jako reżyser fabuły, dał się poznać jako utalentowany scenarzysta. W 1960 roku napisał (wraz z Jerzym Andrzejewskim) scenariusz do filmu Andrzeja Wajdy "Niewinni czarodzieje", w którym pojawił się także w epizodycznej roli boksera. Wkrótce zasłynął jako współscenarzysta słynnego "Noża w wodzie" Romana Polańskiego.

W 1964 roku zadebiutował jako reżyser filmu "Rysopis" z Elżbietą Czyżewską, swoją późniejszą żoną, (nagroda w Arnhem). W kolejnych latach wyreżyserował: "Walkower", (Nagroda im. Andrzeja Munka) i "Barierę" z Tadeuszem Łomnickim (Grand Prix w Bergamo, Nagroda Specjalna Jury w Valladolid) oraz "Ręce do góry" z Łomnickim i Kobielą. Ten film został zatrzymany przez cenzurę na wiele lat. Władzy nie podobał się przedstawiony w nim obraz pokolenia młodych ZMP-owców. Kamieniem obrazy była scena, w której - przygotowując plakat przedstawiający podobiznę Stalina - studenci montują przez pomyłkę dwie pary oczu. W 1980 roku film zdobył nagrodę dziennikarzy w Gdyni i wyróżnienie na MFF w Barcelonie.

"Essential killing" przynióśł Skolimowskiemu Nagrodę Specjalną Jury w WenecjiSyrena Films

- Nie lubię tego filmu, czuję do niego niechęć, bo zdemolował mi życie - mówił w wywiadzie przed kilkunastu laty reżyser.

W 1982 roku nakręcił "Fuchę", którego inspiracją stały się wydarzenia stanu wojennego w Polsce.

Dwa filmy nakręcone przez Jerzego Skolimowskiego w pierwszych latach jego pobytu za granicą - pierwszy "Start", który przyniósł twórcy Złotego Niedźwiedzia w Berlinie, i "Na samym dnie" - wyznaczyły jego nową drogę.

"Ferdydurke" z 1991 roku Skolimowski uznał za porażkę tak dotkliwą, że zamilkł jako reżyser na 17 lat. Pracował za to jako aktor i dużo malował. W 2008 roku powrócił triumfalnie kameralnym filmem "Cztery noce z Anną". Film zaczyna się jak klasyczny thriller, by wkrótce stać się - jak określa go sam twórca - filmem o miłości.

Jerzy Skolimowski na premierze swojego filmu na weneckim LidoPAP/EPA

Dwa lata później powstał "Essential Killing" - opowieść o afgańskim więźniu, który ucieka z tajnego amerykańskiego więzienia CIA gdzieś w środkowej Europie i zmuszony jest toczyć dramatyczną walkę o przetrwanie. 72-letni Skolimowski napisał scenariusz w kilkanaście dni, zainspirowany prasowymi doniesieniami o tajnych więzieniach CIA na terenie Polski. Film okazał się objawieniem festiwalu w Wenecji w 2010 roku. Reżyser otrzymał nagrodę CinemAvvenire i Nagrodę Specjalną Jury. "Essential Killing" opowiada o tym, że człowiek zrobi wszystko, by przeżyć - będzie żywił się korą drzew, mrówkami i mlekiem kobiecym, co jednak najważniejsze - będzie też zabijał.

Autor: kob//rzw / Źródło: PAP, "The Hollywood Reporter", tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/ Bartłomiej Zborowski

Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24