tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Pierwsza latynoska księżniczka Disneya. "To skandal. Jest zbyt biała"

Pierwsza latynoska księżniczka Disneya. "To skandal. Jest zbyt biała"
Foto: Disney Disney bajką "Sofia First: Once Upon A Princess" chciał zdobyć latynoską społeczność USA, tymczasem ją zraził

Disney swoją nową kreskówką dla dzieci chciał promować różnorodność etniczną i zjednać sobie Latynosów, którzy w USA są największą mniejszością. Dlatego w "Sofia First: Once Upon A Princess" księżniczką po raz pierwszy w historii została reprezentantka ich społeczności. Ale Latynosi narzekają, że mała Sofia jest zbyt biała.

Premiera bajki o małej Sofii dopiero w listopadzie, ale już teraz animowana księżniczka została bohaterką skandalu. Wszystko dlatego, że ma niebieskie oczy, rude włosy i bladą cerę.

Źródło: Disney Księżniczka Sofia ze swoją matką, królową Mirandą. Latynosi krytykują Disneya, że córka ma jaśniejszą skórę od matki

Ona jest zbyt biała - ocenili Latynosi, którzy są oburzeni, że księżniczka z bajki "Sofia First: Once Upon A Princess" ich w ogóle nie przypomina.

Czy oni bali się pójść o krok dalej?

Ich krytyczne opinie zalewają portale społecznościowe. Czują się oszukani, bo Disney zapowiadał Sofię jako pierwszą latynoską księżniczkę w historii. Tymczasem stworzył dziewczynkę, która nie przypomina przedstawicielki społeczności hiszpańskojęzycznej, która w USA stanowi największą mniejszość. Mieszka tam 50,5 mln Latynosów, o 8 mln więcej niż Afroamerykanów.

"Jeśli Disney naprawdę chciał przełamać bariery kulturowe i zadowolić latynoską wspólnotę, Sofia powinna mieć ciemniejszą skórę i włosy, tak jak wcześniej Tiana była czarna, Pocahontas wyglądała jak prawdziwa Indianka, a Jasmine, pierwsza Arabka wśród bohaterek Disneya, miała ciemną skórę i nosiła czador" - napisała blogerka Ana Flores, specjalistka od wielokulturowości.
Jej zdaniem Disney, "typowo amerykańskie studio, które szczyci się promowaniem różnorodności etnicznej w swoich bajkach, w rzeczywistości boi się, że jego bohaterki nie zostaną zaakceptowane przez białą elitę kraju". "Prawdziwym problemem jest to, że Disney obawia się, że białe dzieci nie będą się mogły identyfikować z bajkami, w których pokazywane są niepodobne do nich postacie" - dodała.

Źródło: Disney Sofia wzbudza kontrowersje, bo ma... niebieskie oczy, rude włosy i bladą cerę

Politycznego tła upatruje również Alex Nogales, prezes National Hispanic Media Coalition, organizacji broniącej interesów Latynosów w przemyśle rozrywkowym.

- Tu nie chodzi tylko o bohaterkę bajki dla dzieci, ale raczej o problem imigracji i integracji w kraju. Latynosów oskarża się o wszystko to, co jest nie tak z Ameryką. Jeśli Disney chciał nam pomóc i promować naszą społeczność, powinien swoją bohaterkę uczynić "bardziej latino" - mówił w rozmowie z Fox News Latino.

Disney odpiera krytykę

Wytwórnia odpiera zarzuty. - Sofia pochodzi z fikcyjnego kraju Enchancia, gdzie zamieszkali jej rodzice - królowa Miranda i król Birk Balthazar. Właściwie nigdy nie podajemy konkretnie, jakiej narodowości są nasi bohaterowie. Poza tym pochodzenie Sofii nie jest głównym tematem bajki, jak np. w przypadku Afroamerykanki Tiany - powiedział w rozmowie z CNN Joe D'Ambrosia z Disneya.

"Sofia First: Once Upon A Princess" skierowana jest do dzieci w wieku 2-7 lat. Zadebiutuje 18 listopada na Disney Channel i Disney Junior.

Dowiedz się więcej...

Trwa cisza wyborcza. Forum jest wyłączone.

Pozostałe informacje