"And the Oscar goes to...". Typujemy zwycięzców

Wielkie odliczanie do oscarowej gali. Głośniej o polityce, niż o filmach (mat. "Fakty" TVN")materiały prasowe

Te słowa połączone ze swoim nazwiskiem chciałby usłyszeć każdy przedstawiciel branży filmowej. 89. ceremonia wręczenia Oscarów już za kilkanaście godzin, a my próbujemy odpowiedzieć na pytania: kto wygra? kto powinien wygrać? kto powinien być nominowany?

Oglądaj w TVN24 BiS specjalne programy poświęcone Oscarom, a od północy relacja na żywo z wręczenia nagród w tvn24.pl.

Głosowanie członków Akademii zakończyło się 21 lutego tego roku. Oznacza to, że bardzo małe grono osób z kierownictwa Amerykańskiej Akademii Filmowej zna już zwycięzców. Zanim poznamy je oficjalnie, postanowiliśmy spróbować odpowiedzieć na kilka ważnych pytań.

W naszym zestawieniu typujemy zwycięzców Oscarów na podstawie tego, do kogo trafiły pozostałe prestiżowe nagrody filmowe w tym roku (nagrody BAFTA, Amerykańskiej Gildii Producentów, Amerykańskiej Gildii Reżyserów, Stowarzyszenia Amerykańskich Aktorów Filmowych, Złote Globy, Critics' Choice Awards). Wzięliśmy też pod uwagę sugestie czołowych amerykańskich krytyków filmowych (piszących dla "The Washington Post", "Variety", "The Hollywood Reporter", "New Yorker Magazine", "Vulture" oraz "New York Times").

Najlepszy film

Kto wygra? Sezon amerykańskich nagród filmowych zdominował "La La Land", który też wyrównał rekord "Wszystko o Ewie" i "Titanica" 14 nominacji do Oscarów. Musical 32-letniego Damiena Chazelle’a ustanowił także rekord Złotych Globów, przechodząc do historii jako drugi film obok "Lotu nad kukułczym gniazdem", który zdobył pięć najważniejszych statuetek (film, reżyser, scenariusz oraz aktorzy w głównych rolach). Jest również czwartą produkcją filmową, która zebrała wszystkie Złote Globy, do których była nominowana. Wszystko wskazuje, że "La La Land" będzie najlepszym filmem tegorocznego rozdania. Przede wszystkim 32-letni Chazelle stawia pytania o spełnianie marzeń i na jakie wyrzeczenia można sobie pozwolić. Sam spełnił swoje marzenie - chciał nakręcić pełnometrażowy musical z oryginalnym scenariuszem i muzyką. Taki wybór motywował przede wszystkim chęcią złożenia hołdu "Fabryce Snów" z czasów swojej największej świetności - czyli okres od końca lat 40. po wczesne lata 60. Poza tym "La La Land" nie aspiruje do "bycia ważnym", nie dopisuje sobie żadnych górnolotnych idei czy teorii. Przenosi w świat magii, przypomina, że warto marzyć - a takie przesłanie ma wielu zwolenników, zwłaszcza w czasach nieobliczalnych i niespokojnych.

Kto powinien wygrać? Zdania są podzielone, ale mówi się w zasadzie o dwóch tytułach: „La La Land” oraz "Moonlight". Są to dwa zupełne filmy, chociaż łączy je to, że oba koncentrują się także na romansie... W obu przypadkach na romansie niespełnionym, miłości niemożliwej. O ile na drodze Mii i Sebastiana stają ich ambicje zawodowe, tak Chiron - główny bohater "Moonlight", który nieszczęśliwie kocha swojego przyjaciela z lat szkolnych, nie jest zdolny do miłości, bo wychowywał się w nieprzyjaznym mu środowisku i bez żadnych wzorców. Pojawia się pytanie czy oscarowy film musi być ważny społecznie? Czy nie należy doceniać także tych, które zabierają widza w magiczną, bajkową podróż marzycieli? Nie można zarzucić "La La Land" ani braków warsztatowych, ani kiczowatej ckliwości. A skoro członkowie akademii zignorowali takie wybitne dzieła jak "Paterson" czy "Milczenie", dlaczego nie mieliby postawić na film, który porywa widzów w piękny, zapomniany świat "złotej ery Hollywood". Tak jak zrobił to "Artysta". Kto powinien być nominowany? Na tegorocznej liście nominowanych w tej kategorii zabrakło najnowszych filmów wielkich mistrzów: Jima Jarmuscha, braci Coen i Martina Scorsese. Filmy, które krytyka po obu stronach Atlantyku przyjęła z zachwytem. Jarmusch po raz kolejny udowodnił, że jest wyjątkowym poetą kinowym, bracia Coen sięgnęli po raz kolejny po swoje specyficzne, wysublimowane poczucie humoru, tworząc komedię "Ave Cezar!". Scorsese zrealizował filmowy projekt swojego życia, nad którym pracował blisko 30 lat. Brak tych tytułów coraz mocniej skłania do refleksji, że akademicy nawet jeśli stawiają na kino artystyczne, to i tak jest to kino głównego nurtu. Może warto byłoby czasem z niego wyjść.

Zwiastun "La La Land" Damiena Chazelle'a
Zwiastun "La La Land" Damiena Chazelle'a Monolith Films

Najlepszy reżyser

Kto wygra? Wszystkie znaki wskazują na Damiena Chazelle’a, który zgarnął w zasadzie wszystko co było w tym sezonie do wygrania. Już jego debiutancki "Whiplash" w 2014 roku zebrał pięć nominacji i trzy Oscary. 32-latek po raz kolejnym połączył miłość do filmu i muzyki. Mało tego. Korzystając z najlepszych tradycji musicalowych stworzył dzieło, które jest świeże, inspirujące i posiada wiele ciekawych elementów warsztatowych (chociażby scena początkowa kręcona na jednym ujęciu). Nic dziwnego, że światowa krytyka i publiczność zachwyca się młodym filmowcem, czekając na jego kolejne przedsięwzięcia. Jeśli wygra, będzie najmłodszym reżyserem nagrodzonym Oscarem w historii tych nagród. I pierwszym od 60 lat twórcą musicalu z Oscarem za reżyserię.

"Moonlight" Barry'ego Jenkinsa
"Moonlight" Barry'ego JenkinsaSolopan Polska

Kto powinien wygrać? Opinie są podzielone. Jednak szala ta skłania się na korzyść Chazelle’a, który wygrał również nagrodę Amerykańskiej Gildii Reżyserów. Trzeba przypomnieć, że w 69-letniej historii nagród reżyserskich tylko siedem razy była rozbieżność pomiędzy zwycięzcą DGA a zdobywcą Oscara za reżyserię. Na korzyść Chazelle’a świetne poprowadzenie elementów dramatycznych, które równie dobrze sprawdziłyby się bez elementów taneczno-muzycznych.

Kto powinien być nominowany? Od kilku lat utwierdza się pewna zbieżność reżyserzy nominowanych najlepszych filmów niemal automatycznie tworzą listę najlepszych reżyserów. Podobnie jak w przypadku pominiętych filmów, wśród tegorocznych nominowanych twórców powinni być Jarmusch, Coenowie i Scorsese. Wielu krytyków sugerowało nominację dla Kena Loacha za genialnego "Ja, Daniel Blake" - zwycięzce Złotej Palmy w Cannes, jednak i w tym przypadku okazało się, że akademicy wolą swoje produkcje, w których prezentowany światopogląd jest zgodny z amerykańskim głównym nurtem.

Najlepsza aktorka

Kto wygra? Przyglądając się typom najbardziej opiniotwórczych redakcji w USA, można wywnioskować, że bój o Oscara stoczy się pomiędzy Emmą Stone za rolę w "La La Land" oraz Natalie Portman za "Jackie". Obie role świat filmu zapamięta na długo i trudno jednoznacznie wskazać, która z nich wygra. Wszystko wskazuje jednak na Emmę Stone, która rolą Mii zdobyła m.in. Puchar Volpi MFF w Wenecji, Złoty Glob, nagrodę BAFTA oraz nagrodę SAG.

Kto powinien wygrać? Jakkolwiek nie oceniać postaci granej przez Emmę Stone w "La La Land", aktorka w pełni na Oscara zasłużyła. Już w samym zderzeniu aktorskim ze swoim filmowym partnerem - Ryanem Goslingiem - Stone wykazała się świetnym warsztatem nie tylko aktorskim, ale także wokalnym i tanecznym. Według wielu historyków kina, Stone i Gosling stali się kolejną wielką filmową parą. Idąc tym tropem, na Oscara znacznie bardziej zasłużyła na statuetkę. Aktorka odsłoniła wszystkie niedoskonałości warsztatowe Goslinga.

"Zwierzęta nocy" Toma Forda
"Zwierzęta nocy" Toma FordaUnited International Pictures Polska

Kto powinien być nominowany? Jedną z największych pomyłek jaką popełnili członkowie AMPAS to było pominięcie Amy Adams, do której należał 2016 rok. Dwie świetne role: w "Zwierzętach nocy" i "Nowym początku" pozwoliły ślepo wierzyć, że to ona będzie główną faworytką w tegorocznym rozdaniu. Niestety, akademicy nie zauważyli, że ta bardzo charakterystyczna aktorka dała z siebie wszystko w obu filmach.

Najlepszy aktor

Kto wygra? W tej kategorii tylko dwaj aktorzy są brani pod uwagę: Denzel Washington i Casey Affleck. Washington w wyreżyserowanej przez siebie filmowej wersji broadwayowskiego "Fences", zagrał wyśmienicie. Sam zresztą się wyreżyserował. Za tę rolę otrzymał również nagrodę Tony w 2010 roku, która nazywana jest "teatralnym Oscarem". Komentatorzy w USA wskazują na jeszcze jeden fakt: od 13 lat z rzędu Oscara w tej kategorii otrzymywał laureat nagrody SAG. W tym roku to właśnie Washington był zwycięzcą. Jeśli wygra, będzie to jego trzecia statuetka (na siedem nominacji).

Zwiastun filmu "Manchester by the Sea"
Zwiastun filmu "Manchester by the Sea"Studio Canal/UIP

Kto powinien wygrać? W ostatnich latach do głosu dochodzą aktorzy, którzy przy kreowaniu sięgają po bardzo oszczędne środki warsztatowe. Ze świetnym najczęściej efektem. Tak było w przypadku Caseya Afflecka i jego zapadającej w pamięć kreacji w "Manchester by the Sea" Kennetha Lonergana. Affleck stworzył głęboko wyniszczonego przeszłością człowieka, w którym zakorzenił się ból nie do złagodzenia. 41-letniemu aktorowi udało się wykreować mężczyznę, który bardzo rzadko pojawia się w amerykańskiej kinematografii, który stanie się niedoścignionym wzorem dla wielu ewentualnych naśladowców.

Kto powinien być nominowany? Z całą pewnością zabrakło Adama Drivera. Chociaż jego postać w "Milczeniu" Martina Scorsese może być różnie oceniana, to jego kreacja u Jima Jarmuscha w "Patersonie" była rolą, która na nominację absolutnie zasługiwała. Brakuje także Joela Edgertona, który wcielił się w autentyczną postać Richarda Lovinga w dramacie biograficznym Jeffa Nicholsa "Loving". Jest to opowieść o międzyrasowej parze, którzy walczyli ze stanem Virginia o możliwość legalizacji swojego związku. Finał wojny o normalne życie miał miejsce przed amerykańskim Sądem Najwyższym. Edgerton zagrał świetnie i stworzył wiarygodną postać, będąca symbolem walki z rasizmem.

Najlepsza aktorka drugoplanowa

Kto wygra? Viola Davis. Bez żadnych wątpliwości można stwierdzić, że jeśli ktokolwiek jest tegorocznym pewniakiem to właśnie ta "afroamerykańska Meryl Streep", która wcieliła się w Rose Maxson w dramacie Denzela Washingtona "Fences". Za tę samą kreację w scenicznej wersji "Fences" Davis otrzymała "teatralnego Oscara" w 2010 roku. Davis, która jako jedyna afroamerykańska aktorka ma na koncie trzy nominacje oscarowe, stałą się faworytką do statuetki na długo przed ogłoszeniem nominacji - w momencie, gdy oficjalnym stało się, że zagra w filmie Washingtona.

"Fences" Denzela Washingtona
"Fences" Denzela WashingtonaParamount Pictures

Kto powinien wygrać? Odpowiedź jest prosta: Viola Davis, która należy do najbardziej utalentowanych aktorek ostatnich kilku dekad. 51-latka ma niezwykłą umiejętność dostosowywania środków i emocji do granej roli, ale także świetnie partneruje. Jednakże, Davis w wybitny sposób przedstawiła cierpienie, z jakim przychodzi się mierzyć żonie alkoholika. Nawet jeśli akademikom nie spodobała się ta postać, czy sposób w jaki Davis zagrała - należy się jej statuetka tak jak Leonardo DiCaprio - za dotychczasowe osiągnięcia.

Kto powinien być nominowany? W ostatnim roku wiele kreacji drugoplanowych zasłużyło na uznanie. Niewątpliwie na tej krótkiej liście nominowanych brakuje z całą pewnością takich nazwisk jak: Janelle Monae, która dała piękny popis zarówno w "Moonlight" jak i w "Ukrytych działaniach" oraz Elle Fanning za błyskotliwą kreację w "20th Century Women". Obie utalentowane, obie charakterystyczne, szkoda, że akademicy nie dostrzegli tych właśnie aktorek.

Najlepszy aktor drugoplanowy

Kto wygra? Mahershala Ali od początku tegorocznego sezonu nagród filmowych stawiany jest za faworyta tej kategorii. Jest tegorocznym ulubieńcem krytyki, rolą w "Moonlight” zebrał kilka nagród - chociaż przegrał i Złoty Glob, i nagrodę BAFTA - co nie rokuje mu najlepiej. Pomijając talent Aliego, statuetka może do niego trafić z innych niż artystyczne powodów. Można się spodziewać, że członkowie AMPAS zagłosowali na niego z powodów politycznych - trochę na złość prezydentowi Trumpowi. Ali który jest czarnoskórym muzułmaninem może stać się kolejnym symbolem manifestu środowisk twórczych, sprzeciwiających się nowej polityki imigranckiej , którą Trump forsuje od kilku tygodni.

Kto powinien wygrać? Z tego grona nominowanych faktycznie najlepszą rolę stworzył w "Moonlight" Mahershala Ali. W roli dealera z getta Miami, będącego także mentorem dla małego Chirona, był znakomity - nie można mu tego odmówić. Jednak równie dobry, charyzmatyczny okazał się być Lucas Hedges w "Manchester by the Sea". Pokazał na czym polega gra postaci drugoplanowej - perfekcyjnie wręcz uzupełniał i partnerował Affleckowi.

Kto powinien być nominowany? Na pewno zabrakło wśród docenionych Aarona Taylor-Johnsona, który za rolę w "Zwierzętach nocy" Toma Forda - ku zaskoczeniu wszystkich - wygrał Złoty Glob. Wybrano zupełnie innego, może gorszego, Michaela Shannona - także z tego filmu. Amerykańscy akademicy nie docenili również nie docenili także Simona Helberga, którego świat kojarzy przede wszystkim jako Howarda Wolowitza z "Teorii wielkiego podrywu", a który wyśmienicie zagrał Cosme McMoona w "Boskiej Florence". W tym samym filmie drugoplanową rolę zagrał również Hugh Grant, który wymieniany był wśród absolutnych pewniaków do nominacji. Również Ralph Fiennes może poczuć się skrzywdzony, gdyż przykuł uwagę światowej krytyki rolą Laurence’a Laurentza w "Ave Cezar!" braci Coenów, a czego najwidoczniej nie podzielili członkowie AMPAS.

Najlepszy film nieanglojęzyczny

Kto wygra? Tuż po ogłoszeniu nominacji wielkim faworytem był niemiecki "Toni Erdmann" Maren Ade. Reżyserka, która w 2009 roku zachwyciła publiczność i jury Berlinale i zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszej reżyserki za film "Wszyscy inni", w tym roku okazała się być największym zaskoczeniem festiwalu w Cannes. "Toni Erdmann" jest gorzką komedią o upośledzonych relacjach rodzinnych, ale jest także uniwersalnym filmem, sięgającym po najlepsze tradycje zarówno europejskie, jak i amerykańskie. Pozycję faworyta zachwiał fakt, że Złoty Glob dla filmu zagranicznego powędrował do "Elle" Paula Verhovena (który jednak nie jest nominowany w tej kategorii). Największym konkurentem dla "Toniego Erdmanna" jest irańsko-francuska produkcja Asghara Farhadiego "Klient". Biorąc pod uwagę nową rzeczywistość polityczną w USA oraz fakt, że Farhadi zbojkotował udział w gali wręczenia statuetek, to on właśnie może być wielkim wygranym.

Zwiastun filmu "Toni Erdmann"
Zwiastun filmu "Toni Erdmann"Gutek Film

Kto powinien wygrać? Spośród tej piątki nominowanych najlepszym pozostaje "Toni Erdmann" Maren Ade. Niemka w swoim blisko trzygodzinnym filmie zbalansowała to co nowe i oryginalne, z tym co ważne i uniwersalne. Nic więc dziwnego, że Amerykanie zapowiedzieli już swój remake z Jackiem Nicholsonem w roli głównej. Aktor, który już od siedmiu lat nie gra jest zachwycony dziełem Niemki i ponoć sam zaoferował się do tej roli. Film jest jedną z pierwszych niemieckich komedii (chyba ostatnio był to "Good Bye Lenin!" w 2003 r., który jednak nie zdobył ani tylu nagród, ani tylu nominacji), która może się poszczycić takim zachwytem po obu stronach Atlantyku.

Kto powinien być nominowany? Na tej krótkiej liście nominowanych brakuje trzech produkcji: "Neruda" Pablo Larraina z Chile, "To tylko koniec świata" Xaviera Dolana z Kanady oraz francusko-niemieckiego "Elle" Paula Verhoevena. Wszystkie zupełnie różne, sięgające po zupełnie inne zagadnienia, ale wszystkie jednakowo ważne. Z drugiej strony, każdy z tych twórców może zadowolić się, że znaleźli się w bardzo elitarnym gronie "pominiętych przez akademię 2017".

Wielcy pominięci

Krytycy, obserwatorzy, ale przede wszystkim widzowie z zaciekawieniem obserwowali tegoroczny sezon nagród filmowych: Złote Globy, SAG Awards, DGA Awards, PGA Awards czy Critic Choice's Awards. Nie brakowało zaskoczeń, ale wyłaniali się faworyci do tych najważniejszych - nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej (AMPAS) - Oscarów.

Gdy 24 stycznia ogłoszono listę nominowanych, rozpoczęło się oscarowe szaleństwo. Najpierw rozpętała się dyskusja: czy "La La Land" Damiena Chazelle'a faktycznie zasługuje na 14 nominacji, czy nominacja dla Ryana Goslinga wydarzyła się naprawdę czy jesteśmy świadkami "zmartychwstania" Mela Gibsona, którego film "Przełęcz ocalonych" znalazł się wśród najlepszych filmów, a on sam ma szansę na Oscara reżyserskiego.

Przez kolejne dni krytycy na wszystkich kontynentach głośno komentowali wielkich pominiętych. A jest ich wielu. Zacznijmy od mistrzów kina, którzy w 2016 roku powrócili z rewelacyjnymi, jeśli nie doskonałymi produkcjami. Chodzi przede wszystkim o Jima Jarmuscha, Ethana Coena i Joela Coena, Martina Scorsese, Clinta Eastwooda czy Kena Loacha.

Pominięto również młodsze, ale równie świetne pokolenie filmowców, np. Pablo Larraina (o którym mówiło się, że tego czego nie wygra "Jackie" to zdobędzie "Nerudą" - dwoma świetnymi dramatami biograficznymi), Xaviera Dolana - Kanadyjczyka, którego trzeci film wyselekcjonowany został na oficjalnego kandydata Kanady, a który nie doczekał się nawet nominacji. Można wymienić jeszcze wielu twórców, aktorów i członków ekip filmowych, których pominięto, w końcu w 2016 roku rewelacyjnych filmów nie brakowało.

Autor: Tomasz-Marcin Wrona / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe

Pozostałe wiadomości

Departament Stanu USA potwierdził, że Stany Zjednoczone jeszcze w marcu dostarczyły Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu ATACMS w wersji o zasięgu do 300 kilometrów. Według dwóch amerykańskich urzędników, na których powołuje się agencja AP, rakiet użyto między innymi w ataku na lotnisko wojskowe na Krymie, do którego doszło w połowie kwietnia.

Departament Stanu potwierdza, że dostarczono Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu

Departament Stanu potwierdza, że dostarczono Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu

Źródło:
PAP

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 360 rakiet przeciwradarowych AARGM-ER. To jeden z najnowszych amerykańskich pocisków tego typu. Maksymalną cenę potencjalnej transakcji wyznaczono na 1,275 miliarda dolarów.

360 rakiet AARGM-ER może trafić do Polski. Amerykańskie władze wyraziły zgodę na sprzedaż

360 rakiet AARGM-ER może trafić do Polski. Amerykańskie władze wyraziły zgodę na sprzedaż

Źródło:
PAP

Mocnym kandydatem do objęcia teki ministra spraw wewnętrznych i administracji jest Tomasz Siemoniak, dotychczasowy koordynator służb specjalnych - dowiedział się tvn24.pl. Nie jest jeszcze przesądzone, że będzie łączył obydwie fukcje: ministra i koordynatora.

Tomasz Siemoniak kandydatem do objęcia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Tomasz Siemoniak kandydatem do objęcia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem i opadami śniegu. Z komunikatu wynika też, że w części kraju temperatura spadnie poniżej zera stopni. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Śliskie drogi i chodniki, spadnie też śnieg. IMGW wydał ostrzeżenia

Śliskie drogi i chodniki, spadnie też śnieg. IMGW wydał ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rzecznik dyscyplinarny ma się ponownie zająć sprawą prokuratora, który we wrześniu 2021 roku chodził nago ulicami Świdnicy na Dolnym Śląsku. Sąd dyscyplinarny uwzględnił zażalenie prokuratora generalnego Adama Bodnara na umorzenie sprawy.

Prokurator spacerował nago. Ponownie zajmie się nim rzecznik dyscyplinarny

Prokurator spacerował nago. Ponownie zajmie się nim rzecznik dyscyplinarny

Źródło:
PAP

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej mogłoby stworzyć konieczność zwiększenia budżetu Wspólnoty nawet o 20 procent - powiedział unijny komisarz do spraw budżetu i administracji Johannes Hahn. Scenariusz ten zakładałby utrzymanie pomocy dla rolnictwa i wsparcia strukturalnego w Unii Europejskiej. Zdaniem komisarza jednak "najmniejszym zmartwieniem jest strona finansowa".

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Źródło:
PAP

Mariusz Kamiński wypiera pewne fakty ze swojej świadomości. Pewnie te, które są dla niego najbardziej niewygodne - tak były poseł Michał Wypij skomentował w "Tak jest" w TVN24 zeznania Mariusza Kamińskiego przed sejmową komisją śledczą do spraw wyborów kopertowych. Odnosząc się do sporu dotyczącego obecności byłego premiera Mateusza Morawieckiego w słynnym spotkaniu w jego willi przy ulicy Parkowej, powiedział, że "jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem".

Wypij: jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem

Wypij: jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem

Źródło:
TVN24

Jedynym ministrem z ramienia PSL, który będzie się ubiegał o mandat europosła, będzie minister rozwoju Krzysztof Hetman. Więcej kandydatów Polskiego Stronnictwa Ludowego z rządu nie przewidujemy - przekazał w "Kropce nad i" w w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski. Michał Szczerba, który sam będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej, mówił, iż jest "absolutnie przekonany, że to będzie najważniejsza kadencja Parlamentu Europejskiego w historii". Zapewnił jednocześnie, że komisja śledcza do spraw afery wizowej, której przewodniczy, "wykona swoją robotę". 

Trzecia Droga "pracuje nad najlepszymi kandydatami", jeden minister z PSL będzie kandydował na europosła

Trzecia Droga "pracuje nad najlepszymi kandydatami", jeden minister z PSL będzie kandydował na europosła

Źródło:
TVN24

Zdrada stanu. To jest prawdziwy powód aresztowania wiceministra obrony Timura Iwanowa - podały niezależne rosyjskie media. Jak pisze portal The Moscow Times, Iwanow był "prawą ręką" ministra Siergieja Szojgu, a sprawa ta jest dla szefa resortu obrony "potężnym ciosem". Komitet Śledczy Rosji poinformował we wtorek, że wiceminister Iwanow, który pełnił tę funkcję od ośmiu lat, został zatrzymany pod zarzutem przyjmowania łapówek.

Trzęsienie ziemi na Kremlu. Szojgu "otrzymał potężny cios", jego człowiek aresztowany

Trzęsienie ziemi na Kremlu. Szojgu "otrzymał potężny cios", jego człowiek aresztowany

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Moscow Times, Lenta, Ważnyje Istorii

Czy Andrzej Duda po zakończeniu prezydentury mógłby zostać liderem prawicy w Polsce? Ponad połowa uczestników sondażu SW Research dla rp.pl odpowiedziała "nie". 25 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii. Kto szczególnie negatywnie ocenia perspektywę objęcia przez obecnego prezydenta roli lidera prawicy?

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Źródło:
Rzeczpospolita, tvn24.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Remis to wynik gry, w której żadna ze stron nie została pokonana, a remiz: to gra rozstrzygnięta, to gra pozorów, buduje wiszące gniazda czy kopie podziemne korytarze? Na to pytanie za 10 tysięcy złotych w programie "Milionerzy" odpowiadała pani Anna Downar z Karkowa.

Czym jest remiz? Pytanie w "Milionerach" za 10 tysięcy złotych

Czym jest remiz? Pytanie w "Milionerach" za 10 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Prezydent USA Joe Biden poinformował, że podpisał ustawę, na mocy której Stany Zjednoczone przeznaczą niemal 61 miliardów dolarów na pakiet pomocowy dla Ukrainy. Zapowiedział, że "dosłownie w ciągu kilku godzin" USA zaczną wysyłać sprzęt na Ukrainę. W skład pierwszego pakietu wejdą różne rodzaje pocisków i wozy opancerzone.

Pomoc USA dla Ukrainy. Jest decyzja prezydenta Bidena

Pomoc USA dla Ukrainy. Jest decyzja prezydenta Bidena

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wstrzymano poszukiwania wojskowego nurka, który zaginął podczas ćwiczeń wojskowych w okolicach wyjścia z portu w Gdańsku. Akcja ma być wznowiona w czwartek rano. Zaginiony to żołnierz jednostki wojskowej GROM z zespołu B, który zlokalizowany jest w Gdańsku na Westerplatte.

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania przerwano

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania przerwano

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji. Decyzja jest związana z jego startem do europarlamentu. - Bardzo polubiłem to ministerstwo, przeżyłem tam bardzo dużo emocjonalnych chwil, ale jest dobrze uporządkowane i mam nadzieję, że mój następca będzie się tam czuł jeszcze lepiej - powiedział Sienkiewicz w rozmowie z reporterem TVN24.

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

17-latek zauważył na chodniku w Lesznie (Wielkopolska) stojącego w samej piżamie i kapciach starszego mężczyznę. Oddał mu swoje buty i kurtkę i zaprowadził go do komisariatu policji. Okazało się, że senior był ofiarą domowej przemocy - został pobity przez syna i wyrzucony z domu.

Syn wyrzucił starszego mężczyznę z domu. 17-latek oddał mu swoje buty i kurtkę

Syn wyrzucił starszego mężczyznę z domu. 17-latek oddał mu swoje buty i kurtkę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Prokurator generalny Adam Bodnar przedstawił w Sejmie informację o kontroli operacyjnej w Polsce, między innymi przy użyciu Pegasusa. Powiedział, że publiczne zeznania osób, które były nim inwigilowane, są dla niego "wstrząsające i przygnębiające". Dodał, że to jest "sprawa, która uderza w samo sedno demokracji". Po jego wystąpieniu odbyła się debata.

Bodnar w Sejmie o Pegasusie. "Wstrząśnięty i przygnębiony"

Bodnar w Sejmie o Pegasusie. "Wstrząśnięty i przygnębiony"

Źródło:
TVN24, PAP

Jewgienija Gucul, przywódczyni autonomicznego regionu na południu Mołdawii, Gagauzji, może stanąć przed sądem. Mołdawska prokuratura poinformowała o zakończeniu dochodzenia w jej sprawie. Zarzuty dotyczą między innymi finansowania prorosyjskiej partii Sor - podał portal NewsMaker.

"Systematycznie wwoziła pieniądze". Zwolenniczka Putina z zarzutami

"Systematycznie wwoziła pieniądze". Zwolenniczka Putina z zarzutami

Źródło:
NewsMaker, tvn24.pl

Australijska policja apeluje o pomoc w znalezieniu Orpheusa Pledgera - aktora znanego z takich seriali jak "Zatoka serc" czy "Sąsiedzi". Sąd wydał nakaz aresztowania po tym, jak 30-latek nie stawił się na rozprawie w związku z napaścią na kobietę, podają lokalne media.

Obława na znanego aktora. Policja apeluje o pomoc

Obława na znanego aktora. Policja apeluje o pomoc

Źródło:
ABC, Sydney Morning Herald, tvn24.pl

Nadchodzące dni będą dość pochmurne, poza tym pojawią się opady deszczu. Niebawem czeka nas jednak zmiana pogody. Zrobi się słonecznie, a temperatura wzrośnie miejscami do 26 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

Orlen spisał na straty ogromne środki. To efekt wypłacenia około 400 milionów dolarów bez zabezpieczenia pośrednikom handlu ropą naftową przez poprzedni zarząd Orlen Trading Switzerland. Zaliczki przepadły, a surowiec nigdy nie dotarł do kraju. W środę do tej sytuacji odniósł się były premier Mateusz Morawiecki.

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie dotyczące wykrycia Escherichia coli wytwarzających toksynę Shiga (STEC) w tatarze wołowym. Zakażenie bakterią STEC może prowadzić do krwotocznego zapalenia okrężnicy lub znacznie rzadziej - bezkrwawej biegunki.

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Źródło:
PAP

Pierwotne niedobory odporności (PNO) to grupa chorób, przeważnie uwarunkowanych genetycznie. Szacuje się, że w Polsce z tą przypadłością może żyć nawet 40 tysięcy osób, ale zdiagnozowano ją u zaledwie pięciu tysięcy pacjentów. Tymczasem konsekwencje opóźnionej diagnozy są w dużej mierze nieodwracalne i wiążą się z uszkodzeniem narządów lub występowaniem przewlekłych chorób.

PNO może mieć nawet 40 tysięcy Polaków, niewielu otrzymało diagnozę. Objawy ostrzegawcze

PNO może mieć nawet 40 tysięcy Polaków, niewielu otrzymało diagnozę. Objawy ostrzegawcze

Źródło:
PAP

Departament Stanu USA opublikował raport dotyczący przestrzegania praw człowieka na całym świecie. 45 stron zajęło podsumowanie sytuacji w Polsce w 2023 roku. W dokumencie wskazano na doniesienia dotyczące między innymi dyskryminacji wobec kobiet, zagrożenia dla niezależności sądów, nadmiernego używania siły przez policję i sytuacji mediów.

Departament Stanu USA o przestrzeganiu praw człowieka w Polsce

Departament Stanu USA o przestrzeganiu praw człowieka w Polsce

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Znamy wyniki czwartej edycji rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W zestawieniu znalazły się placówki z sześciu miast. Najwięcej, bo aż sześć jest z Warszawy. Inicjatywa została objęta patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Równości i Rzecznika Praw Dziecka.

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Źródło:
Fundacja GrowSPACE, tvn24.pl

Kanadyjska piosenkarka Celion Dion pojawiła się na okładce francuskiego "Vogue'a" i udzieliła magazynowi przejmującego wywiadu. Artystka, która w 2022 roku zawiesiła koncerty z powodu rzadkiej choroby - tak zwanego zespołu sztywnego człowieka - opowiedziała o tym, jak obecnie wygląda jej życie i terapia. Powiedziała, że wciąż ma nadzieję na powrót do koncertowania.

Celine Dion opowiada o dramatycznej walce z chorobą. "Chcę zobaczyć wieżę Eiffla"

Celine Dion opowiada o dramatycznej walce z chorobą. "Chcę zobaczyć wieżę Eiffla"

Źródło:
"Vogue", "The Hollywood Reporter", tvn24.pl

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Maciej Świrski nałożył w ostatnim czasie kary na TVN24 oraz TOK FM, które zostały wyegzekwowane od spółek pomimo wniesienia odwołania od decyzji przewodniczącego. "Nie może przewodniczący KRRiT, prezes Orlenu czy dowolny wójt lub burmistrz stawiać się w roli nadredaktora, mówiącego niezależnym redakcjom co wolno, a czego nie" - napisała w oświadczeniu Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24