tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Święty Jan Paweł II

"Miejsce dla każdego", czyli nieznane opowieści z życia Jana Pawła II

"Miejsce dla każdego", czyli nieznane opowieści z życia Jana Pawła II
Foto: TVN24 / tvn24 | Video: tvn24 Brygida Grysiak opowiadała o swojej najnowszej książce "Miejsce dla każdego"

Jak wyglądały Święta w Watykanie za czasów Jana Pawła II? Czy do polskiego papieża przychodził Święty Mikołaj? Jakie potrawy pojawiały się na świątecznym stole? Na te i inne pytania odpowiada Brygida Grysiak w książce "Miejsce dla każdego. Opowieść o świętości Jana Pawła II". Jak przyznaje sama autorka, książka jest jednak przede wszystkim opowieścią o tym, jak odnaleźć głębię i sens Świąt. Wzruszające anegdoty przeplatają się tu z poważnymi pytaniami o to, jak żyć, by nie tracić żadnego dnia.

W swojej najnowszej książce dziennikarka TVN24 rozmawia z byłym sekretarzem polskiego papieża abp. Mieczysławem Mokrzyckim o dwóch ważnych momentach w roku: Bożym Narodzeniu i Świętach Wielkanocnych. Dzięki wielu nieznanym wcześniej anegdotom możemy dowiedzieć się, jak wyglądały te specjalne momenty w Watykanie i w jaki sposób Jan Paweł II przemycał do Stolicy Apostolskiej kawałek Polski.

Miejsce przy stole i w sercu

Jak zaznacza sama autorka, obok lekkich opowieści w książce padają również pytania najważniejsze. - Jest to apel, abyśmy nie tracili tych świąt. Abyśmy rozumieli, o co w nich chodzi - tłumaczy Grysiak. Tytuł mówi o tym, żebyśmy szukali miejsca nie tylko przy stołach, ale również w sercach. - Ks. Mokrzycki opowiada m.in., że przy wigilijnym stole w papieskich apartamentach dokładano taborety kuchenne, bo nie było miejsca - wyjaśnia autorka. - To miejsce jest dla każdego bardzo symboliczne, bo papież miał je dla każdego. Jan Paweł II przywraca nam sens stołu i bycia razem - dodaje.

W książce znalazły się również wzruszające wspomnienia ks. Konrada Krajewskiego - dzisiaj jałmużnika papieża Franiciszka - który był odpowiedzialny za opiekę nad ciałem Jana Pawła II po jego śmierci. - Bardzo pięknie dzieli się swoimi wspomnieniami z ostatnich dni Jana Pawła II i tym, co działo się po jego śmierci. Już wtedy czuł, że bierze udział w beatyfikacji - mówi autorka.

Książka wydana przez Wydawnictwo Znak dostępna będzie w księgarniach od środy.

Święty Jan Paweł II

Trwa cisza wyborcza. Forum jest wyłączone.

Pozostałe informacje