Połomski o swoich urodzinach: Nigdy nie obchodziłem. Radio mi o tym przypominało

Aktualizacja:
80. urodziny Jerzego Połomskiego
80. urodziny Jerzego Połomskiego
TVN24 Kraków
Jerzy Połomski wylansował takie przeboje jak "Cała sala śpiewa", "Daj", "Bo z dziewczynami" czy "Komu piosenkę?"TVN24 Kraków

Jerzy Połomski, jeden z najpopularniejszych polskich artystów estradowych lat 60. i 70., obchodzi dziś 80 urodziny. W swojej karierze nagrał takie hity, jak "Cała sala śpiewa" i "Bo z dziewczynami", wciąż koncertuje i nie planuje iść na emeryturę. - Czy dziś ktoś mi zaśpiewa 100 lat? Może, może... Nie wykluczam - mówił tajemniczo w "Faktach po południu".

- Nigdy nie obchodziłem urodzin. Raczej radio mi o tym przypominało - mówił także Połomski. - Imprezy? Raczej w czasie przeszłym dokonanym. Dawno to było. Najczęściej świętowałem urodziny u kompozytora Janusza Senta. Miał taki gościnny dom, gdzie zbieraliśmy się dużą grupą, ale to było wtedy, gdy wszyscy byliśmy młodzi. Czy dziś ktoś mi zaśpiewa 100 lat? Może, może... Nie wykluczam - dodał Połomski w "Faktach po południu".

Jego piosenki były bardzo melodyjne, śpiewała je cała Polska. A czy jemu wpadają w ucho dzisiejsze przeboje młodych wykonawców? - Są jakieś urywki, ale nie będę cytował - uśmiechnął się.

Pytany, czy nigdy nie nucił żadnej piosenki Dody, odparł dyplomatycznie: - Uważam, że to inteligentna dziewczyna, która potrafi robić wokół siebie zamieszanie. Taki jest duch czasu. Ale docenia talent Edyty Górniak. - Ta dziewczyna dysponuje aparatem do śpiewania. Reszta pozostaje kwestią gustu. Ja jestem uczulony na barwę głosu, lubię, żeby był zapas tego głosu. Nie lubię wykrzyczanych piosenek, nadmiaru ekspresji - wyznał. Dodał, że sam słucha w radiu muzyki klasycznej.

Jerzy Połomski: "Doda to inteligentna dziewczyna"
Jerzy Połomski: "Doda to inteligentna dziewczyna"tvn24

"Pająk, to nie jest nazwisko na afisz"

Jerzy Połomski urodził się 18 września 1933 roku w Radomiu jako Jerzy Pająk. Ukończył Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie i to jednemu z jej profesorów - Ludwikowi Sempolińskiemu - zawdzięcza estradowy pseudonim. "Jurek, ty masz na nazwisko Pająk, to nie jest nazwisko na afisz... zmień je" - powiedział mu, gdy jeden z kolegów muzyków, przygotowywał plakat promujący jego pierwszy występ. I tak już zostało.

Przez ponad 50 lat kariery wystąpił na setkach festiwali muzycznych, łącznie z Opolem i Sopotem, nagrał czternaście płyt solowych i wylansował kilkanaście przebojów - z "Cała sala śpiewa", "Nie zapomnisz nigdy", "Z tobą świat nie ma wad", "Bo z dziewczynami" i "Komu piosenkę?" na czele. - Całe życie robiłem to, co lubiłem i to największa nagroda - powiedział w jednym z wywiadów.

Na przełomie lat 60. i 70. Połomski stał się jednym z najpopularniejszych artystów estradowych w Polsce. Koncertował również w Anglii, Danii, Czechosłowacji, na Węgrzech, w ZSRR, Jugosławii, RFN, Szwecji, Francji, a nawet na Kubie. Dwukrotnie - w 1967 i 69 roku - został wyróżniony tytułem najpopularniejszego piosenkarza Polonii Amerykańskiej.

Dziesiąta płyta Połomskiego "Z tobą świat nie ma wad" z 1976 roku przyniosła wielki przebój o tym samym tytulePolskie Nagrania Muza

- Nas "wpuszczano" do Polonii, która była odcięta od tego, co działo się w kraju. Oni byli zachwyceni, hołubili nas tam. Nie miało nawet znaczenia, co zaśpiewamy, oni tak bardzo tęsknili za krajem, że mieli naprawdę łzy w oczach, słuchając naszych piosenek - wspominał.

Z ustrojem komunistycznym nigdy nie walczył. - Miałem kolorowe życie, więc nie zgłaszam pretensji do PRL, choć mnie ten ustrój bardzo uwierał. Wtedy polityczne sprawy nie były możliwe do podnoszenia. Jacek Kaczmarski musiał latami czekać ze swoimi protest-songami. Za naszych czasów tworzyło się utwory liryczno-dramatyczne, które były po prostu potrzebne publiczności - tłumaczył.

"Nie byłem stworzony do stałych związków"

Dziś mieszka samotnie w trzypokojowym mieszkaniu na warszawskim Mokotowie i - jak zdradził - ma małą emeryturę, dlatego chętnie dorabia na koncertach. Bo wciąż występuje w całej Polsce. - Najbardziej lubię te chwile, kiedy wychodzę do ludzi na scenę i widzę, jak się uśmiechają. Czuję się wtedy potrzebny - wyznał.

W 2006 roku nagrał płytę z kolędamiAgencja Artystyczna MTJ

W 2006 roku, wraz z zespołem Big Cyc, nagrał nową wersję swojego dawnego przeboju "Bo z dziewczynami", a rok później, po ponad 20 latach przerwy, nowy utwór "Czas nas zmienia" ze słowami Jacka Cygana. Cztery lata temu za całokształt działalności artystycznej otrzymał nagrodę Złotego Fryderyka. Dużo przeżył, ale nie planuje napisania biografii, bo uważa, że "piosenkarz istnieje jedynie wtedy, gdy śpiewa dla swojego pokolenia".

O życiu prywatnym, na temat którego narosło wiele plotek, też nie chce mówić. - Nie byłem stworzony do stałych związków. Może zbyt intensywnie żyłem, by się wiązać, a może po prostu nie byłem nigdy nikim wystarczająco zauroczony - zastanawiał się niedawno.

I zapewnił, że czuje się spełniony i doceniony: - Naprawdę mnie to cieszy, gdy mówi się o mnie "legenda". Myślę, że o mnie można tak powiedzieć w kontekście lat, które spędziłem na scenie, a jeśli jeszcze dodatkowo ktoś ceni moją muzykę, to tylko może być przyjemniej.

Mimo 80-tki wciąż jest pełen energii i radości życia, choć dla wielu jest artystą zapomnianym, od 20 lat nie nagrał premierowej płyty i na dobre zniknął z list przebojów. Nie ma jednak żalu. - Bo miałem bardzo kolorowe i lekkie życie. Całe życie robiłem to, co lubiłem i to największa nagroda. W samych Stanach spędziłem trzy lata. A w ZSRR byłem swego czasu bardziej popularny niż w kraju - mówił w jednym z wywiadów.

Autor: am//kdj / Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24