Ktoś z budynku Parlamentu wybiela wpisy o posłach na Wikipedii

Ktoś z Parlamentu majstruje przy WikipediiWikipedia (CC BY-SA 3.0) | Adrian Pingstone

Brytyjskie media wyśledziły, że z komputerów w siedzibie Parlamentu znowu ktoś modyfikuje wpisy na temat posłów na Wikipedii. Zazwyczaj usuwano informacje stawiające polityków w niekorzystnym świetle i dodawano informacje o tym, czego to nie zrobili dobrego dla swoich okręgów wyborczych.

O sprawie napisało kilka brytyjskich gazet, w tym „The Telegraph” i „The Independent”. Nie wiadomo kto konkretnie modyfikował wpisy na Wikipedii. Jest jednak pewne, że z komputerów w budynku Parlamentu, co jednoznacznie stwierdzono po ich unikalnych adresach IP.

Walka o dobry wizerunek

Jak podają brytyjskie gazety, w ostatnich miesiącach „podrasowano” biografie kilkunastu posłów z różnych partii. Na przykład z tej opisującego Stephena Hammonda z Partii Konserwatywnej zniknął ustęp o tym, że korzysta z usług szoferów. Użytkownicy Wikipedii szybko dostrzegli zmianę i została cofnięta w ciągu czterech minut. Biografie innych posłów były wzbogacane przed ostatnimi wyborami o informacje o tym, co zrobili za poprzedniej kadencji dla swoich wyborców i jakie dostali nagrody.

Nie wiadomo kto konkretnie manipuluje przy Wikipedii. Jednak według wcześniejszych śledztw dziennikarskich, co szósta biografia brytyjskiego polityka w internetowej encyklopedii była modyfikowana z komputerów w Parlamencie. Wywołało to masową reakcję użytkowników, którzy zaczęli dokładniej przyglądać się wszelkim zmianom w stronach poświęconych polityce. Powstały specjalne aplikacje śledzące je i pozwalające szybko reagować.

Dzięki temu doniesienia o nowych manipulacjach stają się coraz częstsze. Pod koniec kwietnia oskarżono o nie byłego przewodniczącego Partii Konserwatywnej Granta Shappsa, który nie tylko miał „podrasować” swoją biografię, ale też dodawać niekorzystne informacje do tych opisujących rywali. Polityk nazwał to „pomówieniami”, jednak na stronie Wikipedii mu poświęconej trwa nieustannie batalia. W ciągu doby ma być modyfikowana po kilkanaście razy przez różnych użytkowników.

Autor: mk//gak / Źródło: The Independent

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Adrian Pingstone