tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Kraków rozszerza strefę płatnego parkowania

Kraków rozszerza strefę płatnego parkowania
Foto: ZIKiT Nowe strefy płatnego parkowania będę obowiązywać od 1 lutego 2014 roku

Radni Krakowa zdecydowali o powiększeniu strefy płatnego parkowania. Zmiany wejdą w życie 1 lutego 2014 roku.

Obecnie strefy płatnego parkowania obejmują Stare Miasto, Kazimierz oraz część Grzegórzek. W lutym 2014 roku obszar obowiązywania stref powiększy się o Stare Podgórze, Grzegórzki, Zwierzyniec, Krowodrzę i osiedle Oficerskie.

Nie powstaną planowane strefy buforowe. Na ich terenie przewidziana była o połowę mniejsza opłata. Radni odrzucili ten pomysł. Od 1 lutego 2014 roku w Krakowie w każdej strefie za parkowanie zapłacimy tyle samo.

Wojewoda zmieni zapis radnych?

Radny Jerzy Sonik z PO zaproponował dodatkowo, by mieszkańcy za wykupiony abonament w wysokości 10 zł miesięcznie mogli parkować tylko na kilku ulicach wokół swojego miejsca zamieszkania.

- Jeśli ktoś mieszka na danej ulicy, to za 10 zł będzie mógł parkować na niej i przykładowo tylko na czterech sąsiednich – informuje Michał Pyclik rzecznik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. – Zarząd był przeciwny temu pomysłowi, ale radni go przegłosowali – dodaje.

Wg projektu radnego Sonika, jeśli mieszkaniec będzie chciał pojechać swoim samochodem do centrum lub w inną część miasta objętą strefą płatnego parkowania, mimo wykupionego abonamentu, będzie musiał zapłacić w parkomacie, jak każdy inny kierowca spoza Krakowa.

- Jedynie wojewoda będzie mógł odrzucić ten zapis, jeśli uzna go za niezgodny z prawem – zaznacza Pyclik.

3 zł za pierwszą godzinę

Od początku lutego przyszłego roku kierowcy spoza Krakowa będą mogli wykupić abonament w wysokości 250 zł, który będzie obowiązywał na wszystkie strefy. Mieszkańcy miasta zapłacą 10 zł za parkowanie w okolicy swojego domu lub – jeśli wojewoda odrzuci ten zapis – kwota ta uprawni do parkowania w każdej strefie.

Z kolei opłaty za jednorazowe parkowanie wyniosą: 3 zł za pierwsza godzinę, 3,5 zł za drugą, 4,1 za trzecią i 3 zł za każdą kolejną. Ceny te będą obowiązywać na Starym Podgórzu, Grzegórzkach łącznie z osiedlem Oficerskim, na Krowodrzy i w części Zwierzyńca.

Zmiany te są spowodowane koniecznością zmniejszenia ruchu w centrum miasta. Płatne strefy mają zagwarantować większą rotację pojazdów, a tym samym większą dostępność miejsc postojowych w Śródmieściu i okalających je terenach.

Źródło: ZIKiT Nowe strefy płatnego parkowania będę obowiązywać od 1 lutego 2014 roku

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Dowiedz się więcej...

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje