Reżim Kima o Chinach w tonie wrogości: tańczą, jak im Stany Zjednoczone zagrają

Reżim Kim Dzong Una dokonał kolejnej próby rakiety balistycznejKCNA

Oficjalna północnokoreańska agencja prasowa skrytykowała w czwartek Chiny, sugerując, że "tańczą tak, jak im grają Stany Zjednoczone", ponieważ Pekin potępił niedawne testy rakietowe Pjongjangu i zawiesił import północnokoreańskiego węgla.

Według agencji AP artykuł agencji KCNA napisano w tonie zwykle zarezerwowanym dla komentarzy o otwartych wrogach Korei Północnej - Waszyngtonie, Tokio i Seulu.

"Kraj pozujący na wielkie mocarstwo"

Bez wymieniania nazwy Chin, a jedynie wzmiankując o "sąsiednim kraju, który często sam siebie określa mianem 'przyjaznego sąsiada', koreańska agencja oskarżyła Pekin, zawieszający zgodnie z oenzetowskimi sankcjami import węgla z Korei Północnej o celowe porzucenie Pjongjangu na rzecz Stanów Zjednoczonych.

"Kraj, pozujący na wielkie mocarstwo, tańczy, jak mu Stany Zjednoczone grają, tłumacząc swe nikczemne zachowanie takimi oto wymówkami, że (zawieszenie importu węgla) nie miało na celu negatywnego wpływu na życie ludu KRLD, a tylko kontrolę swego programu jądrowego" - napisała północnokoreańska agencja.

Postępowanie Chin w zgodzie z sankcjami, które ONZ nałożyła na Koreę Północną w listopadzie za wcześniejsze o dwa miesiące testy jądrowe, określiła jako "podejmowanie bez wahania nieludzkich kroków".

Chiny od niedzieli zawiesiły na resztę roku import węgla z Korei Północnej. Już w zeszłym roku w kwietniu Chiny wstrzymały import węgla, ale niewielkie dostawy na cywilny użytek pozostały. Dla Chin Korea Północna jest ważnym partnerem handlowym i zawieszenie importu przez Pekin pozbawia Pjongjang istotnego dopływu dewiz.

W zeszłym roku import północnokoreańskiego węgla osiągnął według chińskich statystyk wartość 1,2 mld dolarów. Zdaniem przedstawicieli USA stanowi to jedną trzecią północnokoreańskich dochodów z eksportu.

Pekin, znajdujący się pod naciskiem prezydenta USA Donalda Trumpa, aby zastosować ostrzejszy kurs wobec Korei Północnej, twierdzi jednak, że jego możliwości w tym zakresie są ograniczone - pisze AP. Agencja ta dodaje, że jednak Pekin coraz bardziej czuje się sfrustrowany stanowiskiem Korei Północnej, od której ONZ domaga się zakończenia prób rakietowych i rozwoju broni nuklearnej.

Autor: adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KCNA