tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Kryzys dyplomatyczny w Zatoce Perskiej

"Izolacja Kataru może utrzymywać się latami"

zobacz więcej wideo »
"Izolacja Kataru może utrzymywać się latami"
 • Granica katarsko-saudyjskaGranica katarsko-saudyjska
 • "Dzięki Bogu, moje wielbłądy wróciły!". Zwierzęta w centrum dyplomatycznego kryzysu"Dzięki Bogu, moje wielbłądy wróciły!". Zwierzęta w centrum...
 • Prezes katarskich linii "ogromnie rozczarowany" TrumpemPrezes katarskich linii "ogromnie rozczarowany" Trumpem
 • Katar odcięty od świata. Sprawka rosyjskich hakerów? Katar odcięty od świata. Sprawka rosyjskich hakerów?
 • Pełne portfele, ale puste półki. Katarczycy rzucili się do sklepówPełne portfele, ale puste półki. Katarczycy rzucili się do...
 • Amerykańskie samoloty w katarskiej bazie Al UdeidAmerykańskie samoloty w katarskiej bazie Al Udeid
 • Arabia Saudyjska zerwała relacje dyplomatyczne z KataremArabia Saudyjska zerwała relacje dyplomatyczne z Katarem
 • Kukiz: wygląda na to, że polski podatnik finansuje ISISKukiz: wygląda na to, że polski podatnik finansuje ISIS
 • Kukiz'15 pyta, czy polscy podatnicy nie finansują działalności terrorystycznejKukiz'15 pyta, czy polscy podatnicy nie finansują działalności...
 • USA: zrywanie relacji z Katarem nie zaszkodzi wojnie z terroryzmemUSA: zrywanie relacji z Katarem nie zaszkodzi wojnie z...
 • Arabia Saudyjska zrywa relacje dyplomatyczne z KataremArabia Saudyjska zrywa relacje dyplomatyczne z Katarem
Foto: JanManu / Wikipedia- cc-by-4.0 | Video: Reuters Stosunki dyplomatyczne z Katarem zerwała między innymi Arabia Saudyjska

Izolacja Kataru może potrwać wiele lat, jeśli kraj ten nie porzuci polityki wspierania dżihadystów - ostrzegł minister stanu do spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich Anwar ibn Muhammad Gargasz.

Podczas rozmowy z grupą dziennikarzy w Paryżu Gargasz oskarżył niewielki emirat zasobny w gaz ziemny o "stworzenie wyszukanej platformy", mającej na celu udzielenie islamistom wsparcia finansowego, medialnego i politycznego. Dyplomata twierdzi też, że Katar udziela schronienia przywódcom ekstremistów.

Gargasz powiedział, że w najbliższych dniach Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Egipt przedstawią Katarowi listę swoich żądań, wśród których będzie między innymi wydalenie z kraju radykałów.

- Kuwejckie mediacje będą bardzo użyteczne, pojawią się żądania. Katar zda sobie sprawę, że nowy stan rzeczy i izolacja mogą utrzymywać się latami - powiedział Gargasz. - Jeśli chcą być izolowani z powodu ich wypaczonego postrzegania tego, jaka jest ich rola polityczna, to pozwólmy im pozostać w izolacji - dodał.

ZEA chce "mechanizmu nadzoru"

Gargasz zaznaczył, że konfliktu nie będzie można zażegnać, jeśli Katar nie zmieni swojej polityki i nie przestanie wspierać dżihadystów.

Według niego Zachód powinien uruchomić "mechanizm kontroli", aby upewnić się, że Katar będzie wypełniał swoje zobowiązania. - USA, Francja, Wielka Brytania, Niemcy mają odpowiednie znaczenie polityczne i potencjał techniczny, aby uruchomić taki mechanizm nadzoru - dodał.

Gargasz zaapelował także do Turcji, która wspiera Katar, aby zachowała równowagę w tym kryzysie i zrozumiała, że w jej interesie leży popieranie arabskich wysiłków dotyczących Dohy. Turcję łączą bliskie stosunki handlowe z bogatym, zasobnym w gaz ziemny Katarem. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan potępił sankcje nałożone na kraj, uznając je za "nieludzkie i sprzeczne z islamskimi wartościami".

Kryzys dyplomatyczny

Napięcie w regionie Zatoki Perskiej rośnie od 5 czerwca, kiedy Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne i konsularne z Katarem, oskarżając go o wspieranie terrorystów i Iranu. W ślad za Rijadem poszły m.in.: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt, Bahrajn i Jemen. Państwa te zastosowały sankcje polegające na zamknięciu granic lądowych i morskich z Katarem i zablokowały jego połączenia lotnicze.

Katar zaprzecza oskarżeniom o wywoływanie niestabilności i wspieranie finansowe terrorystów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Kryzys dyplomatyczny w Zatoce Perskiej

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

INFORMACJE BIZNESOWE »

Sieć szpitali zmieni finansowanie służby zdrowia. "Świadczeń będzie więcej"

Sieć szpitali zmieni finansowanie służby zdrowia. "Świadczeń będzie więcej"

Do sieci szpitali zostały zakwalifikowane 593 placówki, co oznacza, że znalazło się w niej ok. 95 procent łóżek szpitalnych - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Do tych placówek trafi około 93 procent z 33 miliardów złotych, jakie NFZ przeznacza na lecznictwo szpitalne. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Noblista-dysydent umiera na raka. Władze Chin nie pozwoliły mu wyjechać na leczenie

Noblista-dysydent umiera na raka. Władze Chin nie pozwoliły mu wyjechać na leczenie

Jego stan zdrowia jest tak ciężki, iż chorego nie można transportować - tak władze Chin tłumaczą brak zgody na wyjazd za granicę na leczenie ciężko choremu dysydentowi, nobliście Liu Xiaobo i jego żonie. - Złożyli wniosek o zgodę na wyjazd, ale jej nie uzyskali - powiedział w czwartek agencji dpa adwokat noblisty Shang Baojun. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »