tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Kryzys dyplomatyczny w Zatoce Perskiej

"Izolacja Kataru może utrzymywać się latami"

"Izolacja Kataru może utrzymywać się latami"
Foto: JanManu / Wikipedia- cc-by-4.0 Stosunki dyplomatyczne z Katarem zerwała między innymi Arabia Saudyjska

Izolacja Kataru może potrwać wiele lat, jeśli kraj ten nie porzuci polityki wspierania dżihadystów - ostrzegł minister stanu do spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich Anwar ibn Muhammad Gargasz.

Podczas rozmowy z grupą dziennikarzy w Paryżu Gargasz oskarżył niewielki emirat zasobny w gaz ziemny o "stworzenie wyszukanej platformy", mającej na celu udzielenie islamistom wsparcia finansowego, medialnego i politycznego. Dyplomata twierdzi też, że Katar udziela schronienia przywódcom ekstremistów.

Gargasz powiedział, że w najbliższych dniach Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Egipt przedstawią Katarowi listę swoich żądań, wśród których będzie między innymi wydalenie z kraju radykałów.

- Kuwejckie mediacje będą bardzo użyteczne, pojawią się żądania. Katar zda sobie sprawę, że nowy stan rzeczy i izolacja mogą utrzymywać się latami - powiedział Gargasz. - Jeśli chcą być izolowani z powodu ich wypaczonego postrzegania tego, jaka jest ich rola polityczna, to pozwólmy im pozostać w izolacji - dodał.

ZEA chce "mechanizmu nadzoru"

Gargasz zaznaczył, że konfliktu nie będzie można zażegnać, jeśli Katar nie zmieni swojej polityki i nie przestanie wspierać dżihadystów.

Według niego Zachód powinien uruchomić "mechanizm kontroli", aby upewnić się, że Katar będzie wypełniał swoje zobowiązania. - USA, Francja, Wielka Brytania, Niemcy mają odpowiednie znaczenie polityczne i potencjał techniczny, aby uruchomić taki mechanizm nadzoru - dodał.

Gargasz zaapelował także do Turcji, która wspiera Katar, aby zachowała równowagę w tym kryzysie i zrozumiała, że w jej interesie leży popieranie arabskich wysiłków dotyczących Dohy. Turcję łączą bliskie stosunki handlowe z bogatym, zasobnym w gaz ziemny Katarem. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan potępił sankcje nałożone na kraj, uznając je za "nieludzkie i sprzeczne z islamskimi wartościami".

Kryzys dyplomatyczny

Napięcie w regionie Zatoki Perskiej rośnie od 5 czerwca, kiedy Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne i konsularne z Katarem, oskarżając go o wspieranie terrorystów i Iranu. W ślad za Rijadem poszły m.in.: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt, Bahrajn i Jemen. Państwa te zastosowały sankcje polegające na zamknięciu granic lądowych i morskich z Katarem i zablokowały jego połączenia lotnicze.

Katar zaprzecza oskarżeniom o wywoływanie niestabilności i wspieranie finansowe terrorystów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Kryzys dyplomatyczny w Zatoce Perskiej

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sędziowie apelują do sędziów. Wiceminister
o "nawoływaniu do łamania prawa"

Sędziowie stoją na straży prawa i powinni go przestrzegać - powiedział w rozmowie z TVN24 wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. To odpowiedź na apel członków Forum Współpracy Sędziów, by sędziowie nie wyrażali zgody na objęcie stanowisk i funkcji w trybie wynikającym z lipcowej nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych. zobacz więcej »

INFORMACJE BIZNESOWE »

Potężne straty po nawałnicach. Wstępne szacunki kosztów w energetyce

Potężne straty po nawałnicach. Wstępne szacunki kosztów w energetyce

Oceniamy, że w skali kraju straty energetyczne związane z ostatnią nawałnicą wyniosą między 150 milionów a 200 milionów złotych - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jak dodał, groziło nam wyłączenie systemu energetycznego z pracy. czytaj dalej »

Dasz wiarę, że to rysunek 3D?

Oglądaj TOTERAZ.PL

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

"Na Półwyspie Koreańskim nie będzie drugiej wojny". Seul chce dialogu

"Na Półwyspie Koreańskim nie będzie drugiej wojny". Seul chce dialogu

Prezydent Korei Południowej Mun Dze In oświadczył, że rozważy skierowanie specjalnego wysłannika na rozmowy do Korei Północnej, jeśli reżim w Pjongjangu wstrzyma próby rakietowe i atomowe. Stany Zjednoczone zobowiązały się uzyskać zgodę Seulu przed podjęciem działań wobec Północy - oświadczył Mun Dze In. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Kąpiel w rzece Verzasca w Szwajcarii (Fot. PABLO GIANINAZZI/PAP/EPA). czytaj dalej »