tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Kardynał Nycz: nie dajmy sobie wmówić, że jest konflikt między pomaganiem a bezpieczeństwem

zobacz więcej wideo »
Kardynał Nycz: nie dajmy sobie wmówić, że jest konflikt między pomaganiem a bezpieczeństwem
 • Rozdźwięk między PiS a Kościołem? Rząd nadal odmawia przyjęcia uchodźcówRozdźwięk między PiS a Kościołem? Rząd nadal odmawia przyjęcia...
 • Prof. Środa o przyjmowaniu uchodźcówProf. Środa o przyjmowaniu uchodźców
 • "Sterowanie strachem przed uchodźcami to niebezpieczne paliwo""Sterowanie strachem przed uchodźcami to niebezpieczne paliwo"
 • Wyprzedaż garażowa na rzecz uchodźców z Syrii. "Katolik i chrześcijanin powinien pomóc"Wyprzedaż garażowa na rzecz uchodźców z Syrii. "Katolik i...
 • Biskupi mówili o przyjmowaniu uchodźców. Co na to PiS?Biskupi mówili o przyjmowaniu uchodźców. Co na to PiS?
 • Szłapka o "znikającym tweecie" PiS o uchodźcachSzłapka o "znikającym tweecie" PiS o uchodźcach
 • PiS odpowiada Komisji Europejskiej: nie tylko my nie przyjęliśmy uchodźcówPiS odpowiada Komisji Europejskiej: nie tylko my nie...
 • "Nie dajcie sobie wmówić, że niechęć do uchodźców to coś złego". Kontrowersyjny wpis na koncie PiS"Nie dajcie sobie wmówić, że niechęć do uchodźców to coś...
 • Obchody Bożego Ciała w całej Polsce. "Chrystus ma dziś twarz uchodźcy"Obchody Bożego Ciała w całej Polsce. "Chrystus ma dziś twarz...
 • Boże Ciało w Kościele Katolickim. Biskupi mówili między innymi o uchodźcachBoże Ciało w Kościele Katolickim. Biskupi mówili między innymi...
 • Czy należy przyjąć uchodźców? "Przecież my tu wszyscy skądś przyjechaliśmy"Czy należy przyjąć uchodźców? "Przecież my tu wszyscy skądś...
 • "Jest bardzo wiele rodzin w Polsce, które chętnie przyjmą uchodźców""Jest bardzo wiele rodzin w Polsce, które chętnie przyjmą...
 • Adrian Zandberg i Jacek Żalek o uchodźcachAdrian Zandberg i Jacek Żalek o uchodźcach
Foto: Shutterstock | Video: TVN 24 Rozdźwięk między PiS a Kościołem? Rząd nadal odmawia przyjęcia uchodźców (Materiał magazynu "Polska i Świat" z 16 czerwca)

Nie dajmy sobie wmówić, że jest konflikt między pomaganiem a bezpieczeństwem - mówił metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz w kontekście korytarzy humanitarnych dla uchodźców. Jak podkreślił, polskie państwo jest na tyle mocne, że potrafi zabezpieczyć korytarze humanitarne.

Kardynał Nycz spotkał się w poniedziałek z dziennikarzami, by podsumować tegoroczne Święto Dziękczynienia. Zaznaczył, że X Święto Dziękczynienia, obchodzone w niedzielę 4 czerwca, było związane z trwającym w Kościele w Polsce Rokiem św. Brata Alberta. - Szczególnie - jak podkreślił metropolita warszawski - św. brat Albert był pokazywany jako "wielki i wspaniały święty, który siebie dał dla ludzi biednych i potrzebujących".

- Trzeba przypomnieć jedną rzecz, którą przypominał kardynał Karol Wojtyła 50 lat temu: "wprawdzie problemy biedy może nie są tak trudne, jak pod koniec XIX wieku, ale wiemy, że one są" - podkreślił hierarcha. Dodał, że gdyby dzisiaj, w setną rocznicę śmierci św. brata Alberta, kardynał Wojtyła był z nami, powiedziałby, że współczesne wyzwania i problemy są niejednokrotnie jeszcze większe.

Korytarze humanitarne

- W związku z tym dotknęliśmy tematu biedy, dotknęliśmy tematu wrażliwości człowieka, który mieni się być chrześcijaninem dla ludzi potrzebujących. Dotknęliśmy także problemu uchodźców, jeśli definiujemy uchodźcę jako tego, który ucieka przed śmiercią, ucieka przed wojną - powiedział metropolita warszawski.

Według kardynała Nycza, kiedy mówimy o uchodźcach w kontekście korytarzy humanitarnych, to mówimy o człowieku, któremu "w każdym miejscu świata powinno się udzielić pomocy lekarskiej, zdrowotnej". - To są czasami dzieci, które straciły oboje rodziców - zaznaczył hierarcha.

- I dlatego nie dajmy sobie wmówić, że nie da się zrobić nic, że jest jakiś konflikt między pomaganiem a bezpieczeństwem - podkreślił.

Zaznaczył przy tym, że potrafiliśmy przyjąć w Polsce 500 tysięcy ludzi podczas Światowych Dni Młodzieży i nikomu nic się nie stało. - Państwo jest na tyle mocne, że potrafi zabezpieczyć korytarze humanitarne. Uchodźcy są sprawdzani podwójnie: tutaj w Polsce, ale także przez Caritas Syrii, Caritas Libanu, Caritas Jordanii. Uchodźcy są sprawdzani, żeby byli to ludzie, którzy naprawdę potrzebują udzielenia pomocy - zapewnił kard. Nycz.

Apel papieża i biskupów

O otwarcie korytarzy humanitarnych, czyli bezpieczne sprowadzenie uchodźców, którzy uciekają przed wojną i prześladowaniami, zaapelował w lutym papież Franciszek. Apelował o to również m.in. kardynał Nycz.

Jednak przyjmowaniu do naszego kraju uchodźców - mimo głosu Kościoła - stanowczo sprzeciwiają się politycy Prawa i Sprawiedliwości, w tym premier Beata Szydło, a także prezydent Andrzej Duda.

Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. Odwołuje się do obietnicy złożonej w czasach Sejmu Czteroletniego (1792 r.), wybudowania Świątyni Najwyższej Opatrzności, będącej podziękowaniem za uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Świątynia nie została wówczas wybudowana z powodu rozbiorów. Z inicjatywą budowy Świątyni wystąpił w 1989 r. prymas Polski kardynał Józef Glemp, została oficjalnie otwarta 11 listopada ubiegłego roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje

INFORMACJE BIZNESOWE »

Ostrzeżenie o podejrzanych firmach na telefon. Nowa aplikacja KNF

Ostrzeżenie o podejrzanych firmach na telefon. Nowa aplikacja KNF

Informacja o tym, że Amber Gold trafiło na "czarna listę" Komisji Nadzoru Finansowego nie przebiła się do świadomości społecznej. Teraz KNF zmienia swoją stronę internetową, między innymi po to, by lista ostrzeżeń publicznych była lepiej widoczna. Oprócz tego łatwy dostęp do listy ma zapewniać KNF Alert, aplikacja na urządzenia mobilne. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Dochodzenie w sprawie ingerencji w śledztwo FBI dotyczące Hillary Clinton

Dochodzenie w sprawie ingerencji w śledztwo FBI dotyczące Hillary Clinton

Przewodniczący komisji sprawiedliwości Senatu USA ogłosił w piątek rozpoczęcie dochodzenia w sprawie ingerencji byłej prokurator generalnej Loretty Lynch w śledztwo FBI dotyczące byłej kandydatki na prezydenta z ramienia Partii Demokratycznej Hillary Clinton. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »