tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Kryzys sejmowy

Kaczyński: nie zgodzimy się na takie reguły

Kaczyński: nie zgodzimy się na takie reguły
Foto: PAP/Radek Pietruszka | Video: TVN 24 Kaczyński podziękował Senatowi za przyjęcie budżetu

- Mam nadzieję, że jeszcze w środę, w nieodległym czasie, zostanie otwarte kolejne, 34. posiedzenie Sejmu - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zaznaczył, że rozpoczęcie obrad jest "rzeczą istotną z punktu widzenia polskiego parlamentaryzmu".

- Chciałem podziękować wszystkim - Senatowi, panu marszałkowi i wicemarszałkom Senatu, wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że budżet został uchwalony, że cały ten zamysł, żeby Polacy zostali pozbawieni tego wszystkiego, co uzyskali w ostatnim roku - 500 plus, obniżenie wieku emerytalnego, Mieszkanie plus, wszystkie te plany, które mają być w przyszłości realizowane, że ten zamysł się całkowicie nie powiódł - mówił prezes PiS na środowej konferencji w Sejmie.

Prezes PiS wyraził też nadzieję, że budżet w krótkim czasie, po podpisie prezydenta, będzie mógł być opublikowany w Dzienniku Ustaw. - To jest najważniejsza wiadomość dzisiejszego dnia - podkreślił.

"33. posiedzenie Sejmu zostało zakończone"

Kaczyński podkreślił, że "jest rzeczą istotną z punktu widzenia polskiego parlamentaryzmu, żeby dzisiaj zostało otwarte 34. posiedzenie Sejmu. 33. zostało zakończone". - Mam nadzieję, że w ciągu godziny, dwóch, może trzech godzin, trudno mi powiedzieć, ale w każdym razie w niedługim czasie, nieodległym czasie, zostanie otwarte kolejne posiedzenie - podkreślił lider PiS.

Jak zaznaczył, w ten sposób "wszelkiego rodzaju wątpliwości, wszystko to, co było podstawą tych - niezgodnych z prawem, niezgodnych z konstytucją, niezgodnych z regulaminem Sejmu, niezgodnych z ustawą o prawach posłów i senatorów, wreszcie niezgodnych z kodeksem karnym - działań zostanie uchylone, zlikwidowane, i że te działania zostaną zakończone". - To jest naprawdę bardzo ważne dla przyszłości polskiej demokracji - przekonywał lider PiS.

- Żadna demokracja nie może się opierać na zasadzie, że jakaś grupa mniejszościowa może, i to przy pomocy działań nielegalnych, blokować funkcjonowanie Sejmu, funkcjonowanie parlamentu - stwierdził Kaczyński. - A nikt nie jest w stanie udowodnić, że to, co było tutaj robione, było robione w sposób legalny - przekonywał..

- To było - powtarzam - całkowicie nielegalne i to było przeciwko polskiej demokracji, to było celowo skierowane przeciwko polskiej demokracji, bo cała ta walka, która się toczy, to jest walka przeciw demokracji, przeciwko temu, żeby większość parlamentarna mogła decydować w interesie zwykłych ludzi, mogła decydować w interesie Polaków - stwierdził prezes PiS.

Zapytany o to, czy nie będzie już rozmów z opozycją, odpowiedział, że "sprawa budżetu jest zamknięta, sprawa obecności dziennikarzy w Sejmie została zamknięta, wobec tego jest takie pytanie, o czym mamy rozmawiać". - Jesteśmy zawsze otwarci na rozmowy, ale to muszą być rozmowy o tym, żeby polskie życie publiczne wróciło do choćby jakiej takiej normy - ocenił.

Prezes PiS mówił też o nieliczeniu się z powagą Sejmu, agresji, "zaczepkach i aktach łamania kultury" w Sejmie. - Mam nadzieję, że to, co się dzieje, będzie asumptem, żeby to się skończyło, żeby polskie życie publiczne wróciło do tych norm, które były przestrzegane w poprzednich kadencjach - podkreślił.

"Będą podjęte odpowiednie działania"

Na pytanie, co się stanie, jeśli opozycja będzie nadal blokowała salę plenarną i mównicę, odpowiedział, że "będą podjęte odpowiednie działania". - To nie do mnie należy, tylko do marszałka - dodał.

Dodał, że on jako poseł i prawnik może powiedzieć, iż blokowanie stołu prezydialnego, uniemożliwianie marszałkowi Sejmu, funkcjonariuszowi publicznemu, przemocą sprawowania funkcji, to "bardzo poważne przestępstwo przeciwko państwu".

- Mam nadzieję, że ci, co to robią, zrozumieją ,w jakiej się znajdują sytuacji - powiedział szef PiS.

Podkreślił, że PiS nigdy nie przyjmie do wiadomości, iż Polacy dzielą się na dwie kategorie: tych, którzy muszą przestrzegać prawa, i tych, którzy za nic nie odpowiadają i mogą demonstracyjnie łamać prawo i "nic im się nie dzieje". - Na takie reguły my się z całą pewnością nie zgodzimy - oświadczył.

Na pytanie, czy należy zastosować środki przymusu bezpośredniego wobec posłów, Kaczyński odpowiedział: "to nie moja decyzja, ja tylko przypomnę, co się stało, gdy Sejm był blokowany przez Samoobronę".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Kryzys sejmowy

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje

Orban po spotkaniu z Macronem: przyjaźń rozpoczęła się po męsku

- Nie mamy najmniejszego zamiaru zmieniać swojej tożsamości - stwierdził w piątek po unijnym szczycie w Brukseli premier Węgier Viktor Orban, po raz kolejny odmawiając przyjmowania uchodźców w ramach relokacji. Zapowiedział, że nic nie zmieni tej decyzji Budapesztu. zobacz więcej »

INFORMACJE BIZNESOWE »

Ostrzeżenie o podejrzanych firmach na telefon. Nowa aplikacja KNF

Ostrzeżenie o podejrzanych firmach na telefon. Nowa aplikacja KNF

Informacja o tym, że Amber Gold trafiło na "czarna listę" Komisji Nadzoru Finansowego nie przebiła się do świadomości społecznej. Teraz KNF zmienia swoją stronę internetową, między innymi po to, by lista ostrzeżeń publicznych była lepiej widoczna. Oprócz tego łatwy dostęp do listy ma zapewniać KNF Alert, aplikacja na urządzenia mobilne. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Palenie flag i "Śmierć Izraelowi". 
Tak Iran obchodzi Dzień Jerozolimy

Palenie flag i "Śmierć Izraelowi".
Tak Iran obchodzi Dzień Jerozolimy

Miliony Irańczyków wyszły w piątek na ulice Teheranu i setek innych miast, by zademonstrować solidarność z Palestyńczykami, potępić Izrael i USA. Doroczne święto o nazwie Światowy Dzień Jerozolimy (Yom Al-Kuds) obchodzone jest w Iranie od 1979 roku. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »