Zmarł John Guillermin - reżyser "Płonącego wieżowca" i "King Konga"


W wieku 89 lat zmarł w Los Angeles John Guillermin - reżyser m.in. głośnego "Płonącego wieżowca" z Paulem Newmanem i Stevem McQuennem oraz "King Konga" z Jessicą Lange. O śmierci filmowca poinformował jego przyjaciel Nick Redman, którego firma wydała wspomniane tytuły na DVD. Guillermin od końca lat 80. nie zrealizował już żadnego filmu, ale za sprawą tych dwóch tytułów trwale zapisał się w historii kina.

John Guillermin urodził się 11 listopada 1925 r. w Londynie. Jego rodzice z pochodzenia byli Francuzami. Może dlatego po ukończeniu Uniwersytetu Cambridge w Anglii przeniósł się do Francji. Tam, realizując krótkometrażowe dokumenty, rozpoczął karierę filmowca.

Podczas II wojny światowej walczył w Royal Air Force. Potem powrócił do Anglii i zajął się pisaniem scenariuszy. Powstałe wówczas filmy, choć uważane za oryginalne i ciekawe za sprawą walorów artystycznych, nie zdołały jednak zaistnieć poza krajem. Reżyser na kilka miesięcy pojechał więc do Hollywood, by podpatrzeć realizację wysokobudżetowych filmów, które miał w planach. Nakręcił m.in. dwie produkcje o przygodach Tarzana, ale żadna nie została dostrzeżona.

W 1964 r. postanowił na dobre przenieść się za ocean. Tam zwrócił na siebie uwagę po realizacji filmu "El Condor" - westernu o zbiegłym więźniu i poszukiwaczu złota, którzy przygotowują napad na fort El Condor, w którym ukryto milion dolarów. Gwiazdą filmu był Patrick O'Neal a muzykę napisał Maurice Jarré.

Na wielkie sukcesy przyszło mu jednak czekać do połowy lat 70., kiedy to powstały dwa jego najsłynniejsze filmy. W 1974 r. ten najwybitniejszy -"Płonący wieżowiec" i dwa lata później "King Kong" - opowieść o wielkiej małpie zakochanej w wyłowionej z morza przez załogę statku pięknej blondynce.

Faye Dunway i Paul Newman w "Płonącym wieżowcu"materiały prasowe

Gwiazdy w płonącej fortecy

Pomysł filmu "Płonący wieżowiec" powstał po lekturze powieści "The Tower" Richarda M. Sterna, z której po dodaniu do niej wątków z "The Glass Inferno" Thomasa N. Scortii i Franka Robinsona, Stirling Silliphant napisał scenariusz. W projekt zaangażowały się dwie najsłynniejsze hollywoodzkie wytwórnie - 20th Century Fox i Warner Bros, przeznaczając na niego 15 mln dolarów.

Do każdej z ról zaangażowano będące wówczas u szczytu popularności gwiazdy. I tak w filmie obok Paula Newmana, Stevea McQuinna i Faye Dunwaye wystąpili m.in. Fred Astaire, Richard Wagner, Richard Chamberlean i William Holden. Fabuła opowiada o nowo zbudowanym w San Francisco największym na świecie drapaczu chmur, którego huczne otwarcie rozpoczyna opowieść. W jego trakcie architekt projektu odkrywa usterki instalacji elektrycznej. W wieżowcu wybucha pożar i trzeba ewakuować ludzi z budynku. Straż pożarna rozpoczyna walkę z ogniem i upływającym czasem.

Choć "Płonący wieżowiec" powstał cztery dekady temu (1974 r.), wciąż uchodzi za jeden z najważniejszych filmów katastroficznych w kinie i mimo braku komputerowych tricków nadal robi wrażenie. Zdobył aż osiem nominacji do Oscara - w tym dla najlepszego filmu, za muzykę i rolę drugoplanową dla Freda Astaire'a, by ostatecznie otrzymać trzy: za zdjęcia, montaż i najlepszą piosenkę.

"King Kong" czyli klapa, do której wciąż wracamy

Po sukcesie "Płonącego wieżowca" wszystkie hollywoodzkie wytwórnie stały przed Guillerminem otworem. Zdecydował się na Paramount Pictures, który z gigantycznym na owe czasy budżetem prawie 25 mln dolarów zaoferował mu realizację wielkiego widowiska z gatunku fantasy z historią miłosną w tle - "King Konga", będącego remakiem niemego obrazu z 1933 r. Mało kto zna kulisy powstawania tego filmu - jego realizację zaproponowano Romanowi Polańskiemu, ten jednak projekt odrzucił.

Jessica Lange w "King Kongu" Johna Guillerminamateriały prasowe

Guillermin nie zastanawiał się wcale i rozpoczął szukanie aktorki do roli Dwan. Ubiegały się o nią m.in. rozpoczynające karierę Melanie Griffith i Meryl Streep, która po latach wyznała, że producent filmu, słynny Dino de Laurentis, ujrzawszy ją, powiedział: "Nie ma mowy, moja droga, my szukamy piękności". Był to ponoć jedyny przypadek, gdy ktoś odesłał z kwitkiem wielką Meryl. Rolę otrzymała, jak wiadomo, piękna Jessica Lange, rówieśniczka Streep, wówczas nikomu nieznana. Jej partnerem został mający już wtedy na koncie nominację do Oscara za "Ostatni seans" Jeff Bridges.

Fabułę, niestety, pozbawiono wszelkich niedopowiedzeń oryginału. Statek szukający ropy naftowej w rejonie Pacyfiku, z paleontologiem (Jeff Bridges) i piękną blondynką ( Lange) na pokładzie, dociera do wioski, której mieszkańców terroryzuje ogromna małpa - King Kong. Wpada jej w oko piękna dziewczyna. Zwierzę ją porywa, a załoga rusza na ratunek. Mimo iż debiutująca na dużym ekranie Lange zdobyła Złoty Glob dla najbardziej obiecującej aktorki, film zebrał kiepskie recenzje i nie stał się kasowym sukcesem. Guillerminowi producenci narzucili zarówno sposób filmowania, jak i scenariuszowe uproszczenia.

Plakat promujący "King Konga" z 1976 rokumateriały prasowe

Po premierze twórcom wytykano i fatalne dialogi, i nonszalancję wobec pierwowzoru, a także to, że poszli śladem japońskiej "Godzilli", rezygnując z poklatkowej animacji na rzecz "żywego" modelu małpy, w efekcie czego ruszała się ona jak słoń i śmieszyła. W dodatku w 1986 r. zrealizowano jego sequel z absurdalną fabułą, który był kompletną katastrofą. Sam Guillermin przeżył to tak bardzo, że wkrótce wycofał się z kina.

Mimo tych wszystkich słabości "King Kong" z 1976 r. ma swoich wiernych fanów na całym świecie, a z upływem czasu nie jest oceniany już tak surowo. Ma też na koncie Oscara za efekty specjalne, a dla pięknej Jessiki stał się początkiem wielkiej kariery zwieńczonej dwoma Oscarami. Co ciekawe, należy do najczęściej powtarzanych i oglądanych na małym ekranie amerykańskich produkcji.

Wśród produkcji zmarłego reżysera warto jeszcze wymienić niezwykle udany dramat kryminalny "Śmierć na Nilu" z Peterem Ustinowem i wielką Betty Davis w głównych rolach. Zrealizowany w 1978 r. film był adaptacją powieści Agathy Christie o detektywie Poirot, jak zwykle próbującym z powodzeniem rozwikłać kryminalną zagadkę.

Autor: Justyna Kobus//tka / Źródło: "Variety", tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed burzami w siedmiu województwach. Zjawiskom towarzyszyć będą silne opady deszczu oraz porywisty wiatr. Miejscami spadnie grad. Jak wynika z prognozy zagrożeń, wyładowania atmosferyczne mogą być zagrożeniem także w kolejnych dniach.

Burze, a w nich silny deszcz. Ostrzeżenia w siedmiu województwach

Burze, a w nich silny deszcz. Ostrzeżenia w siedmiu województwach

Źródło:
IMGW

Fińskie linie lotnicze Finnair wstrzymały loty do Tartu we wschodniej Estonii z powodu zakłóceń sygnału GPS spowodowanych przez Rosję - donosi Politico. Rząd w Tallinie uznaje zakłócenia za atak hybrydowy ze strony Moskwy, tymczasem władze w Helsinkach twierdzą, że to efekt uboczny rosyjskiej samoobrony.

Fiński przewoźnik zawiesza loty do jednego z europejskich miast. Powodem rosyjskie zakłócenia sygnału GPS

Fiński przewoźnik zawiesza loty do jednego z europejskich miast. Powodem rosyjskie zakłócenia sygnału GPS

Źródło:
Politico

Dowódca estońskiej armii twierdzi, że jego kraj, przy wsparciu Polski, Szwecji i Finlandii jest w stanie zapobiec rosyjskiej blokadzie Morza Bałtyckiego. "Trudniejsze i bardziej wymagające czasy prawdopodobnie jeszcze przed nami. Mamy jednak więcej żelaza, więcej ludzi i większą mądrość, niż kiedykolwiek przedtem" – ocenił.

Dowódca estońskiej armii: wspólnie z Polską oraz nowymi sojusznikami powinniśmy zapobiec rosyjskiej blokadzie Bałtyku

Dowódca estońskiej armii: wspólnie z Polską oraz nowymi sojusznikami powinniśmy zapobiec rosyjskiej blokadzie Bałtyku

Źródło:
PAP

Łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych wzdłuż granicy z Rosją. Pierwszy odcinek ma być ukończony w ciągu czterech miesięcy. Docelowo wzdłuż granicy Łotwy z Rosją i Białorusią ma powstać łańcuch umocnień, w którego skład wejdą sztuczne i naturalne przeszkody - bagna, lasy i rzeki.

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Źródło:
PAP

- Te trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może także i przede wszystkim dokąd zmierzamy - powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na placu Zamkowym w Warszawie podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja. Zginęły trzy osoby jadące autem, które uderzyło w drzewo. Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA. Z kolei łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych w ramach pierwszej linii obrony wzdłuż granicy z Rosją. Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 4 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 4 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 4 maja

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Sobota 04.05 okaże się pochmurna, szczególnie na zachodzie kraju. Tam również spodziewane są opady deszczu, miejscami nawet burze. Dzień wciąż będzie jednak ciepły, a termometry wskażą od 21 do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota 04.05. Ciepły, ale burzowy początek weekendu

Pogoda na dziś - sobota 04.05. Ciepły, ale burzowy początek weekendu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

Donald Trump po ewentualnym zwycięstwie w wyborach zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu trzech procent PKB, jako cenę dalszego zobowiązania USA na rzecz obrony Europy - podał w piątek brytyjski "The Times". Trumpa zainspirować miał do tego prezydent Andrzej Duda.

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Adam Bodnar zapowiada, że wnioski o uchylenie immunitetu w związku ze sprawą Funduszu Sprawiedliwości to kwestia maksymalnie kilku tygodni. Bodnar zapowiada także, że nie będzie uznawał zabezpieczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie odwoływania prezesów sądów.

Bodnar: będą wnioski o uchylenie immunitetu w związku ze sprawą Funduszu Sprawiedliwości

Bodnar: będą wnioski o uchylenie immunitetu w związku ze sprawą Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
PAP

Policjanci ustalili tożsamość osoby, której ciało zostało odnalezione w spalonym samochodzie w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). - To 44-mężczyzna, był poszukiwany - przekazał młodszy aspirant Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24