tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Konflikt wokół TK

Jest zgoda na powrót sędziego TK Wróbla do Sądu Najwyższego

Jest zgoda na powrót sędziego TK Wróbla do Sądu Najwyższego
Foto: tvn24 W TK po odejściu Wróbla zostałoby ośmioro sędziów wybranych przez obecny Sejm

Krajowa Rada Sądownictwa wyraziła w środę zgodę na powrót do Sądu Najwyższego sędziego Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Wróbla - poinformował rzecznik prasowy KRS sędzia Waldemar Żurek.

Sędzia Żurek dodał, że kwestia ta została omówiona przez KRS i w środę Rada przegłosowała zgodę w tej sprawie.

Koniec kadencji w 2020 r.

Kadencja sędziego Wróbla w Trybunale upływa w maju 2020 r. Jego wcześniejsze odejście z TK oznaczałoby, że - po wyborze jego następcy - w TK byłoby ośmioro sędziów, wybranych przez obecny Sejm.

63-letni Wróbel, jako kandydat zgłoszony przez klub SLD, został wybrany przez Sejm na dziewięcioletnią kadencję do TK w maju 2011 r., w miejsce po sędzi Ewie Łętowskiej. Wcześniej Wróbel orzekał w Izbie Pracy Sądu Najwyższego. Wiele lat pracował na UMCS w Lublinie, specjalizuje się w prawie unijnym, administracyjnym i pracy.

Ustawa o SN mówi, że sędzia, który zrzekł się urzędu sędziego SN, ma prawo powrotu, jeżeli przerwa w pełnieniu obowiązków sędziego nie przekracza dziewięciu lat. W takim przypadku Krajowa Rada Sądownictwa, z inicjatywy zainteresowanego, przedstawia prezydentowi RP wniosek o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego SN.

O woli rezygnacji sędziego Wróbla z funkcji sędziego TK informował 19 grudnia zeszłego roku ówczesny prezes TK Andrzej Rzepliński. - Ponieważ tu chodzi o władzę, o Polskę, to powiem, co nie tylko mnie powiedział: że jest zbrzydzony tym, jak się wybiera sędziów, z jaką pogardą wobec procedur i wobec tego, kto może do Trybunału trafiać. On jest tym zbrzydzony - mówił wtedy Rzepliński.Sędzia Wróbel informował wtedy portal Lex.pl, że podjął działania zmierzające do złożenia rezygnacji z urzędu sędziego TK i powrotu do orzekania w SN. Po pozytywnej decyzji KRS wniosek trafi do prezydenta. - Jeśli prezydent powoła mnie ponownie na urząd sędziego Sądu Najwyższego, wtedy złożę rezygnację z pracy w TK – mówił w grudniu zeszłego roku sędzia Wróbel temu portalowi.

Sytuacja w TK

Obecnie sędzia Wróbel pozostaje w składzie TK. Na 17 stycznia jest wyznaczona rozprawa TK dotycząca przepisów Prawa wodnego w składzie pięciu sędziów, której sędzia Wróbel ma przewodniczyć.

Poza sędzią Wróblem w TK jest siedmioro sędziów wybranych przez Sejmy poprzednich kadencji: Stanisław Biernat (wiceprezes TK; jego kadencja upływa w czerwcu 2017 r.), Leon Kieres (kończy kadencję w 2021 r.), Małgorzata Pyziak-Szafnicka (kończy kadencję w 2020 r.), Stanisław Rymar (kończy kadencję w 2019 r.), Piotr Tuleja (kończy kadencję w 2019 r.), Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz (kończy kadencję w 2019 r.) i Marek Zubik (kończy kadencję w 2019 r.).

W TK jest też siedmioro sędziów wybranych przez obecny Sejm. W grudniu 2015 r. Sejm wybrał zgłoszonych przez PiS: Julię Przyłębską (obecna prezes TK), Piotra Pszczółkowskiego, Mariusza Muszyńskiego, Lecha Morawskiego i Henryka Ciocha. Trzech ostatnich Rzepliński nie dopuszczał przez ponad rok do orzekania w TK, powołując się na wyroki TK z grudnia 2015 r. o tym, że ich miejsca są zajęte przez trzech sędziów wybranych w październiku 2015 r. na podstawie prawnej uznanej przez TK za zgodną z konstytucją - Romana Hausera, Krzysztofa Ślebzaka i Andrzeja Jakubeckiego, od których prezydent nie przyjął ślubowania. W kwietniu 2016 r. Sejm wybrał do TK kandydata PiS Zbigniewa Jędrzejewskiego, a w grudniu 2016 r. - kandydata PiS Michała Warcińskiego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Konflikt wokół TK

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
lab

Prezydencik podpisuje wszystko co mu każą

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   4
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Witold_rubio

   Założysz się, że w tym przypadku NIE podpisze? Tak jak nie przyjął ślubowania i nie podpisał nominacji sędziowskich dla WSKAZANYCH sędziów.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Donald11

     Lab chciał chyba napisać: "podpisuje TYLKO TO, co mu każą".

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       Pobicie Etiopczyka na Bielanach. Drugi podejrzany zatrzymany

       Pobicie Etiopczyka na Bielanach. Drugi podejrzany zatrzymany

       - Stołeczna policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o pobicie obywatela Etiopii - poinformował w czwartek PAP rzecznik KSP komisarz Sylwester Marczak. Zdarzenie miało miejsce w nocy z wtorku na środę. To już druga osoba zatrzymana w tej sprawie. czytaj dalej »

       INFORMACJE ZE ŚWIATA »

       Bilans ofiar rośnie, katastrofalne straty. Tajfun uderzył w Chinach

       Bilans ofiar rośnie, katastrofalne straty. Tajfun uderzył w Chinach

       Do co najmniej 16 osób wzrósł bilans ofiar śmiertelnych tajfunu Hato, który przeszedł w środę nad Hongkongiem, Makau i południowymi Chinami - podały władze. Wiatr i deszcze spowodowały poważne szkody. Dziesiątki osób uznaje się za zaginione, 120 jest rannych. zobacz więcej »

       INFORMACJE SPORTOWE »

       Koale z australijskiego Zoo w Beerwah (Fot. BEN BEADEN/PAP/EPA). czytaj dalej »