Izba Gmin przeciwna zapewnieniu gwarancji obywatelom Unii po Brexicie


Stosunkiem głosów 335 do 287 niższa izba brytyjskiego parlamentu przegłosowała w poniedziałek odrzucenie poprawki przewidującej, że rząd w Londynie zagwarantuje obowiązujące obecnie prawa obywatelom Unii Europejskiej żyjącym w Zjednoczonym Królestwie po jego wyjściu ze Wspólnoty.

W poniedziałek Izba Gmin debatowała nad tym, czy jakiekolwiek gwarancje dla unijnych obywateli powinny zostać zapisane w przegłosowywanej przez parlament ustawie autoryzującej premier Theresę May do rozpoczęcia negocjacji w sprawie Brexitu.

Bez gwarancji mimo poprawek

Po wcześniejszym przyjęciu projektu ustawy bez poprawek przez Izbę Gmin, Izba Lordów wprowadziła w marcu dwie zmiany.

Zgodnie z brzmieniem proponowanej przez lordów poprawki dotyczącej praw obywateli Unii Europejskiej ministrowie rządu May musieliby w ciągu trzech miesięcy przygotować propozycje legislacyjne, które zapewnią, że trzy miliony obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii - w tym blisko milion Polaków - zachowają po Brexicie te same prawa dotyczące pobytu, które mają obecnie.

Przedstawiciele rządu w Londynie, w tym minister ds. Brexitu David Davis, zapowiedzieli wówczas, że posłowie rządzącej i mającej samodzielną większość Partii Konserwatywnej zagłosują za odrzuceniem tych poprawek podczas dalszych prac legislacyjnych.

To stało się właśnie w poniedziałek, gdy projekt ustawy po poprawkach w Izbie Lordów wrócił do niżej izby brytyjskiego parlamentu - Izby Gmin. Stosunkiem głosów 335 do 287 poprawka przepadła, co oznacza, że Londyn nie będzie musiał gwarantować jednostronnie praw obywatelom Unii, w tym Polski, gdy Wielka Brytania odłączy się formalnie od Wspólnoty.

Według planów gabinetu May ma się to stać do końca 2019 roku.

Izba Gmin odrzuciła też drugą z zaproponowanych w Izbie Lordów poprawek. Ta dotyczyła przekazania parlamentowi większej władzy nad procesem decyzyjnym dotyczącym Brexitu. Konserwatyści wygrali głosowanie, dzięki czemu rząd w Londynie będzie miał więcej możliwości negocjowania ostatecznej umowy o Brexicie bez oglądania się na parlament.

Druga poprawka dawała posłom prawo weta wobec warunków Brexitu.

Poprawka przepadła stosunkiem głosów 331 do 286.

Lordowie mogą ponownie przegłosować poprawki lub - jak sugerowały w poniedziałek media - zrezygnować z umieszczenia ich w ustawie, pozwalając na jej uchwalenie w oryginalnym, zaproponowanym przez rząd kształcie.

To głosowanie również ma się odbyć w poniedziałek.

Autor: adso / Źródło: reuters, pap