Islamiści straszą zakupem broni atomowej: mamy miliardy dolarów i kontakty

Bojownicy Państwa Islamskiego sądzą, że mogą kupić broń atomową w Pakistaniewikipedia commons | Państwo Islamskie | Charles Levy

Bojownicy ISIS w najnowszym numerze swojego magazynu propagandowego chwalą się, że mogą zdobyć broń atomową w ciągu zaledwie roku. Jak napisali, wystarczy, że przekupią palestyńskich urzędników.

Artykuł pod znamiennym tytułem "Burza doskonała" ukazał się w czasopiśmie "Dabiq", wydawanym przez Państwo Islamskie Iraku i Syrii (ISIS) - poinformował w sobotę brytyjski dziennik "The Independent". Jego autorem jest rzekomo John Cantile, brytyjski fotoreporter, który od ponad dwóch lat jest zakładnikiem ISIS.

"Państwo Islamskie dysponuje miliardami dolarów. Wystarczy, że skontaktują się ze swoimi ludźmi w świeckich władzach Pakistanu, aby kupić głowice atomowe od handlarzy bronią powiązanych ze skorumpowanymi urzędnikami w tym kraju" - można przeczytać w tekście.

"To suma wszystkich strachów zachodnich agencji wywiadowczych i dziś jest to nieporównywalnie bardziej prawdopodobne niż jeszcze rok temu" - przekonuje artykuł.

Autor wyraził przekonanie, że ISIS użyłoby broni atomowej przeciwko USA i że "przyćmiłoby to wszystkie inne zamachy terrorystyczne".

Eksperci: Na razie to niemożliwe. Na razie

Według specjalistów pytanych o to przez "The Independent", IS nie ma dziś możliwości, aby zdobyć dostęp do broni atomowej.

Lecz to prawda, podkreślili eksperci, że Państwo Islamskie dysponuje dużą ilością pieniędzy. IS kontroluje liczne pola naftowe w Syrii i Iraku. Źródłem dochodów jest też dla nich sprzedaż zrabowanych dóbr kultury. Niektóre z bezcennych dzieł są kupowane za setki tysięcy dolarów. Także opodatkowanie ludności na kontrolowanych terytoriach i zwykłe wymuszenia czynią IS bogatą organizacją. Eksperci szacują, że obecnie Państwo Islamskie ma około dwa miliardy dolarów.

Artykuł ukazał się w czasie, gdy islamiści odnieśli serię zwycięstw, zdobywając miasta Palmirę w Syrii i Ramaldi w Iraku. Z drugiej strony, utracili w tym roku Tikrit, a zintensyfikowanie wysiłków na rzecz rekrutacji nowych bojowników może świadczyć o tym, że ich siły są zbyt rozproszone.

We wrześniu ubiegłego roku brytyjska minister spraw wewnętrznych Theresa May ostrzegła, że organizacja może stać się "prawdziwym państwem terrorystycznym".

- Jeśli ISIS faktycznie zbuduje państwo, to pojawi się ryzyko, że terroryści będą mogli uzyskać broń biologiczną, chemiczną, a nawet atomową - i użyć jej przeciwko nam - stwierdziła.

[object Object]
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: fil/ja / Źródło: independent.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia commons | Państwo Islamskie | Charles Levy