tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Porozumienie atomowe z Iranem

Wzbogacony uran w pięć dni. Iran przestrzega

Wzbogacony uran w pięć dni. Iran przestrzega
Foto: Abedin Taherkenareh / PAP/EPA Irańskie władze podkreślają, że mogą wznowic program atomowy (archiwalne nagranie wystąpienia prezydenta)

Iran może w ciągu pięciu dni wznowić produkcję wysoko wzbogaconego uranu - oznajmił szef irańskiej agencji energii atomowej Ali Akbar Salehi. To ostrzeżenie o tym, co może się stać, jeśli umowa nuklearna, którą Teheran zawarł w 2015 roku ze światowymi mocarstwami, zostanie unieważniona.

Salehi nawiązał do ostatniej wypowiedzi prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego, który zagroził w zeszłym tygodniu, że jeśli Stany Zjednoczone nałożą kolejne sankcje na jego kraj, to "nawet w ciągu kilku godzin" będzie on mógł zerwać porozumienie nuklearne ze światowymi mocarstwami.

- Ostrzeżenie prezydenta nie było bezpodstawne - oświadczył Salehi. - Jeśli zdecydujemy, to w ciągu pięciu dni w podziemnych zakładach w Fordo możemy uzyskać uran wzbogacony do poziomu 20-procentowej zawartości rozszczepialnego izotopu U235 - zapowiedział.

Iran "nie chce się wycofać"

Jednocześnie Salehi, który w sierpniu został ponownie wybrany na wiceprezydenta Iranu do spraw energetyki atomowej oraz szefa irańskiej agencji energii atomowej, podkreślił, że jego głównym priorytetem będzie zachowanie porozumienia z mocarstwami.

Zawarty w lipcu 2015 roku międzynarodowy układ z Iranem ma zatrzymać jego program jądrowy i przewiduje, że Teheran zrezygnuje z rozwijania możliwości pozwalających stworzyć broń atomową w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych.

Jednak w ostatnim czasie amerykańska administracja prezydenta Donalda Trumpa, która jest niechętna umowie podpisanej za prezydentury Baracka Obamy, nałożyła szereg sankcji na Iran, które nie są powiązane z jego działalnością nuklearną.

Dodatkowe sankcje

Pod koniec lipca amerykański resort finansów ogłosił nowe sankcje związane z programem budowy rakiet balistycznych, niezgodnym z rezolucją ONZ. Sankcjami objęto też elitarne jednostki Strażników Rewolucji. Była to reakcja na udane wystrzelenie przez Iran w kosmos rakiety zdolnej do przenoszenia satelitów.

Dodatkowo na początku sierpnia prezydent Trump podpisał ustawę wprowadzającą nowe sankcje wobec Iranu, Rosji i Korei Północnej, które wcześniej przyjął Kongres USA. Powodem tych sankcji był nie tylko program budowy rakiet balistycznych, lecz także łamanie praw człowieka przez Teheran i wspieranie organizacji uznawanych przez Waszyngton za terrorystyczne, takich jak libański Hezbollah.

Iran zaprzecza, że jego największe rakiety budowane są do celów militarnych i opisuje swój program balistyczny jako pokojowy.

Irański parlament odpowiedział na amerykańskie sankcje, przegłosowując zwiększenie środków na program rakietowy i na Strażników Rewolucji. Przewodniczący parlamentu Ali Laridżani ostrzegł Amerykanów, że "są to dopiero pierwsze działania" Teheranu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Porozumienie atomowe z Iranem

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

INFORMACJE BIZNESOWE »

Mamy boom mieszkaniowy. Takiej sytuacji w Polsce jeszcze nie było

Mamy boom mieszkaniowy. Takiej sytuacji w Polsce jeszcze nie było

Mieszkanie plus i nagrzany rynek mieszkaniowy nie studzą entuzjazmu deweloperów. Pierwszy raz w historii polskiego rynku rozpoczęli oni budowę ponad stu tysięcy mieszkań - informuje Home Broker. Zanotowano również rekord w kategorii liczby mieszkań oddanych do użytkowania. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Wielki sondaż wśród młodych Niemców: AfD 
z małym poparciem, Merkel 
z największym

Wielki sondaż wśród młodych Niemców: AfD
z małym poparciem, Merkel
z największym

Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) cieszy się największym poparciem wśród młodzieży niemieckiej - głoszą opublikowane we wtorek oficjalne wyniki sondażowych wyborów "U18" (czyli wśród osób poniżej 18 roku życia). zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Rybacy podczas połowu w bajkowej scenerii, Yehliu Geopark, Tajwan. Fot: Ritchie B. Tongo/PAP/EPA czytaj dalej »