tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Hollande na Westerplatte? 11 prezydentów potwierdziło przybycie do Polski

Hollande na Westerplatte? 11 prezydentów potwierdziło przybycie do Polski
Foto: EPA | Video: Fakty TVN Preyzdent Francji nie ma jeszcze gotowego kalendarza na początek maja

Rocznica zakończenia II wojny światowej zbliża się wielkimi krokami. Kto pojawi się na obchodach 7 maja na Westerplatte i czy Polska, która chciała stworzyć wydarzenie będące "konkurencją" dla obchodów Dnia Zwycięstwa w Moskwie 9 maja, przyciągnie tych polityków, którzy co roku odwiedzali z reguły Władimira Putina? Materiał "Faktów" TVN.

WIĘCEJ INFORMACJI I MATERIAŁÓW NA STRONIE "FAKTÓW" TVN

Władimirowi Putinowi nie udało się przekonać do przyjazdu do Moskwy żadnego z polityków krajów Unii Europejskiej i wygląda na to, że wielu z nich przyleci nad Bałtyk, by uczestniczyć w obchodach 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Polsce.

Hollande? Może. Cała Europa Środkowo-Wschodnia na pewno

Jak nieoficjalnie dowiedziały się "Fakty" TVN - przyjazd do kraju rozważa prezydent Francji Francois Hollande, choć jego ambasador w Polsce mógł tylko powiedzieć przed kamerą, że "nie potwierdza i nie zaprzecza" takim informacjom.

W Pałacu Prezydenckim w Warszawie mówi się też, że do Polski zawita najprawdopodobniej jeden z członków brytyjskiej rodziny królewskiej.

Wiadomo natomiast, że obok prezydenta Bronisława Komorowskiego i przedstawicieli rządu 7 maja na Westerplatte pojawią się wszyscy prezydenci krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a zatem: Słowacji, Czech, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, Słowenii, a także - co w kontekście obecnej sytuacji w Europie jest najistotniejsze - Ukrainy.

Tego dnia będą uczestniczyli w debacie historyków, w czasie której swoje przemówienia wygłoszą m.in. prof. Władysław Bartoszewski i Norman Davis, a o godz. 17.00 złożą kwiaty pod pod pomnikiem poległych stoczniowców.

O północy z 7 na 8 maja rozpoczną się zaś główne uroczystości na Westerplatte.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Dowiedz się więcej...

Z powodu ciszy referendalnej forum zostało wyłączone

Pozostałe informacje

Stoch po kosmicznym skoku: chciałem jeszcze, jeszcze i jeszcze dalej

Rekord Polski i rekord obiektu. Sobota w Planicy należała do Kamila Stocha, który wciągnął nasz zespół na trzecie miejsce w konkursie drużynowym. - Nie było żadnego strachu, chciałem jeszcze, jeszcze i jeszcze dalej - podsumował swój skok. zobacz więcej »

INFORMACJE BIZNESOWE »

Polskie firmy obawiają się cyberataków na systemy przemysłowe

Polskie firmy obawiają się cyberataków na systemy przemysłowe

64 proc. polskich firm produkcyjnych obawia się cyberataków na systemy przemysłowe, których skutkiem może być np. wstrzymanie produkcji - wynika z najnowszego raportu PwC. - To co kiedyś było tylko science-fiction staje się rzeczywistością - powiedział Jacek Sygutowski, szef Zespołu Cyber Security. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Tarcze, pałki, armatki wodne, kilkuset zatrzymanych. Rozprawa z opozycją

Tarcze, pałki, armatki wodne, kilkuset zatrzymanych. Rozprawa z opozycją

Na Białorusi zakończyły się demonstracje opozycji w związku z Dniem Wolności. Milicja rozpędzała manifestacje przy użyciu armatek wodnych i pałek. Niezależne białoruskie media informują, że w stolicy Białorusi zostało zatrzymanych kilkaset osób. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Czarnogóra czuje respekt przed Polską

Czarnogóra czuje respekt przed Polską

Polska to bardzo silna reprezentacja - zachwalał ekipę Adama Nawałki selekcjoner Czarnogóry, Ljubisa Tumbaković. - Jeśli spojrzy się na tabelę i jakość polskiej drużyny, to można powiedzieć, że jest faworytem, takim nieznacznym faworytem. Bo też mamy swoje atuty i nie chodzi jedynie o własny stadion - dodał Serb. zobacz więcej »

Wiec poparcia dla Unii Europejskiej w Rzymie. (PAP/EPA/Antonello Nusca) czytaj dalej »