tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Hollande na Westerplatte? 11 prezydentów potwierdziło przybycie do Polski

Hollande na Westerplatte? 11 prezydentów potwierdziło przybycie do Polski
Foto: EPA | Video: Fakty TVN Preyzdent Francji nie ma jeszcze gotowego kalendarza na początek maja

Rocznica zakończenia II wojny światowej zbliża się wielkimi krokami. Kto pojawi się na obchodach 7 maja na Westerplatte i czy Polska, która chciała stworzyć wydarzenie będące "konkurencją" dla obchodów Dnia Zwycięstwa w Moskwie 9 maja, przyciągnie tych polityków, którzy co roku odwiedzali z reguły Władimira Putina? Materiał "Faktów" TVN.

WIĘCEJ INFORMACJI I MATERIAŁÓW NA STRONIE "FAKTÓW" TVN

Władimirowi Putinowi nie udało się przekonać do przyjazdu do Moskwy żadnego z polityków krajów Unii Europejskiej i wygląda na to, że wielu z nich przyleci nad Bałtyk, by uczestniczyć w obchodach 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Polsce.

Hollande? Może. Cała Europa Środkowo-Wschodnia na pewno

Jak nieoficjalnie dowiedziały się "Fakty" TVN - przyjazd do kraju rozważa prezydent Francji Francois Hollande, choć jego ambasador w Polsce mógł tylko powiedzieć przed kamerą, że "nie potwierdza i nie zaprzecza" takim informacjom.

W Pałacu Prezydenckim w Warszawie mówi się też, że do Polski zawita najprawdopodobniej jeden z członków brytyjskiej rodziny królewskiej.

Wiadomo natomiast, że obok prezydenta Bronisława Komorowskiego i przedstawicieli rządu 7 maja na Westerplatte pojawią się wszyscy prezydenci krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a zatem: Słowacji, Czech, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, Słowenii, a także - co w kontekście obecnej sytuacji w Europie jest najistotniejsze - Ukrainy.

Tego dnia będą uczestniczyli w debacie historyków, w czasie której swoje przemówienia wygłoszą m.in. prof. Władysław Bartoszewski i Norman Davis, a o godz. 17.00 złożą kwiaty pod pod pomnikiem poległych stoczniowców.

O północy z 7 na 8 maja rozpoczną się zaś główne uroczystości na Westerplatte.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje

INFORMACJE SPORTOWE »

Bitwa wodna w Lozannie w Szwajcarii (Fot. VALENTIN FLAURAUD/PAP/EPA) czytaj dalej »