"Gdyby 'Bogowie' nie tryumfowali, fani filmu roznieśliby jurorów"

Złote Lwy bez niespodzianek – tryumf "Bogów". Skrzywdzone "Miasto 44"
Złote Lwy bez niespodzianek – tryumf "Bogów". Skrzywdzone "Miasto 44"
tvn24
Reżyser filmu "Bogowie" Łukasz Palkowski i laureat nagrody za pierwszoplanową rolę męską w filmie "Bogowie" aktor Tomasz Kottvn24

Nie było mocnych na "Bogów" Łukasza Palkowskiego na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni. Tomasz Kot w roli Zbigniewa Religi też okazał się bezkonkurencyjny. Największym zaskoczeniem była natomiast Nagroda Specjalna Jury dla łopatologicznego, zwyczajnie słabego "Obywatela" Jerzego Stuhra, chłodno przyjętego przez krytyków. Brak wśród laureatów głównych nagród "Miasta 44" przyjęto z niedowierzaniem. Opinia, że skrzywdzono przejmujące kino Komasy, zdominowała kuluarowe dyskusje po gali w Teatrze Muzycznym.

- Gdyby "Bogowie" nie tryumfowali, fani filmu, którzy zgotowali filmowi sześciominutową owację na stojąco, prawdopodobnie roznieśliby jurorów – żartowali dziennikarze akredytowani na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni. Taka sama feta w trakcie ogłaszania na gali werdyktu była tego najlepszym dowodem.

Decyzja o przyznaniu Złotych Lwów filmowi Łukasza Palkowskiego, jak zdradził przewodniczący jury Ryszard Bugajski, była jednogłośna. Obraz zaliczano do grona faworytów od czwartkowych pokazów, a kreacja Tomasza Kota jako Zbigniewa Religi wyrastała mocno ponad pozostałe role pierwszego planu. (O filmie obszernie pisaliśmy tuż po gdyńskiej premierze.)

Film nagrodzono także za scenariusz Krzysztofa Raka, ponadto za scenografię i charakteryzację. Sześć ważnych nagród - z taką liczbą statuetek dawno nie opuszczał gali żaden film konkursu głównego w Gdyni.

Idol uczłowieczony i jasna strona świata

Z życiorysu profesora Religii łatwo można było zrobić śmiertelnie poważną opowieść o pomnikowym bohaterze, zmagającym się z nieprzychylnym mu światem. Twórcy nie poszli jednak w tę stronę. Prócz wielkiej kreacji Tomasza Kota, kluczem do sukcesu opowieści o 3 latach z życia Zbigniewa Religi w siermiężnych latach 80. okazał się zabieg pokazania tego okresu w wersji przerysowanej, na wpół groteskowej.

- Chcieliśmy na przekór wszystkiemu zrobić film jasny – mówił na konferencji Palkowski. I tacy właśnie są "Bogowie". Ta opowieść - znaczona klęskami profesora Religi, które doprowadzić miały go do sukcesu i pierwszych przeszczepów serca w Polsce - sprawdza się na wszystkich poziomach. Jako film obyczajowy, biograficzny, po części już też historyczny, a nade wszystko - jako opowieść o człowieku zmagającym się z nieprzychylnym jego marzeniom systemem i z własnymi słabościami. O człowieku padającym i podnoszącym się za każdym razem, w przekonaniu, że musi dać radę.

Palkowski już w debiutanckim „Rezerwacie” pokazał, że woli pokazywać szklankę do połowy pełną, niż jej pustą połowę. Tym razem także świetnie to zadziałało.

Swoją nagrodę filmowi przyznali też dziennikarze akredytowani na festiwalu. "Bogowie" odebrali ponadto nagrodę publiczności - Złoty Klakier - dla najdłużej oklaskiwanego filmu w konkursie głównym (ponad 6 minut) i całą serię innych nagród pozaregulaminowych.

Skrzywdzone "Miasto 44" i przeceniony Stuhr

O ile Złote Lwy dla "Bogów" i zwycięstwo twórców tego filmów przyjęto z zadowoleniem, o tyle już kolejne z ważnych nagród wzbudziły burzliwą dyskusję. Zwłaszcza - przyznawana zwykle za artystyczne wyrafinowanie Nagroda Specjalna Jury, którą uhonorowano film Jerzego Stuhra "Obywatel", wzbudziła zaskoczenie. Tym bardziej, że chłodno przyjęty przez krytyków, łopatologiczny, szkicowany grubą kreską i zwyczajnie słaby film miał konkurentów godnych tej nagrody.

Uzasadnienie jury "za odwagę podjęcia trudnych tematów" brzmiało ogólnikowo i nie trafiło do przekonania dziennikarzom. Do tego, by skrytykować ludzi ogarniętych obsesjami antysemickimi i szowinistycznymi nie potrzeba nadzwyczajnej odwagi - nie brakuje takich publikacji w opiniotwórczej prasie. Jeśli zaś uznano mentorski ton twórcy za przejaw "artystycznego wyrafinowania", gusta krytyków i jurorów wyraźnie się rozminęły. Czym kierowało się jury - nie wiemy, bo do dyskusji, jaka zwykle ma miejsce po wręczeniu nagród w Gdyni, wyjątkowo nie było okazji.

Spośród filmów godnych nagrody jurorów warto wymienić choćby świetnego "Fotografa" Waldemara Krzystka - pominiętego całkowicie, czy "Miasto 44" Jana Komasy, najbardziej oczekiwany film roku, który prócz nagrody aktorskiej dla 19-letniej Zofii Wichłacz został doceniony wyłącznie za... dźwięk.

Powstanie "zbyt widowiskowe"?

Brak liczących się nagród dla poruszającego dzieła Komasy, by za to tematem numer jeden kuluarowych rozmów po gali. Nie wiemy, czy jurorom nie przypadł do gustu fakt, że reżyser stosując oryginalną poetykę dzieła, odciął się od rodzimego "powstańczego kina", czy zdecydowały inne powody.

Nie tylko w Gdyni można było spotkać bardzo młodych widzów, wychodzących z projekcji głęboko poruszonymi, a to do nich głównie adresował reżyser swoje dzieło. Wielu spośród żyjących jeszcze powstańców uznanie wyrażało już po pierwszych pokazach.

Śmiesznie brzmią argumenty o przytłaczającej widowiskowości dzieła, na które twórcy dostali budżet, jakim dotąd mógł się poszczycić wyłącznie Wajda przy "Katyniu". Czy byłoby lepiej, gdyby zrobił kameralny obraz, posługując się metaforami i symboliką, zamiast stworzyć widowisko? Kino jest sztuką obrazu, a udana próba rekonstrukcji dramatycznych zdarzeń przemawia silniej do wyobraźni (zwłaszcza młodego) widza niż najlepsze dialogi.

Jeśli jednak nawet jurorzy "nie kupili" wizji Powstania wpisanego w popkulturowa poetykę, mogli byli docenić film za genialną scenografię, charakteryzację, kostiumy. Jeden z naszych oscarowych twórców w luźnej, nieoficjalnej rozmowie opowiadał w sobotę, że praca twórców "Miasta 44" wielokrotnie przewyższała poziomem trudności tę, którą wykonał w "Pianiście" Roman Polański. Niedocenienie jej wydaje się być potwornie krzywdzące dla artystów.

Miejmy nadzieję, że festiwale zagraniczne, na które już niebawem film wyrusza, dojrzą w nim to wszystko, na co niewrażliwi okazali się jurorzy gdyńskiej imprezy.

"Gdyby 'Bogowie' nie tryumfowali, fani filmu roznieśliby jurorów"
"Gdyby 'Bogowie' nie tryumfowali, fani filmu roznieśliby jurorów"tvn24

Lista laureatów 39. festiwalu w Gdyni:

ZŁOTE LWY "Bogowie"

SREBRNE LWY "Pod mocnym aniołem"

NAGRODA SPECJALNA JURY Jerzy Stuhr - "Obywatel"

REŻYSERIA Władysław Pasikowski - "Jack Strong"

PIERWSZOPLANOWA ROLA MĘSKA Tomasz Kot - "Bogowie"

PIERWSZOPLANOWA ROLA KOBIECA Zofia Wichłacz - "Miasto 44"

DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA Dawid Ogrodnik - "Obietnica"

DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA Elena Babenko - "Fotograf"

DEBIUT AKTORSKI Sebastian Fabijański - "Jeziorak", "Miasto 44" Jaśmina Polak - "Hardkor Disko"

SCENARIUSZ Krzysztof Rak - "Bogowie"

PLATYNOWE LWY ZA DZIEŁO ŻYCIA Sylwester Chęciński

ZDJĘCIA Kacper Fertacz - "Hardkor Disko"

MUZYKA Mikołaj Trzaska - "Pod mocnym aniołem"

MONTAŻ Paweł Laskowski - "Pod mocnym aniołem"

SCENOGRAFIA Wojciech Żogała - "Bogowie"

DŹWIĘK Bartosz Putkiewicz - "Miasto 44"

CHARAKTERYZACJA Agnieszka Hodowana i Aneta Brzozowska - "Bogowie"

EFEKTY SPECJALNE - nagroda pozaregulaminowa "Miasto 44

Autor: Justyna Kobus//rzw / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Dla kolaborantów rosyjskich służb nie będzie żadnej pobłażliwości. Wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk, odnosząc się do ostatnich zatrzymań na terenie Polski.

Tusk: wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji

Tusk: wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji

Źródło:
tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Waldemar Bonkowski, były senator PIS został skazany na trzy miesiące bezwzględnego więzienia i rok ograniczenia wolności w postaci prac społecznych. Chodzi o sprawę ciągnięcia psa przywiązanego do samochodu. Zwierzak nie przeżył. Prawomocny wyrok w procesie odwoławczym w Sądzie Okręgowym w Gdańsku zapadł w piątek w obecności oskarżonego Waldemara Bonkowskiego (zgodził się na podanie danych osobowych i ujawnienie wizerunku ). Poza nim w sądzie stawili się prokurator i pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych.

Były senator PiS skazany na więzienie, za śmierć psa

Źródło:
TVN24, PAP

Nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Ewy Wrzosek - powiedział prokurator krajowy Dariusz Korneluk.

Prokurator krajowy: nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Wrzosek

Prokurator krajowy: nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Wrzosek

Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Na autostradzie A2 pod Świebodzinem (Lubuskie) kierowcy jadący pod prąd zablokowali korytarz życia. Przez to do wypadku busa, gdzie doszło do rozszczelnienia butli gazowych, co groziło skażeniem i wybuchem, nie mogła dojechać specjalistyczna grupa strażaków zajmująca się zagrożeniami chemicznymi.

Jechali pod prąd korytarzem życia, przez nich strażacy mieli problem

Jechali pod prąd korytarzem życia, przez nich strażacy mieli problem

Źródło:
tvn24.pl

Jeśli USA nie wyślą broni, Ukraina może przegrać wojnę do końca roku - zaalarmował szef CIA William Burns. Dodał, że brak wsparcia może doprowadzić do sytuacji, w której Władimir Putin będzie mógł dyktować warunki.

Szef CIA: Ukraina może przegrać wojnę jeszcze w tym roku

Szef CIA: Ukraina może przegrać wojnę jeszcze w tym roku

Źródło:
PAP

Rozprzestrzenianie się szczepu H5N1 ptasiej grypy jest "powodem do niepokoju" - ocenia WHO, wskazując na jego "wyjątkowo wysoką" śmiertelność wśród ludzi. A notowane w ostatnim czasie przypadki przeniesienia wirusa na kilka gatunków ssaków budzą "ogromne obawy".  

Wirus atakuje kolejne gatunki. WHO o "ogromnych obawach"

Wirus atakuje kolejne gatunki. WHO o "ogromnych obawach"

Źródło:
The Guardian, Telegraph, TVN24.pl

Dwoje nastolatków odpowie za zniszczenie pszczelich uli znajdujących się na terenie Muzeum Pałacu Króla III w Wilanowie. Chcieli spróbować świeżego miodu i rozbili gaśnicami pięć uli. Mieszkało tu 20 pszczelich rodzin.

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od grudnia 2022 roku do kwietnia 2023 roku wpływały zalecenia ówczesnego wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka o przyjęcie wniosków wizowych od grup obywateli Filipin w procedurze przyspieszonej - powiedział przed komisją śledczą do spraw afery wizowej były konsul RP w Manili Aleksander Parzych. Mówił także o mailu od asystentki ówczesnego wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, który wzbudził jego "zaniepokojenie".

Zalecenia Wawrzyka, mail od asystentki, który wzbudził "zaniepokojenie". Były konsul w Manili przed komisją śledczą

Zalecenia Wawrzyka, mail od asystentki, który wzbudził "zaniepokojenie". Były konsul w Manili przed komisją śledczą

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W południe w Warszawie zawyły syreny w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przed Pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczęły się jednocześnie oficjalne uroczystości, gdzie złożono wieńce i upamiętniono bohaterów zrywu. Na niedzielę, 21 kwietnia zaplanowano Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego.

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Źródło:
tvnwarzawa.pl, PAP

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Nie żyje czternastoletnia uczennica, która dostała ataku serca po tym, jak we wschodniej Francji nożownik zaatakował dzieci przed szkołą - poinformowała w piątek agencja AFP.

Po ataku nożownika zatrzymało się jej serce. Nie żyje 14-letnia uczennica

Po ataku nożownika zatrzymało się jej serce. Nie żyje 14-letnia uczennica

Źródło:
PAP, Le Figaro, tvn24.pl

Po bardzo spokojnym początku roku w połowie kwietnia gwałtownie wzrosła średnia liczba rezerwowanych lokali. Na celowniku głównie Warszawa i Poznań - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk w kwestii polityki migracyjnej pod względem merytorycznym jest równie twardy jak jego poprzednicy z Prawa i Sprawiedliwości – ocenia niemiecki dziennik "Die Welt". Szef polskiego rządu podchwycił panujące w polskim społeczeństwie nastroje, dodała gazeta.

"Die Welt": postawa Tuska ws. paktu migracyjnego równie twarda jak PiS-u

"Die Welt": postawa Tuska ws. paktu migracyjnego równie twarda jak PiS-u

Źródło:
PAP

Aktywny rodzic, czyli nowa forma wsparcia dla rodziców, ma wystartować już w październiku. W związku z tym Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na najważniejsze pytania dotyczące tak zwanego babciowego. Między innymi, czy konieczne jest spełnienie kryteriów dochodowych, co z rolnikami i osobami prowadzącymi własną firmę, a także czy świadczenie jest wstrzymywane, gdy rodzic bierze L4 na opiekę nad chorym dzieckiem?

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Jak przekazał litewski prokurator generalny, zatrzymani to obywatele Polski.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. Litewski prokurator generalny: to obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. Litewski prokurator generalny: to obywatele Polski

Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Strażacy z Opatowa (Świętokrzyskie) uratowali kozę ze studni. Zwierzę mogło tam spędzić kilka dni. Na szczęście kozie nic poważnego się nie stało, została zwrócona właścicielowi.

Uwięziona w studni, na głębokości 35 metrów, kilka dni czekała na pomoc

Uwięziona w studni, na głębokości 35 metrów, kilka dni czekała na pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odniosła się w piątek do informacji o zwolnieniach grupowych w działających w Polsce firmach. - Faktycznie tych zwolnień grupowych jest sporo – przyznała, dodając jednocześnie, że resort monitoruje tę kwestię.

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

Źródło:
PAP
Majchrowski oddaje Kraków. Po najdłuższych rządach w historii miasta

Majchrowski oddaje Kraków. Po najdłuższych rządach w historii miasta

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oskarżenia o brudną kampanię, związki z deweloperami i biznesowe powiązania, a zarazem niemal zbieżne wizje przyszłości miasta – tak wygląda kampania Łukasza Gibały (bezpartyjny) i Aleksandra Miszalskiego (KO), walczących o fotel prezydenta Krakowa. W walce politycznej wykorzystywano fake newsy, manipulacje i gazetki z niejasnego źródła. - To najostrzejsza kampania w historii wyborów na prezydenta Krakowa - ocenia prof. Marek Bankowicz, politolog.

"To najostrzejsza kampania w historii Krakowa. Bardzo brutalna"

"To najostrzejsza kampania w historii Krakowa. Bardzo brutalna"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Nikt nie spodziewał się, że ta dwójka zmierzy się w II turze wyborów na prezydenta Gdyni. A jednak to właśnie Aleksandra Kosiorek i Tadeusz Szemiot zdołali przekonać do siebie większą rzeszę mieszkańców, niż zrobił to rządzący przez ponad 26 lat prezydent Wojciech Szczurek. W niedzielę przekonamy się kto zajmie jego miejsce.

Gdynia przed wielką zmianą. Kandydaci deklarowali powyborczą współpracę

Gdynia przed wielką zmianą. Kandydaci deklarowali powyborczą współpracę

Źródło:
TVN24, PAP