tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Upewnić się, gdzie są drogi wyjścia". Finlandia wysłała żołnierzom instrukcje

"Upewnić się, gdzie są drogi wyjścia". 
Finlandia wysłała żołnierzom instrukcje
Foto: puolustusvoimat.fi | Video: Youtube / Defenceforcesfinland Fińskie wojsko szkoli umiejętności w czasie międzynarodowych manewrach Saber Strike. Nagranie archiwalne

Po ataku nożownika w Turku fińska armia wydała wojskowym na służbie, rezerwistom i poborowym instrukcje dotyczące bezpieczeństwa osobistego - podał w środę dziennik "Turun Sanomat". W wyniku sierpniowego ataku nożownika śmierć poniosły dwie kobiety, a osiem osób zostało rannych.

"Przypomnieliśmy personelowi zawodowemu, poborowym, a także rezerwistom w trakcie służby o zasadach bezpieczeństwa osobistego i zbiorowego" - powiedział dziennikowi rzecznik fińskiej armii Eero Karhuvaara. Według niego jest to rutynowe postępowanie.

Dodał, że kiedy ma się na sobie mundur, trzeba być "wyjątkowo ostrożnym". "Na przykład w miejscu publicznym trzeba się upewnić, gdzie są drogi wyjścia" - wyjaśnił.

Planował zaatakować "cel wojskowy"

We wtorek agencja informacyjna Lannen Media ujawniła, że nożownik z Turku - 22-letni Marokańczyk Abderrahman Bouanan - zanim w sierpniu napadł na przechodniów planował najpierw zaatakować "cel wojskowy". Policja w trakcie prowadzonego śledztwa miała przekazać te informacje armii.

Zarówno policja kryminalna, jak i dowództwo wojskowe nie chciały skomentować tych doniesień. Karhuvaara w rozmowie z "Turun Sanomat" przyznał, że wojsko we współpracy z innymi służbami śledzi nieustannie i dokładnie sytuację związaną z bezpieczeństwem.

Kilkaset metrów od ośrodka dla uchodźców w Turku, w którym mieszkał Bouanan (pod koniec 2016 roku otrzymał negatywną decyzję o azylu i czekał na rozpatrzenie odwołania), znajduje się jednostka wojskowa fińskiej marynarki wojennej.

Prowadzone dochodzenie

W zeszłym tygodniu szef policji kryminalnej Robin Lardot, informując o postępach w śledztwie prowadzonym w związku z atakiem w Turku, przyznał, że Bouanan planował jeszcze dwa inne ataki, kolejny nawet tego samego dnia. Śledczy analizują także znalezioną w rzeczach osobistych napastnika odręczną notatkę w języku arabskim, tak zwany "manifest ideowy". Przed atakiem odczytał jego treść w pobliżu katedry w Turku i nagranie wideo opublikował w internecie.

Fińska policja kryminalna dalej prowadzi dochodzenie. Oprócz głównego podejrzanego policja w sierpniu w związku z atakiem aresztowała sześć osób. Wszystkie w ciągu ostatnich tygodni zostały wypuszczonena wolność. Nie są już podejrzewane o związek z popełnionym przestępstwem. Aktualnie służby poszukują jeszcze jednego mężczyzny, który jest podejrzewany o związek ze zdarzeniem w Turku – obywatela Finlandii pochodzącego z Uzbekistanu.

Na skutek ataku nożownika śmierć poniosły dwie kobiety, a osiem osób zostało rannych. Marokańczyk przed sądem w Turku przyznał się do popełnionych zbrodni, ale zaprzeczył, jakoby jego działania miały charakter terrorystyczny.

W Finlandii od połowy czerwca obowiązuje drugi (w czterostopniowej skali) poziom zagrożenia terrorystycznego, określany jako "podwyższony". Po ataku w Turku poziom alertu nie został zmieniony.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

"Brutalnie pobili, przyłożyli nóż do gardła". Dwaj są w areszcie, trzeciego szukają

26-letni mieszkaniec Miechowa (Małopolska) odwiedzał swojego znajomego, kiedy do mieszkania wtargnęło trzech mężczyzn. Napastnicy, jak podaje policja, brutalnie pobili 26-latka i grozili mu śmiercią. zobacz więcej »

INFORMACJE BIZNESOWE »

Do emerytury pracujemy intensywnie, ale krótko. Polacy w ogonie

Do emerytury pracujemy intensywnie, ale krótko. Polacy w ogonie

Choć Polacy pracują intensywnie, to ich kariery zawodowe są znacznie krótsze niż w większości państw Unii Europejskiej. Jak obliczył Eurostat w 2016 roku Polak mógł się spodziewać, że jego kariera zawodowa będzie trwała prawie 33 lata, co plasuje nas dopiero w trzeciej dziesiątce krajów należących do Wspólnoty. Jednym z powodów jest wcześniejszy wiek emerytalny kobiet. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Kobiety w Arabii Saudyjskiej po raz pierwszy wpuszczone na stadion narodowy

Kobiety w Arabii Saudyjskiej po raz pierwszy wpuszczone na stadion narodowy

Kobiety w Arabii Saudyjskiej w sobotę po raz pierwszy w historii królestwa weszły na stadion narodowy w Rijadzie, gdzie mogły uczestniczyć w uroczystościach związanych z obchodami 87. rocznicy założenia państwa. Panująca dynastia ma zamiar promować "elementy narodowej tożsamości bez komponentu religijnego", co budzi kontrowersje w państwie. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Indyjski sprzedawca w Amritsarze zachęca przechodniów do zakupu aparatu do puszczania baniek. Fot: Raminder Pal Singh Dostawca/PAP/EPA czytaj dalej »