tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Kryzys na Ukrainie

Fiasko misji Kwaśniewskiego na Ukrainie. "Porozumienie w Wilnie nie będzie podpisane"

Specjalny wysłannik Parlamentu Europejskiego na Ukrainę Aleksander Kwaśniewski, nie pozostawia złudzeń co do losu umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą. - Na szczycie w Wilnie nie będzie ono podpisane - powiedział były prezydent. Kilka godzin wcześniej ukraiński parlament odrzucił wszystkie projekty ustaw umożliwiających wyjście Julii Tymoszenko na wolność, a rząd wstrzymał przygotowania do podpisania umowy z Brukselą.

Kwaśniewski komentując wstrzymanie przez rząd Ukrainy procesu przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE ocenił, że decyzja rządu Ukrainy wynika z porozumień zawartych w ostatnich dniach z Rosją.

Oglądaj
Korespondent TVN24 w Brukseli o reakcji Wspólnoty na decyzję Ukrainy
Wideo: tvn24 Korespondent TVN24 w Brukseli o reakcji Wspólnoty na decyzję Ukrainy


- To w istocie prośba o przerwę w negocjacjach na czas do uporządkowania spraw ekonomicznych na Ukrainie - dodał Kwaśniewski, który razem z przewodniczącym PE Patem Coksem przebywa na Ukrainie ze Specjalną Misją Parlamentu Europejskiego.

- W przyszłym tygodniu złożymy raport Parlamentowi Europejskiemu. Misja się kończy. Szkoda, że się kończy bez takiego finału jak podpisanie umowy - dodał. Jak podkreślił, to "decyzja rządu ukraińskiego, a nie Europy".

Umowa stowarzyszeniowa Ukraina-UE wraz z umową o utworzeniu strefy wolnego handlu miała być podpisana na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w przyszłym tygodniu. Jednym z warunków stawianych Kijowowi było jednak przyjęcie prawa, które umożliwiłoby złagodzenie kary więzienia dla byłej premier Julii Tymoszenko. Ukraińscy politycy nie zdołali jednak porozumieć się w tej sprawie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Kryzys na Ukrainie

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje

"Ma pan dzieci? Jak będziesz miał, młodzieńcze, to zrozumiesz"

Zobacz toteraz.pl, jak trener tłumaczy dziennikarzowi, że rodzina jest ważniejsza od meczu.

INFORMACJE SPORTOWE »

Występ grupy baletowej w Bogocie, Kolumbia (Fot. IVAN VALENCIA/PAP/EPA) czytaj dalej »