tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Macierewicz szkodzi polskiej armii". "To banały i ogólniki"

zobacz więcej wideo »
"Macierewicz szkodzi polskiej armii". "To banały i ogólniki"
 • "Macierewicz szkodzi polskiej armii". "To banały i ogólniki""Macierewicz szkodzi polskiej armii". "To banały i ogólniki"
 • Mularczyk o sprawie generała KraszewskiegoMularczyk o sprawie generała Kraszewskiego
 • Mroczek o konflikcie prezydenta i szefa MONMroczek o konflikcie prezydenta i szefa MON
 • Konflikt na linii Andrzej Duda - Antoni MacierewiczKonflikt na linii Andrzej Duda - Antoni Macierewicz
 • Ciąg dalszy konfliktu Andrzej Duda-Antoni Macierewicz. "Wojna pokazująca brak spójnej polityki obronnej"Ciąg dalszy konfliktu Andrzej Duda-Antoni Macierewicz. "Wojna...
 • Dorn: pozycja Macierewicza w obozie władzy dramatycznie zagrożonaDorn: pozycja Macierewicza w obozie władzy dramatycznie zagrożona
 • "To, co robi Macierewicz z prezydentem, to jest rzecz po prostu niesłychana""To, co robi Macierewicz z prezydentem, to jest rzecz po...
 • "Prezydent ma obowiązek doprowadzić do dymisji Macierewicza""Prezydent ma obowiązek doprowadzić do dymisji Macierewicza"
 • Ścigaj: czy Macierewicz ma coś do ukrycia?Ścigaj: czy Macierewicz ma coś do ukrycia?
 • Stefaniak: minister Macierewicz stwierdził, że to on jest zwierzchnikiem sił zbrojnychStefaniak: minister Macierewicz stwierdził, że to on jest...
Foto: STANISLAW KOWALCZUK/EAST NEWS | Video: tvn24 W "Faktach po Faktach" był komentowany konflikt na linii minister obrony - prezydent

- W tym układzie minister Macierewicz-prezydent Duda nic nie będzie grało. Póki Macierewicz będzie ministrem obrony narodowej będzie problem - ocenił w "Faktach po Faktach" TVN24 były wiceszef MON Czesław Mroczek (PO). - Jestem przekonany, że Kancelaria Prezydenta i Ministerstwo Obrony Narodowej dojdą do porozumienia - ripostował Arkadiusz Mularczyk (PiS).

W "Faktach po Faktach" był komentowany konflikt na linii Ministerstwo Obrony Narodowej-Pałac Prezydencki. Andrzej Duda odwołał zaplanowane na 15 sierpnia nominacje generalskie.

"Utrwalona tradycja"

- Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego to już utrwalona tradycja - stwierdził Mroczek. - Zdarzało się w poprzednich latach, że mieliśmy jakieś różnice zdań na temat jakiejś pojedynczej nominacji, ale nigdy nie było tak, żeby prezydent - zwierzchnik sił zbrojnych - odrzucał w ogóle zgłoszone propozycje - tłumaczył.

- To pokazuje konflikt, który jest od początku między zwierzchnikiem sił zbrojnych-prezydentem, a ministrem obrony narodowej - ocenił były wiceszef MON.

- Te napięcia, które są widoczne, w pewien sposób po części wynikają niestety ze słabości polskiej konstytucji - kontrował Arkadiusz Mularczyk z PiS. - Jak wiemy, prezydent jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, prowadzi politykę zagraniczną, ale ma stosunkowo mało instrumentów w tym zakresie - wyjaśnił.

"Zarabia polski Skarb Państwa"

Z tym stwierdzeniem nie zgodził się Mroczek.

- My nie mamy tutaj problemu z niejasnością przepisu prawnego - ocenił. - Prezydent akurat na tym polu związanym z obroną, z siłami zbrojnymi, ma największe kompetencje i tutaj jest jasność. Chodzi o to, że prezydent wcześniej nie stosował tych narzędzi, które miał, a teraz zaczął stosować. W związku z tym tu nie pomoże żadna zmiana konstytucji. Chodzi o to, że prezydent nareszcie zaczął wykonywać funkcję zwierzchnika sił zbrojnych - dodał.

- W tym układzie minister Macierewicz-prezydent Duda nic nie będzie grało. Póki Macierewicz będzie ministrem obrony narodowej będzie problem. Macierewicz szkodzi polskiej armii - podsumował Mroczek.

- Naprawdę dużo bardzo pozytywnych rzeczy dzieje się w polskim wojsku - odpowiedział mu Mularczyk. - Stawia się przede wszystkim na polski przemysł zbrojeniowy, polskie fabryki mają pracę, zarabia polski Skarb Państwa, tworzy się Wojsko Obrony Terytorialnej - argumentował poseł PiS. - Proszę nie mówić takich banałów i ogólników - dodał.

"Wojska weekendowe"

- Odchodzą dowódcy doświadczeni, przychodzą ci, którzy powinni się jeszcze całe lata uczyć. Wojska Obrony Terytorialnej to są wojska weekendowe - tak Mroczek odniósł się do pozytywnej wizji polskiej armii roztaczanej przez Mularczyka.

Gdy prowadzący program Grzegorz Kajdanowicz podkreślił, że konflikt pomiędzy szefem MON i prezydentem istnieje, mimo że wywodzą się oni z tego samego obozu politycznego, Mularczyk stwierdził: - To jest życie. Pan pewno z małżonką też czasami się spiera w różnych sprawach.

- Jest pewna koncepcja, jest spór, co do osób, co do personaliów, co do kształtu reformy dowodzenia sił zbrojnych i jestem przekonany, że Kancelaria Prezydenta i Ministerstwo Obrony Narodowej dojdą do porozumienia i będzie konsensus w tej sprawie - powiedział Mularczyk. - Jestem przekonany, że w najbliższych tygodniach te sprawy zostaną uregulowane - dodał.

"To jest sytuacja niesłychana"

Odwołanie nominacji generalskich to nie jedyna oś konfliktu prezydenta i szefa MON. Na początku sierpnia okazało się, że od początku roku Andrzej Duda czeka na "stosowne wyjaśnienia" Antoniego Macierewicza w sprawie zarzutów pod adresem generała Jarosława Kraszewskiego, który w BBN pełni funkcję dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi. Biuro potwierdziło "medialne doniesienia", że podległa ministrowi obrony narodowej Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) wszczęła w czerwcu postępowanie sprawdzające wobec generała.

Oglądaj
13.08.2017 | Kim jest generał Jarosław Kraszewski? "To nie jest człowiek, który będzie się kłaniał i potakiwał"
Wideo: Arleta Zalewska/Fakty TVN 13.08.2017 | Kim jest generał Jarosław Kraszewski? "To nie jest człowiek, który będzie się kłaniał i potakiwał"


"Skutkiem wszczęcia postępowania [przez SKW - red.] - zgodnie z przepisami Ustawy o ochronie informacji niejawnych mogącego trwać 12 miesięcy - jest czasowe odebranie gen. J. Kraszewskiemu dostępu do informacji niejawnych, a tym samym uniemożliwienie mu wykonywania w pełnym zakresie obowiązków służbowych" - podało w komunikacie BBN.

- To jest sytuacja niesłychana. I albo mamy do czynienia z wykorzystywaniem w sposób niewłaściwy służb przez ministra obrony albo na najwyższe stanowisko w otoczeniu prezydenta trafił człowiek, który nie daje rękojmi, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo - skomentował Mroczek. -  A przecież wiemy, że generał Kraszewski to jeden z najbardziej doświadczonych polskich oficerów o dużych zasługach dla kraju. W związku z tym będziemy wyjaśniać tę sytuację. Nie może być zresztą tak, że wszczynając postępowanie sprawdzające odcina się człowieka, wyłącza się ważnego urzędnika państwowego z pracy. Nie może być tak, że minister może bez żadnej kontroli organu niezależnego doprowadzić do wyłączenia bardzo ważnej osoby z pracy - dodał.

"To są normalne sytuacje"

- Nie wiem, jakie są przesłanki wszczęcia procedury, jeśli została wszczęta, to będzie zakończona w swoim czasie. Jeśli są wątpliwości, powinny być sprawdzone - tak do sprawy odniósł się Mularczyk.

- Niech działa prawo, niech działają instytucje, spokojnie poczekajmy, nie twórzmy jakiegoś konfliktu. To są normalne sytuacje, normalne napięcia, jakie wiążą się ze sprawowaniem władzy  - dodał.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK PROGRAMU

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

"Rosja wciąż kieruje na Ukrainę grupy, które mają dokonywać ataków terrorystycznych"

"Rosja wciąż kieruje na Ukrainę grupy, które mają dokonywać ataków terrorystycznych"

Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyl Hrycak oskarżył rosyjskie służby specjalne o planowanie ataków terrorystycznych w jego kraju. Jak stwierdził, celem zamachów mogą też być znane osobistości ze świata polityki. zobacz więcej »

Dasz wiarę, że to rysunek 3D?

Oglądaj TOTERAZ.PL

INFORMACJE SPORTOWE »

Obchody Święta Niepodległości w Dżakarcie, Indonezja. (Fot. MAST IRHAM/PAP/EPA) czytaj dalej »