Dziecko Berlina i Paryża w cieniu NATO. Z czego zrezygnował Macierewicz?

[object Object]
Polska ogranicza swoje zaangażowanie w Eurokorpusietvn24
wideo 2/4

Eurokorpus nie należy do najlepiej znanych instytucji europejskich. Co więcej, istnieje głównie na papierze. Co więc oznacza decyzja MON o rezygnacji z większego zaangażowania się w tą organizację? Z punktu widzenia militarnego - niewiele. Jest to jednak sygnał polityczny pod adresem Francji i Niemiec, niezależnie od tego, czy jego wysłanie było zamiarem MON. Jest też nie po drodze z niedawnymi deklaracjami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który sugerował wzmocnienie europejskich sił obronnych.

Zamieszanie wokół polskiego udziału w Eurokorpusie zaczęło się we wtorek, kiedy w mediach pojawiły się informacje, iż decyzją Antoniego Macierewicza Polska się z niego "wycofuje". Teraz wiadomo już, że nie była to precyzyjna informacja. Jak wynika z oświadczeń samego Eurokorpusu i MON, Polska rezygnuje z większego zaangażowania się w organizację, ale nie wycofuje się z niej kompletnie.

Krok wstecz

Kluczową kwestią pozwalającą zrozumieć co się stało jest podział członków Eurokorpusu na dwie grupy: państwa ramowe i państwa stowarzyszone. Te pierwsze są rdzeniem całej organizacji. Pierwotnie były to Francja i Niemcy, główni założyciele Eurokorpusu w 1992 roku. Później dołączyła Belgia, Hiszpania i Luksemburg. Państwa stowarzyszone mają niższą rangę, bliższą obserwatorom. To obecnie Polska, Grecja, Turcja, Rumunia i Włochy. Polska przystąpiła do Eurokorpusu w 2002 roku jako państwo stowarzyszone. Sześć lat później rząd PO postanowił ubiegać się o bycie państwem ramowym. Eurokorpus i szerzej Unia Europejska miały być drugim filarem bezpieczeństwa Polski uzupełniającym NATO. W 2010 roku nasz wniosek zaakceptowano, wobec czego polskie wojsko zaczęło zwiększać swoje zaangażowanie, aby w 2016 roku zostać pełnoprawnym członkiem ramowym. Oznaczało to głównie wysłanie 120 oficerów do dowództwa Eurokorpusu w Strasburgu i przekazanie do niego między innymi samochodów wartych 21 milionów złotych. Teraz rząd PiS postanowił cofnąć się o krok i rezygnuje z owego większego zaangażowania. Jak zapewnia MON, nie będzie żadnych gwałtownych ruchów. 120 oficerów już służących w Strasburgu ma tam pozostać do końca kontraktów. Cały proces redukcji ma trwać według MON do 2021 roku. Rzecznik Eurokorpusu twierdzi natomiast w rozmowie z TVN24, że kontrakty oficerów kończą się w 2019 roku. Później w dowództwie organizacji najprawdopodobniej zostanie kilku Polaków, którzy będą obserwować jego działania i zapewniać przepływ informacji na linii Warszawa - Strasburg. Nie będą mieli wpływu na jakiekolwiek istotne decyzje. Na takiej zasadzie funkcjonują pozostałe państwa stowarzyszone, czyli Grecja, Turcja, Rumunia i Włochy, które mają po kilku żołnierzy przy Eurokorpusie.

6bcd663c-c493-4d87-ac5a-e7a511e81b79.jpg

Ramy bez specjalnej treści

Cała organizacja jest bowiem w znacznej mierze wydmuszką. Na papierze może dysponować siłami sięgającymi 65 tysięcy żołnierzy. Jednak w praktyce jedynym oddziałem będącym na stałe pod kontrolą Eurokorpusu jest francusko-niemiecka brygada licząca około pięciu tysięcy ludzi. 65 tysięcy żołnierzy to teoretyczna liczba, którą organizacja mogłaby dowodzić, gdyby państwa ramowe zdecydowały się jej oddać swoich żołnierzy pod kontrolę. Francja, Hiszpania i Niemcy zadeklarowały, że potencjalnie mogą przekazać pod dowodzenie Eurokorpusu po dywizji (po kilkanaście tysięcy ludzi), Belgia brygadę (kilka tysięcy) a Luksemburg batalion (kilkuset). Polska miała wstępnie zadeklarować brygadę. Na stałe Eurokorpus to głównie struktura sztabowa licząca około tysiąca ludzi i wspomniana francusko-niemiecka brygada.

Eurokorpus nie powstał jako część NATO czy UE. Funkcjonuje obok, choć blisko współpracuje. Nie ma być odpowiednikiem NATO, ale czymś o niższej randze - próbą stworzenia dużego międzynarodowego oddziału złożonego z mniejszych jednostek państw europejskich. Stad nazwa Eurokorpus - korpus to w nomenklaturze wojsk NATO największa jednostka organizacyjna skupiająca szereg dywizji. Rozbudowany sztab i setki doświadczonych oficerów są czasem wykorzystywane przez NATO. Eurokorpus, a raczej część jego dowództwa, zarządzał już siłami Sojuszu w Afganistanie i Kosowie. Wsparto też niemiecki kontyngent w Mali przy pomocy 57 oficerów. Eurokorpus jest również certyfikowany do bycia siłą odpowiedzi NATO. Czyli co jakiś czas pełni dyżur i w wypadku kryzysu może być wezwany do zorganizowania się w realną siłę bojową pod sztandarami Sojuszu w ciągu miesiąca. Następny raz planuje się użycie Eurokorpusu do takiego zadania w 2020 roku, kiedy Polska będzie odpowiadać za tzw. Szpicę NATO. Sztab organizacji ma pomóc polskiemu wojsku w tym zadaniu. Z tego właśnie powodu, jak deklaruje MON, ograniczenie zaangażowania Polski w Eurokorpus będzie rozłożone w czasie.

Wymowny gest

Rezygnacja z silniejszego zaangażowania się w Eurokorpus nie zmieni więc bezpośrednio sytuacji bezpieczeństwa Polski. Fundamentem pozostaje NATO, przy czym po 2014 roku na Sojusz stawiamy jeszcze mocniej niż wcześniej. Podczas gdy Eurokorpus w ostatnich latach się nie rozwijał (dobrze pokazuje to jego strona internetowa, gdzie ostatni komunikat prasowy pochodzi z 2015 roku), to NATO zaczęło gwałtownie rozbudowywać swoją obecność na terenie Polski.

Sami wojskowi mieli poczucie, że to niepotrzebne mnożenie bytów i lepiej skoncentrować siły na realnie wpływającym na bezpieczeństwo Polski Sojuszu. Wobec odejścia wielu wyższych rangą dowódców, rozbudowy Wojsk Obrony Terytorialnej i konieczności stworzenia nowego międzynarodowego dowództwa w Elblągu, utrzymywanie ponad stu oficerów w Eurokorpusie mogło być istotnym obciążeniem. Decyzja MON ma jednak wymiar polityczny. Eurokorpus jest przede wszystkim dzieckiem Berlina i Paryża, które pod koniec lat 80. utworzyły swoją wspólną brygadę i kilka lat później postanowiły pójść za ciosem, tworząc wyższą strukturę - korpus. Rezygnacja z silniejszego zaangażowania się w ten francusko-niemiecki projekt może być więc poczytana jako wymowny gest. Zwłaszcza wobec napięć pomiędzy Warszawą a zachodnimi stolicami na łamach UE i trwających właśnie dyskusji o potencjalnym stworzeniu "Europy dwóch prędkości".

Ruch MON jest też mało zgodny z poglądem wyłożonym przez Jarosława Kaczyńskiego w wywiadzie dla niemieckiej gazety "Frankfurter Allgemeine Zeitung" w lutym. Prezes PiS mówił wówczas o konieczności wzmocnienia potencjału obronnego UE. Stwierdził wówczas, że z zadowoleniem przyjąłby stworzenie europejskiego systemu odstraszania nuklearnego i chwalił fakt wysłania wojsk niemieckich na wschodnie granice NATO. Eurokorpus jest natomiast najbardziej namacalnym programem budowania europejskich sił obronnych, które od dekad ograniczają się głównie do wzniosłych deklaracji i planów.

Autor: Maciej Kucharczyk//sk / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Eurocorps

Pozostałe wiadomości

Rzecznik dyscyplinarny ma się ponownie zająć sprawą prokuratora, który we wrześniu 2021 roku chodził nago ulicami Świdnicy na Dolnym Śląsku. Sąd dyscyplinarny uwzględnił zażalenie prokuratora generalnego Adama Bodnara na umorzenie sprawy.

Prokurator spacerował nago. Ponownie zajmie się nim rzecznik dyscyplinarny

Prokurator spacerował nago. Ponownie zajmie się nim rzecznik dyscyplinarny

Źródło:
PAP

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej mogłoby stworzyć konieczność zwiększenia budżetu Wspólnoty nawet o 20 procent - powiedział unijny komisarz do spraw budżetu i administracji Johannes Hahn. Scenariusz ten zakładałby utrzymanie pomocy dla rolnictwa i wsparcia strukturalnego w Unii Europejskiej. Zdaniem komisarza jednak "najmniejszym zmartwieniem jest strona finansowa".

Rachunek za akces Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Rachunek za akces Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Źródło:
PAP

Mariusz Kamiński wypiera pewne fakty ze swojej świadomości. Pewnie te, które są dla niego najbardziej niewygodne - tak były poseł Michał Wypij skomentował w "Tak jest" w TVN24 zeznania Mariusza Kamińskiego przed sejmową komisją śledczą do spraw wyborów kopertowych. Odnosząc się do sporu dotyczącego obecności byłego premiera Mateusza Morawieckiego w słynnym spotkaniu w jego willi przy ulicy Parkowej, powiedział, że "jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem".

Wypij: jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem

Wypij: jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem

Źródło:
TVN24

Zdrada stanu. To jest prawdziwy powód aresztowania wiceministra obrony Timura Iwanowa - podały niezależne rosyjskie media. Jak pisze portal The Moscow Times, Iwanow był "prawą ręką" ministra Siergieja Szojgu, a sprawa ta jest dla szefa resortu obrony "potężnym ciosem". Komitet Śledczy Rosji poinformował we wtorek, że wiceminister Iwanow, który pełnił tę funkcję od ośmiu lat, został zatrzymany pod zarzutem przyjmowania łapówek.

Trzęsienie ziemi na Kremlu. Szojgu "otrzymał potężny cios", jego człowiek aresztowany

Trzęsienie ziemi na Kremlu. Szojgu "otrzymał potężny cios", jego człowiek aresztowany

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Moscow Times, Lenta, Ważnyje Istorii

Czy Andrzej Duda po zakończeniu prezydentury mógłby zostać liderem prawicy w Polsce? Ponad połowa uczestników sondażu SW Research dla rp.pl odpowiedziała "nie". 25 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii. Kto szczególnie negatywnie ocenia perspektywę objęcia przez obecnego prezydenta roli lidera prawicy?

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Źródło:
Rzeczpospolita, tvn24.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent USA Joe Biden poinformował, że podpisał ustawę, na mocy której Stany Zjednoczone przeznaczą niemal 61 miliardów dolarów na pakiet pomocowy dla Ukrainy. Zapowiedział, że "dosłownie w ciągu kilku godzin" USA zaczną wysyłać sprzęt na Ukrainę. W skład pierwszego pakietu wejdą różne rodzaje pocisków i wozy opancerzone.

Pomoc USA dla Ukrainy. Jest decyzja prezydenta Bidena

Pomoc USA dla Ukrainy. Jest decyzja prezydenta Bidena

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wstrzymano poszukiwania wojskowego nurka, który zaginął podczas ćwiczeń wojskowych w okolicach wyjścia z portu w Gdańsku. Akcja ma być wznowiona w czwartek rano. Zaginiony to żołnierz jednostki wojskowej GROM z zespołu B, który zlokalizowany jest w Gdańsku na Westerplatte.

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania przerwano

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania przerwano

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji. Decyzja jest związana z jego startem do europarlamentu. - Bardzo polubiłem to ministerstwo, przeżyłem tam bardzo dużo emocjonalnych chwil, ale jest dobrze uporządkowane i mam nadzieję, że mój następca będzie się tam czuł jeszcze lepiej - powiedział Sienkiewicz w rozmowie z reporterem TVN24.

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

17-latek zauważył na chodniku w Lesznie (Wielkopolska) stojącego w samej piżamie i kapciach starszego mężczyznę. Oddał mu swoje buty i kurtkę i zaprowadził go do komisariatu policji. Okazało się, że senior był ofiarą domowej przemocy - został pobity przez syna i wyrzucony z domu.

Syn wyrzucił starszego mężczyznę z domu. 17-latek oddał mu swoje buty i kurtkę

Syn wyrzucił starszego mężczyznę z domu. 17-latek oddał mu swoje buty i kurtkę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Prokurator generalny Adam Bodnar przedstawił w Sejmie informację o kontroli operacyjnej w Polsce, między innymi przy użyciu Pegasusa. Powiedział, że publiczne zeznania osób, które były nim inwigilowane, są dla niego "wstrząsające i przygnębiające". Dodał, że to jest "sprawa, która uderza w samo sedno demokracji". Po jego wystąpieniu odbyła się debata.

Bodnar w Sejmie o Pegasusie. "Wstrząśnięty i przygnębiony"

Bodnar w Sejmie o Pegasusie. "Wstrząśnięty i przygnębiony"

Źródło:
TVN24, PAP

Jewgienija Gucul, przywódczyni autonomicznego regionu na południu Mołdawii, Gagauzji, może stanąć przed sądem. Mołdawska prokuratura poinformowała o zakończeniu dochodzenia w jej sprawie. Zarzuty dotyczą między innymi finansowania prorosyjskiej partii Sor - podał portal NewsMaker.

"Systematycznie wwoziła pieniądze". Zwolenniczka Putina z zarzutami

"Systematycznie wwoziła pieniądze". Zwolenniczka Putina z zarzutami

Źródło:
NewsMaker, tvn24.pl

Nadchodzące dni będą dość pochmurne, poza tym pojawią się opady deszczu. Niebawem czeka nas jednak zmiana pogody. Zrobi się słonecznie, a temperatura wzrośnie miejscami do 26 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Australijska policja apeluje o pomoc w znalezieniu Orpheusa Pledgera - aktora znanego z takich seriali jak "Zatoka serc" czy "Sąsiedzi". Sąd wydał nakaz aresztowania po tym, jak 30-latek nie stawił się na rozprawie w związku z napaścią na kobietę, podają lokalne media.

Obława na znanego aktora. Policja apeluje o pomoc

Obława na znanego aktora. Policja apeluje o pomoc

Źródło:
ABC, Sydney Morning Herald, tvn24.pl

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

Orlen spisał na straty ogromne środki. To efekt wypłacenia około 400 milionów dolarów bez zabezpieczenia pośrednikom handlu ropą naftową przez poprzedni zarząd Orlen Trading Switzerland. Zaliczki przepadły, a surowiec nigdy nie dotarł do kraju. W środę do tej sytuacji odniósł się były premier Mateusz Morawiecki.

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie dotyczące wykrycia Escherichia coli wytwarzających toksynę Shiga (STEC) w tatarze wołowym. Zakażenie bakterią STEC może prowadzić do krwotocznego zapalenia okrężnicy lub znacznie rzadziej - bezkrwawej biegunki.

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Źródło:
PAP

Pierwotne niedobory odporności (PNO) to grupa chorób, przeważnie uwarunkowanych genetycznie. Szacuje się, że w Polsce z tą przypadłością może żyć nawet 40 tysięcy osób, ale zdiagnozowano ją u zaledwie pięciu tysięcy pacjentów. Tymczasem konsekwencje opóźnionej diagnozy są w dużej mierze nieodwracalne i wiążą się z uszkodzeniem narządów lub występowaniem przewlekłych chorób.

PNO może mieć nawet 40 tysięcy Polaków, niewielu otrzymało diagnozę. Objawy ostrzegawcze

PNO może mieć nawet 40 tysięcy Polaków, niewielu otrzymało diagnozę. Objawy ostrzegawcze

Źródło:
PAP

IMGW wydał alerty meteorologiczne. W dużej części Polski obowiązują alerty pierwszego stopnia przed przymrozkami, oblodzeniem i opadami śniegu. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Spadnie śnieg, chwyci mróz, lód skuje drogi. Alerty IMGW

Spadnie śnieg, chwyci mróz, lód skuje drogi. Alerty IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Departament Stanu USA opublikował raport dotyczący przestrzegania praw człowieka na całym świecie. 45 stron zajęło podsumowanie sytuacji w Polsce w 2023 roku. W dokumencie wskazano na doniesienia dotyczące między innymi dyskryminacji wobec kobiet, zagrożenia dla niezależności sądów, nadmiernego używania siły przez policję i sytuacji mediów.

Departament Stanu USA o przestrzeganiu praw człowieka w Polsce

Departament Stanu USA o przestrzeganiu praw człowieka w Polsce

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Znamy wyniki czwartej edycji rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W zestawieniu znalazły się placówki z sześciu miast. Najwięcej, bo aż sześć jest z Warszawy. Inicjatywa została objęta patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Równości i Rzecznika Praw Dziecka.

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Źródło:
Fundacja GrowSPACE, tvn24.pl

Kanadyjska piosenkarka Celion Dion pojawiła się na okładce francuskiego "Vogue'a" i udzieliła magazynowi przejmującego wywiadu. Artystka, która w 2022 roku zawiesiła koncerty z powodu rzadkiej choroby - tak zwanego zespołu sztywnego człowieka - opowiedziała o tym, jak obecnie wygląda jej życie i terapia. Powiedziała, że wciąż ma nadzieję na powrót do koncertowania.

Celine Dion opowiada o dramatycznej walce z chorobą. "Chcę zobaczyć wieżę Eiffla"

Celine Dion opowiada o dramatycznej walce z chorobą. "Chcę zobaczyć wieżę Eiffla"

Źródło:
"Vogue", "The Hollywood Reporter", tvn24.pl

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Maciej Świrski nałożył w ostatnim czasie kary na TVN24 oraz TOK FM, które zostały wyegzekwowane od spółek pomimo wniesienia odwołania od decyzji przewodniczącego. "Nie może przewodniczący KRRiT, prezes Orlenu czy dowolny wójt lub burmistrz stawiać się w roli nadredaktora, mówiącego niezależnym redakcjom co wolno, a czego nie" - napisała w oświadczeniu Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24