Senacka komisja przyjęła ustawę o SN bez poprawek. Wnioskowało o to PiS

[object Object]
Zarządzono przerwę w posiedzeniu komisjitvn24
wideo 2/30

Po ponad 6 godzinach obrad senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji przyjęła w całości ustawę o Sądzie Najwyższym przegłosowaną przez Sejm w czwartek. W piątek rano zajmą się nią senatorowie na posiedzeniu plenarnym. Jego początek zaplanowano na godzinę 9.

01:35

Zamknięto posiedzenie komisji. Kończymy relację.

01:34

Wcześniej senacka komisja nie zgodziła się na odrzucenie w całości ustawy o SN; wnioskowali o to senatorowie PO.

01:34

Rzecznik Praw Obywatelskich obecny na sali stwierdził, że ubolewa nad przyjęciem tego wniosku.

01:33

Senatorowie głosowali nad wnioskiem senatora Martynowskiego o przyjęcie ustawy bez poprawek. Większością głosów przegłosowali go.

01:31

Senatorowie będą teraz głosować nad wszystkimi wnioskami zgłoszonymi wcześniej.

01:30

Zgłoszono wniosek o przerwę do rana.

01:03

Senator Wróblewski wniósł o 15 min przerwy. Wniosek nie uzyskał poparcia większości.

00:51

Protestujący przed Senatem rozpoczęli śpiewanie hymnu. Dołączyli do nich senatorowie, którzy śpiewają w sali obrad komisji.

00:48

Kolejni senatorowie zgłaszają swoje poprawki. Tymczasem w Warszawie trwa przemarsz przed Sąd Najwyższy.

00:28

Senatorowie opozycji zgłaszają kolejne poprawki. Pod oknami Senatu tłum krzyczy kolejne nazwiska senatorów Prawa i Sprawiedliwości.

00:20

Senatorowie PO co kilka minut podchodzą do okien i machają do protestujących.

00:11
23:58

- Za co nas karzecie? Ci ludzie sami przyszli - pytają senatorowie opozycji i proponują aby najpierw umożliwić zgłoszenie poprawek, a potem przejść do głosowań.

23:55

Senatorowie rozpoczęli głosowanie nad wnioskami formalnymi. Tymczasem na twitterze Jarosław Zieliński stwierdził...

Komuniści, esbecy, zdrajcy dzisiaj z pieśnią "Wyrwij murom zęby..." Czy jest gdzieś jeszcze granica hipokryzji i szyderstwa? Precz z łotrami— Jarosław Zieliński (@ZielinskiJaro) 20 lipca 2017

23:46

Senator PO wniósł wniosek o odrzucenie ustawy w całości. - Co się stanie z kasacjami, które są właśnie rozpatrywane? - pyta Aleksander Pociej.

23:39

Zgłoszono wniosek formalny o głosowanie bez dyskusji. - Posłowie PO otwierają okna i przeszkadzają w posiedzeniu komisji - stwierdził senator Marek Martynowski.

23:37

Na komisji sprawiedliwości przemawiał wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Odniósł się do uwag Biura Legislacyjnego.

23:24

Głos zabrał przedstawiciel Stowarzyszenia Sędziów Polskich Lustitia. Skrytykował zapisy tej ustawy i zaznaczył, że zabrakło konsultacji . Podkreślił, że stowarzyszenie odnosi się do tej ustawy bardzo krytycznie.

23:14

- Okna w Senackiej komisji są otwarte na oścież. Słychać ogrom tłumu, który stoi pod oknami. Posłowie PO zapowiedzieli, że zgłoszą 300 indywidualnych poprawek do ustawy - relacjonuje reporter TVN24 Cyprian Jopek.

23:06

Kolejna próba przełożenia obrad komisji. - Pan słyszy co tam się dzieje. Jak się burzą Polacy i Polki w jaki sposób konstytucja jest łamana. Ja przypominam swój wniosek o zdjęcie z porządku obrad tej ustawy, która zmienia wbrew woli suwerena ustrój Polski - stwierdził senator opozycji.

22:56

Senatorzy opozycji otworzyli okna, tak aby zebrani na komisji usłyszeli głos protestujących.

22:55

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł przedstawił w czwartek senackiej komisji praw człowieka przyjętą przez Sejm nową ustawę o Sądzie Najwyższym. Prosił o poparcie ustawy, odnosił się również do uwag zawartych w opinii Biura Legislacyjnego Senatu. Warchoł podkreślił, m.in. że - na co zwracało uwagę Biuro - właściwość poszczególnych izb Sądu Najwyższego nie jest przedmiotem ustawy. Podkreślił, że obecnie również tak jest - reguły te są zapisane w regulaminie SN.

22:50

- Prace komisji zawsze charakteryzowały się pogłębioną dyskusją. To co w przypadku ustawy o SN jest niepokojące to tryb legislacyjny. To, że po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć projekt ustawy w środę wieczorem. Mam wrażenie że większość z nas dowiaduje się nowych rzeczy które są w tej ustawie i które budzą niepokój. Chociażby dzisiejsze sprawozdanie Biura Legislacyjnego - stwierdził Adam Bodnar.

22:48

Na senackiej komisji przemawia rzecznik praw obywatelskich. Do sali dochodzi skandowanie tłumu zgromadzonego na zewnątrz.

22:41

- Komisja została zwołana o 20 byśmy nie mogli uczestniczyć w demonstracjach, które na dzisiaj zaplanowano - stwierdził Borusewicz. W Warszawie protestujący przeciw reformie sądownictwa przeszli sprzed Pałacu Prezydenckiego przed Sejm. "Chcemy weta" - skandowali. Zapowiedzieli, że pozostaną przed siedzibą parlamentu.

22:39

Biuro Legislacyjne przedstawiło konieczność poprawy 17 przepisów.

22:38

Wniosek o przerwę w obradach zgłosił marszałek Bogdan Borusewicz. Nie uzyskał on poparcia innych senatorów.

22:35

Pojawił się wniosek formalny o przełożenie obrad komisji na wtorek.

22:24

Biuro Legislacyjne przedstawiło uwagę o charakterze konstytucyjnym. - Zdaniem Biura Legislacyjnego art. 54 i konsekwentnie inne, które wprowadzają instytucję rzecznika dyscyplinarnego ministra sprawiedliwości naruszają zasadę podziału władz. Ponieważ pozwalają na to aby minister ingerował w tok postępowania dyscyplinarnego - stwierdziła Beata Mandylis.

22:14

Na razie przedstawiane są drobne poprawki np. dotyczące ujednolicenia terminologii.

22:09

Opinię Biura Legislacyjnego przedstawia Beata Mandylis.

22:06

Wkrótce na komisji przedstawiona zostanie opinia Biura Legislacyjnego.

21:59

W czasie przerwy RPO Adam Bodnar, który uczestniczy w posiedzeniu, powiedział dziennikarzom, że ustawa o SN "jest procedowana w sposób pospieszny, by uzyskać określony efekt polityczny". Dodał, że jego rolą jest wskazywanie na to, że przepisy tej ustawy są niezgodne z konstytucją; jako przykład podał zapis mówiący o wygaszaniu mandatów obecnych sędziów SN.

21:53

Po godzinnej przerwie senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji wznowiła prace nad ustawą o Sądzie Najwyższym.

21:20

Schramm: gdy wczytamy się w szczegóły tej ustawy, prezydent został bardzo mocno wmanewrowany

21:18

Piotr Schramm, adwokat: skoro prezydent przysięgał na konstytucję, ludzie mają prawo, żeby oczekiwać, że zawetuje niekonstytucyjne przepisy

21:11

Marcinkiewicz: Kaczyński dobrze wie, że robi źle, bo myśli, że to Polska zabiła mu brata

21:10

Rzecznik warszawskiego ratusza: na Krakowskim Przedmieściu jest ok. 50 tys. osób

21:09

Marcinkiewicz: PiS traci demokratyczny mandat łamiąc konstytucję

21:07

Kazimierz Marcinkiewicz w "Kropce nad i": jeśli można cokolwiek zrobić, to pozbawić PiS poparcia społecznego, wtedy się przestraszą

20:43

Ostatecznie komisja wniosek odrzuciła ale przewodniczący, podkreślając, że "dobrze zna senatora" przychylił się do godzinnej przerwy. Z podobnymi wnioskami o przerwę do piątku rano i do poniedziałku wystąpili inni senatorowie (PO), zostały one odrzucone. Bogdan Klich (PO) wnioskował, by komisja w ogóle się nie zajmowała się ustawą o SN. Podnosił, że jest niezgodna z konstytucją. Ten wniosek nie został poddany pod głosowanie.

20:39

- Dajcie nam szansę, żebyśmy mogli przynajmniej to przeczytać, zapoznać się z tym, zastanowić się nad tym. To jest bardzo poważne, legislacyjne zdarzenie w polskim prawie. Bardzo proszę o takie minimum gestu dobrej woli - powiedział.

20:38

Aleksander Pociej (PO), senacka komisja praw człowieka: dwie godziny na rozpatrzenie tak zawiłego kodeksu to kpiny

20:25

Od odczytania przez aktorkę Joannę Szczepkowską preambuły do Konstytucji z 1997 r. rozpoczęła się w czwartek po godz. 20 manifestacja przeciwko reformie sądownictwa przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie.

20:17

Rozpoczęło się posiedzenie senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji w sprawie przyjętej w czwartek przez Sejm ustawy o Sądzie Najwyższym. Na posiedzenie komisji przyszli także senatorowie opozycji, którzy nie są jej członkami. Uczestniczy w nim też prezes SN Małgorzata Gersdorf i Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Ministerstwo sprawiedliwości reprezentuje wiceminister Marcin Warchoł.

20:16
Orędzie Beaty Szydło
Orędzie Beaty Szydłotvn24
20:03

Szefowa rządu nawiązując do prac legislacyjnych nad zmianami w sądownictwie podkreśliła, że większość sędziów pracuje uczciwie. - Ale opinię o nich psują liczne przykłady patologii w środowisku, które nie potrafiło się samo oczyścić. A politycy opozycji, którzy dziś krzyczą najgłośniej, nic w tej sprawie nie zrobili, kiedy rządzili - podkreśliła. - My jesteśmy władzą odpowiedzialną. Jeśli na coś się umówiliśmy z obywatelami, to chcemy tego dotrzymać. Mamy wizję, zmian dlatego prace są szybkie i zdecydowane. Nie ulegniemy presji. Nie damy się zastraszyć polskim i zagranicznym obrońcom interesów elit - oświadczyła. Jak mówiła Szydło, PiS szło do wyborów z przesłaniem naprawy państwa. Uznała, że polskie sprawy idą dziś w dobrym kierunku i Polacy czują się bezpiecznie. - Jako premier mam obowiązek zapewnić was, że agresja i frustracja elit III RP nie zatrzyma procesów naprawczych. Bo dzięki nim więcej pieniędzy ze wzrostu gospodarczego trafia do kieszeni zwykłych Polaków - zaznaczyła premier.

- Opozycja dziś krzyczy i tupie, dlatego apeluję o rozsądek i odpowiedzialność - mówiła premier. - A państwa pragnę zapewnić, że oczekiwane przez was reformy wejdą w życie - podkreśliła Szydło. Jak mówiła, w czasie niedzielnej demonstracji politycy opozycji wyświetlili na murze Sądu Najwyższego napis: "To jest nasz sąd". - Prawo i Sprawiedliwość reformuje sądy po to, by pracowały dobrze i uczciwie i aby służyły wszystkim Polakom - zakończyła premier.

20:02

- Państwa niepokój może wywoływać atmosfera, jaka panuje wokół reformy sądownictwa - zwróciła się w czwartkowym orędziu premier Szydło. Według niej awantury pokazywane w mediach wzbudza opozycja, która dziś określa się jako "totalna". - A przecież w poprzedniej kadencji ci sami politycy przekonywali, że reprezentują racjonalną i niekonfliktową stronę sceny politycznej - podkreśliła premier. - Gdy Polacy odsunęli ich od władzy, pokazali swe prawdziwe oblicze. Anarchia, agresja, przepychanki i prowokacje zamiast merytorycznej debaty. Do tego wyrywanie mikrofonu, gaszenie światła, nawoływanie do protestów na ulicach i donosy za granicę. To przejaw buty i oderwanie się od problemów zwykłych obywateli - mówiła szefowa rządu. Jak podkreśliła, Polacy chcą sprawiedliwości społecznej. - Mówi się, że Temida jest ślepa. Jej zasłonięte oczy symbolizują równość wobec prawa. W Polsce do tej pory Temida miała zasłonięte tylko jedno oko. Rzadko widziała przestępstwa popełniane przez silnych. Za to słabi nie zawsze mogli liczyć na sprawiedliwość - zaznaczyła.

20:01

Premier: chcemy wprowadzić demokratyczną kontrolę nad korporacją sądowniczą, tak jak to jest w innych krajach.

- Wiemy, że funkcjonują one źle. Dlatego odpowiadamy na powszechne oczekiwanie Polaków, którzy chcą, by sądy działały sprawnie i uczciwie. Dziś tak nie jest. Nad korporacją sędziowską nie ma w Polsce demokratycznej kontroli. Chcemy ją wprowadzić, tak jak ma to miejsce choćby w krajach Europy Zachodniej: Niemczech, Danii, Norwegii, Szwajcarii, Holandii czy Belgii" - powiedziała Szydło.

19:58

ZOBACZ RELACJĘ Z CZWARTKOWYCH OBRAD SEJMU

19:54

Jerzy Radziwiłowicz, aktor Teatru Narodowego w Warszawie, powiedział w programie "Tak jest" TVN24, że "zmiana ustroju państwa bez legitymacji od wyborców jest zamachem stanu".

Aktor stwierdził, że "wysłanie sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku jest represją". Dodał, że "w protestach chodzi o to, żeby ci, którzy sprawują władzę, robili to zgodnie z prawem".

"Zmiana ustroju państwa bez legitymacji od wyborców jest zamachem stanu"
"Zmiana ustroju państwa bez legitymacji od wyborców jest zamachem stanu"tvn24
19:42

W czwartek o godzinie 19 Sejm po przerwie wznowił obrady. Posłowie debatowali nad sprawozdaniem komisji o rządowym projekcie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, a po godz. 19.30 rozpoczęły się głosowania.

Na godzinę 20 zaplanowano protest przed Pałacem Prezydenckim przeciwko reformie sądownictwa. Politycy opozycji, którzy wcześniej zadeklarowali swój udział w manifestacji, zgłaszali wnioski o przesunięcie głosowania, tak by mogli wziąć udział w proteście. Szef klubu PO Sławomir Neumann poinformował na Twitterze, że posłowie PO, Nowoczesnej i PSL wspólnie wyjdą z Sejmu na manifestację przed Pałacem Prezydenckim o godzinie 19.30. "PiS i Kukiz'15 zostają razem i głosują" - dodał.

19:30

-Trudno powiedzieć, jak będzie wyglądał Sąd Najwyższy po zmianach. Na pewno będzie inny. Pozostaną w nim jednak jacyś wskazani sędziowie, którzy będą w trudnej sytuacji etyczno-moralnej - mówił w programie "Tak jest" w TVN24 Michał Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego. - Chciałabym zaapelować, żeby tych sędziów nie potępiać. To nie będzie tak, że to będą jacyś kolaboranci albo sami zwolennicy PiS - dodał.

- Nie przyniesie to żadnych pozytywnych skutków przeciętnym Polakom, do których tak odwołują się projektodawcy. Wręcz przeciwnie: przynajmniej przejściowo, a może i długofalowo te skutki będą raczej negatywne - stwierdził. - Podstawowym celem tej ustawy jest usunięcie pani prezes i usunięcie wszystkich tych sędziów, którzy z różnych powodów, nieznanych bliżej, nie podobają się projektodawcom - mówił o ustawie autorstwa PiS. Jak dodał, dodatkowym celem jest zbudowanie nowego modelu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i innych przedstawicieli zawodów prawniczych poprzez utworzenie w Sądzie Najwyższym osobnej izby.

Rzecznik Sądu Najwyższego: nie potępiajmy sędziów, którzy zostaną
Rzecznik Sądu Najwyższego: nie potępiajmy sędziów, którzy zostanątvn24
19:27

- Prezydent będzie się przyglądał tej ustawie w momencie, kiedy trafi na jego biurko po uchwaleniu przez Senat - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński, odnosząc się do przegłosowanego w czwartek w Sejmie dokumentu dotyczącego zmian w Sądzie Najwyższym.

Łapiński: prezydent będzie miał ostatnie zdanie ws. wyboru sędziów SN
Łapiński: prezydent będzie miał ostatnie zdanie ws. wyboru sędziów SNtvn24

- Często w prawie jest tak, że to musi być bardzo precyzyjnie zapisane i musi odzwierciedlać to, co zostało wcześniej ustalone - stwierdził tymczasem Łapiński odwołując się do spotkania prezydenta z marszałkami Sejmu i Senatu przed głosowaniem nad ustawą o SN, na którym dyskutowano o poprawkach, jakich życzyłby sobie Andrzej Duda. - Sądzę, że panowie nie omawiali konkretnego przepisu, takiego jak on brzmi, ale generalną zasadę, żeby wpisać w ustawę prezydenta, żeby to prezydent decydował czy inicjatorem będzie minister sprawiedliwości czy KRS, czy jakieś inne ciało. Zostało to zapisane jak zostało zapisane, natomiast w ostateczności to prezydent będzie albo zgadzał się na taką kandydaturę, albo nie. Bez jego decyzji sam minister sprawiedliwości nic nie zrobi - przekonywał dalej Łapiński.

Łapiński: prezydent wie, że wśród demonstrujących są jego wyborcy
Łapiński: prezydent wie, że wśród demonstrujących są jego wyborcytvn24
19:20

Podejście Komisji Europejskiej w sprawie Polski ucieszyło wielu w Brukseli - pisze portal Politico, komentując ostatnie ostre słowa wiceszefa KE Fransa Timmermansa. Zagraniczne media obszernie piszą o zmianach w Sądzie Najwyższym forsowanych przez PiS w Sejmie oraz ulicznych protestach. Zdjęcie demonstrujących przed Pałacem Prezydenckim trafiło na czwartkową okładkę dziennika "The New York Times".

Polska "na kolizyjnym kursie" z UE, "PiS odwraca się od demokracji"
Polska "na kolizyjnym kursie" z UE, "PiS odwraca się od demokracji"tvn24
19:17

Przed Sejmem trwa protest przeciwko zmianom w sądownictwie forsowanym przez Prawo i Sprawiedliwość. Demonstracje zaplanowano także na placu Zamkowym i przed Pałacem Prezydenckim. Mieszkańcy stolicy powinni przygotować się na utrudnienia ruchu.

19:16

"Ostatni komunistyczny bastion odchodzi" - komentuje Joanna Szczypińska, posłanka PiS. "Chcą Polakom ukraść Polskę"- odpowiada Michał Szczerba z PO.

19:15

Szef PO Grzegorz Schetyna: ci, którzy naciskali przyciski chyba nie zdawali sobie sprawy, że biorą udział w haniebnym procederze. To naprawdę smutny dzień. Polska i Polacy zapłacą ogromną cenę za dzisiejszą decyzję.

19:14

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar: liczę na debatę w Senacie. Wielka nadzieja w rękach prezydenta. To na pewno nie jest dobry dzień dla polskiej demokracji.

19:13

"Zwróciłem się wczoraj do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy z propozycją pilnego spotkania w celu omówienia kryzysu politycznego w naszym kraju i jego groźnych konsekwencji dla międzynarodowej pozycji Polski. Naszym wspólnym zadaniem powinno być zapobieżenie czarnemu scenariuszowi, którego finałem może stać się marginalizacja Polski w Europie" - napisał w oświadczeniu szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

"Różnie oceniamy to, co proponuje dziś partia rządząca. W moim przekonaniu ostatnie jej działania są zaprzeczeniem europejskich wartości i standardów i narażają naszą reputację na szwank. Przenoszą nas - w sensie politycznym - w czasie i przestrzeni: wstecz i na Wschód. Pan Prezydent ma z pewnością inny pogląd. Ale najgłębsze nawet różnice nie zwalniają nas z obowiązku współpracy na rzecz dobra i bezpieczeństwa naszej Ojczyzny - zaznaczył.

"Unia Europejska to nie tylko pieniądze i procedury. To, w pierwszym rzędzie, wartości i wysokie standardy życia publicznego. Dlatego w Europie i na całym Zachodzie wzbiera dziś fala krytyki pod adresem rządzących. Już dawno nie było tak głośno o Polsce i bardzo dawno - tak źle. Możemy ten niebezpieczny trend powstrzymać, ale to wymaga dialogu, gotowości do rozmowy i szybkich, pozytywnych z punktu widzenia polskich obywateli, decyzji" - napisał Tusk.

"Podporządkowanie sądów partii rządzącej w sposób, jaki zaproponował PiS, zrujnuje i tak nadszarpniętą opinię na temat polskiej demokracji. Trzeba zatem znaleźć rozwiązanie, które będzie do zaakceptowania przez Polaków, przez większość sejmową i opozycję, przez Prezydenta i Unię Europejską. Wiem, to trudne. Wymagające ustępstw, wzajemnego szacunku oraz odrobiny zaufania. Trudne, ale wciąż do zrobienia. Czasu zostało jednak bardzo niewiele. Sytuacja, także w wymiarze międzynarodowym jest naprawdę poważna. I dlatego wymaga poważnych środków i poważnych partnerów. Proszę spróbować, Panie Prezydencie" - oświadczył szef rady Europejskiej.

Tusk wydał oświadczenie w związku z przyjęciem ustawy o Sądzie Najwyższym
Tusk wydał oświadczenie w związku z przyjęciem ustawy o Sądzie Najwyższymtvn24
19:12

Wynik głosowania posłowie większości rządzącej przyjęli owacją na stojąco. Wicepremier Jarosław Gowin, który też głosował za projektem, zareagował inaczej.

PiS triumfuje. Cieszą się ministrowie, tylko nie Gowin
PiS triumfuje. Cieszą się ministrowie, tylko nie Gowintvn24
19:08

Sejm przyjął ustawę PiS o Sądzie Najwyższym. Za przyjęciem nowego prawa opowiedziało się w czwartkowym głosowaniu 231 posłów PiS; trzech posłów rządzącego ugrupowania nie wzięło udziału w głosowaniu - Zbigniew Biernat, Jan Mosiński i Łukasz Rzepecki. Ustawę o SN poparło ponadto troje posłów koła Wolni i Solidarni oraz jeden poseł niezrzeszony.

Przeciwko ustawie zagłosowali w czwartek wszyscy biorący udział w głosowaniu posłowie PO - 135 osób (w głosowaniu nie wzięła udziału Joanna Kluzik-Rostkowska), 26 posłów Nowoczesnej (nie głosowała Kornelia Wróblewska), 15 PSL, 3 posłów koła Unii Europejskich Demokratów oraz 2 posłów niezrzeszonych.

Przeciw nowym przepisom o SN opowiedziało się ponadto 10, spośród 30 biorących udział w głosowaniu, posłów Kukiz'15, m.in. wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka, przedstawiciel klubu w komisji sprawiedliwości Tomasz Rzymkowski, a także posłowie: Piotr Apel, Grzegorz Długi, Jakub Kulesza, Agnieszka Ścigaj; pozostałych 20 - w tym lider ugrupowania Paweł Kukiz - wstrzymało się od głosu.

Podzieleni byli również posłowie zrzeszeni w kole Republikanie; jeden poseł zagłosował przeciw projektowi, a jeden się wstrzymał. Od głosu wstrzymało się także dwóch posłów niezrzeszonych.

Sejm przyjął ustawę o Sądzie Najwyższym
Sejm przyjął ustawę o Sądzie Najwyższymtvn24

ZOBACZ RELACJĘ Z CZWARTKOWYCH OBRAD SEJMU

Za ustawą głosowało 235 posłów, przeciw było 192 zaś 23 wstrzymało się od głosu. Nowa ustawa przewiduje m.in. utworzenie trzech nowych Izb SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Posłowie wprowadzili ponad 30 poprawek PiS, które wnoszą do ustawy o SN m.in. propozycje zgłoszone przez prezydenta Andrzeja Dudę. Poprawki te - wzmacniają kompetencje głowy państwa i wprowadzają przepis, że Sejm będzie wybierał część sędziów-członków KRS większością 3/5 głosów.

Poprawką wydłużono też vacatio legis ustawy z 14 do 30 dni. Odrzuconych zostało natomiast ponad 1,3 tys. poprawek wszystkich klubów opozycyjnych: PO, Nowoczesnej, PSL i Kukiz'15.

Nocne obrady

Wyjątkowo burzliwy przebieg miały w nocy z środy na czwartek obrady komisji w celu zaopiniowania na czwartkowe głosowania 1300 poprawek zgłoszonych w II czytaniu do projektu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa posłów PiS.

Najpierw krótko przed północą komisja przyjęła w jednym głosowaniu wszystkie poprawki PiS. Wniósł o to Waldemar Buda (PiS). - To skandal niezgodny z regulaminem Sejmu - protestowała opozycja.

Komisja negatywnie zaopiniowała - w kilku głosowaniach blokowych - wszystkie poprawki kolejnych klubów opozycyjnych: PO, Nowoczesnej, PSL i Kukiz'15. Opozycja protestowała przeciw głosowaniom blokowym. Głosowanie przyjęto okrzykami: "ORMO, ZOMO, cenzura", "Nie ma zgody na takie metody", "Wprowadzacie dyktaturę pana Kaczyńskiego". Śpiewano także hymn państwowy.

[object Object]
Wielka awantura o Sąd Najwyższy. Opozycja kończy hymnemtvn24
wideo 2/13

Autor: tmw, md / Źródło: tvn24.pl, PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W lutym w pożarze apartamentowca w Walencji zginęło dziesięć osób, spłonęło ponad 130 mieszkań. Hiszpańska policja ustaliła, że przyczyną pożaru była awaria lodówki, a dokładniej wyciek łatwopalnej substancji chłodniczej z tylnej części urządzenia.

Tragiczny pożar w Walencji. Przyczyną była awaria lodówki

Tragiczny pożar w Walencji. Przyczyną była awaria lodówki

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk w jednym wpisie w mediach społecznościowych skomentował trzy sobotnie wydarzenia. Nawiązał między innymi do ministra Marcina Kierwińskiego i jego wystąpienia w czasie obchodów Dnia Strażaka.

"Magiczny wieczór". Donald Tusk nawiązał do Marcina Kierwińskiego

"Magiczny wieczór". Donald Tusk nawiązał do Marcina Kierwińskiego

Źródło:
tvn24.pl

Zamknijmy to, bo to jest trochę żenujące, żeby w Dzień Strażaka, czyli bohaterów, którzy ratują nasze życie, skupiać się na incydencie rozdmuchanym przez prawicowy Twitter - mówił wicemarszałek Piotr Zgorzelski o dyskusji na temat trzeźwości szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego podczas przemówienia na placu Piłsudskiego. - To naprawdę źle wyglądało. Ja bym po prostu pojechał do domu i nie komentował tego więcej - powiedział Waldemar Buda z PiS.

Marcin Kierwiński tłumaczy "nienajlepszy efekt" przemówienia. Komentarze polityków

Marcin Kierwiński tłumaczy "nienajlepszy efekt" przemówienia. Komentarze polityków

Źródło:
TVN24

16-letni chłopiec utonął w jeziorze Skoki w powiecie włocławskim (Kujawsko-Pomorskie). Mimo podjętej reanimacji, chłopca nie udało się uratować.

Włocławek. 16-latek utonął w jeziorze Skoki

Włocławek. 16-latek utonął w jeziorze Skoki

Źródło:
tvn24.pl

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

W ostatni dzień długiego majowego weekendu we wschodniej połowie kraju nadal będzie słonecznie, a temperatura wzrośnie nawet do 27 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze Polski należy spodziewać się deszczu i burz.

Pogoda na jutro - niedziela 05.05. Polska podzielona na pół

Pogoda na jutro - niedziela 05.05. Polska podzielona na pół

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski trafił do bazy osób poszukiwanych rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - podały rosyjskie agencje RIA Nowosti i TASS. Poinformowały, że "wszczęto przeciwko niemu sprawę karną". Ukraiński resort dyplomacji mówi o "desperacji rosyjskiej machiny państwowej i propagandy".

Prokremlowskie agencje: Zełenski poszukiwany listem gończym. MSZ w Kijowie komentuje

Prokremlowskie agencje: Zełenski poszukiwany listem gończym. MSZ w Kijowie komentuje

Źródło:
TASS, RIA Nowosti, Reuters, NV, Ukraińska Prawda

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Trzy przyczepy kempingowe spłonęły w Jastarni (Pomorze). Osoby przebywające na polu kempingowym poprzesuwały pozostałe przyczepy, dzięki czemu nie doszło do rozprzestrzenienia się ognia.

Pożar na polu kempingowym w Jastarni. Spłonęły trzy przyczepy

Pożar na polu kempingowym w Jastarni. Spłonęły trzy przyczepy

Źródło:
PAP

Średnia dzienna liczba rosyjskich strat w ludziach w Ukrainie to 899 żołnierzy - szacuje brytyjski resort obrony. Liczba uwzględnia zabitych i rannych. W niedzielnym raporcie sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych podano, że w ciągu ostatniej doby zostało "wyeliminowanych" 1260 rosyjskich wojskowych.

Straty armii rosyjskiej na froncie. Brytyjczycy podali liczbę

Straty armii rosyjskiej na froncie. Brytyjczycy podali liczbę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ulewy spowodowały powodzie i osunięcia ziemi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes). Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych. Uszkodzeniu uległo ponad 1800 domów.

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Źródło:
PAP, Reuters

Czuję, że to finał długiej podróży w edukacji - powiedział stuletni weteran Jack Milton, który po blisko 60 latach od ukończenia studiów odebrał dyplom na Uniwersytecie Marylandu w Stanach Zjednoczonych. Milton nie mógł uczestniczyć w uroczystości rozdania dyplomów po skończonej edukacji w 1966 roku, bo został powołany na wojnę w Wietnamie.

Stuletni weteran odebrał dyplom po prawie 60 latach od ukończenia studiów

Stuletni weteran odebrał dyplom po prawie 60 latach od ukończenia studiów

Źródło:
Fox News

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Cztery osoby, w tym dwóch ratowników Bieszczadzkiej Grupy GOPR odniosło obrażenia w wypadku, do którego doszło w Dołżycy (Podkarpacie). Ratownicy jechali na pomoc turyście, zderzyli się z dwoma innymi samochodami. Ktoś bez wiedzy i zgody GOPR uruchomił zbiórkę pieniędzy na nowe auto dla ratowników. W sobotę po godzinie 11 została wycofana.

Ratownicy GOPR jechali pomóc, mieli wypadek. Ktoś bez ich wiedzy założył zbiórkę na nowe auto

Ratownicy GOPR jechali pomóc, mieli wypadek. Ktoś bez ich wiedzy założył zbiórkę na nowe auto

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Niezwykle wyglądające chmury, nazywane mammatusami, pojawiły się w sobotę na dolnośląskim niebie. Udało się je uchwycić na zdjęciach Reporterce 24.

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Komentarze internautów wzbudza post informujący, jakoby lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz miał zaproponować, że pustostany "w małych miejscowościach po odpowiednim przysposobieniu mogłyby pełnić rolę ośrodków dla uchodźców", a ci byliby "wykorzystani do prac w rolnictwie". To fałszywka.

Kosiniak-Kamysz chce uchodźców "z dala od aglomeracji"? Minister tego nie napisał

Kosiniak-Kamysz chce uchodźców "z dala od aglomeracji"? Minister tego nie napisał

Źródło:
Konkret24

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie, który ma "zakończyć epokę anonimowości" w dziełach, gdzie występują dublerzy. "Kaskader", w którym zagrały takie gwiazdy, jak Ryan Gosling czy Emily Blunt, wszedł właśnie do kin. Pod koniec tego roku w polskich kinach pojawi się z kolei dzieło, na które czekali miłośnicy Króla Lwa. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24