tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Park Geun Hie usunięta z urzędu

Duńczycy chcą wydać Seulowi córkę wspólniczki byłej prezydent

Duńczycy chcą wydać Seulowi córkę wspólniczki byłej prezydent
Foto: PAP/EPA/MIKKEL BERG PEDERSEN Decyzja duńskiego sądu ma związek ze aferą w kręgach prezydnet

Duński sąd wydał zgodę na ekstradycję obywatelki Korei Południowej w związku ze skandalem korupcyjnym na najwyższych kręgach władzy. Chodzi o Czung Ju Ry, córkę wspólniczki byłej prezydent. Decyzja sądu przybliża przekazanie Czung Seulowi i pojawienie się nowych informacji w aferze politycznej.

Duński sąd podtrzymał w środę decyzję prokuratury o ekstradycji Czung Ju Ry podejrzewanej o korzystanie z protekcji zapewnianej jej przez matkę za pośrednictwem nacisków na duże przedsiębiorstwa i uczelnie.

Chce wrócić do Korei, żąda kontaktów z dzieckiem

Decyzja sądu przybliża przekazanie Czung Seulowi, jednak Koreanka po raz kolejny odwołała się od decyzji sądu. Według informacji opublikowanych w dzienniku "South China Morning Post" Czung Ju Ra została zatrzymana w Danii 1 stycznia 2017 roku. Powodem zatrzymania było przekroczenie czasu pobytu gwarantowanego przez wizę. Według dziennika decyzja władz z Kopenhagi była podyktowana wydaniem nakazu aresztowania Czung przez południowokoreańskie władze.

Adwokat Czung Michael Juul Eriksen zapewnia, że jego klientka jest gotowa powrócić do Korei Południowej jedynie pod warunkiem otrzymania gwarancji kontaktu z dzieckiem - podaje "SCMP".

Według Eriksena Czung otrzymywała groźby ze strony władz Korei Południowej mające wywierać na nią naciski, by podjęła współpracę w wyjaśnieniu afery korupcyjnej z udziałem matki Czoi Sun Sil.

Korea w kryzysie

Pod koniec ubiegłego roku Koreą Południową wstrząsnął głęboki kryzys polityczny wywołany aferą korupcyjną w otoczeniu byłej prezydent Park Geun Hie. Przed sądem w Seulu toczy się proces jej przyjaciółki, Czoi Sun Sil, oskarżonej o wywieranie nacisków na południowokoreańskie koncerny, by te wpłacały pieniądze do fundacji wspierających inicjatywy polityczne Park. Samsung jest wśród czołowych koncernów południowokoreańskich, od których miała próbować wyłudzać olbrzymie sumy.

Czoi zaprzecza wszelkim zarzutom i twierdzi, że nie działała w zmowie z Park, prokuratura uważa jednak, że również prezydent jest zamieszana w skandal.

Wielki skandal korupcyjny wyprowadził na ulice miliony ludzi, którzy domagali się odejścia Park, a także sparaliżował pracę rządu w Seulu. Była prezydent przebywa w areszcie od 31 marca br.

Według "South China Morning Post" Czung Ju Ra wyjaśniała duńskiej policji, iż jej obecność w Danii wynikała z treningów jazdy konnej i zaangażowania w tę dyscyplinę sportu. Wśród licznych zarzutów stawianych jej matce znajduje się także wspieranie hippicznego hobby Czung za pośrednictwem pieniędzy uzyskiwanych od przedsiębiorstw.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Park Geun Hie usunięta z urzędu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

"Nie dopełnił obowiązków". Zawiadomienie do prokuratury w sprawie Szyszki

"Nie dopełnił obowiązków". Zawiadomienie do prokuratury w sprawie Szyszki

PO uważa, że minister środowiska Jan Szyszko nie dopełnił obowiązków i pozwolił by szefami rad nadzorczych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska w kilku miastach zostały osoby niespełniające ustawowych wymogów. W związku z tym PO zawiadomiła prokuraturę. czytaj dalej »

INFORMACJE BIZNESOWE »

Duża polska spółka przerabia coraz więcej ropy spoza Rosji

Duża polska spółka przerabia coraz więcej ropy spoza Rosji

Do 32 procent wzrósł w pierwszych trzech miesiącach tego roku przerób ropy naftowej w rafinerii gdańskiej pochodzącej spoza Rosji. To wzrost o 7 procent w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku i zarazem najmniejszy od 1996 roku udział dostaw ropy rosyjskiej w działalności firmy – poinformowało biuro komunikacji Grupy Lotos. czytaj dalej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Izrael, nietoperze w jaskini w Cezarei. (Abir Sultan/PAP/EPA) czytaj dalej »